MS hokej BOOST JBL

Jak vybrat sluchátka přes hlavu

Catalogue

Sluchátka přes hlavu jsou robustnější, pohodlnější a lépe drží na uších než pecky a špunty. Ve stejné cenové relaci také lépe hrají. Jsou velmi rozšířená, proto existují ve všech možných variantách, ať už co se týče uzavřenosti či otevřenosti konstrukce, nebo drátového a bezdrátového připojení.

Mladý muž se sluchátky přes hlavu poslouchá hudbu z mobilu
Sluchátka přes hlavu
  • Pohodlná pro dlouhý poslech
  • Nepadají z uší
  • Široký výběr
Sluchátka přes hlavu

Co je důležité při výběru sluchátek přes hlavu?

Provedení
Provedení

Sluchátka na uši jsou drobnější a lehčí, lépe se tím pádem přenáší v případě cestování. Nejsou však tak pohodlná, jako cenově srovnatelná sluchátka okolo uší. Doporučujeme je pro poslech doma i na cesty.

Sluchátka okolo uší obepnou vaše uši a při delším poslechu jsou pohodlnější. Někomu nemusí vyhovovat jejich větší rozměry a hmotnost.

Hlavový most se vyrábí ze železa nebo z oceli, u levných sluchátek z plastu. Vždy je polstrovaný, tudíž netlačí a je pohodlný.

Sluchátka na uši Na uši
Sluchátka okolo ušíOkolo uší

Tip: Pro pohyb mimo domov jsou sluchátka na uši praktičtější, než ta okolo uší, protože jsou menší a lehčí. Modely s uzavřenou konstrukcí navíc účinněji tlumí okolní hluk, takže si hudbu více užijete. Pozor však na bezpečnost na ulici. Uslyšíte-li méně okolního hluku, hůře se budete orientovat.

Konstrukce
Konstrukce

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s menší mírou zkreslení. Více ale propouštějí zvuk ven i dovnitř do sluchátek.

Uzavřená konstrukce se vyznačuje účinnější schopností tlumit okolní hluk, tudíž si poslech vychutnáte i na rušnějších místech. Platí to i obráceně, okolí nebude tolik rušeno vaší hlasitou hudbou.

Kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky je polouzavřená konstrukce. Částečně tlumí okolní hluk i vaši hudbu směrem ven.

Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah

Důležitý parametr, který by měl udávat, v jakých frekvencích dokáží sluchátka hrát (dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz (16 kHz). Někteří výrobci ale své modely testují při hodnotách útlumu +/-10 a více dB (správně by měla být tolerance +/- 3 dB), nebo neuvádí hodnoty útlumu vůbec. Proto se jedná spíše o orientační údaj.

Sluchátka testovaná s útlumem vyšším než +/-3 dB sice dokážou hrát v rámci celého spektra frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem. V některých frekvencích ale budou hrát velmi nahlas a v některých zase velmi potichu (typicky v nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem). Při vysoké a nízké frekvenci tak už hudební reprodukce u těchto sluchátek není vyvážená.

Cilitovst
Citlivost

Vyjadřuje akustický výkon sluchátek a uvádí se v dB/Wm. S vyšší citlivostí stoupá kvalita reprodukce zvukového signálu i hlasitost. Pro zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou např. MP3 přehrávače, jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivostí nad 100 dB/mW a nízkou impedancí do 80 Ohmů. 

Impedance
Impedance

Jedná se o elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Společně s citlivostí má impedance vliv na hlasitost sluchátek i kvalitu hudební reprodukce. Zjednodušeně řečeno, čím nižší impedance, tím hlasitější sluchátka jsou, ale tím hůře budou hrát. Vyznačují se zároveň nižší spotřebou elektrické energie z přehrávače. To oceníte při použití přenosného přehrávače.

Připojení
Připojení

Pomocí drátu
Drátová sluchátka v porovnání s podobně drahými bezdrátovými sluchátky hrají lépe, protože u nich nedochází ke ztrátě kvality při přenosu signálu. Nevýhodou může být kabel, který omezuje a může se plést. K notebooku a stolnímu počítači připojíte sluchátka s 3,5mm jackem i USB. Ke sluchátkám s 6,3mm konektorem budete potřebovat redukci.

Bezdrátově
Bezdrátová sluchátka vám poskytnou volnost pohybu, hrají však hůře než stejně drahá drátová sluchátka. Výjimkou jsou pouze modely vybavené kodeky AptX a AAC, u kterých ke ztrátě kvality téměř nedochází. Jsou však dražší.

K notebooku i stolnímu počítači připojíte většinu radiofrekvenčních sluchátek. Pozor si dejte spíše na Bluetooth sluchátka. K propojení vyžadují, aby byl touto technologií vybavený i váš notebook, stolní počítač, případně jiné zařízení, ze kterého budete chtít přehrávat hudbu.


Tip: Sluchátka se dvěma jack konektory lze k chytrým telefonům, tabletům a notebookům s jedním jack konektorem připojit jen pomocí redukce.

Tip 2: Bezdrátová sluchátka s USB přijímačem nelze použít pro volání s chytrým telefonem, protože přijímač do mobilních telefonů nepasuje. Ke smartphonům nebo tabletům použijte Bluetooth sluchátka bez USB přijímače.

Slovník pojmů - sluchátka
Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedance

Impedance se uvádí v Ohmech a jedná se o elektrický parametr, který vyjadřuje odpor obvodů ve sluchátkách. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají větší zkreslení, ale také vyšší hlasitost, hodí se tedy k přenosným přehrávačům. Impedance 250–600 Ohmů se projeví nižší hlasitostí a menším zkreslením.

Další pojmy
Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info