Alza Dny květen 2. týden ProPlan PROMO

Kotě – jak se o něj dobře starat (NÁVOD)

Catalogue

Article

Aktualizováno

Nový, chlupatý člen rodiny je tady! Ať už máte doma zrovna narozené koťátko s ještě zalepenýma očkama, nebo již samostatné, pár měsíců staré kotě, měli byste znát základní informace o tom, jak se o takového tvorečka postarat. Jak se kotě vyvíjí, jakou péči potřebuje a co všechno byste si měli připravit před příchodem nového mazlíčka?

Kotě

Kotě – jak se o ně dobře starat – OBSAH

  1. Kotě před narozením
  2. Vývoj kotěte
  3. Péče o kotě

Kotě před narozením

Na ultrazvuku od veterináře se to hemží mláďaty, budoucí kočičí maminka prochází obdobím březosti. Vývoj ještě nenarozených koťátek je již plném proudu a vy se brzy můžete těšit na nové kočičí potomky.

Jak dlouho nosí kočka koťata? 

Asi každého páníčka, který má doma březí kočku, napadne otázka – jak dlouho to potrvá? Obecně se udává, že kočka je březí 9 týdnů (asi 2 měsíce). Přepočítáno na dny, březost trvá v průměru 63 dní (uvádí se délka mezi 58–67 dny). 

Březí kočka

Kdy se rodí koťata a v jakém počtu?

Vzhledem k tomu, že období březosti netrvá příliš dlouho, je kočka (zejména pak venkovní) schopna zvládnout i několik vrhů ročně. Průměrný počet vrhů se však pohybuje kolem 2–3/rok. Kočka zabřezne spíše v teplejších měsících, rodí tedy často na jaře, v létě, ale i na podzim. Schopnost kočky zabřeznout a mít koťata se pak objevuje přibližně od 6 měsíců jejího věku, kdy začíná být sexuálně aktivní (prochází prvním obdobím říje). 

Průměrně se pak narodí v jednom vrhu 3–6 koťat, ideální je však počet 3–4 koťat – to aby měla kočičí máma na všechny své potomky dostatek času a energie. 

i Zjištění počtu koťat před narozením

Jestliže chcete znát ještě před narozením přesný počet koťat, klasický ultrazvuk, který se využívá k potvrzení březosti kočky a kontrole srdeční aktivity koťat, stačit nebude. Na ultrazvuku totiž může větší mládě zakrýt obrys menšího mláděte, veterinář vám tedy může sdělit spíše odhadovaný počet koťat, výsledný počet ale může být vyšší. Pro zjištění přesného počtu koťátek u březí kočky slouží rentgenový snímek, který se dá na žádost zhotovit rovněž u veterináře.

Vývoj kotěte

Je to tady, koťata jsou na světě! Vaše kočka má po porodu a přicházejí první okamžiky s malými koťátky, které mohou být velmi emotivní nejen pro kočičí maminku, ale i pro vás. Jakpak se budou vaše koťata vyvíjet, jaké změny můžete pozorovat v jejich růstu, váze, rozvoji smyslů, ale i v chování?

1. týden: kotě „mamánek“

Kotě je po porodu osrstěné, drobné tak akorát do dlaně a váží přibližně 60–120 g. Jako u mnoha dalších mláďat, i kotě se rodí slepé a hluché, je tedy plně závislé na své matce. Pro nalezení zdroje potravy, kočičí bradavky, však má již od narození vyvinuté jiné smysly – hmat a čich. V období prvního týdne života kotě zejména spí, saje mateřské mléko a pomocí kočičí maminky, která mládě stimuluje, se vyprazdňuje. Drží se stále v blízkosti své matky, která jej udržuje v optimálním teple.

i Pohlaví koťat

Již při porodu by mělo jít poznat u koťátek pohlaví. Asi nejvýraznějším rozdílem mezi kočičkou a kocourkem je vzdálenost řitního otvoru (otvor těsně pod ocasem) s vývodem močové trubice (otvor nacházející se pod řitním otvorem) a také rozdílný tvar vývodu močové trubice u obou pohlaví. U samečka je vzdálenost těchto otvorů větší a tvar vývodu močové trubice je spíše kulatý, zatímco samička má tento vývod štěrbinovitého tvaru.

Kočka s kotětem

2.–3. týden: kotě „průzkumník“

2. týden věku kotěte bývá ve znamení rozvoje zraku a čichu. Kotě pomalu rozlepuje oči, které jsou ještě citlivé na prudké světlo, vidí rozmazaně a nedokonale (ostré vidění přijde až v 10. týdnu života). Koťátko už dokáže rozpoznat podle pachu svou maminku, sourozence i vás. Díky novému smyslu – zraku – začíná kotě zvedat hlavičku, trochu se batolí a celkově ho začíná zajímat svět kolem něj. Ale stále platí, že u maminky je mu nejlíp.

3. týden se koťátku začíná rozvíjet také sluch, proto bychom měli dávat zejména v tomto období pozor na hlasité zvuky. Jelikož se počet rozvíjejících se smyslů rozrůstá, okolní svět se pro kotě stává čím dál lákavějším – začíná se pomalu stavět na nožičky a už se nedrží jen u maminky. V tomto období prvních týdnů kotě váží asi 170–220 g, každý den přibírá zhruba 10–20 g. 

4.–6. týden: kotě „experimentátor“

Přibližně ve 4. týdnu života začíná kotě pomalu zkoušet první tuhou stravu, snaží se vyprazdňovat v kočičí toaletě, čistí si kožíšek a poprvé si také hraje. Mezi 4. a 5. týdnem váží přibližně 220–450 g. 

V 5. a 6. týdnu už je kotě stále více akční. Hraje si se svými sourozenci, snaží se prozkoumávat celý domov, zkouší si brousit drápky na škrabadle a spí i mimo pelíšek. Osvojuje si návyky své maminky a na kočičí WC již chodí s větší jistotou. V tomto období se pomalu u kotěte přechází z mateřského mléka na tuhou, masitou stravu, dochází postupně k tzv. odstavení koťat.

Kotě; hračky

7.–12. týden: kotě „raubíř“

V tomto období se kotě stává víceméně samostatným, už nevyžaduje tolik maminčinu péči. Také již tak prudce neroste ani nepřibírá na váze, jako tomu bylo v prvních 6 týdnech života. V 7.–8. týdnu se váha koťat obvykle pohybuje kolem 1 kg.

Ovšem i přes samostatnost kotěte (samo užívá kočičí záchod, přijímá tuhou stravu, čistí si kožíšek atd.) je v tomto období pro kotě velmi důležitá interakce mezi sourozenci a kontakt s maminkou. Kotě se výrazně rozvíjí, pomocí nápodoby maminky, v sociálních dovednostech – hraje si, začíná lovit, skákat, běhat… Hra je pro kotě v tomto období klíčovou aktivitou, (nejen) proto bychom jej neměli oddělovat od sourozenců a matky dříve než ve 12. týdnu, tedy ve 3. měsíci života. 

3.–6. měsíc: kotě „nezávislák”

V tomto období je kotě již připravené na to se osamostatnit. Stále je však ještě ve vývinu a roste, tudíž je velmi důležité myslet na vhodné krmivo pro koťata. 

i Odběr koťat

Jestliže se rozhodnete dát koťátku nový domov a najít mu vhodného majitele, nejvhodnější dobou pro odběr je právě 3. měsíc života kotěte (alespoň 12 týdnů stáří). Jen kotě, které přijímá tuhou stravu, má osvojené hygienické návyky, má rozvinuté sociální dovednosti a je očkované i odčervené, je připraveno začít život v nové rodině.

6.–12. měsíc: kotě „skorodospělák“

Mezi půl rokem a rokem vaše „malé“ kotě pomalu dospívá. V tomto období dosahuje váš kočičí „puberťák“ již velikosti dospělé kočky a začíná se tak podle toho i chovat. S dospíváním totiž přichází i pohlavní dozrávání a sexuální vyspělost, která se u kočky projeví nástupem první říje. Po 1. roce života již můžete svého kočičího miláčka uvítat ve světě dospělých.

Kotě; botaKotě; květináč

Péče o kotě

Ať už chováte koťata od jejich narození nebo si nově pořizujete kotě, měli byste znát základní informace o tom, jak se o tyto malé kočičí tvorečky dobře postarat, aby jim nic nechybělo. 

Krmení koťat

Jak a čím krmit kotě od začátku života až po dospělost?

Od narození po 4. týden: kojení 

Na začátku života koťat se o krmivo, a vlastně i všechnu další péči, stará hlavně kočičí maminka, která poskytuje malým tvorečkům mateřské mléko obsahující důležité živiny a obranné látky. Může se však stát, že matka nebude mít dostatek mléka, a to například z důvodu většího počtu narozených koťat. Pokud se tak stane, je potřeba začít s dokrmováním.

i Dokrmování koťat

Jestliže kotě nedostává dostatečné množství mateřského mléka – naříká, má měkké (prázdné) bříško, oproti sourozencům méně saje mléko a pomaleji přibírá na váze – je na nás, abychom kotě dostatečně nakrmili. Pro tento účel si obstarejte lahvičky s dudlíky pro koťata a také speciální mléko pro koťata (ne kravské, to obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná a může koťátku způsobit průjmy). Mléko by mělo být ohřáté na příjemnou teplotu, můžete jej otestovat kápnutím na hřbet ruky. Jestliže koťata, která potřebují přikrmit, zároveň sají mléko od matky, podáváme jim mléko přibližně 3× denně. Jestliže se však jedná o kotě, které od maminky ani nesaje, dokrmujeme jej co 2–3 hodiny a pokoušíme se jej k mateřské bradavce alespoň přikládat.


Nezapomeňte také na kvalitní výživu kojící matky – kočky! Přece jen, ona je tím nejdůležitějším zdrojem výživného mléka pro koťata. Proto by měla mít v období kojení možnost stálého přísunu potravy v podobě kvalitního krmiva. Kromě speciálních granulí pro březí a kojící kočky byste měli kočičí mamince poskytnout dostatek proteinů a vápníku ve stravě, a to třeba pomocí mléčných výrobků (jogurt, tvaroh, výrobky z kozího mléka), jemně mletých vaječných skořápek (ve formě doplňku stravy) a samozřejmě masa (syrové, přemražené, 1–2× denně). Názory na využití tvarohu jak u kojící kočky, tak i u koťat se různí, tvaroh by totiž mohl údajně odvápňovat. Odborná literatura nicméně praví, že tvaroh představuje pro kočky vhodný zdroj proteinů, ale také vápníku. V souvislosti s využitím tvarohu a dalších doplňků stravy proto doporučujeme obrátit se přímo na veterináře.

Kočka; kojení; koťata

4.–12. týden: odstavení koťat a nástup tuhé stravy

Přibližně od 4. týdne věku koťatům již nestačí příjem živin ve formě mateřského mléka a začínají si pomalu zvykat na tužší stravu. Tomuto procesu postupného přivykání si na pevnou potravu se říká odstavení, v našem případě se tedy jedná o tzv. odstavení koťat. Děje se tak většinou v době, kdy už se koťátka začínají samostatně pohybovat. Při odstavení se postupuje od mléka (mateřského či speciálního pro koťata) pomalu k dalším mléčným výrobkům, jako je jogurt, přípravky z kozího mléka či tvaroh (o využití tvarohu a možných odvápňujících účincích píšeme v předešlém odstavci). Kolem 6. týdne můžete koťátka pomalu přivykat malým porcím vařeného kuřecího, krůtího či rybího masa, vlhkého krmiva z konzervy nebo vaničky a navlhčených granulek. Koťata se v tomto období již učí jíst z talířku. Stále však platí, že v menší intenzitě ještě pořád kočky svá koťata kojí, a to přibližně do 12. týdne jejich života.  

Nemělo by se zapomínat ani na pravidelný pitný režim – v tomto věku už by měla mít koťátka stálý přístup k vodě. Aby koťata více lákalo pití vody, můžete nechat několik mističek s vodou na více místech nebo si pořídit malou fontánku pro kočky. 

od 12. týdne dál: tuhá strava

V tomto období, od 3. měsíce, většinou kotě putuje do nového domova, dojde tedy k tzv. odběru kotěte. Mělo by být již přivyklé na tuhou stravu. Kolem 4. měsíce mohou mít koťata problém s citlivostí dásní kvůli vypadávání mléčných zubů. V tomto období se tedy doporučuje koťatům spíše podávat konzervy a granulky navlhčené vodou. Kotě by mělo minimálně do 6 měsíců svého života přijímat zejména potravu specializovanou pro koťata, která na rozdíl od krmiva pro dospělé kočky obsahuje správný poměr živin, a vy tak máte jistotu, že kotě dostane vše, co potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj. Co se týká dávkování, koťata do 6 měsíců věku by měla jíst porce vícekrát denně, zatímco přibližně od 6 měsíců můžete dávkování stravy pomalu snížit (asi na 2–3 dávky za den). 

Kočka; krmení; graule

Zdraví koťat 

Aby koťata mohla úspěšně a šťastně prožít své dětství, je samozřejmě důležité pečovat i o jejich zdraví. Jaká nejčastější opatření se v tomto směru provádí a jaké mohou být symptomy nemocného koťátka?

Odčervení a očkování koťat

Společně s vaším veterinářem je dobré naplánovat veškerá nutná odčervení a očkování – celý proces by se měl stihnout do 13. týdne věku koťat (v té době totiž často dochází k již zmiňovanému odběru). Začíná se nejprve odčervením (může být ve formě pasty) a později se přistupuje k očkování. Odčervení se provádí většinou 3× a první dávka může přijít kolem 4.–5. týdne (ale klidně i dříve), druhá dávka pak 8. týden a třetí dávka ve 12. týdnu věku koťat. Základní očkování se provádí většinou v 8. týdnu a další přeočkování následuje ve 12. týdnu věku. Následné přeočkování je pak nutné každý rok.

! Nemoci koťat

Poměrně častým zdravotním problém u koťat je právě napadení parazitem. Proto je velmi důležitou prevencí brzké odčervení. 

U kotěte byste měli vždy sledovat, zda je aktivní, dobře živené, má lesklou a čistou srst, je bez parazitů (ti se mohou objevit v exkrementech či ve zvratcích, v srsti apod.). Kotě by mělo mít čisté uši, oči i nos, a to bez znaků nějakého výtoku. Zejména velmi malá koťata ve věku do 6 týdnů jsou náchylná k různým nemocem. Jestliže vypozorujete, že je s kotětem něco v nepořádku, vždy kontaktujte svého veterináře a případně nechte své kotě vyšetřit.

Kastrace koťat

Jestliže chcete předejít možné březosti u svého kotěte, je dobré jej nechat vykastrovat. Jelikož může být kotě již kolem 6. měsíce sexuálně aktivní, jako vhodná doba pro kastraci se jeví 4.–6. měsíc stáří kotěte. Záleží však hodně na vyzrálosti kotěte a také na rozhodnutí veterináře. 

Jak se starat o (nové) kotě?

Už víte, jak o kotě pečovat z hlediska výživy a zdraví – jak ale zařídit zázemí, aby mu nic nechybělo a cítilo se u vás jako doma? 

Jestliže se teprve připravujete na příchod nového kotěte do domácnosti, bez základní kočičí výbavy se neobejdete. Vaše kotě bude potřebovat:

  • misku na vodu a jídlo,
  • vhodné krmivo,
  • pelíšek,
  • kočičí záchod a stelivo,
  • škrabadlo,
  • kartáč na srst,
  • přenosku,
  • kočičí hračky.
Pokud si berete kotě od chovatele, je velmi vhodné si zjistit, na jaké stelivo a krmivo je kotě zvyklé, a na tento způsob volně navázat. 

První dny s novým koťátkem jsou často velmi vzrušující. Chlupatý mazlíček se teprve seznamuje s novým prostředím a novou rodinou. Dopřejte mu proto dostatek času na rozkoukání a věnujte mu svou blízkost a pozornost. Ukažte koťátku, kde má svůj pelíšek, mističku s vodou a krmivem a záchod. Zkuste s ním navázat kontakt pomocí hry nebo jen láskyplným mazlením. 

KotěKotě

Péče o kotě však zahrnuje nejen radostné chvilky s kotětem, ale i pravidelné povinnosti. Mezi ty patří každodenní čištění kočičího záchodu, udržování čistého pelíšku a mističek s vodou a krmivem. Kotě by mělo mít možnost stálého přísunu vody, tu byste měli v mističce pravidelně vyměňovat, aby byla čerstvá. Zejména u mladých koťat byste měli dávat pozor na malé předměty, které by mohlo kotě spolknout nebo vdechnout, či předměty křehké. Skoro každé kotě je totiž zvědavé a rádo leze po parapetech, poličkách, skříních… Kotě by se postupně mělo naučit brousit drápky o škrabadlo, občas je ale potřeba drápky zastřihávat.

i

Na stříhání drápků je dobré použít speciální kleštičky, může se však stát, že máte doma kotě–bojovníka, které se zastřihávání vehementně brání – v tomto případě doporučujeme přenechat tuto činnost veterináři.

Dále je vhodné pečovat o kočičí srst, a to pomocí kartáčování (zejména u dlouhosrstých koček je dobrá každodenní péče). K pravidelné hygieně patří i čištění kočičích zoubků, které lze provádět speciálním kartáčkem na prstu, existují ale i různé kočičí hračky na čištění zubů. 

Neměli bychom opomenout výchovu kotěte – je potřeba stanovit si co nejdříve pravidla, aby kotě mělo jasno v tom, co může a co nemůže dělat. Když například přistihnete kotě při nějaké lumpárně, nasaďte důraznější tón v hlase, řekněte „ne“ a přesuňte kotě na jiné místo. Jakmile chcete koťátko za něco pochválit, řekněte laskavějším tónem „dobře“ a kotě pohlaďte. 

Kotěti byste měli ze všeho nejvíc poskytnout zejména milující a bezpečný domov. Když si s ním budete hrát, mazlit se a myslet na jeho potřeby, jistě se vám odvděčí svou kočičí láskou. 

4.5 11×
Brit Care Kitten Milk 0.25kg
Milk for kittens , complete full-value feed, suitable for newborn kittens, pregnant and nursing cats and for cats in convalescence, very similar to breast milk.
279,-
Currently Unavailable
Order Code: CHPrk3701
4.9 24×
Carnilove Salmon & Turkey for Kittens - Healthy Growth 6kg
Kibble for Kittens for all breeds with low with normal activity, animal protein 49%, fat (chicken) 11%, with Joint Nutrition, with antioxidants and contains yucca - 144,83 Kč/1 kg
869,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk1106
4.9 24×
Royal Canin Kitten 10kg
Kibble for Kittens for all breeds with low with normal activity - 226,90 Kč/1 kg
Buy with code ALZADNY10 2 042,-
2 269,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: KRMrk2238
4.8 35×
Whiskas Junior Chicken Granules 14kg
Kibble for Kittens for small large breeds with low and with normal and with high activity, animal protein 38%, meat content in dry matter 4%, fat 13%, yeast - 57,07 Kč/1 kg
799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: KRMrk1826
4.5 47×
Nuevo Kitten Chicken Canned Food 400g
Canned Food for Cats for all breeds with low with normal activity, meat content in dry matter 69%, fat (animal) 6.9%, without conservants and with antioxidants - from 9,75 Kč/100 g
Great price
from  39,- Save 3,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0860
4.8 161×
Shelma Junior Grain-Free Granules with fresh turkey for kittens 750g
Kibble for Kittens for all breeds with low with normal activity, animal protein 85%, meat content in dry matter 25%, fat (poultry) 20%, grain-free - from 158,67 Kč/1 kg
from  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk1710
4.8
Applaws Kitten Canned Food Fine Tuna for Kittens 70g
Canned Food for Cats for small breeds with low with normal activity, meat content in dry matter 40%, fat 1.7%, without conservants - from 47,16 Kč/100 g
Great price
from  33,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0100
4.5 10×
Applaws Kitten Canned Food, Multipack 6 × 70g
Canned Food for Cats for small breeds with low with normal activity, without conservants - 54,52 Kč/100 g
229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0102
4.4 13×
MISTER STUZZY Bath tub for kittens 100g
Cat Food in Tray - designed for kittens for all breeds with a normal activity level, contains 65 % meat, chicken flavour, packaged weight 0,1 kg, with antioxidants - 23 Kč/100 g
Amazing Deal
23,- Save 6,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0722
4.8 11×
Nuevo Kitten Cat Food in Tray Chicken and Beef 85g
Cat Food in Tray - designed for kittens for all breeds with a normal activity level, beef and chicken flavour, packaged weight 0,085 kg - from 34,95 Kč/100 g
from  30,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0878
5.0
BEAPHAR Dried Milk Lactol Kitty 250g
Milk for kittens , a complete milk replacer, specially developed for orphaned puppies and kittens or weaning assistance.
379,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KRMrk0611
5.0
Royal Canin British Shorthair 10kg
Kibble for Kittens for large breeds with low with normal activity, animal protein 32%, fat (animal) 22%, with antioxidants - 262,86 Kč/1 kg
2 629,-
Currently Unavailable
Order Code: KRMrk2335
Print
P-DC1-WEB01
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info