Alza Dny květen 2. týden Philips Alza dny Boost

Výdrž baterie chytrých hodinek: jeden den i pár týdnů

Catalogue

Article

Aktualizováno • Autor: Václav Švec

Častým argumentem hovořícím proti nákupu chytrých hodinek je jejich nesrovnatelně horší výdrž na baterii oproti jejich „hloupým“ protějškům. Není tedy od věci si před nákupem něco zjistit také o tomto tématu – ať už vám nevadí hodinky odkládat každý večer na noční stolek vedle smartphonu, nebo od nich vyžadujete alespoň několikadenní výdrž. Jaký je rozdíl mezi běžnou a maximální výdrží, hraje svou roli i použitý operační systém a jak prodloužit výdrž vašich chytrých hodinek?

Běžná vs. maximální výdrž baterie chytrých hodinek

Začít můžeme menším slovníkem pojmů. Často se totiž v popisku u chytrých hodinek setkáváme v kolonce „baterie“ se dvěma pojmy, a sice běžná výdrž a maximální výdrž. Jaký je mezi těmito hodnotami rozdíl a jak jich můžeme reálně dosáhnout?

Běžná výdrž chytrých hodinek

Běžná výdrž chytrých hodinek je hodnota, která by měla odpovídat výdrži hodinek při běžném používání, jak jej zamýšlí samotný výrobce. Tím se rovnou dostáváme k největšímu úskalí tohoto parametru. Každý výrobce si jej totiž může nadefinovat dle vlastního úsudku. Obecně však lze říci, že se jedná o výdrž hodinek permanentně připojených prostřednictvím Bluetooth ke smartphonu. Během této doby by pak měly hodinky zvládnout zobrazit určité množství notifikací včetně vibrací – opět definované výrobcem na základě jeho odhadu průměrného využití.

výdrž baterie chytrých hodinek; chytré hodinky
Rozdíly mezi běžnou a maximální výdrží mohou být propastné.

Někteří výrobci pak do tohoto výpočtu zahrnují také monitorování zdravotních funkcí a sportovních aktivit. Zpravidla se však jedná o měření srdečního tepu v delších intervalech (například půlhodinových) a 30–60 minut sportování. Obvykle pak není počítáno s kontinuálním měřením srdečního tepu či třeba aktivní funkcí Always on Display. I z těchto důvodů je tak lepší počítat s nepatrně nižší běžnou výdrží, než uvádí výrobce. V ideálním případě pak není od věci si tuto informaci ověřit například přečtením recenzí konkrétního modelu chytrých hodinek.

Maximální výdrž chytrých hodinek

V případě udávané maximální výdrže chytrých hodinek je situace o kus snazší. Prakticky všichni významní výrobci ji totiž definují jako výdrž hodinek s vypnutou veškerou konektivitou (Bluetooth, WiFi, LTE, GPS) a deaktivovanými funkcemi k monitorování zdravotních funkcí a sportovních aktivit. Samozřejmostí je také vypnutí funkcí Always on Display či „zvednutím probudit“. 

V případě některých modelů chytrých hodinek budete muset většinu těchto restrikcí nastavit automaticky, některé však disponují úspornými režimy, které udělají vše za vás a automaticky maximalizují výdrž hodinek. Jen je potřeba počítat s tím, že v režimu maximální výdrže se z vašich chytrých hodinek v podstatě stanou „hloupé“ digitálky. Někteří výrobci však vyřešili potřebu zvýšení výdrže baterie šalamounsky a své chytré hodinky vybavili hned dvojicí firmwarů, a dokonce i čipsetů. 

výdrž baterie chytrých hodinek; TicWatch Pro
Hodinky TicWatch Pro dokonce disponují i duálním displejem pro maximální úsporu energie.

Po aktivaci úsporného režimu tak u těchto hodinek dojde například ke snížení rozlišení vykreslovaných objektů, eliminaci animací, zhoršení odezvy na dotek, přepnutí vámi zvoleného ciferníku na méně energeticky náročnou variantu a omezení některých chytrých funkcí. Naopak bluetooth konektivita zůstává zachována a například notifikace tak mohou dále hodinky zobrazovat a zrovna tak zůstává v provozu většina fitness funkcí.

Operační systémy chytrých hodinek a jejich vliv na výdrž

Nezanedbatelný vliv na výdrž chytrých hodinek má i použitý operační systém. Ty lze v zásadě rozdělit na dva druhy – otevřené a uzavřené, přičemž každý má své výhody i nevýhody.

Otevřené operační systémy chytrých hodinek

Mezi tyto operační systémy patří například WearOS od Googlu, Apple WatchOS, Tizen z dílny Samsungu či třeba Garmin OS, který stojí tak trochu na pomezí obou kategorií. Obecně je pak lze definovat jako systémy, které umožňují instalaci aplikací třetích stran. Ve všech případech se jedná o propracované systémy, jež si v mnohém nezadají se smartphonovými systémy Android a iOS. Díky tomu tyto hodinky obstojí lépe samy o sobě, bez nutnosti vytahovat smartphone.

i

Výdrž baterie v případě otevřených operačních systémů může významně ovlivnit individuální nastavení uživatele: navigace a další senzory běžící na pozadí, notifikace, synchronizace apod. Výdrž baterie udávaná výrobcem pracuje s výchozím nastavením.

Huawei Watch 3 Pro, velikost chytrých hodinek
Huawei u svých hodinek spoléhá na otevřený operační systém Harmony OS s vlastním obchodem s aplikacemi Huawei AppGallery

Můžete například procházet a odpovídat přímo z hodinek nejen na SMS, ale také na zprávy z různých instant messengerů, a to buď díky v systému zabudované klávesnici, nebo prostřednictvím hlasového zadávání. Šikovná je například i možnost mít na svém zápěstí pěší navigaci, právě díky doinstalované aplikaci. Hodinky s těmito systémy pak potěší i hudební fanoušky, protože umožňují nejen přepínat skladby přehrávané ze smartphonu, ale disponují vlastním interním úložištěm, kam lze nahrát vaši oblíbenou hudbu, a následně lze s hodinkami spárovat vaše bezdrátová sluchátka.

Apple Watch výdrž baterie, Apple Watch SE
Apple Watch spolu s bezdrátovými sluchátky vám i bez telefonu poslouží jako hudební přehrávač.

V případě hodinek s LTE konektivitou pak dokonce můžete přímo přes hodinky hudbu streamovat – například přes aplikaci Spotify. Komplexnější systém s množstvím aplikací, které navíc dokáží běžet na pozadí, si však pro plynulý chod žádá výkonnější hardware a ten má zase vyšší spotřebu. Proto se u takovýchto hodinek zpravidla dočkáte maximálně dvoudenního běžného provozu.

Uzavřené operační systémy chytrých hodinek

Oproti tomu chytrým hodinkám s uzavřeným operačním systémem stačí k běhu podstatně méně výkonný hardware. Do takových hodinek totiž již nedoinstalujete žádné další aplikace a budete si tak muset vždy vystačit s tím, co vám výrobce přibalí. Tyto systémy pak zpravidla ani neumožňují běh aplikací na pozadí a co se přehrávání hudby týče, musíte se spokojit s prostým ovládáním přehrávače běžícího ve vašem smartphonu. V neposlední řadě je pak slabší hardware často znát na plynulosti animací, která zde zpravidla není na takové úrovni jako u vybavenějších hodinek s otevřenými operačními systémy.

chytré hodinky Xiaomi, Xiaomi Mi Watch
Chytré hodinky s uzavřeným systémem možná nenabídnou tolik funkcí, zato s vámi udrží krok klidně celý týden.

Z hlediska funkčnosti tak mají hodinky s těmito operačními systémy blízko k vybavenějším chytrým náramkům. Na straně hodinek s uzavřenými systémy ovšem stojí dvě zásadní výhody. V první řadě se jedná o citelně nižší cenu a v řadě druhé je to právě mnohem lepší výdrž baterie. Hodinky s operačními systémy, jakými jsou třeba Amazfit OS či Lite OS, totiž poměrně běžně zvládají pracovní týden bez nutnosti nabíjet a některé modely se dokonce blíží až ke dvěma týdnům na jedno nabití.

chytré hodinky Xiaomi, Xiaomi Mi Watch
A jak často musíte své chytré hodinky nabíjet vy?

Do kategorie hodinek s uzavřeným systémem by se s přimhouřením oka daly zařadit také hybridní chytré hodinky, kterým jsme věnovali samostatný článek. Je pravda, že některé modely nedisponují ani displejem a raději spoléhají jen na staré dobré mechanické ručičky, zato se v rámci chytrých „nositelností“ řadí svou výdrží mezi ty lepší produkty na současném trhu.

Ani při výběru chytrých hodinek s co možná nejlepší výdrží na baterii vás v tom náš katalog nenechá. Potřebujete, aby hodinky stačily vašemu každodennímu pracovnímu nasazení, nebo vás zajímá, zda s vámi zvládnou občasnou několikadenní túru mimo civilizaci? Vyfiltrujte si produkty na základě běžné či maximální výdrže baterie.

Print
P-DC1-WEB18
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info