3D tiskárny - budoucí běžná součást každé domácnosti

Zobrazit katalog

3D tiskárny jsou zařízení, která vytváří trojrozměrný model předmětu (věci) z digitální předlohy. Dokážou tedy proměnit 3D objekt vymodelovaný v počítačovém programu v reálný předmět. 

Při nadsazeném pohledu fungují jako klasické tiskány. Jen místo papíru využívají pracovní desku (uvnitř tiskárny) a místo inkoustu nebo laserového toneru různé materiály - u stolních tiskáren je to nejčastěji plast (například v podobě tiskových strun). Za základní technologie 3D tisku lze považovat:

  • FDM (Fused Deposition Modeling) - roztavený materiál se skrze trysku nanáší postupně v tenkých vrstvách
  • SLA - (Stereolithography) - postupné vytvrzování materiálu (polymerové pryskyřice) pomocí laseru, oproti FDM je přesnější, umožňuje pracovat s dočasnými podporami, dražší

3D tiskárny - jejich současné a budoucí využití

3D tisk se momentálně nejvíce uplatňuje v oblastech lékařství, průmyslu, popřípadě vědy a výzkumu. Dnes se již naprosto běžně tisknou kostní náhrady, zubní protézy nebo dlahy na míru. S produkty z 3D tiskáren se setkáte i v automobilech a dopravních letadlech.

Stolní modely 3D tiskáren se pozvolna stávají běžnou součástí domácností. Možnosti 3D tisku v současné době využijí například domácí kutilové, kteří umí nebo se nebojí naučit s programy pro 3D modelování. Vyjma elektronických součástek, přesných mechanických dílů atp. můžete vytvořit téměř cokoliv, co vás napadne, od hračky pro vaše dítě až po různé krabičky, pouzdra, držáky, rámečky, stojánky a mnoho dalšího. 3D tiskárny jsou skvělou pracovní pomůckou i pro modeláře - vytvoříte části RC modelů, ale i kolejnici pro modelovou železnici.

červený hrad vytisknutý ve 3D tiskárně 3D Factories EasyMaker

Naopak nevýhodou 3D tiskáren je, že komplexní práci s většinou z nich zvládají zatím jen profesionálové a nadšenci, kteří umí pracovat s programy pro 3D modelování. Nicméně existují portály, jako jsou Thingiverse.com či Youmagine.com, z nichž můžete stahovat tisíce již vymodelovaných předmětů a ty si tisknout. Zároveň již existují i některé zjednodušené aplikace (v rámci některých modelů tiskáren) pro 3D modelování, ve kterých se dokáže orientovat i úplný začátečník nebo šikovné dítě.

Potenciál 3D tiskáren je veliký. V souvislosti s rychlým tempem vývoje technologie jistě dojde během několika let k zjednodušení a zdokonalení 3D tisku. V budoucnosti si tak na obyčejném stolním modelu kdokoliv jednoduše vytiskne součástku do automobilu, náhradní díly k domácím spotřebičům, nádobí či další vybavení domácnosti.

Pojďme se podívat na některé zajímavé produkty, které stojí za vaši pozornost.

Prusa i3 Plus LCD – sestavte si sami

Začněme u nás v ČR. Prusa i3 Plus LCD byla navržena českým vývojářem Josefem Průšou. Spadá pod projekt RepRap a veškeré její součásti jsou Open Source. Tiskárna s pracovní plochou 8000 cm3 je dodávána jako stavebnice s veškerým vybavením, nářadím, materiálem a propracovaným návodem. Samotná kompletace přístroje zabere zhruba jeden pracovní den.

Prusa i3 Plus LCD - 3D tiskárna

Největší předností 3D tiskárny Prusa i3 Plus LCD však je, že se sama dokáže replikovat. Lze si tak vyrobit téměř celé další zařízení nebo jen součástky pro opravu stávající tiskárny. Prusa i3 Plus LCD je přesná a pro samotný 3D tisk ji ani nemusíte připojovat k počítači. Objekt totiž můžete vytisknout i z SD karty, přičemž veškerou obsluhu zvládnete skrze LCD displej.

XYZprinting da Vinci Junior 1.0 – ideální pro úplné začátečníky

Za zmínku stojí i 3D tiskárna XYZprinting da Vinci Junior 1.0. Ta zaujme svou nízkou cenou a skvělým poměrem mezi rychlostí a detailností zpracování - méně přesná než Prusa i3 Plus LCD. Zařízení využívá FDM technologii se zaměřením na nízké množství odpadu, díky čemuž je tisk velmi ekonomický.

XYZprinting da Vinci Junior 1.0 - 3D tiskárna

Jak již název napovídá, XYZprinting da Vinci Junior 1.0 je vhodná pro úplné začátečníky. K tiskárně získáte možnost bezplatného stažení interaktivního softwaru XYZmaker. Ten poskytne bohatou knihovnu modelů a mnoho nástrojů pro vytváření nových 3D objektů - jeho ovládání je snadné.

XYZprinting da Vinci 1.0 AiO – skenujte, měňte, tiskněte

Třetím zajímavým modelem v pořadí je 3D tiskárna XYZprinting da Vinci 1.0 AiO. Za její největší přednost lze bezpochyby považovat funkci kopírky/skeneru. Kromě klasického tisku tak můžete naskenovat předmět a následně ho duplikovat, popřípadě jej předtím ještě upravit v programu XYZscan. Skener pracuje s moderním laserovým senzorem, pomocí kterého dokáže daný objekt naskenovat v prvotřídním rozlišení během několika minut. Prostřednictvím 3D tiskárny XYZprinting da Vinci 1.0 AiO tak jednoduchým způsobem vytvoříte originální kopie již existujících předmětů.

XYZprinting da Vinci 1.0 AiO - 3D tiskárna

3D pera - začněte u toho nejjednoduššího

Na trhu naleznete i cenově dostupnější (ve srovnání s 3D tiskárnami) 3D pera – 3Doodler 2.0 nebo 3Dsimo fungující na principu tavení materiálu. Kombinace 3D pera a vaší fantazie je nejkratší cesta k vyrobení originálních šperků, doplňků nebo modelů čehokoli a výborná startovací pozice do světa 3D tisku. 3D pera jsou skvělým nástrojem pro rozvíjení představivosti, trpělivosti a jemné motoriky.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací