Select the item on the page that has the error

The opening hours are now extra long! But if it is not convenient for you to stop by, orders above 2 000 CZK/80 EUR are delivered for free!

Black Friday - MAXI AlzaEco

Jak na úklid koupelny a toalety

Catalogue

Koupelna a toaleta jsou místnosti, jimž se při úklidu musí věnovat maximální pozornost. Díky zvýšené vlhkosti jsou náchylné ke vzniku plísní a ve vlhku se skvěle daří i bakteriím. Začtěte se do našeho článku, kde se dozvíte vše, co vás kolem úklidu koupelny zajímá - jak vyčistit sprchový kout, jak se zbavit plísně, co vám pomůže v boji s vodním kamenem a co použít na čištění obkladů v koupelně. 

Koupelny a toalety jsou v důsledku vysoké vlhkosti a teploty náchylné ke vzniku vodního kamene i plísní. Proto jejich úklidu věnujte obzvlášť velkou a pravidelnou pozornost.

Jak uklidit koupelnu
Zásady efektivního úklidu koupelny a toalety
  • Začněte vystříkáním veškerých odpadů pomocí čističe odpadů a nechte jej působit. 
  • Při mytí obkladů věnujte zvýšenou pozornost nejvíce znečištěným oblastem - kolem vany a umyvadla. 
  • Nepodceňujte leštění zrcadel ani úložných skříněk.
  • Poumývejte i veškeré drobné předměty - mýdla, šampony, krémy, nádoby na kartáčky a další. 
  • Při úklidu používejte latexové rukavice, abyste své ruce ochránili před vlivem chemikálií a bakterií.
  • Pro dezinfekci a svěží vůni toalety aplikujte účinné WC bloky. 

Otázky k úklidu koupelny a toalety

Jak zbavit povrchy vodního kamene?

Vodní kámen se tvoří v místech, která jsou neustále v kontaktu s vodou - na umyvadle, vaně, v toaletě i na vodovodních bateriích. Nejen, že rozhodně nevypadá dobře, ale hlavně všechny tyto koupelnové povrchy poškozuje.  Navíc v místech vodního kamene se mnohem rychleji množí nežádoucí bakterie. 

 

Nejdůležitěší je zvolit správný a dostatečně účinný prostředek - s vodním kamenem na nerezových i keramických površích si poradí nejlépe přípravky na bázi kyseliny. Vždy dbejte pokynů ohledně ředění a bezpečnostních upozornění na obalech těchto chemikálií! Špatně přístupná místa, jako jsou například záhyby u baterií nebo kovové špunty, zbavte vodního kamene pomocí starého zubního kartáčku. Na velké plochy použijte kuchyňskou houbičku. 

 

Prevencí před vznikem vodního kamene, který se tvoří zejména v oblastech s tvrdou vodou, je udržování koupelny v suchu. Mějte proto v koupelně po ruce suchý hadřík a po každém použití koupelnového vybavení jej využijte k usušení vzniklých kapek. 


TIP: Pokud doma zrovna nemáte odstraňovač vodního kamene, vyrobte si vlastní! Smíchejte 1 díl octa s 1/2 dílu citronové šťávy a 1 dílem vody a roztok přelijte do nádobky s rozprašovačem. Vyhlášeným bojovníkem proti vodnímu kameni je také soda. 

Jak bojovat s plísněmi?

Koupelna je k tvorbě plísní velice náchylná, protože poskytuje výborné podmínky k jejímu růstu - vysokou vlhkost vzduchu a teplotu. Proto je nejúčinnější prevencí především časté větrání, používání pohlcovačů vlhkosti a udržování teploty kolem 20°C. V případě, že máte v koupelně okno, otevřete jej po každém koupání dokořán a nechte čerstvý vzduch, aby místnost přirozeně vysušil. Jestliže okno nemáte, spusťte alespoň po každém použití koupelny ventilační zařízení. Místa, která jsou nejvíce náchylná k tvorbě plísní (spáry, silikonová těsnění kolem vany, rámy oken, atp.) neustále vysušujte pomocí suchého hadříku. 

 

Pokud však už plíseň vznikla a potřebujete se jí zbavit, aplikujte speciální přípravky určené pro její likvidaci. Tyto chemikálie mají navíc i bělicí účinek, takže vaše koupelna nejen, že bude zdravotně nezávadná, ale bude také zářit čistotou jako nová. 

 

Před postřikem plíseň nikdy neodstraňujte na sucho! Došlo by k rozptýlení výtrusů a tím i dalšímu šíření plísně. 


TIP: Opatřete si vlhkoměr! Jedině tak budete moct kontrolovat hladinu vlhkosti v koupelně, která by měla dosahovat nanejvýš 60 %. 

Jak pečovat o toaletu?

Toaleta by měla být udržována čistá a svěží neustále, proto jí věnujte pozornost minimálně 3× týdně. Začněte aplikací účinného WC čističe a nechte jej působit alespoň 20 minut, aby došlo k likvidaci veškerých bakterií. Pomocí záchodové štětky následně vyčistěte stěny mísy a spláchněte.

 

Vyčleňte si jeden hadřík, kterým nebudete čistit nic jiného, a umyjte záchodové prkénko včetně všech jeho záhybů. Použít můžete i jednorázové dezinfekční ubrousky. Pozornost věnujte i zakrytému hornímu okraji mísy - právě tam se drží nejvíce usazenin, nečistot a bakterií. Pokud hadříkem neproniknete všude, pomůže vám opět starý zubní kartáček. Nezapomeňte toaletu umýt také zboku a zespodu. Na závěr vložte do mísy WC blok, který ji průběžně dezinfikuje a zároveň příjemně provoní. 


TIP: Během působení WC čističe vložte do mísy také záchodovou štětku, která rovněž potřebuje zbavit bakterií a nečistot. 

Jak vyčistit skleněné plochy?

Zrcadla, zástěny a sprchové kouty jsou po každém použití plné zaschlých kapek. Na zrcadlo nad umyvadlem vždy používejte prostředek určený na mytí skel - agresivnější koupelnové přípravky by zrcadlo mohly nenávratně poškodit. K setření zrcadla vám pak nejlépe poslouží suchá hladká utěrka z mikrovlákna. 

 

Se zástěnami u van a sprchových koutů je to o něco složitější, než se zrcadly. Vodní kámen na nich zanechává výrazné stopy v podobě zaschlých kapek, díky čemuž je jejich údržba obtížnější.  K čištění můžete použít stejný přípravek, jako na umyvadlo a obklady, nebo ocet napůl zředěný s vodou. Přípravek nastříkejte na kuchyňskou houbičku a krouživými pohyby jej rovnoměrně naneste na celou plochu stěny. Houbičku pak vymáchejte a stejným způsobem přípravek i s nečistotami setřete. K finálnímu naleštění použijte utěrku z mikrovlákna nebo papírovou utěrku. 


TIP: Vzniku nečistot na skleněných zástěnách van a sprchových koutů nejlépe zabraníte jejich setřením gumovou stěrkou po každém použití.  

Jak postupovat při úklidu koupelny?

Stejně jako v ostatních místnostech, i v koupelně začněte od zhora. Vrchní části sprchových hlavic, radiátorů a skříněk zbavte prachu, poté se vrhněte na odpady. Do sifonů nastříkejte čistič odpadů a nechte jej působit. Mezitím se pusťte do čištění kachliček, obkladů, poliček a drobných předmětů. Poté propláchněte sifony a vyčistěte umyvadlo, vanu či sprchový kout a nezapomeňte ani na sprchovou hlavici. Nakonec vyleštěte baterie a zrcadla. 

 

S množstvím čisticích prostředků to nepřehánějte, při pravidelné údržbě jich stačí na povrchy nastříkat minimum. Použité čisticí prostředky je pak ale nutné z obkladů, van a umyvadel zase dobře odstranit. Nemusíte je přímo splachovat vodou, postačí k tomu vlhká utěrka.  

Čisticí prostředky do koupelny 
  • Pro spolehlivé odstranění nečistot i vodního kamene
Čisticí prostředky na toalety 
  • Pro hygienicky čistou a svěží toaletu
0
Print
Try new Alza Premium My Alza Log In About Shopping
Christmas gift ideas Show
WEB12
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me