Už jste slyšeli o mobilní aplikaci Vexl? Pokud ne a snažíte se pořídit si nějaký ten bitcoin a nespálit se, možná jste narazili na tu pravou cestu pro vás. Vexl totiž svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný, bezpečný a diskrétní způsob nákupu a prodeje bitcoinu přesně tak, jak bylo jeho používání původně zamýšleno – peer-to-peer a bez procesů KYC. Níže jsme připravili návod a tipy na používání appky.
Vexl je mobilní appka, která otevírá nové možnosti pro diskrétní nákup no-KYC bitcoinu. Původně ji vývojáři stavěli pouze jako „just in case“ řešení a do světa vypustili její první verzi k otestování českými a slovenskými uživateli v září roku 2022. Od té doby se ale stalo mnoho od návrhů striktních zákonů pro regulaci kryptoměnového průmyslu v USA přes bailouty amerických bank začátkem roku 2023, nedávné schválení evropské regulace kryptoměn MiCA až po stále sílící tendence okolo vývoje CBDC (digitální měny centrálních bank států) po celém světě. Je stále více očividné, že vstupujeme do éry finanční tyranie. Proto se tým rozhodl ještě více zapracovat na aplikaci a podpořit koncept marketplacu, který svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný a bezpečný způsob, jak najít protistranu v rámci již existující sociální sítě vašich nejbližších lidí (založené na telefonních číslech a kontaktech) a obchodovat bitcoin tak, jak bylo zamýšleno, tedy peer-to-peer (bez prostředníků) a bez KYC.
Nejen novou verzi aplikace Vexl 2.0, která je jedním z projektů známé české bitcoinové firmy SatoshiLabs, ale například i vznik nové iniciativy – Vexl Foundation představila Lea Petrášová (lídryně vývojářského týmu Vexlu) letos v červnu na konferenci BTC Prague.
V jedné ze svých přednášek (viz video níže) Lea krátce shrnula nešťastné příběhy mnoha nováčků do Bitcoinu, kteří svůj první nákup často řeší přes centralizované burzy, na nichž rovnou odevzdají nejrůznější osobní údaje (včetně občanky nebo výpisů z bankovních účtů) a vytvoří si u regulátora záznam o tom, že někdy nějaký bitcoin nakoupili. Tato cesta nezřídka pokračuje pozdějším prodejem bitcoinů a výběrem fiat měny zpět na bankovní nebo Revolut účet, přičemž dojde k překročení AML limitů (opatření proti praní špinavých peněz) a nováčkovi jsou účty zablokovány. Mezi další nešikovný pokus pak patří třeba také nákup přes bitcoinmaty, které už dnes ale rovněž podléhají přísným omezením a vyžadují KYC nebo skrze ně anonymně získáte jen velmi omezené množství bitcoinů za poměrně vysoký poplatek.
Ideální nejsou ani decentralizované burzy, jako například Bisq, jelikož bývají nejen pro úplné začátečníky uživatelsky poměrně složité a pro operace na nich už musíte nějaké ty bitcoiny vlastnit předem. Úplnou tragédii pak představují online tržiště na Facebooku či Telegramu, kde sice uživatel nabyde pocit, že konečně narazil na tu správnou partu bitcoinerů a může si vyvekslovat kolik bitcoinů chce, a navíc bez jakéhokoliv regulatorního zatížení. Opak je však pravdou – začátečnická neopatrnost všem možným přihlížejícím odhalí mnohem víc, než by měli vědět.
Vexl má sloužit k obejití všech těchto překážek a přináší unikátní způsob nacházení protistrany ve vašem nejbližším okolí nejen pro obchodování s bitcoiny.
Vexl funguje jako online tržiště neboli marketplace určený k propojování nabídek a poptávek na prodej a nákup bitcoinu, ale i nabízení různých produktů nebo služeb za bitcoiny. Aplikace odstraňuje některé nedostatky bitcoinmatů či uživatelského rozhraní vekslovacích skupin na šifrovaných messengerech. Dále na rozdíl od decentralizovaných burz nebo jiných peer-to-peer služeb s escrow transakcemi (smart kontraktové zástavy), jakou je například námi dříve recenzovaná appka Peach Bitcoin, vynechává i samotné procesování transakcí mezi uživateli. Na Vexlu pouze jednoduše najdete důvěryhodnou protistranu, domluvíte si podmínky obchodu a jakékoliv transakční spojení už jde zcela mimo appku pouze mezi kupcem a prodejcem. Marketplace Vexlu tedy spojuje hned několik užitečných vlastností a funkcí v jednom řešení:
Vexl své zásady a myšlenky, které stojí za no-KYC, peer-to-peer bitcoinem úderně prezentuje ve stylově nastříhaném úvodním videu, z nějž se na vás vyplíží temné motivy cypherpunkové resistence, podobně jako z rozhraní Vexl appky. Už jen proto se stopro vyplatí video zhlédnout.
Anonymizovaný Vexl profil vzniká tak, že do appky nahrajete vaše telefonní číslo (ideálně s použitím anonymní SIM), na jehož základě se vám vygeneruje „účet“ s nestatickou přezdívkou měnící se s každou aktivitou. Abyste byli schopni najít vhodnou protistranu pro obchodování, je třeba naimportovat libovolné kontakty z vašeho telefonního seznamu, čímž vložíte vlastní reputační složku a síť vazeb do vekslovacího networku Vexlu. Důležité je zmínit, že veškerá naimportovaná telefonní čísla jsou v rámci protokolu aplikace zahashovaná, není tedy možné se k nim skrze nějakou databázi dostat zvenčí a samozřejmě nejsou přístupná ani samotným vývojářům aplikace.
Import telefonních čísel má své opodstatnění. Slouží k vytvoření co nejlokálnější vekslovací bubliny, jež vás udrží přibližně v okruhu lidí odpovídajícímu vaší sociální síti z reálného života. Nabídky v marketplacu se pak sdílí pouze mezi kontakty prvního a druhého řádu (tedy vaše přímé kontakty a kontakty vašich kontaktů). Tím je zajištěno prostředí, ve kterém jsou uživatelé přirozeně motivováni chovat se čestně a neprovádět podvody a jiné nekalosti, aby si nepoškodili reputaci u svých přátel či známých.
Vexl je vytvořen s ohledem na ochranu soukromí, čehož je dosaženo pečlivým zahashováním vašeho i ostatních naimportovaných tel. čísel a dále metodou známou jako „data separation“. Servery aplikace nikdy nemají informace k vazbám mezi čísly a jejich akcemi na platformě. Nikdo nemůže zjistit, zda jste Vexl použili, zda jste se v něm s někým spojili, zda jste zveřejnili nabídku, reagovali na ni nebo s někým v aplikaci chatovali. Veškerá vzájemná komunikace uživatelů Vexlu probíhá v end-to-end šifrovaném chatu. Přestože má Vexl nezávislý bezpečnostní audit, je rovněž plně open-source. Kdokoli tak může hledat zadní vrátka nebo případné chyby v kódu na GitHubu.
Odhodlali jste se vyzkoušet peer-to-peer nákup nebo prodej bitcoinu přes Vexl? Pojďme na to krok za krokem.
Instalace na telefonu se systémem Android je snadná a bez překážek, appku klasicky stáhnete z obchodu Google Play, kde je plně k dispozici.
Na iPhoňáckém systému iOS je to zatím trochu složitější a vzhledem k politice Applu se to nejspíš jen tak nezmění. Vexl 2.0 nestáhnete standardně v App Storu, ale lze jej získat pro „testování“ přes vývojářský nástroj TestFlight, kde je k dispozici vždy v posledním vydání. Nejprve si tedy nainstalujte TestFlight, ve kterém je třeba odsouhlasit seznámení se s riziky spojenými s testováním betaverzí, až poté se vám otevře veřejný odkaz (viz níže) na instalaci samotného Vexlu.
Vývojáři Vexlu se společností Apple komunikovali ohledně schválení aplikace několik měsíců. Nakonec se dočkali usnesení: aplikace nebude v App Storu k dispozici. Proč? Protože používání hotovosti je údajně „zcela nezodpovědné“.
Nicméně po úspěšné instalaci a prvním otevření Vexlu na vás vyskočí několik úvodních oken, v rámci nichž se dozvíte něco o jeho základech fungování. Dále vás čeká odsouhlasení smluvních podmínek, poté už „vložení identity“ skrze uvedení vašeho jména/přezdívky, nahrání profilové fotky a import telefonního čísla i listu kontaktů. Tato pravá identita se všemi daty se následně automaticky zašifruje a váš anonymizovaný Vexl profil je ready.
Při poskytování jména a fotky je jen na vás, jak moc reálně svou skutečnou identitu nastavíte. Nikdo, ani vývojáři Vexlu, neuvidí vaše skutečné jméno a profilový obrázek, dokud je dobrovolně nebo na žádost protistrany neodhalíte pro konkrétní obchod. Je každopádně dobré alespoň jeden z identifikačních prvků nastavit tak, aby při odhalení identity váš kamarád či známý měl alespoň +- jasno, s kým že má tu čest.
Anonymizace identity zajistí, že namísto vámi nahrané přezdívky a fotky uvidí ostatní uživatelé pouze randomizovaného avatara a přezdívku, pokud se nerozhodnete pravou identitu odhalit v rámci obchodu. Randomizovaný avatar a přezdívka jsou nestatické, při každé aktivitě, jako je vytváření nabídky nebo reagování na nabídku, se zas a znovu změní.
Na řadu přichází vložení telefonního čísla a naimportování listu kontaktů.
To, co Vexl skutečně odlišuje, je síť důvěry. Na Vexlu nikdy neobchodujete s cizími lidmi: obchodujete v rámci komunity vašich přátel a přátelů přátel, lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy. A tady dochází ke kouzlu – abyste byli s někým spojeni a viděli jeho nabídky prostřednictvím společného kontaktu, nemusí být prostřední kontakt uživatelem Vexlu. Neznáte tedy sice protistranu, se kterou jste se spojili, ale můžete vidět, jaké společné základy sdílíte v rámci reálného světa. A pokud si stále nejste jisti, lze protistranu vždy požádat, aby vám odhalila svou identitu při domlouvání obchodu v end-to-end šifrovaném chatu.
Jakmile jste naimportovali váš seznam kontaktů, máte Vexl profil hotový a pomalu prosakujete do jeho networku vlastní reputační složkou a sítí vazeb. Vlastní nabídky a poptávky můžete zveřejňovat ihned. Než však uvidíte nabídky všech ostatních bitcoinerů, se kterými jste propojeni, můžete si ještě v rychlosti prohlédnout svůj profil nebo nastavit preferovanou měnu.
Nalevo vidíte profil své Vexl identity s vlastním vekslovacím dosahem „Your reach: 570 vexlers“. Prostřední obrazovka ukazuje možnost přizpůsobení měny, v níž je sledována aktuální cena BTC uvedená v horní části obrazovky (na výběr je CZK, EUR a USD). Napravo lze pak vidět možnost rozkliknutí QR kódu pro sdílení aplikace mezi vaše právě „orange-pillnuté“ přátele.
A zatímco jste dolaďovali nastavení profilu, v marketplacu už se začaly objevovat nabídky na prodej i nákup. Račte se podívat, jak mohou vypadat.
V pravé sekci Vexl marketplacu „Buy“ najdete poptávky na nákup bitcoinu nebo inzeráty s prodejem zboží či služeb za bitcoin. Někteří hledají jednorázový nákup za pár tisíc korun, jiní se snaží splašit veksláka ochotného pustit se do dlouhodobé spolupráce a další si chtějí obstarat nějaké ty satoshi třeba prodejem domácích chilli omáček.
V popisku u každé nabídky, hned pod randomizovanou přezdívkou jejího autora, najdete informace k vaší vazbě na daného uživatele. Status „Direct friend“ značí blízkého přítele, jehož číslo máte i ve vašem telefonním seznamu, tedy kontakt 1. řádu. „Friend of a friend“ označuje přítele vašich přátel, tedy kontakt 2. řádu. Pod těmito štítky najdete také počet vašich společných kontaktů a jejich jména na základě vašeho telefonního seznamu. U každé nabídky tak máte hned alespoň přibližnou představu o tom, jaké je asi propojení autora nabídky s vámi.
V prodejní sekci nalevo zase najdete nabídky na přenechání pár satoshi nad kávou a radami pro začátečníky, ale také se zde objevují veksláci, kteří vám za nějaký ten poplatek obstarají no-KYC bitcoiny dle potřeby na lightningu i onchainově.
Je čas poslat do Vexlu nějaké vlastní bitcoinové nabídky nebo poptávky. Proces je dost intuitivní. Tak v rychlosti kouknem, jak na to.
V první řadě je třeba najet si do Vexl marketplacu a v pravém horním rohu nad nabídkami najít tlačítko v podobě malého pluska, která je hned vedle ikonky „My offers“. Přes plusko se prokliknete do sloupcového modulu pro vytváření nabídek, kterým si proscrollujete odshora až dolů a nastavíte v něm všechny parametry obchodu podle vašich představ.
Začněte jednoduše vybráním buď nákupu, nebo prodeje bitcoinu, pokračujte s nastavením preferované fiat měny, objemu obchodované částky a výše případného poplatku.
V rámci kroků 5–9 zvolte způsob a platební metodu pro zobchodování bitcoinu, klasický onchain bitcoin, nebo lightningový, na závěr připojte titulní poznámku a zvolte režim sdílení dle řádů kontaktů.
Jakmile dokončíte tvorbu nabídky a schválíte ji ke zveřejnění, proběhne nejprve její zašifrování pro všechny kontakty, jež spadají do předem určeného dosahu. Pokud šifrujete pro stovky či tisíce kontaktů, může to chvilku trvat (většinou nanejvýš pár minut). Jakmile je hotovo, vaše nabídka se zveřejní v marketplacu, kde na ni ostatní mohou reagovat.
Poslední metou všech dealů v rámci Vexlu je šifrovaný chatovací prostor, který se otevře po zareagování na nabídku a zaslání požadavku o start komunikace, který je přijat autorem nabídky.
Takto vypadá reakce na nabídku od jejího spatření ve výčtu nabídek, přes rozkliknutí tlačítka „Request“ (žádost), sepsání reakční zprávy s výzvou k vekslování, až po zobrazení odeslané žádosti ve výčtu šifrovaných chatů. Teď už stačí jen počkat, zda vás autor nabídky posoudí jako vhodnou protistranu a odpoví.
Autor nabídky vidí první příchozí reakci na svém seznamu chatů a přišla mu nejspíše i notifikace, pokud je má aktivované. Pokud si žádost se vzkazem uvnitř zobrazí, usoudí, že narazil na vhodnou protistranu, a klikne na tlačítko „Accept“ (přijmout), může pokračovat v konverzaci a domluvit podrobnosti vekslovacího dealu.
Ohledně samotného vekslování tam venku, nebo online (ta část procesu, která už je čistě na vás a Vexl appka s ní není nijak spojena) existuje několik obecných pravidel, která se hodí dodržovat za účelem zajištění dostatečného bezpečí všech účastníků:
O odhalení identity v chatu Vexlu může požádat každá z protistran klepnutím na tlačítko s obrázkem zavřeného oka v pravém horním rohu, pokud si je v něčem například nejistá. Aby k němu došlo, tak vekslák naproti musí žádost o odhalení identit schválit. Bez souhlasu obou stran se nic nestane. Pokud protistrana žádost schválí, při registraci nahraná přezdívka a profilový obrázek se odhalí ve stejnou dobu oběma zároveň.
Pokud se během domlouvání něco pokazí – protistrana se vás pokusí podvést, vylákat z vás informace nebo vše zruší na poslední chvíli bez odůvodnění, můžete nabídku nahlásit a na uživatele použít zablokování. Nahlášení nabídky ji odstraní z vašeho marketplacu, pokud ji navíc nahlásí další 3 lidé a více, zmizí z marketplacu všem. Blokace uživatele vás kompletně odstřihne od jeho unikátní sítě kontaktů a jej zase od té vaší. Incidenty můžete hlásit i podpoře, ale ta vzhledem k anonymnímu designu Vexlu nenabídne žádná užitečná data či účinnou pomoc. Vždy se držte bezpečnostních zásad vekslování!
Nadace Vexl Foundation vznikla s úmyslem bránit svobodné technologie, jako je Vexl, a svobodu samotnou. Jde o přímou reakci na pokračující omezování finančních svobod jednotlivců a rostoucí ohrožení soukromí a autonomie. Nadace se snaží podporovat a financovat projekty s otevřeným zdrojovým kódem, které tyto problémy nejen objasňují, ale také je řeší poskytováním praktických nástrojů. Zajímavostí doprovázející existenci Vexl Foundation je i tzv. „Index finanční tyranie“ (Financial Tyranny Index – FTI), který je komplexním nástrojem pro měření rozsahu státních zásahů do finančního prostoru jednotlivých zemí.
Činnost Vexl Foundation vychází ze tří tezí:
Lidé z Vexlu to myslí opravdu vážně. Aplikace je sice jedním z projektů velikána, SatoshiLabs, ale její byznys model a provoz není o penězích. Kromě dobrovolných příspěvků nic nevydělává a je tak spíše darem bitcoinové komunitě, spolu s níž se snaží všemi silami napravit špatným směrem vychýlenou trajektorii vývoje světa a podpořit i upozornit na některé společností pozapomenuté hodnoty.
Vexl je jedním z projektů, které skutečně umožňují nákup a prodej bitcoinu napřímo P2P a bez dohledu třetích stran, bez vytváření transakčních stop. Jedním z takových, jichž je čím dál méně a mizí z mapy. Peer-to-peer principy jsou přitom samotnou podstatou Bitcoinu, píše se o nich už v první větě white paperu. Vexl vrací Bitcoinu jeho původní náturu a připomíná bitcoinerům to, co už možná zapomněli, nebo zatím ani nestačili objevit.
Matouš Wachutka
Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Jako redaktor Bitcoin Alzy se snažím přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním alternativních konceptů reality.