Audio zesilovač – výhody a nevýhody
Zesilovač reproduktorů poskytuje několik výhod, ale i pár nevýhod.
- Kompatibilita i s gramofony.
- Nemusíte jej často upgradovat.
- Skvělou volbou, pokud již máte přehrávače.
- Receiver je výhodnější, pokud nemáte přehrávače.
Který zesilovač vybrat?
Před pořízením zesilovače je důležité se rozhodnout, jak a kde jej budete používat. Obecně je můžeme dělit na 4 druhy a každý má své vlastní využití.
Zesilovač HiFi
HiFi zesilovače jsou nejběžnějšími typy určenými pro použití s reprosoustavou a hudebními přehrávači. Jde o základ každé HiFi sestavy, a především nutnou záležitost pro pasivní reproduktory. Dle plánovaného využití si můžete vybrat mezi stereo a vícekanálovým (většinou 5 kanálů) zesilovačem.
-
Stereo zesilovač je nejčastějším typem a připojíte jej ke dvěma reproduktorům. Je určen především pro náročné posluchače muziky.
-
5kanálový zesilovač naopak vyniká v realistickém podání prostorového zvuku, což ocení každý milovník pořádného domácího kina.
Zesilovač sluchátek
Zesilovače zvuku na sluchátka jsou zařízení zpravidla menších rozměrů, která zesilují vstupní zvuk do sluchátek. Po zapojení poskytují výrazné zlepšení jasnosti, detailů i dynamiky. Pro poslech z digitálních zdrojů (notebook, PC, telefon) doporučujeme zesilovač s DAC převodníkem, jež konvertuje digitální signál na analogový.
Největší rozdíl zesilovače poznáte u prémiových sluchátek přes hlavu, která jsou na ně stavěná. Naopak žádných (či minimálních) rozdílů si nevšimnete u sluchátek s funkcí tlumení okolního ruchu.
Zesilovač gramofonu
Zesilovače gramofonu, někdy známé také jako předzesilovače, slouží k zesílení signálu z přehrávače desek. Jedná se o důležitý komponent pro každý gramofon bez Phono konektoru a integrovaného předzesilovače. Gramofon s Phono konektorem pak podporuje i běžný HiFi zesilovač.
Zesilovač do auta
Zesilovače reproduktorů do auta ocení každý, kdo si chce vychutnat skvělý zvukový projev i v autě. Zároveň navýší frekvenční rozsah autorádia a celkově vylepší kvalitu zvuku. Zesilovač do auta můžete obohatit také patřičnými reproduktory nebo subwooferem.
i
Při výběru dávejte také pozor na terminologii zařízení. Osobní zesilovač zvuku neslouží k připojení reproduktorů, ale jde o naslouchátko pro lidi, které trápí zhoršení sluchu. WiFi zesilovač je pak určen k rozšíření dosahu routeru.
Zesilovač reproduktorů – na co se zaměřit při výběru?
Mezi důležité parametry při výběru zesilovače řadíme především výkon na kanál a impedanci.
Výkon zesilovače
Pro běžný poslech si vystačíte s přibližně 40 W na kanál. Zesilovače s vyšším výkonem bývají lépe konstruované, takže hrají lépe i při stejné hlasitosti a dokáží obsloužit náročnější reprosoustavy. Výkon nad 100 W na kanál se může hodit k pokrytí extrémních dynamických rozsahů nebo poslech ve velkých prostorech (nad 30 m2).
Impedance zesilovače
Impedance neboli odpor je důležitým parametrem při výběru zesilovače. Označuje se ohmy (Ω) a měla by být identická nebo vyšší než hodnota reproduktorů. Například, pokud máte dva reproduktory s impedancí 6 Ω, potřebujete zesilovač s hodnotou 12 Ω nebo méně, jinak hrozí poškození komponentů.
Podrobnější vysvětlení výkonu zesilovače, akustického tlaku, citlivosti reprosoustav a důležitosti dodržení minimální impedance reprosoustav naleznete v našem slovníku.
Připojujeme zesilovač k reproduktorům a dalším zařízením
Zesilovač můžete zapojit mnoha různými konektory, proto je důležité vybrat ten, jež je kompatibilní s vaší stávající technikou. Konektory můžeme dělit na vstupy a výstupy.
Vstupy zesilovače
Zvuk lze do zesilovače přenést několika způsoby, záleží na vás, které zvolíte.
- USB konektory dokážou přehrát hudbu z pevných nebo USB flash disků.
- Ethernet LAN vstup je určen k připojení k domácí internetové síti a přehrávání internetového obsahu.
- Antenní vstupy obsahují zesilovače s tunerem pro rádio a lze je připojit k přijímači pro kvalitnější signál.
- Analogové vstupy (RCA/Jack) využijete k připojení většiny analogových zdrojů zvuku (CD, DVD, MP3) s výjimkou gramofonu.
- Analogový vstup Phono je vybaven předzesilovačem pro gramofonovou přenosku. Levnější zesilovače dokážou pracovat pouze s přenoskami MM, dražší pak i s typem MC (mají vstup Phono MM/MC).
- Digitální vstup (koaxiální, optický TosLink) najdete v zesilovači s vestavěným převodníkem (DAC) a slouží k připojení moderních televizorů, počítačů, multimediálních center a různých audio/video přehrávačů.
i
Schopnosti jednoduchých integrovaných zesilovačů můžete snadno rozšířit samostatným digitálně analogovým převodníkem (DAC).
Výstupy zesilovače
Zesílený signál můžete ze zesilovače přenést do reproduktorů nebo sluchátek pomocí mnoha konektorů.
- Sluchátka zpravidla zapojíte konektorem Jack 3,5 nebo 6,3 mm.
- Subwoofer pre-out je předzesílený výstup pro aktivní subwoofer.
- Reproduktory nejčastěji zapojíte kabely RCA/Cinch. Některé zesilovače mají dokonce dva páry terminálů, takže můžete jednoduše přepínat mezi dvojicí reprosoustav nebo hrát z obou párů současně.
- L/R pre-out je určen pro připojení k separátnímu koncovému zesilovači nebo aktivním reprosoustavám. Pokud zesilovač nebo subwoofer podporuje sloučení obou kanálů, můžete jej využít i pro aktivní subwoofer.
- Line-out/rec-out jsou výstupy fixní linkové úrovně, jakou mají například CD přehrávače. Používá se zejména k připojení záznamových zařízení.
Pro počítače a telefony můžete vyzkoušet i digitální zesilovač zvuku. Aplikace stačí stáhnout a nainstalovat na vybrané zařízení a můžete poslouchat. Kvalita těchto programů je ale hod mincí – někdy se dočkáte opravdového zlepšení kvality, jindy pouze zvýší hlasitost za cenu nižší kvality.
Jaké funkce zesilovač nabídne?
Zesilovač může být rozšířen o různé funkce, jež zjednoduší ovládání nebo přinesou úplně nové možnosti poslechu.
- Displej ukazuje aktuální důležité informace o poslechu.
- Internetové rádio dokáže naladit jakoukoliv světovou stanici.
- Dálkové ovládání usnadní ovládání veškerých funkcí zesilovače.
- Balance slouží k vyvážení kanálů, pokud nesedíte ve středu poslechového trojúhelníku.
- Loudness zdůrazňuje basy i výšky a kompenzuje útlum lidského ucha při tichém poslechu.
- Streamovací služby podporují poslech hudby ze Spotify, TIDAL a dalších poskytovatelů hudby.
- Direct je signálová cesta, která přemosťuje (obchází) korekce basů a výšek. Stačí stisknout jediné tlačítko a vypnete korekce bez neustálého kroucení potenciometry.
- Bass/Treble jsou tlačítka nebo potenciometry pro plynulé zdůraznění/potlačení basů a výšek v rozsahu přibližně ±10 dB (každý výrobce má korekce na drobně odlišné frekvenci a s jiným rozsahem).
- Bi-amp umožní zapojení jednotlivého zesilovače do každé větve reprosoustavy. Do sestavy tak můžete dodat dvojnásobný výkon a získat vyšší kontrolu nad jednotlivými reproduktory.
i
Sháníte levný zesilovač? Bazar určitě pomůže
Nevyplatí se pořizovat nový zesilovač k reproduktorům? Bazar obsahuje zlevněné kousky.
Skrýt popis