Zadejte název zboží
Zesilovač přijímá zvukové signály od přehrávačů, gramofonů a dalších zařízení s analogovým výstupem a následně je zesiluje pro poslech reprosoustavami. Vybrané modely umožní také připojení i moderních televizí, počítačů či Blu-Ray přehrávačů. Jaký zesilovač k reproduktorům pořídit?
PokračovatZesilovač reproduktorů poskytuje několik výhod, ale i pár nevýhod.
Před pořízením zesilovače je důležité se rozhodnout, jak a kde jej budete používat. Obecně je můžeme dělit na 4 druhy a každý má své vlastní využití.
HiFi zesilovače jsou nejběžnějšími typy určenými pro použití s reprosoustavou a hudebními přehrávači. Jde o základ každé HiFi sestavy, a především nutnou záležitost pro pasivní reproduktory. Dle plánovaného využití si můžete vybrat mezi stereo a vícekanálovým (většinou 5 kanálů) zesilovačem.
Zesilovače zvuku na sluchátka jsou zařízení zpravidla menších rozměrů, která zesilují vstupní zvuk do sluchátek. Po zapojení poskytují výrazné zlepšení jasnosti, detailů i dynamiky. Pro poslech z digitálních zdrojů (notebook, PC, telefon) doporučujeme zesilovač s DAC převodníkem, jež konvertuje digitální signál na analogový.
Největší rozdíl zesilovače poznáte u prémiových sluchátek přes hlavu, která jsou na ně stavěná. Naopak žádných (či minimálních) rozdílů si nevšimnete u sluchátek s funkcí tlumení okolního ruchu.
Zesilovače gramofonu, někdy známé také jako předzesilovače, slouží k zesílení signálu z přehrávače desek. Jedná se o důležitý komponent pro každý gramofon bez Phono konektoru a integrovaného předzesilovače. Gramofon s Phono konektorem pak podporuje i běžný HiFi zesilovač.
Zesilovače reproduktorů do auta ocení každý, kdo si chce vychutnat skvělý zvukový projev i v autě. Zároveň navýší frekvenční rozsah autorádia a celkově vylepší kvalitu zvuku. Zesilovač do auta můžete obohatit také patřičnými reproduktory nebo subwooferem.
i
Při výběru dávejte také pozor na terminologii zařízení. Osobní zesilovač zvuku neslouží k připojení reproduktorů, ale jde o naslouchátko pro lidi, které trápí zhoršení sluchu. WiFi zesilovač je pak určen k rozšíření dosahu routeru.
Mezi důležité parametry při výběru zesilovače řadíme především výkon na kanál a impedanci.
Pro běžný poslech si vystačíte s přibližně 40 W na kanál. Zesilovače s vyšším výkonem bývají lépe konstruované, takže hrají lépe i při stejné hlasitosti a dokáží obsloužit náročnější reprosoustavy. Výkon nad 100 W na kanál se může hodit k pokrytí extrémních dynamických rozsahů nebo poslech ve velkých prostorech (nad 30 m2).
Impedance neboli odpor je důležitým parametrem při výběru zesilovače. Označuje se ohmy (Ω) a měla by být identická nebo vyšší než hodnota reproduktorů. Například, pokud máte dva reproduktory s impedancí 6 Ω, potřebujete zesilovač s hodnotou 12 Ω nebo méně, jinak hrozí poškození komponentů.
Podrobnější vysvětlení výkonu zesilovače, akustického tlaku, citlivosti reprosoustav a důležitosti dodržení minimální impedance reprosoustav naleznete v našem slovníku.
Zesilovač můžete zapojit mnoha různými konektory, proto je důležité vybrat ten, jež je kompatibilní s vaší stávající technikou. Konektory můžeme dělit na vstupy a výstupy.
Zvuk lze do zesilovače přenést několika způsoby, záleží na vás, které zvolíte.
i
Schopnosti jednoduchých integrovaných zesilovačů můžete snadno rozšířit samostatným digitálně analogovým převodníkem (DAC).
Zesílený signál můžete ze zesilovače přenést do reproduktorů nebo sluchátek pomocí mnoha konektorů.
Pro počítače a telefony můžete vyzkoušet i digitální zesilovač zvuku. Aplikace stačí stáhnout a nainstalovat na vybrané zařízení a můžete poslouchat. Kvalita těchto programů je ale hod mincí – někdy se dočkáte opravdového zlepšení kvality, jindy pouze zvýší hlasitost za cenu nižší kvality.
Zesilovač může být rozšířen o různé funkce, jež zjednoduší ovládání nebo přinesou úplně nové možnosti poslechu.
i
Nevyplatí se pořizovat nový zesilovač k reproduktorům? Bazar obsahuje zlevněné kousky.
V kategorii Zesilovače máme právě teď na Alza.cz celkem 37 produktů.
Zadejte název zboží