Mikrosystémy jsou zařízení pro přehrávání audio obsahu jak z fyzických médií, tak online streamovacích služeb typu Spotify. Jedná se o rozměrově nenáročného společníka, jenž uspokojí všechny milovníky hudby i mluveného slova. Co všechno zohlednit, vybíráte-li mikrosystémy? Poradíme vám.
PokračovatJaké nabízejí mikrosystémy výhody?
Mikrosystémy (setkáte se i s označením micro systém nebo microsystém, dříve Hi-Fi věž) jsou nejmenším dostupným typem audiosystémů pro domácnosti. Na trhu najdeme celou řadu modelů, které se liší výrobcem, parametry i přehrávanými formáty. Proč zvolit právě mikrosystém?
- Kompaktní rozměry
- Velice dobrá kvalita zvuku (vč. Hi-Fi).
- Dobrý poměr ceny a výkonu.
- Často velmi široká podpora zvukových formátů a zdrojů.
- Mikrosystém nahradí více samostatných zařízení.
i
Minisystém vs. mikrosystém
Minisystémy se od mikrosystémů liší tím, že jsou cíleně určeny pro ozvučení větších místností. Nabízejí proto větší výkon, jejich součástí bývá subwoofer. Pokud chcete ozvučit např. zahradní párty, minisystém bude ta pravá volba.
Výběr microsystému
Výběr toho pravého microsystému se zakládá zejména na tom, jaké jsou vaše požadavky na kvalitu reprodukce zvuku (nejkvalitnější jsou mikrosystémy s Hi-Fi), prostorové nároky a zdroje, jež má mikrosystém přehrát.
Mikrosystémy a reproduktory
Reproduktory jsou tím, co dostane zvuk z mikrosystému, který je sám o sobě pouze „krabička” schopná přehrávat hudbu, do vašich uší. Z toho hlediska rozlišujeme tři podoby mikrosystému:
- Mikrosystém s vestavěnými reproduktory je prostorově nenáročný (nepotřebujete další reproduktory), možnosti přizpůsobení jsou však prakticky nulové.
- Mikrosystém s externími reproduktory umožňuje lepší přizpůsobení rozložení celé sestavy a lepší pokrytí místnosti zvukem.
- Mikrosystém bez reproduktorů vyžaduje od uživatele připojení vlastních reprobeden. Pokud tak máte např. svou oblíbenou reprosoustavu, poohlédněte se právě po těchto modelech.
Pro dosažení co nejplnějšího stereozvuku, který naplní celou místnost, je ideální nemít reproduktory bezprostředně u minivěže.
Mikrosystémy — přehrávání médií
Mikrosystémy jsou zařízení, která si zakládají na tom, aby byly možnosti přehrávání médií co nejširší. V závislosti na modelu tyto audiosystémy přehrávají jak fyzická média (mikrosystémy s CD, mikrosystémy s gramofonem), tak hudbu z internetových služeb.
- Fyzická média jako jsou CD, kazety, SD karty a USB flash disky, včetně připojení externích zařízení skrze AUX či optické kabely.
- Streamovací služby a rádia, a to jak pozemní (FM, AM), tak digitální (DAB, DAB+). Mezi oblíbené online služby patří Spotify, Tidal, Deezer nebo Google Music.
i
Mikrosystémy s DVD nebo Blu-Ray
Mikrosystémy s DVD jsou speciální kategorií. Kromě zvuku totiž zvládnout přehrát i obrazové disky, tedy DVD nebo Blu-Ray. V kombinaci s dostatkem výstupů na vícekanálové sestavy reproduktorů se po připojení k televizi stanou malým domácím kinem.
Mikrosystém: vstupy a výstupy
Kromě vlastní podpory jednotlivých typů médií by měl mikrosystém nabídnout maximum vstupů pro připojení dalších zdrojů hudby. Důležité jsou i výstupy umožňující použití dalších částí, jež rozšíří váš audiosystém.
-
Vstupy
- Anténní vstup umožní příjem rádia.
- Digitální optický vstup zařídí, že půjde mikrosystém připojit třeba k moderním recieverům.
- RCA/Cinch umožňuje připojení dalších prvků audiosystému, například gramofonu.
- Jack 3,5 mm usnadní připojení dalších zařízení přes sluchátkový výstup.
- USB poslouží pro snadné připojení médií, jako je flash disk.
-
Výstupy
- Výstup na aktivní subwoofer umožní připojení basového reproduktoru do sestavy.
- Výstup na reproduktory pro připojení vícekanálových reproduktorových sestav.
- RCA/Cinch je klasickým výstupem, pomocí něhož bez problémů připojíte většinu audio zařízení.
- Výstup na sluchátka má buď podobu klasického konektoru Jack 3,5 mm, případně jeho větší varianty Jack 6,3 mm.
Mezi nejčastěji digitální formáty, které mikrosystémy podporují, patří MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC, AIF nebo ALAC.
Připojujeme minivěž k síti
Konektivita je zásadní parametr pro toho, kdo bude chtít mikrosystém využívat bezdrátově, ať už připojením sluchátek, nebo využitím možností, které nabízí streamování obsahu na internetu.
- Mikrosystém s WiFi vás v připojení nebude limitovat dosahem síťového kabelu. I tato varianty nabízí snadné spojení se streamovacími službami či internetovými rádii.
- Mikrosystém s Bluetooth umožňuje bezdrátové spárování mikrosystému s telefonem či sluchátky.
- LAN mikrosystém je možné připojit k internetu pomocí standardního síťového kabelu. Můžete tak poslouchat internetová rádia nebo hudbu na streamovacích službách.
Mikrosystémy nabízí i některé nadstandardní funkce
Pokud jste hudební fajnšmekři, určitě oceníte mikrosystémy, které nabízí prvky navíc.
- Dálkový ovladač vám ulehčí práci při přehrávání hudby. Nebude nutné se kvůli každé úpravě zvedat z křesla.
- Automatické ladění ulehčí práci s vyhledáváním oblíbených rozhlasových stanic.
- Internetová rádia jsou vysílána pouze online, mimo pozemní rozhlasové vysílání. Mikrosystém milovníka rozhlasu by měl jejich příjem rozhodně podporovat.
i
Je libo designovaný mikrosystém?
Zakládáte-li si na vzhledu svého interiéru, barva mikrosystému a jeho design by měly s místností ladit. Dáváte-li přednost chladnému, industriálnímu vzhledu, volte stříbrnou či univerzální černou/bílou. Do vizuálně teplých prostor lépe zapadnou dřevěné mikrosystémy.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější