Orlické hory a Jeseníky patří mezi oblíbená místa, kam každoročně míří spousta Čechů nejen za účelem lyžování. Kromě sportovního vyžití zde nalezneme spoustu možností také pro volnočasové aktivity, pěší turistiku či výlety za kulturou. V článku se dočtete, jak se do těchto míst co nejlépe dostat, kde cestou dávat pozor na policejní hlídky a kde se často tvoří kolony.
Při cestě autem z Prahy je nejvýhodnější cesta na Hradec Králové a dále v závislosti na cílové lokalitě buď na Třebechovice nebo Borohrádek. Zvažte rovněž alternativu po mladoboleslavské D10 skrze Jičín a Hořice. Z Brna zvolte nejkratší a pravděpodobně i nejrychlejší cestu po E461 a silnici 35 přes Litomyšl a Borohrádek.
Nenechte si ujít další díly z cestovatelského seriálu Autem na lyže! |
---|
Obezřetnost se vyplatí především v dodržování předpisů. Královéhradecko je proslulé častými a důkladnými policejními kontrolami, a to nejenom rychlosti, ale i povinné výbavy.
Při cestě po D10 počítejte s možným zdržením. Před Mladou Boleslaví u obce Brodce se provádí rozsáhlá rekonstrukce mostu. V případě kolon navrhujeme před obcí sjet a vydat se na Luštěnice, odkud budete pokračovat zhruba 7 km směr Bezděčín opět napojíte na dálnici.
Jak jsme již zmínili, oblast Orlických hor je proslulá svým volnočasovým vyžitím. Máme pro vás několik zajímavých tipů, kam se můžete zajet podívat.
Barokní Kunštátská kaple je nejvýše položenou stavbou svého druhu v okolí. I proto se zde s velkou pravděpodobností setkáte se značnou sněhovou přikrývkou, která podtrhuje úžasnou atmosféru.
Muzeum československého opevnění je příznačně dobře skryto v lesním kopcovitém terénu nedaleko Suchého vrchu. Dělostřelecká tvrz Bouda byla součástí pevnostního systému budovaného v letech 1935 až 1938.
Na obranu před nacistickým Německem byla vybudována i dělostřelecká pevnost Hanička a zhruba 5 kilometrů vzdálený pěchotní srub R-S-54 „Na potoku“.
Nad obcí Kozlov, přibližně 5 kilometrů od České Třebové, se nachází známá rozhledna Kozlovský kopec. Celkem 174 schodů vás dělí od krásného výhledu.
Nejlepší trasa, ať už na jižní cíp Jeseníků, do centrální části či na Praděd, vede po D11 ve směru Hradec Králové. Zde se však názory rozcházejí – někdo volí nejkratší cestu skrz Kostelec nad Ohří, Žamberk a Králíky; jiní zase zhruba o 40 km delší cestu kolem Pardubic a Litomyšle. První trasa je více hornatá, neminou vás serpentiny lemované řekou Moravou, které bývají příčinou častých nehod. Avšak i druhou trasu částečně lemuje řeka Oslava a i zde doporučujeme ubrat plyn.
|
---|
Při cestě na Kralický sněžník, do města Jeseník a severních částí Jeseníků doporučujeme zvolit trasu přes Polsko. Stejně tak je cesta vhodná i pro turisty, kteří vyrážejí ze severnější části Čech. Polské silnice jsou většinou v poměrně dobrém stavu a v zimě udržované.
V Polsku se s příliš velkými odlišnostmi od naší legislativy nesetkáte, a když už, tak spíš v benevolentnějším slova smyslu.
Hasicí přístroj doporučujeme vozit i na českých silnicích. Narozdíl od Polska jej nemáme v povinné výbavě, avšak nikdy nevíte, kdy se může hodit.
Cestou přes Žamberk si nenechte ujít místní pivovar. Pokud zrovna neřídíte, můžete zkusit tamní vyhlášený ležák nazývaný „Žamberecký Kanec“.
Severně od Šumperka se nachází obec Velké Losiny. Právě zde stojí překrásný renesanční zámek s dlouholetou historií a muzeum papíru s ruční papírnou z 16. století.
Zachovalý moravský hrad Šternberk, původně obranné sídlo rodu Šternberků, je již dlouhá staletí kulturní a architektonickou dominantou Moravskoslezského kraje.
Nedaleko od města Jeseník naleznete malebnou rozhlednu Zlatý Chlum, jež se nachází na stejnojmenném vrcholu 875 metrů nad mořem. Kamenná stavba je vysoká úctyhodných 26 metrů.
Poutní místo Panny Marie Pomocné se rozprostírá především na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Kostel je typickou stavbou z období předělu raného a vrcholného baroka.
Závěrem přinášíme několik tipů na konkrétní místa, kam vyrazit na lyže. V této lokalitě jich nalezneme desítky, pojďme se podívat alespoň na některé z nich.
Asi nejznámější je středisko Deštné v Orlických horách. Lyžařům nabídne až 6 různě obtížných sjezdových tratí a celkem 7 lyžařských vleků se sedačkovou lanovou dráhou. Nesmíme rovněž opomenout středisko Říčky, kde nalezneme 5 sjezdovek včetně dětské. Známé jsou dále i Čenkovice, Přívrat či Olešnice.
Ski areál Karlov pod Pradědem nabízí velké množství lyžařských vleků, zdejší sjezdovky jsou vhodné pro všechny kategorie lyžařů – od začátečníků až po velmi zdatné lyžaře. Celková délka sjezdovek je přes 11 km. Ski areál Ramzová disponuje 6 vleky a 7 sjezdovkami. Nachází se tu i nejdelší sjezdovka v ČR, a to v úseku Šerák – Ramzová o celkové délce cca 3,4 km.
Ski areál Figura je umístěn uprostřed národní přírodní rezervace a oceníte zde nejenom vhodné podmínky k lyžování, ale také bezvadné běžkařské tratě. Mezi další populární lokality patří lyžařský areál Petříkov a Lázeňský vrch.