Překousané kabely, krtince nebo poškozené stromy? To je jen malý výčet problémů, které nám může volně žijící zvěř způsobit. Plašiče a odpuzovače zvěře nám mohou být skvělými pomocníky v těchto situacích, neboť nám je pomohou vyřešit rychle, účinně a bezpečně. Tím předejdeme poškození svého majetku a v neposlední řadě ušetříme i nemalé peníze za opravy. Na to, jak vybrat a jak nainstalovat plašiče a odpuzovače proti velkému spektru škůdců, se zaměříme na následujících řádcích.
Na trhu existuje nepřeberné množství plašičů a odpuzovačů zvěře, proto si před samotným výběrem toho vhodného přístroje nejdříve představíme základní typy, na které se dělí, a určíme si výhody i nevýhody jednotlivých typů plašičů a odpuzovačů zvěře.
Stejně jako lidem, i zvířatům jsou nepříjemné některé zvuky nebo tóny vydávané o určité frekvenci. Na to se právě zaměřují akustické plašiče, které buď vysílají ultrazvukové vlny, nebo napodobují nějakého dravce.
Ultrazvukové plašiče vysílají vlny v rozmezí 21–30 kHz. Signál o této vlnové délce je pro zvěř velice nepříjemný, proto se místům, kde je ultrazvukový plašič instalován, vyhýbají nebo je opouští. Člověk se ale nemusí obávat o své zdraví či zdravotní stav zvířat. Tyto typy plašičů nezpůsobují ani lidem, ani zvířatům žádné zdravotní obtíže. Navíc tím, že ultrazvukové plašiče vysílají zvuk o frekvenci vyšší, než je lidské ucho schopné zachytit, provoz plašiče člověka nikterak neruší.
Ostatní akustické plašiče a odpuzovače, které nepracují s ultrazvukem, vysílají pro zvířata nepříjemné zvuky. Většinou se jedná o zvuky dravců a šelem. Tyto zvuky jsou vysílány na člověkem slyšitelné frekvenci, proto tyto přístroje většinou umožňují nastavit hlasitost podle představ majitele.
Nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit nezvaných návštěvníků, je použití elektrických odpuzovačů. Fakticky se jedná o elektrické ohradníky, které odpuzují potenciálního vetřelce jemným elektrickým nábojem. U tohoto odpuzovače je ale třeba myslet na to, že neodpudí jenom zvířata, ale i lidi, zejména malé děti. Nicméně používá se nízké napětí, které je pro dotyk bezpečné. Elektrické odpuzovače mohou být i jiného typu, a sice ty, které budou vydávat vibrace. Tyto se hodí hlavně k odehnání krtků.
Pachové odpuzovače se používají k zamezení přístupu škůdců do prostorů, kde je jejich výskyt nežádoucí. Využívá se především nepříjemných pachů nebo pachu imitujícího přítomnost predátora. Zvěř se těmto místům vyhýbá, protože jí prostě není milé cítit nepříjemný pach. Některé pachové plašiče využívají takové pachy, které člověku neškodí ani nesmrdí. Tyto se pak dají použít i v místech, kde se člověk často pohybuje.
Budeme vybírat plašiče do tří nejobvyklejších míst, kde se zvěř často může vyskytovat, aniž bychom si to přáli, a to auto, dům a zahrada.
Zvířata vyhledávají auta jako bezpečnou skrýš, která je ochrání před jinými zvířaty či chladem. Bohužel jejich pobyt v motorovém prostoru je často spjat s nashromážděnou potravou a minimálně nahryzanými kabely. Škody v tomto případě mohou klidně převýšit tisícikorunovou hranici a zapříčinit nepojízdnost vozu.
Bránit se můžeme pachovými nebo ultrazvukovými plašiči. Pachové plašiče se nastříkají na části vozu, které nejsou tepelně namáhané, nebo se aplikují na pachový nosič, který se k motoru umístí. Výhodou je, že celá aplikace je poměrně jednoduchá a levná, nevýhodou, že se musí často opakovat. Nicméně existují i takové výrobky, které by měly být účinné až jeden rok.
i
Z vlastní zkušenosti mohu poradit, že výskyt kun či jiných šelem v autě je často ovlivněn místem parkování. Vyvarujte se parkování vozu v blízkosti popelnic či odpadkových košů, ve kterých zbytky potravin lákají různá zvířata. Ta si jídlo natahají právě do nejbližšího motorového prostoru. Zároveň „babské rady“ jako chlupy či srst před kunami skutečně neochrání. Je lepší využít pachového nebo ultrazvukového plašiče.
Účinnější jsou ultrazvukové plašiče, které fungují bez omezení po celý rok. Jejich instalace je, obzvláště těch bateriových, velmi jednoduchá. Cenově ale vychází dráž než pachové odpuzovače.
Ideální plašič do interiérů je ten, který obyvatele nijak neruší, ať už hlukem, či zápachem. Proto bychom volili ultrazvukové plašiče nebo odpuzovače zvěře. Díky tomu, že většina interiérů má někde zabudovanou elektrickou zásuvku, odpadá i starost s výměnou baterií.
Pokud bychom se chtěli zbavit nastěhovaných myší či jiných hlodavců, je lepší je přímo vyhubit nástražnými pastmi. Jed se nedoporučuje používat, protože myš může uhynout někde v zákoutí, kde se pak bude rozkládat a páchnout.
Jelikož na zahradě může působit více různých škůdců najednou, je dobré plašiče a odpuzovače kombinovat. Proti krtkům vychází nejlépe kombinovaný elektrický a ultrazvukový plašič, který jednak generuje vibrace pod zemí, jednak ultravysoký zvuk. Proti ptákům je vhodný akustický plašič, před divokou zvěří zase ochrání ultrazvukový plašič. Pokud je třeba zabezpečit záhon, skvěle poslouží elektrický ohradník.
Všechny předchozí situace dokáže vyřešit i pachový odpuzovač, který je buď univerzální pro všechny druhy zvěře, nebo vyvinutý pro určitou skupinu zvířat.
Ať už se jedná o akustický, ultrazvukový, či elektrický plašič, ke svému provozu potřebují elektřinu. Ta se může získávat z baterií nebo z elektrické sítě. V případě bateriového pohonu jednoduše vložte baterie do plašiče a zapněte jej. Baterie by měla vydržet v provozu několik měsíců až jeden rok. Doporučuje se používat nabíjecí baterie, které déle vydrží a po vybití je lze znovu nabít.
Pokud je nutné plašič připojit k jinému zdroji energie než k baterii, zapojte jej do klasické sítě nebo v případě automobilů přes svorky k autobaterii.
Pachové odpuzovače je třeba umístit do nosiče pachové látky. Obvykle se jedná o polyuretanovou pěnu nebo dřevité svitky vlny. Do těch se pak napustí pachová látka. Pachové odpuzovače určené pro automobily je většinou nutné nastříkat na tepelně nenamáhané části motorového prostoru. Délka trvání ochrany může být od jednotek týdnů po několik měsíců.
Elektrické plašiče umisťujeme přímo do chráněné oblasti. Pachové plašiče se dávají okolo vytyčené oblasti, třeba jako ochrana zahrady před srnkami. Můžou se ale umístit i doprostřed pozemku. Ultrazvukové a akustické plašiče se umisťují tak, aby se vyzařované frekvence co nejvíce šířily prostorem, tzn. dávají se třeba do rohů, ke stěnám místností, pro venkovní účely se instalují na venkovní objekty nebo fasádu.
i
V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:
V tomto článku jsme se dozvěděli, jaké druhy plašičů/odpuzovačů zvěře existují, a zmínili jejich výhody a nevýhody. Dále jsme si popsali, které druhy se hodí do auta, interiéru a zahrady, a nakonec řekli, jak se jednotlivé druhy instalují. Věříme, že nyní již bezpečně zvolíte ten správný plašič nebo odpuzovač zvěře.