MS hokej BOOST JBL

Automatický kávovar Philips Series 2200 EP2221/40 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Kávu miluji. Mám oblíbené kavárny, kde si svou kávu pravidelně vychutnávám, ale doma mě dosud čekal jen french press. Kdysi jsem dostala také kapslový přístroj, ale tento neekologický způsob přípravy kávy byl pro mě neúnosný. Množství odpadu roste s každým šálkem, což nepřicházelo v úvahu. Automatický kávovar byl můj sen, ale vyšší pořizovací náklady mě odrazovaly. Přeci jen piju kávu sama, manžel ji ze zdravotních důvodů příliš pít nemůže. Vyplatí se tedy automatický přístroj doma? A jaký je Philips Series 2200 EP2221/40, který jsem dostala na recenzi?

Philips Series 2200 EP2221/40

Philips Series 2200 EP2221/40 (RECENZE) – OBSAH

 1. Vzhled a balení automatického kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 2. Vlastnosti kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 3. Obsluha a ovládání kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 4. První použití a příprava nápoje
 5. Kávovar a děti
 6. Čištění kávovaru
 7. Porovnání s ostatními způsoby přípravy kávy
 8. Když váháte: Vyplatí se investice?
 9. Závěrečné hodnocení

Vzhled a balení automatického kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Automatické kávovary jsou větší než kapslové, s čímž je třeba počítat. Ale na kuchyňské lince vypadají opravdu nádherně, takže se hodí na místo, kde budou dobře vidět. Kombinace černé se stříbrnými doplňky je nestárnoucí klasika, která bude slušet jakkoliv barevně laděné kuchyni. Kávovar je také možné umístit do obývacího pokoje a připravovat kávu přímo před hosty.

Vzhled kávovaru

V horní části naleznete velkou násypku pro kávová zrna s mlýnkem, na kterém lze nastavit hrubost mletí, celkem 12 možností. Další variantou je menší přihrádka na již namletou kávu. Přiznám se, že nevidím jediný důvod, proč používat již namletou kávu, když máte k dispozici mlýnek. Až na jednou výjimku. A tou je již namletá bezkofeinová káva. V takovém případě můžete lahodnou kávu připravit večer či v noci, když máte chuť, anebo potěšit těhotnou či kojící kamarádku. Vedle mlýnku na kávu se nachází odkládací plocha na šálky. Na čele přístroje naleznete jednoduché ovládání pomocí tlačítek a světelných diod. Pod tím se nachází klasický napěňovač mléka a dávkovací trubice kávy, kterou lze výškově pouhým postrčením kdykoliv nastavit. Ve spodní části je odkapávač a po straně se nachází nádržka na vodu s filtrem AquaClean.

Atraktivní vzhled Philips Series 2200 EP2221/40 Sympatický vzhled Philips Series 2200 EP2221/40
Kávovar disponuje klasickým vzhledem, který bude slušet každé kuchyni.

Obsah balení Philips Series 2200 EP2221/40

Kromě samotného přístroje naleznete v balení také odměrku na mletou kávu, testovací proužek tvrdosti vody, tubu vazelíny a návod. Proužek na otestování tvrdosti vody je skvělou příležitostí, jak si ověřit, jak tvrdou vodu máte. Podle toho pak nastavíte filtr v přístroji pro nejefektivnější filtrování vody. Vazelína slouží pro pravidelné mazání vnitřní části přístroje, aby mohl bez problémů sloužit dlouhé roky.

Vlastnosti kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Co všechno Philips Series 2200 EP2221/40 umí? Zvládá dva druhy kávy díky dvěma přihrádkám na kávu, disponuje keramickým mlýnkem, hrubost mletí lze nastavit v rámci 12 stupňů a uvaří vám dva šálky kávy současně. U samotné kávy si můžete nastavit mezi třemi intenzitami a třemi stupni teploty vody připravovaného nápoje včetně množství vody. Kávovar umí připravit lahodnou pěnu pomocí napěňovače mléka, jedním pohybem lze nastavit výšku pro umístění šálků.

A jedna důležitá věc, která tento model odlišuje od většiny ostatních - integrovaný filtr na tvrdou vodu integrovaný přímo v kávovaru. Vzhledem k tomu, jak tvrdou vodu máme, bych musela odvápňovat přístroj jednou za několik dní, a kdybych zapomněla, mohlo by to poškodit přístroj. Takže tento filtr je pro naši domácnost nezbytností a velmi ceněným prvkem na tomto kávovaru.

Jednoduché ovládání Philips Series 2200 EP2221/40 Káva na jedno stisknutí tlačítka
Lahodné espresso jediným stiskem tlačítka.

Obsluha a ovládání kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Kávovar se ovládá pomocí přehledných tlačítek, která disponují diodou, jež se při aktivaci rozsvítí. Některé funkce, jako je například nastavení filtru na vodní kámen, nejsou intuitivní, což je vysvětleno tím, že se to dělá jen jednou za čas, takže je zbytečné vytvářet speciální tlačítka. Pomocí návodu to lze nastavit snadno. Při přípravě kávy se pak můžete již spolehnout i na intuici. Na výběr máte z espressa, kávy, horké vody a páry. U volby espressa i kávy lze nastavit současnou přípravu dvou šálků. Horká voda je vhodná pro přípravu čaje či dolití horké vody u kávy typu americano. Pára pak tvoří mléčnou pěnu v napěňovači mléka.

Při volbě kávy si můžete nastavit intenzitu kávy a množství vody, každá volba má tři stupně. Zbylá dvě tlačítka informují o stavu filtru a nutnosti odvápnění. Vedle ovládacího panelu se nachází ještě displej, který značí nedostatek vody či plnou přihrádku na kávovou sedlinu. Dvě osamocená tlačítka po stranách přístroje mají snadno pochopitelné využití. Tlačítko nalevo slouží k vypnutí a zapnutí přístroje a tlačítko napravo aktivuje vybranou volbu (kávy, páry, horké vody).

Lahodná káva během chvilky Intuitivní ovládání Philips Series 2200 EP2221/40
Ovládání je jednoduché a intuitivní.

První použití a příprava nápoje

První použití

Před prvním použitím je třeba postupovat přesně podle návodu. Spuštění čištění přístroje je jednoduché, aktivace vodního filtru však vyžaduje přesný postup pro dlouhodobé správné fungování. Rozhodně doporučuji věnovat chvilku nastavení tvrdosti vody pomocí přiloženého testovacího papírku.

Příprava espressa

Příprava samotného nápoje je velmi jednoduchá. Zkontrolujte, zda je v násypce dostatek zrn a v nádobce voda. Zapněte přístroj a počkejte, dokud nepřestanou diody blikat. Poté stačí vložit šálek pod trubici kávy a zmáčknout požadovaný nápoj, tedy espresso.

Raději cappuccino či latté?

Pro milovníky našlehané mléčné pěny je proces přípravy o chvilku delší, ale stále velmi jednoduchý. Nalijte mléko do šálku (pro opravdu mléčný nápoj až 1/4) a zvolte Steam, tedy páru. Šálek s kávou přidržte tak, aby napěňovač mléka byl ponořený v mléce. Během pěnění mléka je třeba šálek držet, není však třeba s ním jakkoliv pohybovat, pěna se vytvoří stejně kvalitní a rovnoměrná i bez toho. Během chvilky je pěna napěněná. Pokud byste napěňovali déle než 90 sekund, automaticky se pěnění mléka vypne. Z mé zkušenosti stačí opravdu chvilka, čím méně mléka, tím je potřebná kratší doba. Poté již šálek umístíte pod trubici s kávou a zvolíte intenzitu a množství kávy. Příprava cappuccina trvá zhruba dvě až tři minuty.

Dokonalé latté či cappuccino Káva s našlehanou pěnou z Philips Series 2200 EP2221/40
Jemně našlehaná pěna pro dokonalé latté či cappuccino.

Mletá či bezkofeinová káva

Přístroj disponuje přihrádkou na mletou kávu, která umožňuje nabídnout například bezkofeinovou verzi kávy, aniž by bylo třeba měnit kávová zrnka v mlýnku. Pomocí odměrky, která je součástí balení, vložíte jednu porci mleté kávy. Přístroj automaticky rozpozná, že je přihrádka plná a připraví kávu z ní. Poté je postup již stejný.

i

Nezapomeňte, že lahodnou kávu připravíte jen s lahodnými ingrediencemi. Ani sebelepší kávovar nezajistí dobrou kávu, pokud nevyužijete kvalitní kávová zrna.

Kávovar a děti

Možná zní spojení kávovaru a dětí podivně, ale opak je pravdou. Moje děti si Philips Series 2200 EP2221/40 zamilovaly, protože posunul jejich kakao na úplně jinou úroveň. Našlehané mléko s trochou kakaa vypadá jako maminky káva, ale chutná mnohem lépe! Oba moji kluci (2 a 4 roky) popíjí své babyccino se stejnou chutí jako já svoje cappuccino!

Kávovar si zamilují i děti Lahodná dětská káva
Děti budou kávovar milovat také. Lahodné babycinno je hit snídaní!

Čištění kávovaru

Kávovar Philips Series 2200 EP2221/40 má poměrně mnoho částí k čištění, ale skvělou zprávou je, že je nemusíte čistit denně. Kromě napěňovače mléka, který doporučuji propláchnout a opláchnout hned po použití, což zabere jen chvilku, se ostatní části čistí zhruba jednou týdně či měsíčně. Na nutnost vyprázdnění odtokového tácku či přihrádky na kávovou sedlinu vás přístroj upozorní, vy sami se pak staráte o varnou sestavu a přihrádku na mletou kávu. Jednou za čas je také třeba promazat varnou sestavu pomocí přiloženého mazadla. Pokud nerozumíte nebo nechcete číst manuál, Philips má pěkně zpracovaná videa, která ukáží, jak o přístroj pečovat. Oproti french pressu strávíte čištěním přístroje podstatně méně času.

Porovnání s ostatními způsoby přípravy kávy

Ač jsem si myslela, že použití french press mě posune do řad těch, kteří neváhají pro kvalitní kávu obětovat více času, výsledek mě nenadchl a problém nastal, pokud bylo kávychtivých hostů více. Automatický kávovar jsem obdržela v předvečer velké akce, kde jsem dělala hned od rána mnoho káv, často s našlehaným mlékem. Již na prvním šálku nebylo poznat, že by šlo o šálek nezkušené uživatelky a byl vážně výborný. Běžně bych pro daný počet lidí dělala zhruba o polovinu kávy méně, káva z tohoto kávovaru však všem natolik chutnala, že jsem jí dělala pro každého hned několikrát. Ten den měl kávu každý minimálně třikrát. U french pressu jsem přípravu při takovém počtu lidí vzdala po první várce kávy, protože jsem si návštěvu chtěla také užít a netrávit většinu času jen v kuchyni přípravou kávy.

Zvyknout si na dobrou kávu je tak jednoduché
Lahodnou kávu kdykoliv během dne i u vás doma.

Když váháte: Vyplatí se investice?

Automatický kávovar patří mezi nejdražší variantu pro domácí použití. A proto není pro mnoho lidí první volbou. Ovšem pokud opravdu máte rádi kvalitní kávu a zvláště varianty s našlehanou pěnou, tak po vynaložení nemalých částek za alternativní řešení stejně nejspíš zjistíte, že automatický kávovar je tou nejlepší volbou. Kromě perfektně připravené kávy je totiž jeho obsluha velmi rychlá, čištění oproti alternativním řešením minimální. A cappuccino či latté si uděláte pouze u automatického kávovaru či kapslového. Ale děsivě narůstající počet spotřebovaných kapslí vám bude kazit chuť lahodné kávy. Proto doporučuji investici do automatického kávovaru, který šetří váš čas, je ekologickým řešením (ve srovnání s kapslovým kávovarem), nadchne návštěvy a vám nabídne kávu nejvyšší kvality.

Celkové hodnocení

Electrolux WP71-265WT

Philips Series 2200 EP2221/40

Automatické kávovary

Automatický přístroj na kávu má jednu velkou výhodu. Všem káva z něj bude natolik chutnat, že si ji s oblibou budou dávat právě u vás. Moji rodiče kávovar mají, avšak kávu jim lehce přepaluje, takže jim chutná více z modelu Philips Series 2200 EP2221/40. Kávovar tedy doporučuji všem, kdo rád nabízí hostům to nejlepší a touží, aby se intenzita návštěv zvýšila, na výbornou kávu si totiž přijde každý rád!

Klady

 • Umí všechny druhy kávy včetně variant s našlehanou pěnou
 • Snadná obsluha
 • Díky filtru AquaClean není třeba časté odvápňování
 • Rychlá příprava nápojů
 • Pěkný design
 • Keramické mlýnky
 • Možnost přípravy i již namleté kávy

Zápory

 • Jednou za čas potřebuje kávovar větší péči
 • Nutnost dokupovat filtr (samotný filtr však považuji za výhodu)
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací