Lámání a třepení nehtů je noční můrou většiny žen. Na poškození, lámaní i třepení nehtů má vliv hned několik faktorů. Kromě různých kožních a systémových onemocnění organismu patří k nejčastějším příčinám mechanické poškození nehtů, ke kterému dochází například při špatné manikúře nebo vlivem používání agresivních čisticích prostředků bez použití ochranných rukavic. Na kvalitu nehtu má zásadní negativní vliv i špatná životospráva, stres nebo nedostatek vitamínů. Jak tedy třepení nehtů předcházet a jak zpevnit nehty? Čtěte dále.
Trápí-li vás lámání nehtů, nejprve je třeba se zamyslet na svou životosprávou. Nehet se skládá z několika vrstev keratinu a zdravé nehty jsou silné, pevné a hladké. Jestliže vaše nehty takové nejsou, v první řadě se zaměřte na svůj jídelníček. Kvalitu nehtů negativně ovlivňuje například:
Kromě výše zmíněné změny životního stylu můžete zpevnit nehty i řadou dalších způsobů, a to od používání zpevňujících laků přes babské rady až po správnou techniku pilování. Podívejte se na naše tipy a lámavé, roztřepené nehty budou minulostí.
Třepení nehtů často předchází jejich lámání a jedním z nejčastějších důvodů, proč k němu dochází, je špatné pilování. Začněte u správného pilníku na nehty – na třepivé nehty je nejlepší používat skleněný pilník, který je velmi šetrný. Nehty nikdy nepilujte po koupeli či sprše, vlhké nehty se totiž snadněji lámou. Při pilování postupujte jedním směrem od krajů ke středu. Přejíždění pilníkem ze strany na stranu je sice rychlejší, ale nehet tímto způsobem třepíte.
i
Nezapomínejte ani na pedikúru chodidel, která si žádá nejen upravené a zastřižené nehty, ale také ošetřené paty bez ztvrdlé a popraskané kůže. Díky elektrickým pilníkům na paty budou vaše nožky sametově hebké, bez nepříjemných otlačenin a puchýřů.
Trápí-li vás lámavé nehty, samozřejmostí by měla být jejich důsledná ochrana. A to nejen při úklidu chemickými prostředky, do něhož byste se vůbec neměli pouštět bez ochranných rukavic. K narušení struktury nehtové ploténky a vysoušení nehtů také přispívá časté namáčení nehtů v horké vodě a používaní nevhodného mýdla. Nehty chraňte rukavicemi i při zahradničení.
Nekvalitní odlakovač dokáže nehty nenávratně poškodit a značně zvyšuje lámavost nehtů. Odlakovač by rozhodně neměl obsahovat aceton, který nehty vyloženě třepí. A i když budete používat šetrné odlakovače na nehty, nepřehánějte to s frekvencí používání. Nehty potřebují čas na regeneraci.
Zejména v zimním období, kdy se pokožka rukou více vysouší, věnujte pozornost důsledné hydrataci o ochraně. Krém na ruce používejte klidně i několikrát denně a ven noste rukavice. Kůžičku kolem nehtů pravidelně ošetřujte výživným olejem na nehty.
Zlepšit kondici lámavých a třepivých nehtů vám pomohou i speciální laky. Vyživující a zpevňující laky na nehty jsou většinou bezbarvé a používají se většinou jako podkladová báze. Nehty nejen zpevní a dodají jim výživu, ale zamezí také jejich poškození díky další vrstvě laku na nehty.
Na lámavé nehty vám pomohou i věci, které máte běžně doma ve spíži. Jaké oblíbené babské rady na třepení a lámavost nehtů můžeme doporučit?
Nyní už víte, jak posílit nehty a zabránit jejich lámavosti. Jak ale na rychlý růst nehtů? Aby vám nehty rostly rychleji, je třeba dodržovat všechny výše zmíněné zásady – chránit je před zimou a chemickými prostředky, správně je pilovat a dopřávat jim výživu, ať už vnitřní v podobě zdravého jídelníčku a dostatečného pitného režimu, tak i vnější v podobě používání krémů a olejíčků. Na růst nehtů mají velmi pozitivní vliv také doplňky stravy s obsahem biotinu.
i
Nehty průměrně rostou o 3,47 mm měsíčně, v letním období pak rostou o něco rychleji.
Nyní už víte, jak o své ruce pečovat, abyste předešli lámání a třepení nehtů. Dopřejte nehtům dostatečnou pozornost, chraňte je před nepříznivými vlivy okolí a odmění se vám zdravým a krásným vzhledem.