Nejprve je třeba říci, že slunce není nepřítel. Nemusí být. Naopak jeho blahodárné paprsky dodávají naší kůži potřebné vitaminy, ne nadarmo se říká: Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Však si vzpomeňte na pohádku Lotrando a Zubejda, pamatujete, co Zubejdu vyléčilo kromě lásky? Ale přesto je třeba si dávat velký pozor, aby se nám sluneční paprsky nevymstily.
V létě, ale i v zimě, kdy je jasno a slunce intenzivně svítí, je třeba používat opalovací krémy. A to i v případě, že se uchýlíte do stínu. Jedinou 100% ochranou, je oblečení a to takové, které má speciální UV ochranu. Proto je pro děti vhodné jim pořídit speciální UV oblečky, které lze použít i do vody jako plavky. Nejen v zahraničí slunce opaluje, a proto i v Čechách je třeba s příchodem slunce pomalu dávkovat pobyt venku na přímém sluníčku.
Každý jsme jiný a obzvláště to platí s kůží. Nepoužívejte stejnou opalovací kosmetiku jako kamarádka jen proto, že ona je krásně opálená, tak to bude fungovat i na vás. Kosmetika musí být přímo na míru fototypu vaší kůže. Pokud si nejste jistí, nic nezkazíte UV faktorem 50+. To je nejsilnější účinná ochrana vhodná pro první opalování. Snižovat můžete faktory postupně, ale pomalu. I přes nejvyšší faktor se kůže opaluje, ale bez poškození. Honba za čokoládovou kůží by se vám bez opalovacích přípravků mohla vymstít.
Nezapomínejte přípravek nanášet 30 minut před vystavením kůže na slunci a opakovat pravidelně po koupání (to se týká i voděodolných produktů). Pokud se hodně potíte, tak se natírejte častěji, pot přípravek smývá. Účinnost každé kosmetiky časem klesá, proto si na každou sezónu pořizujte nové balení. Pokud již došlo k poškození kůže, na slunce nevycházejte bez zakrytí látkou a důkladně hydratujte tělo i kůži a použijte přípravky po opalování, které regenerují.