Nadměrné pocení v podpaží nebo na jiných částech těla je nepříjemným problémem, který může být pro leckoho velmi stresující. Pocení je přitom zcela přirozený proces, který probíhá u každého z nás, ovšem neměl by zasahovat do soukromého ani pracovního života. Zajímá vás, co je příčinou silného pocení a jak minimalizovat nadměrné pocení v podpaží? Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem či co je to antitranspirant? A jak tyto produkty správně používat? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Nejen fyzická zátěž či horké počasí zapříčiňují přehřátí organismu, v důsledku kterého začnou potní žlázy produkovat pot. Je to přirozený jev, pomocí kterého lidské tělo reguluje teplotu a odvádí škodlivé látky. Bez pocení by přehřátí mohlo být životu nebezpečné. Potní žlázy se navíc podílejí na tvorbě antibakteriálního filtru naší kůže a vytváří tak jakýsi ochranný plášť pokožky.
Nadměrné pocení se týká zhruba 3 až 4 % populace, intenzita je rozdílná. Projevuje se různou mírou vlhnutí pokožky na různých částech po těle. Nemusí se jednat jen o nadměrné pocení v podpaží, potí se také čelo, ruce, nohy či záda. Následkem jsou mnohdy viditelné skvrny na oblečení, vlhká chodidla a dlaně a citelný zápach.
Pot není náš nepřítel, avšak nepříjemný zápach a viditelné koláče v podpaží, nebo dokonce kapky potu po těle mohou výrazně komplikovat společenský život. Je proto vhodné se zamyslet nad tím, jak zvýšené pocení řešit. Než-li si ale představíme účinné pomocníky v boji proti pocení, měli byste se seznámit s jeho možnými příčinami, za nimiž mohou stát emoce i nemoci.
Nejčastějším důvodem nadměrného pocení je porucha autonomního nervového systému. Tu může způsobovat dědičnost, ale také špatný zdravotní stav nebo působení škodlivých vnějších vlivů. Abyste mohli snáze odhalit příčinu problému, přečtěte si, co vše může negativně ovlivnit tento přirozený proces v organismu a jaké mívá nadměrné pocení příčiny:
Leckteré faktory způsobující nadměrné pocení můžeme sami ovlivnit. Jsou jimi nezdravé návyky v rámci životního stylu a životosprávy, které mohou intenzitu pocení výrazně zvyšovat. Pokud vám zvýšené pocení komplikuje společenský život, pak se zamyslete nad vašimi návyky a zkuste je upravit. Frekvenci pocení může zvyšovat například:
Jestliže se chcete ve společnosti cítit komfortně a nestresovat se pocením v podpaží či na jiných částech těla, snižte frekvenci užívání výše uvedených látek či pokrmů nebo se pokuste daný faktor ze svého pravidelného režimu zcela odstranit. Proti pocení můžete samozřejmě současně bojovat také s pomocí vhodné tělové kosmetiky. V další kapitole vám proto představíme rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem a poradíme, jak tyto produkty správně používat.
i
Pokud nadměrné pocení výrazně přesahuje běžnou intenzitu, říká se tomu hyperhidróza. Může se jednat o nadměrné pocení celého těla, ale i jednotlivých částí těla.
Hyperhidróza neboli extrémní pocení je možné léčit prostřednictvím léků proti pocení, fytoterapie, či iontoforézy a u nejzávažnějších případů se přistupuje k chirurgické léčbě.
Nadměrné pocení pomůže vyléčit či zmírnit iontoforéza neboli elektroléčba, což je proces, při kterém dochází k dočasnému blokování potních žláz. Další možností je opakovaně aplikovat injekce botulotoxinu, který má schopnost navázat se na nervová zakončení potních žláz a utlumit tak jejich činnost. Tento zákrok vydrží přibližně půl roku, poté je třeba aplikaci botulotoxinu zopakovat. Jde o účinnou, avšak dražší léčebnou alternativu.
Pokud vás postihla hyperhidróza v nejtěžší formě, pak přichází na řadu chirurgický zákrok. Provádí se odstraněním potních žláz, které jsou vyříznuty z podkožní tkáně podpaží. Chirurgickým řešením může být i hrudní sympatektomie, kdy lékaři přeruší hrudní nervová vlákna přenášející vzruchy na potní žlázy. Endoskopická operace vyžaduje jen krátkou hospitalizaci a pacient se může většinou brzy vrátit ke svým běžným aktivitám.
Co by na nadměrné pocení doporučily naše babičky? Nejspíše by nám poradily, ať vyzkoušíme koupel z listů ořešáku královského nebo si připravíme čaj ze směsí těchto bylinek: šalvěj lékařská, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní a levandule. Jako přírodní antiperspirant pak používaly jablečný ocet, případně si přikládaly do podpaží jedlou sodu.
Rozdíly mezi deodorantem a antiperspirantem jsou naprosto zásadní. A aby to s tím názvoslovím nebylo tak jednoduché, existují navíc také antitranspiranty. Abyste tyto kosmetické produkty používali správně, měli byste znát podstatu jejich používání a udělat si jasno v tom, k čemu který z nich slouží.
Deodoranty v podstatě pouze překrývají zápach způsobený bakteriálním rozkladem a snaží se předcházet dalšímu množení bakterií. Jsou bezpečnější a nabízejí šetrnější řešení, jak zmírnit silné pocení, aniž by bylo třeba zasahovat do tělesných procesů. Vhodné jsou tedy pro ty uživatele, kteří se méně potí nebo nesnesou hliníkové sloučeniny či stříbro obsažené v antiperspirantech.
Pokud trpíte vyloženě intolerancí na výše uvedené látky, pak si raději složení deodorantu vždy pečlivě přečtěte – absence hliníkových a jiných sloučenin totiž není pravidlem a některé deodoranty je mohou obsahovat. Zejména v případě citlivé pokožky je pak třeba mít na paměti, že deodoranty běžně obsahují alkoholy a sůl, jež brání množení bakterií.
i
Poměrně nedávno pak byly uvedeny na trh také pánské deodoranty určené na intimní partie.
Antiperspiranty jsou v boji proti pocení o něco efektivnější, nejen že zabraňují zápachu, ale zároveň omezují produkci potu a redukují zvýšené pocení. Zvláště užitečné jsou při sportu či fyzické námaze, kdy je nadměrné pocení pravidlem. Na druhou stranu však nejsou tak šetrné k pokožce. Pracují obvykle na bázi hliníkových sloučenin, jež zužují potní kanálky a na určitou dobu tak omezují vylučování potu z pórů. Pro majitele citlivé pokožky proto může být jejich použití nepříjemné, pokožka může reagovat podrážděním či pálením.
Antitranspiranty jsou svým způsobem velmi podobné antiperspirantům, ovšem nebývají parfémované. Jsou vhodné obzvláště pro ty, které trápí hodně silné pocení až hyperhidróza. Mají totiž o něco intenzivnější složení obsahující aktivní látky, které blokují potní žlázy v podpaží, zastavují tok potu a celkově snižují nadměrné pocení.
Nejúčinnější jsou při aplikaci na noc, přičemž se většinou aplikují jen jednou denně a později i méně často. Jsou vhodné k dlouhodobému používání a výhodou také je, že řeší nejen nadměrné pocení, ale zároveň přispívají k péči o pokožku.
Každému může vyhovovat něco jiného, proto jsou deodoranty a antiperspiranty dostupné v mnoha provedeních. Dle vlastních preferencí či komfortu při aplikaci můžete vybírat z následujících produktů, díky kterým vás už nadměrné pocení nebude obtěžovat:
Aby bylo použití kosmetiky proti pocení opravdu účinné a abyste nadměrné pocení eliminovali, je potřeba dodržovat pár základních pravidel pro správnou aplikaci. Deodorant, antiperspirant i antitranspirant se doporučuje nanášet vždy na suchou pokožku. Kontakt s vodou by totiž mohl snížit efekt účinných látek, takže by k zabránění pocení nemuselo dojít. Zároveň se vyhněte aplikaci na oděvy, protože takové použití by bylo naprosto zbytečné.
Nadměrné pocení hlavy může způsobovat řada faktorů, často se však také jedná o vrozený problém. Co se okolních podnětů týče, velký vliv mívá například vyšší teplota okolí, zvýšená fyzická námaha, úzkost, stres či rozčilení. V případě projevu onemocnění může nadměrné pocení hlavy souviset se štítnou žlázou, hormonálními výkyvy nebo s užívání některých léků. Pacienti ti stěžují na pocení, při kterém se jim potí jak pokožka hlavy, tak obličej, nebo se jejich potíže vyskytují na lokálních místech, jako jsou tváře, brada, čelo nebo horní ret.
Vyřešit nadměrné pocení dlaní a rukou není snadné, neboť chirurgický zákrok na odstranění potních žláz se v oblasti rukou neprovádí. Pacientům se proto doporučuje používání specializovaných neparfémovaných antiperspirantů proti pocení rukou a dlaní.
Nadměrné pocení nohou způsobuje nepříjemné pocity, zároveň však může vést ke vzniku různých kožních problémů i plísní. Základem toho, jak nadměrné pocení nohou eliminovat, je dodržovat vhodné hygienické návyky a používat osvědčené prostředky proti pocení. Chodidla včetně prostoru mezi prsty by se před spaním měla omývat antibakteriálním mýdlem, následovat by mělo důkladné osušení umytých chodidel a aplikace vhodných antiperspirantů. Přes den se doporučuje nošení ponožek z přírodních vláken, které dobře odvádějí vlhkost.
Pomocí vhodné kosmetiky můžete nadměrné pocení efektivně zamaskovat, nebo jej dokonce i výrazně omezit. Nyní již máte mezi deodoranty, antiperspiranty a antitranspiranty jasno, takže můžete dát viditelným koláčům potu v podpaží i citelnému zápachu navždy sbohem.