Vekslování se v poslední době stává stále oblíbenější praktikou při nakládání s bitcoiny, ale i kryptoměnami obecně. Není ovšem ničím novým pod sluncem, vlastně tu bylo vždy, a navíc se jedná o způsob, jak se k bitcoinům dostat tou správnou cestou – bez zbytečných prostředníků a dohledu regulátorů. V článku se dozvíte, co si pod bitcoinovým vekslováním představit a proč jej vyzkoušet.
Pojem „bitcoinové vekslování“ je specifický pro naši domácí komunitu bitcoinerů, vychází totiž ze společné socialistické historie Čechů a Slováků. Spojování peer-to-peer (P2P) směňování bitcoinů se šmelinářským obchodováním s valutami a bony za minulého režimu je možná trochu zvláštní, ale v závěru to vytváří funkční narativ, pomocí nějž lze přivádět více nováčků k Bitcoinu tou správnou cestou. Je ovšem třeba hned na začátek objasnit jednu věc – přestože si je bitcoinové vekslování a minulo-režimní vekslování určitým způsobem podobné, v otázce etiky jde o něco zcela rozdílného. Vekslování za socialismu mnoha lidem sice přinášelo nějakou přidanou hodnotu a pozitivní efekt, ale samotní veksláci často nebyli úplně čestnými „obchodními partnery“ a mnohdy výměnou za přehlížení jejich akcí v ulicích například spolupracovali s StB, donášeli na cizince apod. V případě bitcoinového vekslování by mělo jít naopak o zlepšování suverenity, soukromí nebo diskrétnosti všech zúčastněných stran a bezpečnou směnu FIATových měn za bitcoin či naopak.
A protože jde o vekslování, ta směna by neměla probíhat jen tak ledajak. Podstatou je nakládat s bitcoiny způsobem, jaký od počátku prosazoval sám Satoshi Nakamoto: „Potřebujeme elektronický platební systém založený na kryptografickém důkazu namísto důvěry, který umožní dvěma vzájemně svolným stranám provádět transakce napřímo mezi sebou.“ A základem pro účast v takovém platebním systému je možnost do něj vstupovat, případně z něj vystupovat, bez zapojení třetích stran narušujících všechny jeho elementární hodnoty.
Vkročením do bitcoinové ekonomiky můžete získat nejen finanční suverenitu, ale také nezkonfiskovatelnost vašich prostředků, soukromí, decentralizaci nebo konsensuální předvídatelný vývoj peněžní zásoby. Vekslování jde ruku v ruce s těmito na myšlenkách svobody postavenými koncepty a patří mezi nejdůležitější stavební prvky zdravého paralelního finančního systému, jakým má být Bitcoin.
Pokud má být řeč o výhodách vekslování, je nejprve třeba objasnit kontext dosavadní bitcoinové éry a odhalit protiklady vekslu. Každý, kdo si někdy pořídil bitcoiny přes zprostředkovatele nebo je dokonce nechal i po nákupu v úschově třetí strany, vletěl přímo do spárů obludy, která je hrozbou nejen pro suverenitu a soukromí v bitcoinovém světě. Kryptoměnové směnárny, burzy, obchodní platformy typu Revolut a pomalu i bitcoinmaty jsou zkrátka centralizovanými službami, u kterých nelze očekávat svědomitý „opt-out“ přístup a nespolupráci se všetečnými prsty regulátorů.
Při pořizování bitcoinů v centralizovaném prostředí, které vám má krýt záda, se (ne)překvapivě rovnou střílíte do nohy. Spíše dříve než později se například setkáte s nařízeními KYC (know your customer), pomocí nichž z vás vysajou všechny možné osobní údaje. K tomu tyto subjekty začnou sesbírávat veškerá data o vašich operacích, a to nejen v rámci vlastní platformy, ale díky pokročilým analyzačním nástrojům i v propojení s vašimi účty na dalších platformách, a dokonce ani vaše prostředky převedené na vlastní decentralizované adresy se nevyhnou nekonečnému čmuchání. To zase aby vše běželo ruku v ruce s opatřeními AML (anti-money laundering). Právě jste si udělali záznam, kterého už se nikdy nezbavíte. Jako mnoho dalších jste do paralelního finančního systému vkročili levou nohou. S tím se dostáváme k první z mnoha výhod vekslování:
Pokud se vám nepozorovaný vstup nepovedl napoprvé, sice už o vaší výpravě mimo regulatorní zahrádku může vědět kde kdo, ale nic není ztraceno. Pokud se včas oddáte peer-to-peer přístupu a vekslu, nemusí se drábové dozvědět o moc více. Důležité je udělat si novou hromádku coinů, která se s tou původní KYC hromádkou nikdy nespojí. Jakmile budete mít své non-KYC bitcoiny v kapse, teprve pak se budete moci s čistým svědomím zaměřit na další benefity vekslování:
Při vekslování jde v prvním kroku o to najít vhodnou protistranu, která bude ochotná prodat nebo koupit bitcoiny v hodnotě, jakou si představujete. To ovšem nemusí být úplně jednoduchý úkol, pokud zrovna nejste součástí jádra bitcoinové komunity nebo nemáte mnoho přátel, kteří mají nějaké bitcoiny. Naštěstí však existuje dost způsobů, jak si protistranu efektivně najít, ať už je vaše situace jakákoliv.
Pro minimalizaci rizik a zajištění důvěrného vekslování je samozřejmě nejlepší využít co nejlokálnější síť lidí, kteří se mezi sebou znají a mají tedy motivaci k vzájemným směnám přistupovat co nejčestněji. Proto na začátek stojí za to klidně nenápadně proskenovat váš okruh blízkých lidí, může jít o rodinné příbuzné, přátele nebo známé. Pokud se vám poštěstí pár takových lidí najít, máte už dobrý základ pro vytvoření soukromější vekslovací skupiny. Každý z vašich blízkých totiž může provést stejný průzkum okolí jako vy a najít další spolehlivé lidi do party. Při tvorbě vekslovací komunity je důležité mít nastavená pravidla pro přijímání nových členů, nevyplácí se snažit získat za každou cenu co nejvíce lidí bez dostatečné provázanosti s již ověřenými členy. Například skupina o 20 lidech už může nabízet dostatečnou likviditu, a zároveň výbornou úroveň bezpečnosti.
Všechny členy skupiny je třeba někde sdružit, aby bylo možné spojovat nakupující a prodávající strany. Pouliční nálety s vekslovacími nabídkami i setkávání v kvádrech v burzovní hale a vykřikování bidů už jsou nějakou dobu z módy. Dnes jsou dobrými základnami pro veksl komunity messengery s end-to-end šifrováním jako oblíbený Signal, Element, Threema apod. Pro vaši skupinu zde můžete vytvořit jednak chat speciálně pro uveřejňování vekslovacích poptávek a druhak konverzační chat, který zabrání SPAMu v chatu poptávkovém a nabídne prostor pro různé diskuze, vzájemnou pomoc atd. pro prohloubení vazeb v komunitě.
Pokud se vám bude dařit komunitu rozvíjet a udržovat aktivní, je pravděpodobné, že se někteří členové rozhodnou časem využívat nevyváženosti počtu nakupujících a prodávajících a přetransformují se v „profi“ veksláky, kteří jsou neutrální vůči kurzu a snaží se směnami s mírným poplatkem vydělávat na uspokojování strany nabídkové i poptávkové.
Pokud se vám nechce pouštět do vytváření vlastní komunity, další možností jsou už existující, mnohdy velmi rozvinuté vekslovací skupiny, v nichž často narazíte na více „profi“ veksláků. Výhodou je, že díky těmto jednotlivcům najdete protistranu opravdu snadno i ve chvílích, kdy výrazně převažuje například nakupující strana (typicky po větším poklesu ceny bitcoinu). Profi veksláci si sice za své služby většinou vyžádají nějaké to procento poplatku, každopádně díky nim budete schopni provádět například i objemnější směny. Nevýhodou je, že pokročilé vekslovací skupiny nejsou jen tak lehce dostupné a nové členy přijmou jen po známosti nebo na základě dobré reputace. Pokud tedy děláte teprve své první kroky vstříc paralelnímu finančnímu systému, je dobré si v bitcoinové komunitě vytvořit nějaké vazby a navazovat kontakty s dalšími bitcoinery. Nejlepší příležitostí k seznamování s lidmi z bitcoinového a krypto světa jsou komunitní akce pořádané například organizátory konferencí jako Chaincamp, BTCPrague či CryptoByte nebo události v osvědčených krypto hubech, Paralelní Polis v Praze a Bratislavě.
Juraj Bednár
Juraj Bednár založil Paralelní Polis v Praze i Bratislavě. Poslední roky se věnuje biohackingu, kryptoměnám a bezpečnosti. Je zakladatelem SingularityU Bratislava Chapter, která se věnuje exponencionálním technologiím a jejich přesahu a vlivu na zlepšení kvality našich životů. Jeho největšími hodnotami jsou svoboda a to, jak sa cítíme v našem těle. Svou svobodu projevuje i v podnikaní, kde založil několik IT firem, např. Citadelo a Hacktrophy.
Krypto komunity s volnou diskusí se samozřejmě sdružují taky veřejně na internetu. Bezpečnější cestou jsou otevřené skupiny na end-to-end šifrovaných messengerech (u nás jsou dostupné právě na Signalu nebo Elementu). V těch se navíc nesetkáte s cenzurou obsahu a sledováním vaší aktivity za účelem navrhování relevantnější reklamy tak jako například ve veřejných facebookových skupinách typu Bitcoinová komunita CZ & SK.
Cestu k vekslování v síti malého světa si dnes mohou najít i ti, kdo nemají čas nebo chuť se nějakým způsobem přímo angažovat v krypto komunitách. Zajímavý přístup k nacházení protistrany ve vašem nejbližším okolí nedávno přinesli vývojáři české společnosti SatoshiLabs v rámci nově navržené aplikace Vexl.
Vexl je marketplace určený k propojování nabídek a poptávek na prodej a nákup bitcoinu. Aplikace se snaží odstranit některé nedostatky bitcoinmatů, vekslovacích skupin na šifrovaných messengerech nebo P2P burz tím, že spojuje více užitečných vlastností a funkcí v jednom řešení:
V detailu Vexl funguje tak, že si v appce vytvoříte na základě telefonního čísla (ideálně s použitím anonymní SIM) anonymní profil s přezdívkou, která se mění s každou aktivitou. Dále je třeba naimportovat libovolné kontakty z vašeho telefonního seznamu, čímž vložíte vlastní reputační složku a síť vazeb do vekslovacího networku Vexlu. Důležité je zmínit, že veškerá naimportovaná telefonní čísla jsou v rámci protokolu aplikace zahashovaná, není tedy možné se k nim skrze nějakou databázi dostat zvenčí, a dokonce nejsou přístupná ani samotným vývojářům aplikace. Poté už můžete vytvářet nebo zobrazovat nabídky na nákup či prodej bitcoinů a interagovat s ostatními peery. Aby vekslování probíhalo v co nejlokálnějším režimu a zůstali jste při něm přibližně v okruhu lidí odpovídajícímu vaší sociální síti z reálného života, nabídky jsou sdíleny pouze mezi kontakty prvního a druhého řádu (tedy vaše přímé kontakty a kontakty vašich kontaktů).
Samotné propojení uživatelů spočívá v reagování na nabídku protinabídkou nebo v podstatě jednoduchým odesláním žádosti o další vyjednávání. Pokud protistrana, jež založila nabídku, přijme žádost a odpoví, otevře se end-to-end šifrovaný chat, ve kterém lze domlouvat detaily směny. Chat má také zabudované funkce jako odhalení identity obou stran, zobrazení společných přátel s protistranou, zablokování protistrany (čímž ji připravíte o vašeho pavouka kontaktů) nebo odstranění celé konverzace, aby po úspěšném dokončení vekslu nebyla zbytečně uložena v koncových zařízeních.
Vekslování v praxi funguje docela jednoduše. Pokud se vám některým z výše uvedených způsobů podařilo najít vhodnou protistranu a jste v bezpečném spojení, máte napůl vyhráno. Parametry samotné směny jsou vždy na domluvě mezi oběma účastníky vekslu.
S protistranou udělejte nejprve dohodu o směňované částce a formě transakcí. Při převodu FIATu se nabízí hotovost, bankovní převod nebo online převod přes Revolut, PayPal apod. Nejsmysluplnějším způsobem je v případě lokálního vekslování samozřejmě osobní setkání a vyřízení FIATové transakce v hotovosti. Jen tak bude vaše vekslovací stopa u institucí a centralizovaných služeb nulová. Převod bitcoinu lze pak provést on-chainovou transakcí, nebo v případě nižších částek prostřednictvím Lightning Networku. Lightningový převod je rychlejším řešením, a zároveň může posloužit také jako prvek pro posílení soukromí – nemusíte vždy protistraně odhalovat rovnou strukturu vašich bitcoinových adres na první vrstvě.
Shodněte se na směnném kurzu a případném poplatku. Vekslovací operace jsou hodně individuální a každý k nim může přistupovat trochu jinak. Nejobvyklejší je domluvit se na směnném kurzu ještě před samotným osobním setkáním k provedení vekslu, s tím už se pak počítá a nehodí se od vekslu odstupovat, pokud se cena bitcoinu mezitím pohnula pro jednu stranu nevýhodným směrem. Druhou nejlogičtější variantou je určit směnný kurz až v den nebo přímo chvíli setkání, což se může hodit v období vysoké volatility, kdy cena bitcoinu skáče o desítky procent ze dne na den. Takto na poslední chvíli řešenou transakci však může být složitější vyrovnat. U poplatku bývá zvykem, že jej inkasuje účastník na slabší nabídkové nebo poptávkové straně. Přirozeně však poplatek může inkasovat také účastník na převažující nabídkové nebo poptávkové straně, pokud vekslovací operací nějakým způsobem vychází vstříc protějšku. U lokálního komunitního vekslu je však obvyklé, že se spojí dvě strany s kompatibilními opačnými požadavky a mohou si tedy vyjít vstříc navzájem a směnu vyřídit bez poplatku.
No a jakmile je vše domluveno, už zbývá jen posedět s protistranou hodinu u kávy nebo skočit na oběd a vyvekslovat si finanční svobodu, suverenitu a soukromí jedna báseň.
Ohledně vekslování existuje několik obecných pravidel, která se hodí dodržovat za účelem zajištění dostatečného bezpečí všech účastníků:
Pokud se vám skutečný lokální veksl nepozdává a využívání sítě malého světa pro nalezení protistrany ke směňování bitcoinu vám přijde příliš složité a neúplné, existují i jiná peer-to-peer decentralizovaná řešení, která vám umožní vyhnout se centralizovaným službám. Tyto alternativy lze považovat za jakousi globálnější podobu vekslu, u níž pochopitelně existují určité výhody i nevýhody.
První, a zřejmě nejlepší z nich, je decentralizovaná P2P burza Bisq. V jejím případě se jedná o protokol, který spojuje kupující s prodávajícími napříč celým světem a zajišťuje úspěšnou směnu bez podvodů. Bisq vaše prostředky nijak nedrží, funguje na 2 of 2 multisignature adresách a směnu mezi protistranami provádí prostřednictvím smart contractů. Tento systém poskytuje slušnou likviditu všem stranám, a zároveň rychlou možnost, jak se dostat k bitcoinu non-KYC. Na druhou stranu je zde potřeba už nějaké bitcoiny vlastnit, abyste v rámci decentralizovaného on-chain obchodování měli na poplatek těžařům za vytěžení transakce, poplatek za obchod a vratný bezpečnostní poplatek. Dále zde existuje při častém obchodování riziko vytvoření jakéhosi vytíženého místa na síti, které může být teoreticky spárovatelné až s vaším bankovním účtem plným zahraničních plateb. A zde máme další problém, na platformách typu Bisqu „vekslujete“ opravdu globálně s lidmi, které vůbec neznáte. Je proto možné, že se na vašem bankovním účtu ocitnou nějaké ty „špinavé“ FIAT peníze a budete mít problémy s blokacemi účtů a dokazováním původu prostředků. Na téměř stejném principu jako Bisq, funguje také P2P decentralizovaná směnárna HodlHodl. Zajímavou P2P lightningovou směnárnou je pak RoboSats.
A na konec je tady vcelku speciální záležitost – centrální registry veksláků. Ty v podstatě spojují vekslovací nabídky s poptávkami v prostředí centralizovaných webových služeb, z nichž některé dokonce zavádějí KYC. Pro příklad lze uvést localbitcoins.com, localcryptos.com, localmonero.co, nebo i P2P tržiště provozované centralizovanými burzami jako Binance. Rizika jsou podobná jako u decentralizovaných P2P burz typu Bisq s tím rozdílem, že sledovatelnost aktivity na centrálních veksl registrech je mnohem snazší a kromě nebezpečných protistran zde jde narazit také na agenty finanční policie, kteří mohou zkoušet veksláky nalákat na obchody určitým způsobem problematické z hlediska zákona a následně je za takové aktivity popotahovat.
Do kategorie centrálních registrů veksláků by se daly zařadit rovněž víceméně veřejné vekslovací skupiny na sociálních sítích jako u nás populární facebookové marketplacy Krypto Veksl nebo Bitcoin Bazar CZK - BTC. I v nich lidé často zcela neodkrytě sdílejí a diskutují nabídky pod skutečnými jmény. Negativní vyústění neopatrných přístupů k bitcoinovým směnám se sice nikdy nemusí dostavit, je však škoda čelit zbytečným rizikům, když jsou k dispozici lepší způsoby jako právě lokálnější veksl v důvěrných a pod hávem koncového šifrování skrytých komunitách.
Bitcoinové vekslování nejde jako metoda opatřování si na státu nezávislých peněz ruku v ruce s představami o rychlé masové adopci. Odpovídá však původním myšlenkám, dle kterých byl Bitcoin kdysi navržen. Je relevantní vstupní bránou do paralelního finančního systému. Představuje hodnoty svobody, suverenity, soukromí a odpovědnosti. Proto stojí za to dát mu šanci.
Matouš Wachutka
Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Jako redaktor Bitcoin Alzy se snažím přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním alternativních konceptů reality.