Čištění elektroniky má svá pravidla
Na čištění elektroniky se při pravidelném úklidu domácnosti často zapomíná. Je ovšem důležité elektronická zařízení čistit, aby se předešlo přenášení virů a bakterií, ale také aby zařízení správně fungovalo. Jaká jsou základní pravidla při čištění elektroniky a čemu se vyhýbat?
- Nestříkejte sprej či vodu přímo na zařízení.
- Před čištěním zkontrolujte manuál výrobce zařízení.
- Nejprve odpojte zařízení z elektřiny nebo z něj vyndejte baterie.
Přípravky na čištění elektroniky
Na čištění elektroniky doma se nejčastěji používají následující přípravky a nástroje.
- Stlačený vzduch vyfouká nečistoty a drobky z prostoru mezi klávesami nebo štěrbin chladiče.
- Isopropylalkohol (IPA) je šetrnější ke křehkým částem zařízení než stlačený vzduch. Pomáhá odstraňovat mastnotu například z mikrofonů a konektorů, které by se stlačeným vzduchem mohly poškodit
- Hmota na čištění elektroniky má konzistenci slizu a je vhodná hlavně na čištění klávesnic. Hmota se dostane i do mezer mezi klávesami a nalepí na sebe nečistoty.
- Čisticí utěrky pro dotykové displeje se nejčastěji vyrábí z mikrovlákna, které vyčistí displeje bez poškrábání. V této kategorii najdete i jednorázové vlhčené čisticí ubrousky.
Sterilizátory mobilních telefonů
Sterilizátory mobilních telefonů sterilizují anebo dezinfikují malá elektronická zařízení pomocí UV záření. Sterilizace zbaví předmět uvnitř nebezpečných patogenů, které se na něm mohly při každodenním používání usadit. Sterilizátor můžete využít pro mobilní telefon, sluchátka, hodinky, dokonce i klíče, šperky nebo dudlík.
Čištění elektroniky podle zařízení
Při čištění elektroniky byste měli postupovat podle komponentů a požadavků konkrétního zařízení. Poradíme vám, jak všeobecně postupovat při čištění nejčastějších elektronických zařízení.
Jak na čištění mobilního telefonu?
Čištění telefonů je velice jednoduché. Nejprve očistěte všechny časti telefonu suchou utěrkou z mikrovlákna, poté vyčistěte konektor na nabíjení a připojení sluchátek pomocí vatové tyčinky nebo stlačeného vzduchu. Nakonec naneste na utěrku směs lihu a vody v poměru 1 : 1 a zařízení otřete.
Čištění notebooků
Čištění notebooků začněte opatrným vyklepáním větších nečistot z klávesnice. Pak klávesnici nastříkejte stlačeným vzduchem, aby se nečistoty opravdu dostaly pryč. Vlhkou utěrkou z mikrovlákna očistěte povrch notebooku a vyleštěte šmouhy na displeji. Nakonec klávesnici otřete směsí lihu a vody v poměru 1 : 1.
i
Čištění počítačů
Čištění počítačů je téměř stejné jako u notebooků. Na vyčištění myši a klávesnice s většími mezerami můžete použít vatové tyčinky. Na mastný povrch se hodí isopropylalkohol nebo směs lihu a vody. Skříň počítače můžete opatrně vysát, poté ji utřete vlhkou utěrkou.
Čištění fotoaparátů
Čisticí sady pro digitální fotoaparáty nejčastěji obsahují čisticí balonek, kterým šetrně odfouknete nečistoty z křehkých částí fotoaparátu. Pro větší znečištění optiky se doporučují speciální jemné štětce. Pro otření těla a případně displeje fotoaparátu použijte utěrku z mikrovlákna.
Pro jednoduchost se v naší nabídce nachází i celé sady na čištění PC, mobilu nebo fotoaparátu. Nemusíte tedy shánět potřebné přípravky jednotlivě.
Skrýt popis