Dechové nástroje

Zobrazit katalog
Cena
-
Dostupnost
Stav zboží
Hudební nástroj
Foukací harmonika
(110)
Zobcová flétna
(56)
Melodika
(23)
Kazoo
(19)
Trubka
(13)
Ladění
A
(19)
A moll
(2)
Bb
(26)
C
(131)
D
(17)
Materiál
Plast
(140)
Dřevo
(35)
Mosaz
(20)
Kov
(19)
Hliník
(6)
Barva
Béžová
(12)
Bílá
(5)
Černá
(37)
Červená
(19)
Fialová
(6)
Grafika
(7)
Hnědá
(14)
Mix
(6)
Modrá
(19)
Natural
(9)
Oranžová
(1)
Růžová
(2)
Stříbrná
(106)
Zelená
(5)
Zlatá
(27)
Žlutá
(6)

Dechové nástroje patří k nejoblíbenějším hudebním nástrojům. Jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, kteří se s hudebními nástroji teprve seznamují, tak i po pokročilé hráče. Dechové hudební nástroje dělíme do několika kategorií. Vyberte si hudební nástroj, který bude přesně odpovídat vašim představám.

Pokračovat

Na jakém principu dechové nástroje fungují?

Dechové nástroje nebo také aerofony vyluzují tóny díky vzduchovému proudu dechu. Jinými slovy hráč do dechového nástroje fouká (dýchá). Podle typu dechového hudebního nástroje dochází k nárazu dechu na hranu otvoru, jako je tomu například u flétny, nebo vibrací plátku (hoboj, fagot). Vzduch, který vniká do hudebního nástroje, může být po nasazení nátrubku také rozechvíván.

Jaké rozlišujeme druhy dechových nástrojů

Existují tři hlavní druhy dechových nástrojů: dřevěné, žesťové a vícehlasé. V minulosti se dechové hudební nástroje členily do skupin podle použitého materiálu. V dnešní době se bere v potaz také typ konstrukce.

Dřevěné dechové nástroje

Dřevěné dechové nástroje jsou první kategorií. Jejich název je odvozen od materiálu, ze kterého se vyráběly v minulosti, v dnešní době mohou být vyráběny z jiných materiálů, ale přesto do této skupiny spadají. Dřevo je tradičním materiálem, díky kterému má nástroj nezaměnitelný zvuk. Můžete se ale setkat také s kovem nebo plastem. Dále se rozdělují do skupin podle způsobu vzniku tónu na flétny a jednoplátkové či dvouplátkové dřevěné nástroje.

Žesťové dechové nástroje

Žesťové dechové nástroje nebo také žestě se nejčastěji vyrábí z mosazi. Jedná se o dechový nástroj, do kterého se fouká skrze nátrubek. Zvuk vzniká rozechvěním sloupce vzduchu. Nejčastěji je uslyšíte ve vážné hudbě, folku, country, ale také v jazzu a nově našly své uplatnění v popu a taneční hudbě.

Vícehlasé dechové nástroje

Vícehlasé dechové nástroje dále dělíme do dvou hlavních skupin, a to na hudební nástroje vícehlasé bez klaviatury, do nichž patří například foukací harmonika, nebo na hudební nástroje vícehlasé s klaviaturou. Mezi dechové nástroje s klaviaturou řadíme varhany, akordeon, harmonium nebo dudy.

Flétny jsou nejoblíbenější dřevěné dechové nástroje

Flétny patří mezi nejstarší dechové nástroje. Jsou vhodným hudebním nástrojem pro úplné začátečníky, protože hra na ně není složitá a jsou levné ve srovnání s dalšími hudebními nástroji. Z jakých typů můžete vybírat?

 • Zobcové flétny jsou často prvním hudebním nástrojem profesionálních hudebníků. Jsou ideálním startovacím hudebním nástrojem pro začátečníky všech věkových kategorií. Nemají složitý prstoklad. Další výhodou je nízká pořizovací cena. Plastové flétny lze pořídit jen za pár desítek korun.
 • Příčné flétny se dnes vyrábějí výhradně z kovu. Ve většině případů hráč začíná hrou na zobcovou flétnu. Hra na příčnou flétnu je pokročilejší a vyžaduje jinou techniku foukání. Příčné flétny jsou součástí komorních a symfonických orchestrů. Jejich unikátní zvuk lze rozpoznat v různých hudebních žánrech.
 • Panovy flétny řadíme mezi nejstarší hudební nástroje. Jsou vyrobeny z třtinových, dřevěných nebo bambusových píšťalek, které jsou sestavené do jedné řady. Dnes si můžete pořídit také skleněnou, kovovou nebo plastovou panovu flétnu. Má unikátní zvuk, který navozuje mýtickou atmosféru.
 • Irské flétny mají pouze šest otvorů na horní straně a zvládnou zahrát dvě oktávy. Jsou typickým hudebním nástrojem Irska. Hra na irskou flétnu není náročná. Vyrábí se v různých tóninách. Pro začátečníky je vhodná irská flétna s laděním D, protože většina irských písní je v této tónině.

Jazz a saxofony patří k sobě

Saxofony jsou jednoplátkové dřevěné hudební nástroje, což je trochu paradox, protože se od počátku vyrábí z mosazného plechu. Saxofon je dechový nástroj používaný zejména jazzovými hudebníky. Původně byl ale vyrobený pro dechové a vojenské orchestry. Do kategorie dřevěných nástrojů patří díky stavbě a způsobu hry. Z jakých typů saxofonů můžete vybírat?

 • Sopránsaxofony zní o oktávu výše než tenorsaxofony. Sopránsaxofon je třetím nejmenším saxofonem. Nemá zahnutou trubici, takže svým vzhledem připomíná klarinet. Existují druhy, které mají zahnutou trubici.
 • Altsaxofony patří mezi nejoblíbenější a nejvíce využívané. Altsaxofon nejčastěji uslyšíte v jazzových, funky a blues skladbách. Existují také sólové skladby pro altsaxofon v klasické hudbě.
 • Tenorsaxofony jsou střední velikosti. Používají se jako sólové nástroje v jazzových skladbách, blues a dalších příbuzných žánrech. Tenorsaxofon můžete slyšet v dechových orchestrech a je také součástí big bandů.
 • Barytonsaxofony mají u hubičky vícekrát ohnutou trubici, aby nebyl nástroj příliš vysoký. Barytonsaxofon zní o oktávu níže než altsaxofon. Má klapku navíc, která umožňuje hrát hluboké tóny.
 • Saxofony pro děti by měly korespondovat s věkem a tělesnou konstitucí malého hudebníka. Těžký nástroj by mohl být příliš velkou zátěží pro dětskou páteř.

i

Hraje vaše dítko na flétnu? Pokud se chce ve hře na dřevěné dechové nástroje nadále zdokonalovat, dalším krokem může být příčná flétna nebo saxofon. V případě saxofonu se pro menší děti používá přípravný dechový hudební nástroj Chalumeau.

Klarinety jsou nedílnou součástí komorních dechových souborů

Klarinety jsou jednoplátkové dřevěné dechové hudební nástroje. Z klarinetu se vyvinuly další nástroje, jako například saxofon. Jsou nedílnou součástí symfonických a standardních orchestrů a využívají se pro hraní klasických i jazzových skladeb. Oblíbené jsou také v dechovkách a folklórních skladbách. Jak dále klarinety dělíme?

 • Basklarinety se nejčastěji uplatňují v symfonických orchestrech, klarinetových souborech a v jazzových big bandech. Zní o oktávu níže než B klarinet.
 • Klarinety pro děti mohou být vyrobeny z plastu nebo dřeva. Ve většině případů se jedná o přechodový dechový nástroj Chalumeau. Má jednoduchý klapkový systém, na který se hraje snadno i s krátkými prsty.

Dechové nástroje – dělení žesťových hudebních nástrojů

Žesťové hudební nástroje vám nabízí hned několik zajímavých variant pro začátečníky i pro velmi pokročilé hudebníky.

 • Trubky jsou nejoblíbenější žesťové dechové hudební nástroje. Dokážou vyvinout nejvyšší tón. Základem trubky je mosazná trubice. Využívá se v mnoha hudebních žánrech. Nejpoužívanější je trubka v ladění B.
 • Pozouny (trombony) jsou jedním z nejstarších kovových hudebních nástrojů. První moderní pozoun vznikl už v 15. století. Používají se nejčastěji v kvintetech, kvartetech, orchestrech, krásně zní i jako sólový nástroj.
 • Tuby řadíme mezi basové žesťové dechové nástroje. Tuba se poprvé objevila v 19. století. Hudebník při hře na tubu většinou sedí, protože je poměrně těžká. Je jedním z nejhlouběji znějících nástrojů.
 • Lesní rohy spatřily světlo světa v 18. století. Vyvinuli se z loveckých rohů, které se používaly k hraní fanfár při lovu. Lesní roh má charakteristický tvar. Jeho zvuková trubice je stočená a má délku přes 4 metry.
 • Křídlovky jsou dechové žesťové nástroje příbuzné trubce. Hlavním rozdílem je širší a kóničtější trubice. Křídlovka je převážně laděná v B. Má tři, někdy čtyři klapky. Ve srovnání s trubkou je její tón jemnější.

i

Pozouny a trombony nejsou dva odlišné nástroje. Název trombon pochází z latiny, pozoun z němčiny. Oba názvy jsou synonymní, můžete je tedy libovolně zaměňovat.

Harmoniky nepatří jen do folku a country. Mají mnohem širší využití

Harmoniky patří do rodiny vícehlasých dechových hudebních nástrojů. Můžete si zvolit hudební nástroj bez klaviatury nebo s klaviaturou. Z jakých druhů harmonik můžete vybírat?

 • Foukací harmoniky jsou malé ruční nástroje, které nemají klaviaturu. Foukací harmoniky se dále dělí na chromatické a diatonické. Hráč harmoniku drží buď jen jednou rukou, nebo oběma, případně ji může mít připevněnou na speciálním držáku, aby měl volné ruce.
 • Melodiky jsou dechové hudební nástroje s klaviaturou. Melodika má často připevněnou plastovou trubici, takže na ni hráč může hrát oběma rukama. Vyrábí se ve dvou variantách (20 a 37 kláves).
 • Akordeony, známé také jako tahací harmoniky, jsou vícehlasé dechové nástroje s klávesnicí. Zdrojem zvuku jsou kovové, plastové nebo dřevěné jazýčky. Vzduch se do tahací harmoniky dostává pohybem měchu.

i

Varhany jsou největší dechový nástroj. Řadíme je podle způsobu tvorby zvuku mezi vícehlasé dechové nástroje a zároveň podle jejich mechaniky mezi klávesové hudební nástroje. Varhany mohou mít desítky tisíc píšťal.

Netradiční hudební dechové nástroje

Chcete se věnovat hudbě, ale klasické hudební nástroje vás nelákají? V tom případě můžete vyzkoušet hru na netradiční dechové hudební nástroje. Nejedná se přitom o žádné žhavé novinky. Spíše jde o návrat k dávným dechovým nástrojům, které v posledních letech zažívají renesanci.

Kapesní dechové hudební nástroje

Tyto netradiční dechové hudební nástroje mají jedno společné – jsou velmi malé velikosti, takže je bez větších potíží schováte to kapsy. O čem je řeč?

 • Kazoo je druh membranofonu. Vyrábí se z kovu nebo plastu. Vzduch prochází papírovou membránou a díky tomu vydává specifický bzučivý zvuk.
 • Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů. V dnešní době se používá jako doprovodný i sólový nástroj. Vyrábí se z kovu, z bambusu a palmového dřeva.
 • Okaríny patří mezi nejstarší hudební nástroje vůbec. Některé typy jsou staré až 12 000 let. Typická okarína je uzavřená a má čtyři až dvanáct otvorů s náustkem.

Dechový hudební nástroj se neobejde bez speciálního příslušenství

Dechový hudební nástroj je nutné pravidelně čistit. U jednodušších dřevěných nástrojů si zpravidla vystačíte se základním příslušenstvím. Pokročilí hráči se neobejdou bez stojanu na noty a metronomu. Podle typu hudebního nástroje můžete potřebovat náhradní plátky, nátrubky nebo hubičky.

Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.

Nejprodávanější

1.
CASCHA Blues Series C-major Skladem > 5 ks
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, hadřík a obal součást balení
od 172,-

2.
Brumle - materiál: nikl, velikost 95 mm
209,-

3.
SMART Kazoo Metal Alu Blue Skladem > 20 ks
Kazoo - materiál: hliník
od 93,-

Další nejprodávanější
297 položek
4,9
CASCHA Blues Series C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, hadřík a obal součást balení

od  172,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH08b
5,0
Aulos 303AI ELITE
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

199,- 209,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa06
5,0
ARNOLDS & SONS Nikl Coloured 16 (barva pouze orientační)
Brumle - materiál: nikl, velikost 95 mm

209,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AASe16
5,0
Aulos 303AD ELITE
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

Zlevněno -10 %
189,- 209,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa05
5,0
HOHNER Special 20 C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení

Zlevněno -28 %
629,- 869,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd57
5,0
SMART Kazoo Metal Alu Blue
Kazoo - materiál: hliník

od  93,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMId05
4,0
CASCHA Flötenlilli 3908
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, německý prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení

179,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH07g
5,0
CASCHA Flötenlilli 3909
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení

od  161,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH07h
SMART WRS-228BM (GR) - Zobcová flétna Varianty
4,5
SMART WRS-228BM (GR)
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

Super cena
109,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMIb02
4,7
ARNOLDS & SONS Kazoo Metall
Kazoo - materiál: kov

119,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AASb01
SMART WRS-88BW - Zobcová flétna Varianty
4,0
SMART WRS-88BW
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

249,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMIb10
SMART HY-627(YE) - Kazoo
Varianty
4,3
SMART HY-627(YE)
Kazoo - materiál: plast

od  48,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMId04
CASCHA Fun Blues Transparent - Foukací harmonika Varianty
5,0
CASCHA Fun Blues Transparent
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast

129,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH08i
CASCHA Chromatic 10-40 Blues
Foukací harmonika - chromatická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, hadřík a obal součást balení

969,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH08j
SMART WRS-88B - Zobcová flétna Varianty
4,0
SMART WRS-88B
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

249,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMIb09
Aulos 105A BEL CANTO
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

od  308,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa03
5,0
HOHNER B9509
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 1 díl, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení

279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRa03
5,0
SMART Kazoo Metal Alu Silver
Kazoo - materiál: hliník

129,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMId10
Veles-X Woodman Kazoo
Kazoo - materiál: dřevo

219,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01b1
CASCHA Fun Blues Blue - Foukací harmonika Varianty
5,0
CASCHA Fun Blues Blue
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast

129,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH08e
HOHNER Happy Harp Red - Foukací harmonika
Varianty
5,0
HOHNER Happy Harp Red
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení

Zlevněno -15 %
169,- 199,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd21
Aulos 509B SYMPHONY
Zobcová flétna - altová flétna, ladění F, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, kosmetika, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

849,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa07
Stagg REC-BAR/TBL modrá - Zobcová flétna
Varianty
4,8
Stagg REC-BAR/TBL modrá
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení

Zlevněno -10 %
98,- 109,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: STGGg05
Aulos 205A ROBIN
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení

od  281,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa04

Dechové nástroje

článekJak se naučit hrát na flétnu (NÁVOD) Chcete se naučit hrát na flétnu, ale nevíte, čím začít? V článku se podíváme na možnosti, jak začít s hraním,...
Hrajete na flétnu či piano a hledáte hudební inspiraci? V článku najdete tipy na různé hudební příručky...
Láká vás zahrát si na klavír, kytaru nebo bicí? Kvůli tomu si hned nemusíte pořizovat hudební nástroj....
hudbaDruhy hudebních nástrojů Kytara, flétna, klávesy, housle – hudebních nástrojů je několik stovek. V našem článku se podrobněji podíváme...
Alza nabízí široký výběr hudebních nástrojů a výbavy pro muzikanty. Využijte dlouhých podzimních a zimních...
Více článků

Dechové nástroje

V kategorii Dechové nástroje máme právě teď na Alza.cz celkem 297 produktů.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné dechové nástroje Produkty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší dechové nástroje Zboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší dechové nástroje Produkty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v dechové nástroje recenze
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací