Dechové nástroje patří k nejoblíbenějším hudebním nástrojům. Jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, kteří se s hudebními nástroji teprve seznamují, tak i po pokročilé hráče. Dechové hudební nástroje dělíme do několika kategorií. Vyberte si hudební nástroj, který bude přesně odpovídat vašim představám.
PokračovatNa jakém principu dechové nástroje fungují?
Dechové nástroje nebo také aerofony vyluzují tóny díky vzduchovému proudu dechu. Jinými slovy hráč do dechového nástroje fouká (dýchá). Podle typu dechového hudebního nástroje dochází k nárazu dechu na hranu otvoru, jako je tomu například u flétny, nebo vibrací plátku (hoboj, fagot). Vzduch, který vniká do hudebního nástroje, může být po nasazení nátrubku také rozechvíván.
Jaké rozlišujeme druhy dechových nástrojů
Existují tři hlavní druhy dechových nástrojů: dřevěné, žesťové a vícehlasé. V minulosti se dechové hudební nástroje členily do skupin podle použitého materiálu. V dnešní době se bere v potaz také typ konstrukce.
Dřevěné dechové nástroje
Dřevěné dechové nástroje jsou první kategorií. Jejich název je odvozen od materiálu, ze kterého se vyráběly v minulosti, v dnešní době mohou být vyráběny z jiných materiálů, ale přesto do této skupiny spadají. Dřevo je tradičním materiálem, díky kterému má nástroj nezaměnitelný zvuk. Můžete se ale setkat také s kovem nebo plastem. Dále se rozdělují do skupin podle způsobu vzniku tónu na flétny a jednoplátkové či dvouplátkové dřevěné nástroje.
Žesťové dechové nástroje
Žesťové dechové nástroje nebo také žestě se nejčastěji vyrábí z mosazi. Jedná se o dechový nástroj, do kterého se fouká skrze nátrubek. Zvuk vzniká rozechvěním sloupce vzduchu. Nejčastěji je uslyšíte ve vážné hudbě, folku, country, ale také v jazzu a nově našly své uplatnění v popu a taneční hudbě.
Vícehlasé dechové nástroje
Vícehlasé dechové nástroje dále dělíme do dvou hlavních skupin, a to na hudební nástroje vícehlasé bez klaviatury, do nichž patří například foukací harmonika, nebo na hudební nástroje vícehlasé s klaviaturou. Mezi dechové nástroje s klaviaturou řadíme varhany, akordeon, harmonium nebo dudy.
Flétny jsou nejoblíbenější dřevěné dechové nástroje
Flétny patří mezi nejstarší dechové nástroje. Jsou vhodným hudebním nástrojem pro úplné začátečníky, protože hra na ně není složitá a jsou levné ve srovnání s dalšími hudebními nástroji. Z jakých typů můžete vybírat?
- Zobcové flétny jsou často prvním hudebním nástrojem profesionálních hudebníků. Jsou ideálním startovacím hudebním nástrojem pro začátečníky všech věkových kategorií. Nemají složitý prstoklad. Další výhodou je nízká pořizovací cena. Plastové flétny lze pořídit jen za pár desítek korun.
- Příčné flétny se dnes vyrábějí výhradně z kovu. Ve většině případů hráč začíná hrou na zobcovou flétnu. Hra na příčnou flétnu je pokročilejší a vyžaduje jinou techniku foukání. Příčné flétny jsou součástí komorních a symfonických orchestrů. Jejich unikátní zvuk lze rozpoznat v různých hudebních žánrech.
- Panovy flétny řadíme mezi nejstarší hudební nástroje. Jsou vyrobeny z třtinových, dřevěných nebo bambusových píšťalek, které jsou sestavené do jedné řady. Dnes si můžete pořídit také skleněnou, kovovou nebo plastovou panovu flétnu. Má unikátní zvuk, který navozuje mýtickou atmosféru.
- Irské flétny mají pouze šest otvorů na horní straně a zvládnou zahrát dvě oktávy. Jsou typickým hudebním nástrojem Irska. Hra na irskou flétnu není náročná. Vyrábí se v různých tóninách. Pro začátečníky je vhodná irská flétna s laděním D, protože většina irských písní je v této tónině.
Jazz a saxofony patří k sobě
Saxofony jsou jednoplátkové dřevěné hudební nástroje, což je trochu paradox, protože se od počátku vyrábí z mosazného plechu. Saxofon je dechový nástroj používaný zejména jazzovými hudebníky. Původně byl ale vyrobený pro dechové a vojenské orchestry. Do kategorie dřevěných nástrojů patří díky stavbě a způsobu hry. Z jakých typů saxofonů můžete vybírat?
- Sopránsaxofony zní o oktávu výše než tenorsaxofony. Sopránsaxofon je třetím nejmenším saxofonem. Nemá zahnutou trubici, takže svým vzhledem připomíná klarinet. Existují druhy, které mají zahnutou trubici.
- Altsaxofony patří mezi nejoblíbenější a nejvíce využívané. Altsaxofon nejčastěji uslyšíte v jazzových, funky a blues skladbách. Existují také sólové skladby pro altsaxofon v klasické hudbě.
- Tenorsaxofony jsou střední velikosti. Používají se jako sólové nástroje v jazzových skladbách, blues a dalších příbuzných žánrech. Tenorsaxofon můžete slyšet v dechových orchestrech a je také součástí big bandů.
- Barytonsaxofony mají u hubičky vícekrát ohnutou trubici, aby nebyl nástroj příliš vysoký. Barytonsaxofon zní o oktávu níže než altsaxofon. Má klapku navíc, která umožňuje hrát hluboké tóny.
- Saxofony pro děti by měly korespondovat s věkem a tělesnou konstitucí malého hudebníka. Těžký nástroj by mohl být příliš velkou zátěží pro dětskou páteř.
i
Hraje vaše dítko na flétnu? Pokud se chce ve hře na dřevěné dechové nástroje nadále zdokonalovat, dalším krokem může být příčná flétna nebo saxofon. V případě saxofonu se pro menší děti používá přípravný dechový hudební nástroj Chalumeau.
Klarinety jsou nedílnou součástí komorních dechových souborů
Klarinety jsou jednoplátkové dřevěné dechové hudební nástroje. Z klarinetu se vyvinuly další nástroje, jako například saxofon. Jsou nedílnou součástí symfonických a standardních orchestrů a využívají se pro hraní klasických i jazzových skladeb. Oblíbené jsou také v dechovkách a folklórních skladbách. Jak dále klarinety dělíme?
- Basklarinety se nejčastěji uplatňují v symfonických orchestrech, klarinetových souborech a v jazzových big bandech. Zní o oktávu níže než B klarinet.
- Klarinety pro děti mohou být vyrobeny z plastu nebo dřeva. Ve většině případů se jedná o přechodový dechový nástroj Chalumeau. Má jednoduchý klapkový systém, na který se hraje snadno i s krátkými prsty.
Dechové nástroje – dělení žesťových hudebních nástrojů
Žesťové hudební nástroje vám nabízí hned několik zajímavých variant pro začátečníky i pro velmi pokročilé hudebníky.
- Trubky jsou nejoblíbenější žesťové dechové hudební nástroje. Dokážou vyvinout nejvyšší tón. Základem trubky je mosazná trubice. Využívá se v mnoha hudebních žánrech. Nejpoužívanější je trubka v ladění B.
- Pozouny (trombony) jsou jedním z nejstarších kovových hudebních nástrojů. První moderní pozoun vznikl už v 15. století. Používají se nejčastěji v kvintetech, kvartetech, orchestrech, krásně zní i jako sólový nástroj.
- Tuby řadíme mezi basové žesťové dechové nástroje. Tuba se poprvé objevila v 19. století. Hudebník při hře na tubu většinou sedí, protože je poměrně těžká. Je jedním z nejhlouběji znějících nástrojů.
- Lesní rohy spatřily světlo světa v 18. století. Vyvinuli se z loveckých rohů, které se používaly k hraní fanfár při lovu. Lesní roh má charakteristický tvar. Jeho zvuková trubice je stočená a má délku přes 4 metry.
- Křídlovky jsou dechové žesťové nástroje příbuzné trubce. Hlavním rozdílem je širší a kóničtější trubice. Křídlovka je převážně laděná v B. Má tři, někdy čtyři klapky. Ve srovnání s trubkou je její tón jemnější.
i
Pozouny a trombony nejsou dva odlišné nástroje. Název trombon pochází z latiny, pozoun z němčiny. Oba názvy jsou synonymní, můžete je tedy libovolně zaměňovat.
Harmoniky nepatří jen do folku a country. Mají mnohem širší využití
Harmoniky patří do rodiny vícehlasých dechových hudebních nástrojů. Můžete si zvolit hudební nástroj bez klaviatury nebo s klaviaturou. Z jakých druhů harmonik můžete vybírat?
- Foukací harmoniky jsou malé ruční nástroje, které nemají klaviaturu. Foukací harmoniky se dále dělí na chromatické a diatonické. Hráč harmoniku drží buď jen jednou rukou, nebo oběma, případně ji může mít připevněnou na speciálním držáku, aby měl volné ruce.
- Melodiky jsou dechové hudební nástroje s klaviaturou. Melodika má často připevněnou plastovou trubici, takže na ni hráč může hrát oběma rukama. Vyrábí se ve dvou variantách (20 a 37 kláves).
- Akordeony, známé také jako tahací harmoniky, jsou vícehlasé dechové nástroje s klávesnicí. Zdrojem zvuku jsou kovové, plastové nebo dřevěné jazýčky. Vzduch se do tahací harmoniky dostává pohybem měchu.
i
Varhany jsou největší dechový nástroj. Řadíme je podle způsobu tvorby zvuku mezi vícehlasé dechové nástroje a zároveň podle jejich mechaniky mezi klávesové hudební nástroje. Varhany mohou mít desítky tisíc píšťal.
Netradiční hudební dechové nástroje
Chcete se věnovat hudbě, ale klasické hudební nástroje vás nelákají? V tom případě můžete vyzkoušet hru na netradiční dechové hudební nástroje. Nejedná se přitom o žádné žhavé novinky. Spíše jde o návrat k dávným dechovým nástrojům, které v posledních letech zažívají renesanci.
Kapesní dechové hudební nástroje
Tyto netradiční dechové hudební nástroje mají jedno společné – jsou velmi malé velikosti, takže je bez větších potíží schováte to kapsy. O čem je řeč?
- Kazoo je druh membranofonu. Vyrábí se z kovu nebo plastu. Vzduch prochází papírovou membránou a díky tomu vydává specifický bzučivý zvuk.
- Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů. V dnešní době se používá jako doprovodný i sólový nástroj. Vyrábí se z kovu, z bambusu a palmového dřeva.
- Okaríny patří mezi nejstarší hudební nástroje vůbec. Některé typy jsou staré až 12 000 let. Typická okarína je uzavřená a má čtyři až dvanáct otvorů s náustkem.
Dechový hudební nástroj se neobejde bez speciálního příslušenství
Dechový hudební nástroj je nutné pravidelně čistit. U jednodušších dřevěných nástrojů si zpravidla vystačíte se základním příslušenstvím. Pokročilí hráči se neobejdou bez stojanu na noty a metronomu. Podle typu hudebního nástroje můžete potřebovat náhradní plátky, nátrubky nebo hubičky.
Skrýt popisPokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější