Dechové nástroje

Zobrazit katalog
Cena
-
Dostupnost
Stav zboží
Hodnocení od zákazníků
Hudební nástroj
Foukací harmonika
(106)
Zobcová flétna
(52)
Okarína
(23)
Melodika
(21)
Kazoo
(19)
Ladění
A
(13)
A moll
(1)
Bb
(37)
C
(141)
D
(16)
Materiál
Plast
(135)
Mosaz
(36)
Dřevo
(33)
Kov
(23)
Keramika
(14)
Barva
Béžová
(10)
Bílá
(8)
Bronzová
(1)
Černá
(42)
Červená
(20)
Fialová
(5)
Grafika
(7)
Hnědá
(13)
Mix
(15)
Modrá
(22)
Natural
(6)
Oranžová
(2)
Růžová
(3)
Stříbrná
(106)
Zelená
(10)
Zlatá
(41)
Žlutá
(6)
Nejnovější objednávky
Filtrovat

Dechové nástroje patří k nejoblíbenějším hudebním nástrojům. Jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, kteří se s hudebními nástroji teprve seznamují, tak i po pokročilé hráče. Dechové hudební nástroje dělíme do několika kategorií. Vyberte si hudební nástroj, který bude přesně odpovídat vašim představám.

Pokračovat

Na jakém principu dechové nástroje fungují?

Dechové nástroje nebo také aerofony vyluzují tóny díky vzduchovému proudu dechu. Jinými slovy hráč do dechového nástroje fouká (dýchá). Podle typu dechového hudebního nástroje dochází k nárazu dechu na hranu otvoru, jako je tomu například u flétny, nebo vibrací plátku (hoboj, fagot). Vzduch, který vniká do hudebního nástroje, může být po nasazení nátrubku také rozechvíván.

Jaké rozlišujeme druhy dechových nástrojů

Existují tři hlavní druhy dechových nástrojů: dřevěné, žesťové a vícehlasé. V minulosti se dechové hudební nástroje členily do skupin podle použitého materiálu. V dnešní době se bere v potaz také typ konstrukce.

Dřevěné dechové nástroje

Dřevěné dechové nástroje jsou první kategorií. Jejich název je odvozen od materiálu, ze kterého se vyráběly v minulosti, v dnešní době mohou být vyráběny z jiných materiálů, ale přesto do této skupiny spadají. Dřevo je tradičním materiálem, díky kterému má nástroj nezaměnitelný zvuk. Můžete se ale setkat také s kovem nebo plastem. Dále se rozdělují do skupin podle způsobu vzniku tónu na flétny a jednoplátkové či dvouplátkové dřevěné nástroje.

Žesťové dechové nástroje

Žesťové dechové nástroje nebo také žestě se nejčastěji vyrábí z mosazi. Jedná se o dechový nástroj, do kterého se fouká skrze nátrubek. Zvuk vzniká rozechvěním sloupce vzduchu. Nejčastěji je uslyšíte ve vážné hudbě, folku, country, ale také v jazzu a nově našly své uplatnění v popu a taneční hudbě.

Vícehlasé dechové nástroje

Vícehlasé dechové nástroje dále dělíme do dvou hlavních skupin, a to na hudební nástroje vícehlasé bez klaviatury, do nichž patří například foukací harmonika, nebo na hudební nástroje vícehlasé s klaviaturou. Mezi dechové nástroje s klaviaturou řadíme varhany, akordeon, harmonium nebo dudy.

Flétny jsou nejoblíbenější dřevěné dechové nástroje

Flétny patří mezi nejstarší dechové nástroje. Jsou vhodným hudebním nástrojem pro úplné začátečníky, protože hra na ně není složitá a jsou levné ve srovnání s dalšími hudebními nástroji. Z jakých typů můžete vybírat?

 • Zobcové flétny jsou často prvním hudebním nástrojem profesionálních hudebníků. Jsou ideálním startovacím hudebním nástrojem pro začátečníky všech věkových kategorií. Nemají složitý prstoklad. Další výhodou je nízká pořizovací cena. Plastové flétny lze pořídit jen za pár desítek korun.
 • Příčné flétny se dnes vyrábějí výhradně z kovu. Ve většině případů hráč začíná hrou na zobcovou flétnu. Hra na příčnou flétnu je pokročilejší a vyžaduje jinou techniku foukání. Příčné flétny jsou součástí komorních a symfonických orchestrů. Jejich unikátní zvuk lze rozpoznat v různých hudebních žánrech.
 • Panovy flétny řadíme mezi nejstarší hudební nástroje. Jsou vyrobeny z třtinových, dřevěných nebo bambusových píšťalek, které jsou sestavené do jedné řady. Dnes si můžete pořídit také skleněnou, kovovou nebo plastovou panovu flétnu. Má unikátní zvuk, který navozuje mýtickou atmosféru.
 • Irské flétny mají pouze šest otvorů na horní straně a zvládnou zahrát dvě oktávy. Jsou typickým hudebním nástrojem Irska. Hra na irskou flétnu není náročná. Vyrábí se v různých tóninách. Pro začátečníky je vhodná irská flétna s laděním D, protože většina irských písní je v této tónině.

Jazz a saxofony patří k sobě

Saxofony jsou jednoplátkové dřevěné hudební nástroje, což je trochu paradox, protože se od počátku vyrábí z mosazného plechu. Saxofon je dechový nástroj používaný zejména jazzovými hudebníky. Původně byl ale vyrobený pro dechové a vojenské orchestry. Do kategorie dřevěných nástrojů patří díky stavbě a způsobu hry. Z jakých typů saxofonů můžete vybírat?

 • Sopránsaxofony zní o oktávu výše než tenorsaxofony. Sopránsaxofon je třetím nejmenším saxofonem. Nemá zahnutou trubici, takže svým vzhledem připomíná klarinet. Existují druhy, které mají zahnutou trubici.
 • Altsaxofony patří mezi nejoblíbenější a nejvíce využívané. Altsaxofon nejčastěji uslyšíte v jazzových, funky a blues skladbách. Existují také sólové skladby pro altsaxofon v klasické hudbě.
 • Tenorsaxofony jsou střední velikosti. Používají se jako sólové nástroje v jazzových skladbách, blues a dalších příbuzných žánrech. Tenorsaxofon můžete slyšet v dechových orchestrech a je také součástí big bandů.
 • Barytonsaxofony mají u hubičky vícekrát ohnutou trubici, aby nebyl nástroj příliš vysoký. Barytonsaxofon zní o oktávu níže než altsaxofon. Má klapku navíc, která umožňuje hrát hluboké tóny.
 • Saxofony pro děti by měly korespondovat s věkem a tělesnou konstitucí malého hudebníka. Těžký nástroj by mohl být příliš velkou zátěží pro dětskou páteř.

i

Hraje vaše dítko na flétnu? Pokud se chce ve hře na dřevěné dechové nástroje nadále zdokonalovat, dalším krokem může být příčná flétna nebo saxofon. V případě saxofonu se pro menší děti používá přípravný dechový hudební nástroj Chalumeau.

Klarinety jsou nedílnou součástí komorních dechových souborů

Klarinety jsou jednoplátkové dřevěné dechové hudební nástroje. Z klarinetu se vyvinuly další nástroje, jako například saxofon. Jsou nedílnou součástí symfonických a standardních orchestrů a využívají se pro hraní klasických i jazzových skladeb. Oblíbené jsou také v dechovkách a folklórních skladbách. Jak dále klarinety dělíme?

 • Basklarinety se nejčastěji uplatňují v symfonických orchestrech, klarinetových souborech a v jazzových big bandech. Zní o oktávu níže než B klarinet.
 • Klarinety pro děti mohou být vyrobeny z plastu nebo dřeva. Ve většině případů se jedná o přechodový dechový nástroj Chalumeau. Má jednoduchý klapkový systém, na který se hraje snadno i s krátkými prsty.

Dechové nástroje – dělení žesťových hudebních nástrojů

Žesťové hudební nástroje vám nabízí hned několik zajímavých variant pro začátečníky i pro velmi pokročilé hudebníky.

 • Trubky jsou nejoblíbenější žesťové dechové hudební nástroje. Dokážou vyvinout nejvyšší tón. Základem trubky je mosazná trubice. Využívá se v mnoha hudebních žánrech. Nejpoužívanější je trubka v ladění B.
 • Pozouny (trombony) jsou jedním z nejstarších kovových hudebních nástrojů. První moderní pozoun vznikl už v 15. století. Používají se nejčastěji v kvintetech, kvartetech, orchestrech, krásně zní i jako sólový nástroj.
 • Tuby řadíme mezi basové žesťové dechové nástroje. Tuba se poprvé objevila v 19. století. Hudebník při hře na tubu většinou sedí, protože je poměrně těžká. Je jedním z nejhlouběji znějících nástrojů.
 • Lesní rohy spatřily světlo světa v 18. století. Vyvinuli se z loveckých rohů, které se používaly k hraní fanfár při lovu. Lesní roh má charakteristický tvar. Jeho zvuková trubice je stočená a má délku přes 4 metry.
 • Křídlovky jsou dechové žesťové nástroje příbuzné trubce. Hlavním rozdílem je širší a kóničtější trubice. Křídlovka je převážně laděná v B. Má tři, někdy čtyři klapky. Ve srovnání s trubkou je její tón jemnější.

i

Pozouny a trombony nejsou dva odlišné nástroje. Název trombon pochází z latiny, pozoun z němčiny. Oba názvy jsou synonymní, můžete je tedy libovolně zaměňovat.

Harmoniky nepatří jen do folku a country. Mají mnohem širší využití

Harmoniky patří do rodiny vícehlasých dechových hudebních nástrojů. Můžete si zvolit hudební nástroj bez klaviatury nebo s klaviaturou. Z jakých druhů harmonik můžete vybírat?

 • Foukací harmoniky jsou malé ruční nástroje, které nemají klaviaturu. Foukací harmoniky se dále dělí na chromatické a diatonické. Hráč harmoniku drží buď jen jednou rukou, nebo oběma, případně ji může mít připevněnou na speciálním držáku, aby měl volné ruce.
 • Melodiky jsou dechové hudební nástroje s klaviaturou. Melodika má často připevněnou plastovou trubici, takže na ni hráč může hrát oběma rukama. Vyrábí se ve dvou variantách (20 a 37 kláves).
 • Akordeony, známé také jako tahací harmoniky, jsou vícehlasé dechové nástroje s klávesnicí. Zdrojem zvuku jsou kovové, plastové nebo dřevěné jazýčky. Vzduch se do tahací harmoniky dostává pohybem měchu.

i

Varhany jsou největší dechový nástroj. Řadíme je podle způsobu tvorby zvuku mezi vícehlasé dechové nástroje a zároveň podle jejich mechaniky mezi klávesové hudební nástroje. Varhany mohou mít desítky tisíc píšťal.

Netradiční hudební dechové nástroje

Chcete se věnovat hudbě, ale klasické hudební nástroje vás nelákají? V tom případě můžete vyzkoušet hru na netradiční dechové hudební nástroje. Nejedná se přitom o žádné žhavé novinky. Spíše jde o návrat k dávným dechovým nástrojům, které v posledních letech zažívají renesanci.

Kapesní dechové hudební nástroje

Tyto netradiční dechové hudební nástroje mají jedno společné – jsou velmi malé velikosti, takže je bez větších potíží schováte to kapsy. O čem je řeč?

 • Kazoo je druh membranofonu. Vyrábí se z kovu nebo plastu. Vzduch prochází papírovou membránou a díky tomu vydává specifický bzučivý zvuk.
 • Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů. V dnešní době se používá jako doprovodný i sólový nástroj. Vyrábí se z kovu, z bambusu a palmového dřeva.
 • Okaríny patří mezi nejstarší hudební nástroje vůbec. Některé typy jsou staré až 12 000 let. Typická okarína je uzavřená a má čtyři až dvanáct otvorů s náustkem.

Dechový hudební nástroj se neobejde bez speciálního příslušenství

Dechový hudební nástroj je nutné pravidelně čistit. U jednodušších dřevěných nástrojů si zpravidla vystačíte se základním příslušenstvím. Pokročilí hráči se neobejdou bez stojanu na noty a metronomu. Podle typu hudebního nástroje můžete potřebovat náhradní plátky, nátrubky nebo hubičky.

Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.

Nejprodávanější

1.
Veles-X Metal Kazoo Gold Skladem > 10 ks
Kazoo - materiál kov, v balení 1 ks, žlutá barva
129,-

2.
ARNOLDS & SONS Kazoo Metall Skladem > 20 ks
Kazoo - materiál kov, v balení 1 ks, zlatá barva
109,-

3.
CASCHA Blues Series C-major Skladem > 10 ks
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, hadřík a obal součást balení
od 172,-

Další nejprodávanější
304 položek
4,7 13×
Aulos 303AI ELITE
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa06
4,7
HOHNER Silver Star C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení
Cenová bomba
od  323,- Ušetříte 60,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd51
Veles-X Metal Kazoo Gold - Kazoo Varianty
4,4 10×
Veles-X Metal Kazoo Gold
Kazoo - materiál kov, v balení 1 ks, žlutá barva
129,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01b3
4,7 20×
CASCHA Blues Series C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, hadřík a obal součást balení
od  172,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH08b
4,3
Veles-X Jaw Harp 8 Antique
Brumle - materiál: kov, velikost 74 mm
Cenová bomba
249,- Ušetříte 52,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01h2
4,8
Aulos 205A ROBIN
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení
289,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa04
5,0
CASCHA Flötenlilli 3909
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení
od  152,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH07h
4,5 13×
ARNOLDS & SONS Kazoo Metall
Kazoo - materiál kov, v balení 1 ks, zlatá barva
109,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AASb01
4,0
HOHNER Marine Band 1896 ProPack 5 ks (C-, D-, E-, G-, A-major)
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění A moll
3 479,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd29
4,4
HOHNER Special 20 C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení
1 050,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd57
5,0
HOHNER Blues Harp C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál dřevo, obal součást balení
699,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd10
4,8
Veles-X Woodman Kazoo
Kazoo - materiál dřevo, v balení 1 ks, natural barva
219,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01b1
5,0
HOHNER Marine Band Deluxe C-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění C, materiál dřevo, obal součást balení
1 059,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd36
4,5
CASCHA Flötenlilli 3908
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, německý prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení
179,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH07g
5,0
HOHNER Big Valley C
Foukací harmonika - diatonická, 48 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení
689,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd03
SMART WRS-228BM (BL) - Zobcová flétna Varianty
4,5
SMART WRS-228BM (BL)
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení
Cenová bomba
129,- Ušetříte 31,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMIb01
Stagg MELOSTA32 BK černá - Melodika Varianty
4,7
Stagg MELOSTA32 BK černá
Melodika - 32 kláves, materiál plast, v balení náustek a pouzdro
539,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: STGGf03
5,0
HOHNER Marine Band Crossover, D-major
Foukací harmonika - diatonická, 10 kanálků, ladění D, materiál dřevo, obal součást balení
1 419,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd33
4,7
HOHNER Melodica Performer 37
Melodika - 37 kláves, materiál plast, v balení kufřík, náustek, popruh a prodlužovací hadička
1 789,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRb08
4,7
HOHNER Super Chromonica C
Foukací harmonika - chromatická, 12 kanálků, ladění C, materiál dřevo, obal součást balení
4 349,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd68
Veles-X Metal Kazoo Silver - Kazoo Varianty
4,4 10×
Veles-X Metal Kazoo Silver
Kazoo - materiál kov, v balení 1 ks, stříbrná barva
129,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01b2
5,0
CASCHA 2173 Brown
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, německý prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal a vytěrák součástí balení
259,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH07c
5,0
Veles-X Jaw Harp 6+12 Blue/Silver
Brumle - materiál: kov, velikost 64 mm
Cenová bomba
449,- Ušetříte 66,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VELX01h6
5,0
HOHNER Ocean Star C
Foukací harmonika - chromatická, 48 kanálků, ladění C, materiál plast, obal součást balení
699,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HHRd42

Dechové nástroje

reproduktoryReproduktory SVS Prime Wireless Pro jsou špičky bezdrátového světa Může se z bezdrátové stereo soustavy linout vysoce kvalitní zvukový výstup? SVS Prime Wireless Pro jsou reproduktory, které to chtějí dokázat. Sami o sobě se navíc zvládnou napojit na různé streamovací služby a přehrávat zvuk odtud. S luxusním designem jsou pak ozdobou...
True Wireless sluchátka Marshall Motif II A.N.C. se ukázala ke konci roku 2023. Míří spíše na náročnější posluchače a zaujmou třeba aktivním potlačením hluku nebo unikátním designem. Značka Marshall je na audio trhu velmi uznávaná, a tak není divu, že očekávání pro...
Nevyhovují vám bezdrátová sluchátka zcela vnořená do zvukovodu? Velkou náhlavní soupravu nechcete, ale i tak byste ale rádi zažili kvalitní poslech hudby, audioknih, podcastů a hovorů? Možná právě pro vás jsou ideální volbou sluchátka Shokz OpenFit.
videoKupte si produkt JVC a vyhrajte dvě VIP vstupenky na libovolný fotbalový zápas Výrobce špičkové japonské elektroniky JVC si připravil ke svým produktům speciální akci, při které můžete získat dva VIP lístky na fotbal. Jaké jsou podmínky akce a dokdy je třeba nabídku uplatnit?
Audiopřehrávač má skoro každý u sebe v mobilním telefonu. Ty ale kvalitativně mnohdy nedostačují. Naštěstí jsou na trhu i speciální audiopřehrávače, které jsou určeny i pro náročné posluchače.
MP3 je s přehledem nejpopulárnější ztrátový formát. Zná ho snad každý, každý má nějakou tu mptrojku ve svém telefonu. Jaká byla jeho cesta na výsluní?
Více článků Všechny články

Dechové nástroje

V kategorii Dechové nástroje máme právě teď na Alza.cz celkem 308 produktů.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné dechové nástroje Produkty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší dechové nástroje Zboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší dechové nástroje Produkty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v dechové nástroje recenze
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací