Mocný kouzelník Doctor Strange se vrací na filmová plátna ve svém druhém sólovém dobrodružství. Jak se povedla očekávaná marvelovka od slavného hororového režiséra Sama Raimiho? To se dozvíte v naší recenzi.
Pokud vás zajímají obecné informace o snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (pokračování, čeština, platformy atd.), nahlédněte do druhé části článku Vše, co víme.
Autor: Štěpán Lenk • Info
Zdroj: Marvel
Kouzelník Stephen Strange neprožívá zrovna nejlepší období. Trápí ho noční můry, jeho dávná láska Christine (Rachel McAdams) se vdává za někoho jiného, zkrátka nic, z čeho by se člověku chtělo ráno samou radostí skákat z postele.
Do jeho života ovšem náhle vstoupí America Chavéz (Xochitl Gomez), mladá dívka schopná cestovat napříč paralelními dimenzemi, kterou kdosi pronásleduje a chce jí násilím odebrat její výjimečnou moc. Strange tedy rychle pochopí, že na sebelítost není čas a v zájmu záchrany nevinné dívky vyrazí napříč mnohovesmírem. Ještě předtím ale bude muset požádat o pomoc Wandu Maximoff alias Scarlet Witch…
Druhý Doctor Strange budil velká očekávání především kvůli režisérovi Samu Raimimu, tvůrci legendární hororové série Smrtelné zlo (Evil Dead) nebo snímků Spider-Man s Tobeym Maguirem v hlavní roli. Právě Raimiho Spider-Man patří k průkopníkům moderních komiksových adaptací, není tedy divu, že návrat osobitého tvůrce k Marvelu ve fanoušcích vyvolával velké naděje.
Právě Raimiho osobitá režie je jedním z největších kladů snímku. Jeho typický rukopis je na filmu hodně vidět, takže můžeme čekat dynamické nájezdy a úhly kamery, spoustu černého humoru a četné hororově laděné scény, kde se Raimi s chutí vrací k vlastním filmařským kořenům. Raimi se nebojí přitlačit na pilu a ždímá možnosti věkové přístupnosti do poslední kapky krve. Právě drsnější scény zde působí hodně svěžím dojmem, a i když je vidět, že se režisér ještě drží zpátky, výsledkem je dosti netypická marvelovka, která ve zbytku poslední dobou lehce sterilních komiksovek značně vyčnívá.
Bohužel, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství trochu trpí rozmáchlostí celého marvelovského filmového vesmíru. Film totiž silně navazuje na Disney+ seriál WandaVision, a pokud jste jej neviděli, dost možná budete v kině silně tápat a divit se, proč jsou najednou z hrdinů záporáci a naopak. Předešlé (poměrně stěžejní) události ze seriálu Doctor Strange jen tak mimochodem zmíní několika dialogy a jede se dál, kvůli čemuž charakterový vývoj určitých postav působí značně uspěchaně a zkratkovitě. O konkrétní příklady vás ale raději ochudím, protože marketingová kampaň v trailerech velmi dobře zakamuflovala hlavní zápletku a o překvapení zde není nouze.
Určitá uspěchanost je asi hlavním nedostatkem tohoto filmu. Kvůli konceptu cestování mnohovesmírem scénář zběsile skáče z místa na místo, respektive z dimenze do dimenze, a jako kouzelník Pokustón na tripu vytahuje z klobouku paralelní a značně odlišné verze známých postav. Což je ve své podstatě velmi zajímavé, prakticky ale nemáte ale moc šancí si to všechno užít, jelikož už se zase chvátá někam dál.
Skvělým příkladem budiž scéna přibližně v polovině filmu (nebojte se, poznáte ji), která je přímo zhmotněním fanouškovských castingových snů. Než se ale stihnete z té nerdovské nirvány vzpamatovat a vůbec domyslet, co všechno to asi znamená pro budoucnost MCU, tvůrci vaše sny a vize poměrně brutálně ukončí a celá sekvence (i když ve své podstatě zatraceně působivá) tak působí trochu dojmem samoúčelného fanservisu.
Co ale rozhodně nezklamalo, je herecké obsazení a výkony jednotlivých protagonistů. Benedict Cumberbatch je jako sebestředný a lehce povýšený Doctor Strange opět výborný, Elisabeth Olsen jako Scarlet Witch dostala až nečekaně hodně prostoru a potěšila i sympatická Xochitl Gomez jako America Chavez, ačkoli vlastně neměla moc co hrát a její postava je jeden velký MacGuffin, po kterém každý prahne.
Poněkud nevyužitá ovšem bohužel zůstala Rachel McAdams jako Strangova láska Christine, která má s Cumberbatchem na plátně téměř nulovou chemii a jejich dialogy o nenaplněné lásce a promarněné příležitosti tak působí dosti nevěrohodně. Je velká škoda, že tento charakter tvůrci zredukovali na pouhý milostný objekt hlavního hrdiny, v komiksech totiž Christine zastává poměrně zajímavou úlohu a kupříkladu vede kliniku pro superhrdiny, filmy ale tímto směrem zřejmě kráčet nehodlají.
Nedostatky ve scénáři a v práci s postavami ovšem Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství poměrně zdařile maskuje parádním audiovizuálním zpracováním. Za nepochybně zmínku stojí superhrdinsky bombastická hudba Dannyho Elfmana, pro kterého se jedná už o několikátou spolupráci se Samem Raimim. Neméně podařené jsou i triky, se kterými si tvůrci podobně jako v předchozím díle (Doctor Strange, 2016) pořádně vyhráli a všechno to cestování dimenzemi a kouzlení je přímo magicky psychedelické.
I přes některé výhrady jsem si druhé sólové dobrodružství Doctora Strange v kině užil. Celkově vzato se tak jedná o další solidní komiksovku, která ovšem díky osobité režii Sama Raimiho v katalogu marvelovek příjemně vyčnívá. Občas ale až příliš spoléhá na to, že její diváci stíhají sledovat i seriálovou odnož MCU.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství dorazil do našich kin 5. 5. 2022.
Návrat Sama Raimiho k velkorozpočtovým komiksovým adaptacím dopadl úspěšně. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je povedeným dobrodružstvím s dobrými herci, skvělou hudbou a místy příjemně hororovou atmosférou, trochu ale doplácí na příliš uspěchaný děj a neustále se rozpínající vesmír MCU.
Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.
Nejnovější trailery a ukázky, které jsou momentálně k filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství dostupné.
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství si zatím z recenzí odnáší spíše pozitivní hodnocení. Kritici chválí herecké výkony, triky a místy silně hororový nádech snímku – fanoušci Marvelu se tak mohou připravit na pořádnou komiksovou jízdu plnou nejrůznějších cameo roliček a hromadou fan servisu.
Filmu je ovšem vytýkána poněkud překombinovaná zápletka a částečně i osobitý režijní rukopis Sama Raimiho, který ne vždy úplně ladí s typickou snahou studia Marvel natočit snímek co možná nejpřístupnější všem generacím a diváky tak rozděluje na dva tábory.
Tato hodnocení jsou platná k 9. 5. 2022.
Komiksový film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství měl premiéru pouze v kinech, a to 5. května 2022. Od 22. června je ovšem dostupný i na streamovací službě Disney+. Stopáž snímku činí 127 minut.
Čeští diváci mají v kinech na výběr z českých titulků a dabingu, stejně jako u většiny předchozích filmů od Marvelu.
Ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství se naplno otevřou brány paralelních světů, což významně ohrozí naši vlastní realitu. Bývalý chirurg Stephen Strange, nyní mocný mág známý pod přezdívkou Doctor Strange, se tedy vypraví do záhadných cizích dimenzí, kde za pomoci bývalých přátel i nových spojenců bude muset zkázu zastavit. V cestě mu ovšem bude stát tajemný soupeř, kterého nebude vůbec jednoduché porazit.
(Kapitola obsahuje spoilery)
Příběh Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství částečně navazuje na události snímků Doctor Strange, Avengers: Endgame, Spider-Man: Bez domova, především ale na Disney+ seriál WandaVision, kde se rovněž často pracovalo s konceptem alternativních realit.
V seriálu WandaVision si kouzelnice a bývalá členka Avengers Wanda Maximoff v následku emocionálního traumatu pomocí magie stvořila alternativní realitu, ve které se oddávala šťastnému rodinnému životu se svým partnerem Visionem (toho času po smrti) a dvěma dětmi. Pro svou iluzi si ovšem vzala celé jedno městečko jako rukojmí, brzy tedy byla nucena svou iluzi zastavit, čímž o svůj vytoužený normální život definitivně přišla.
Ve Spider-Man: Bez domova se zase Doctor Strange pomocí kouzel snažil docílit toho, aby svět zapomenul Spider-Manovu pravou identitu Zaklínadlo se ale nepodařilo a došlo k propojení několika realit, odkud začali do našeho světa pronikat Spider-Manovi nepřátelé z alternativních dimenzí. Obě tyto události pak hrají v Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství svou roli.
V Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství se v hlavní roli objevil Benedict Cumberbatch jako kouzelník Stephen Strange a rolí starých i nových spojenců se zhostili Elizabeth Olsen jako kouzelnice Scarlet Witch, Benedict Wong jako Strangův pomocník Wong, Xochitl Gomez jako superhrdinka America Chavéz a Chiwetel Ejiofor jakožto Strangův rival a rovněž čaroděj Karl Mordo.
Režie snímku se ujal Sam Raimi, stvořitel kultovní hororové série Lesní duch / Smrtelné zlo (Evil Dead) a především filmové trilogie Spider-Man s Tobeym Maguirem v hlavní roli. A vzhledem k tomu, že druhém dobrodružství Doctora Strange mělo mít o hodně temnější atmosféru než první díl, Raimi je přímo ideální volbou – mohl zde naplno zužitkovat své zkušenosti s tvorbou akčních komiksových bijáků i plíživých hororů.
Doctora Strange, podobně jako většinu stěžejních charakterů komiksů od Marvelu, stvořili scénárista Stan Lee a kreslíř Steve Ditko. Stephen Strange byl nejprve elitním a rovněž egoistickým chirurgem, který si při autonehodě nenávratně poranil obě ruce. Při snaze se vyléčit procestoval celý svět a vyzkoušel mnohé, nakonec se ale pomocí magických metod stal pod vedením mnicha známého jako Prastarý (Ancient One) mocným kouzelníkem chránícím Zemi před mystickými hrozbami.
Doctor Strange se poprvé objevil na stránkách komiksu Strange Tales v červenci roku 1963 a jeho příběhy plné barevných kouzel a op-artových mystických efektů až podezřele silně korespondovaly s atmosférou 60. let prodchnutou užíváním LSD a jiných psychotropních látek.
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství není přímou adaptací žádného konkrétního komiksu, větší či menší střípky příběhu ale můžeme najít hned v několika knihách. Podobnosti tak můžeme najít například v titulech New Avengers: Illuminati (2007), America Chavez: Young Avengers (2013), Marvel Zombies (2006), Ka-Zar: Lord of the Savage Land (2021), Captain Carter: Exiles (2018) nebo v sérii Darkhold. Pokud si tedy před návštěvou kina chcete trochu doplnit komiksové znalosti, těmito knihami bychom doporučovali začít.
Hudební doprovod si vzal na starost renomovaný americký skladatel Danny Elfman, který se v minulosti podílel na mnoha kultovních, často přímo legendárních snímcích. Jeho hudbu tak můžeme slyšet ve filmech Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (1989), Střihoruký Edward (1990), Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství se vrací (1992), Muži v černém (1997), Spider-Man (2002), Hulk (2003), Velká ryba (2003), Terminator: Salvation (2009), Liga Spravedlnosti (2017) a v mnoha, mnoha dalších.
Elfman s oblibou spolupracuje s režiséry Timem Burtonem, Gusem Van Santem a Samem Raimim, se kterým se znovu sešel právě na projektu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. Můžeme tedy doufat, že z jejich spolupráce opět vzniknou ikonické hudební motivy.
Doctora Strange na filmovém plátnu nepochybně ještě uvidíme, i když zatím nevíme, zda se oblíbený kouzelník dříve vrátí v samostatném pokračování, nebo spíše v nějakém týmovém snímku. Momentálně ale není oficiálně potvrzený žádný konkrétní projekt.
Další související témata
• Zdroje: IMDB