Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Rychlé dárky do obálky XXL týdny

Více objektivů v mobilních telefonech: výhody, princip a funkce

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Před pár lety by to nikoho ani nenapadlo, nyní je to standard již od nejnižších tříd telefonů. Řeč je o duálních fotoaparátech, ale i o fotoaparátech s vícero objektivy v chytrých telefonech. Ty nejlepší fotomobily se dnes již neomezují a nabídnou daleko více snímačů než pouhé dva. K čemu jsou dvě, tři, čtyři nebo i více objektivů fotoaparátu dobré?

Duální fotoaparáty chytrých telefonů

Více objektivů v mobilních telefonech – OBSAH

  1. Kde se vzaly nejprve duální fotoaparáty
  2. Princip duálních a vícesnímačových fotoaparátů – jak fungují?
  3. Teleobjektiv
  4. Širokoúhlý objektiv
  5. Makro objektiv
  6. Senzor hloubky
  7. Monochromatický senzor
  8. Přidávání objektivů je trend

Kde se vzaly nejprve duální fotoaparáty

Dnes to může působit, jako by se duální fotoaparáty vylouply na svět z ničeho nic, není však tomu tak. Pokud si na to ještě někdo vzpomene, prvním smartphonem s duálním fotoaparátem byl HTC Evo 3D, představený již v roce 2011. Ten, jak jeho název napovídá, používal duální fotoaparát ke snímání fotografií vytvářejících trojrozměrný efekt. Tato funkce se jako trend neuchytila, nicméně jako představení konceptu duálního fotoaparátu posloužila.

Duální fotoaparát HTC Evo 3D
HTC Evo 3D – první mobilní telefon s duálním fotoaparátem.

Následující roky se v oblasti duálních fotoaparátů nic moc nedělo, jen se sem tam ukázala nějaká kuriozita. Další seriózní přístup jsme mohli vidět až v roce 2014, kdy HTC představilo model M8. Trvalo pak další dva roky, než se celý kolotoč rozběhl. Na začátku roku 2016 ho popostrčilo uvedení LG G5, které mělo duální fotoaparát, jenž dával skutečný smysl. A když ten samý rok na podzim Apple ukázal iPhone 7 Plus rovněž se dvěma fotoaparáty, už z toho byl trend.

Princip duálních a vícesnímačových fotoaparátů – jak fungují?

Všechny snímače fotoaparátů nemají stejnou funkci, protože druhá (či třetí, čtvrtá atd.) čočka fotoaparátu neslouží vždy k tomu samému. Navíc funkce několikanásobného fotoaparátu se neřídí dle výrobce ani dle řady, ale podle konkrétního modelu. Vždy záleží na tom, na co je který snímač dobrý.

Funkce duálních fotoaparátů
Objektivy i senzory mobilních fotoaparátů musí být velmi malé, proto se výrobci snaží získat kvalitní fotografie jinými způsoby – fotoaparáty s více snímači.

Funkce duálního a vícečočkového fotoaparátu se tedy často různí, někdy čočky spolupracují a skládají výslednou fotografii, jindy díky nim telefon nabízí dva úhly záběru a někdy poskytuje i speciální efekty. Funkce jednotlivých senzorů můžeme rozdělit do několika kategorií.

i iPhone 11 (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT): vyšší výkon, větší odolnost i trojitý fotoaparát?

Funkce objektivů fotoaparátu č. 1: teleobjektiv

Teleobjektiv poskytuje telefonu optický zoom, tedy přiblížení snímané scény. Existuje ještě digitální zoom, u něj se ale, jak známo, přiblížení scény nekoná, protože se jedná jen o prosté zvětšení obrazu. Fotky pořízené digitálním zoomem mají rozlišení původní fotografie zajištěno jen dopočítáním chybějících pixelů, které pozorovatelnou kvalitu fotografie nijak nezvyšuje.

Teleobjektivem disponuje například nový iPhone 11 Pro Max.

Optický zoom naproti tomu vše řeší opticky. Před senzorem je umístěn objektiv, který obraz zvětšuje podobně jako lupa nebo dalekohled. V případě, že je použitý objektiv kvalitní, nedochází k žádnému poklesu kvality obrazu, někdy tomu je dokonce naopak.

Teleobjektiv dnes nabízí řada nejen vlajkových lodí, například nové iPhony, řada Samsung Galaxy S20, Huawei P30, Note10 a další. Závody se momentálně vedou v tom, kdo nabídne větší přiblížení. V únoru 2020 představený Galaxy S20 Ultra 5G umí až 10násobný hybridní optický zoom a až 100násobné přiblížení Space Zoom.

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): bestie s dechberoucími parametry

Funkce objektivů fotoaparátu č. 2: širokoúhlý objektiv

Oblíbeným objektivem ve vícečetných fotoaparátech je objektiv širokoúhlý. Ten k primárnímu foťáku přidává druhý, s kratší ohniskovou vzdáleností blížící se 10 mm. Kratší ohnisková vzdálenost znamená širší úhel záběru, což značí, že se do něj vejde více. Je to režim ideální například na focení krajiny či architektury.

Samsung Galaxy A40, ultra-wide
Takový může být rozdíl při focení běžným snímačem a širokoúhlým 123stupňovým záběrem ze Samsungu Galaxy A40.

Přechod mezi těmito dvěma režimy není plynulý, proto existuje možnost výběru jen ze dvou fixních ohniskových vzdáleností. Při použití tohoto režimu je také důležité pamatovat, že aby se toho na fotografii vešlo více, musí to být menší. Širokoúhlé objektivy nejsou ideální na focení portrétů, protože obraz deformují a obličej by mohl vypadat úzce, protáhle a s velkým čelem. Efekt tzv. rybího oka telefony mohou decentněji upravit alespoň softwarově. Nicméně pokud chcete, aby se vás do záběru vešlo co nejvíce, jedná se o přijatelný kompromis.

Výrobcem, který s tímto využitím druhé čočky fotoaparátu přišel, je LG. To ho poprvé použilo u LG G5 v roce 2016 a od technologie dodnes neupouští, takže ji najdeme například i u LG G8s ThinQ.

i LG G8X ThinQ (VIDEORECENZE)

Funkce objektivů fotoaparátu č. 3: makro objektiv

Stále častěji se na trhu začínají objevovat smartphony s makro senzorem. S makro fotografií se každý z nás jistě setkal a bývají to obvykle velmi zajímavé snímky. V případě takového focení jde totiž o zaznamenání detailů předmětu či přírody, a to detailněji, než jsme my sami schopni vidět i při velkém přiblížení k danému objektu. Typickými příklady jsou například fotky detailů různých povrchů, drobného hmyzu a květin. Úkolem takového makro snímače je zaostřit i na velmi malou vzdálenost, a přesto pořídit nerozmazaný snímek.

Makro snímek
Makro snímek dokáže zachytit opravdu drobné detaily.

Makro objektiv stále není samozřejmost. Přesto ho můžeme najít i mezi zástupci nižších tříd chytrých telefonů. V kategorii do 10 000 Kč je to např. Huawei nova 5T a jedním z nejlevnějších telefonů na trhu je nejspíše Motorola One Macro.

Funkce objektivů fotoaparátu č. 4: senzor hloubky

V telefonech se běžně používají i snímače, které obraz přímo nesnímají, ale spíše získávají informace pro vytvoření různých efektů v postprocessingu. Nejčastějším z nich je falešný bokeh. Bokeh je silně rozostřené pozadí fotografie, které focený objekt „vytahuje“ jako hlavní předmět záběru. U digitálních fotoaparátů a jejich velkých objektivů se tohoto efektu dociluje opticky. Čím lepší je světelnost objektivu a čím delší je jeho ohnisková vzdálenost, tím je bokeh výraznější, tedy rozostřenější a jednolitější.

Režim portrét
Takto vypadá optický bokeh efekt, který se snaží některé telefony s duálním fotoaparátem simulovat elektronicky v portrétním režimu.

U miniaturních fotoaparátů však není na nějaké optické efekty fyzický prostor, a pro docílení bokeh efektu tedy museli výrobci vymyslet něco jiného. Druhý fotoaparát někdy slouží jen jako senzor vzdálenosti (senzor hloubky), který změří, jak daleko určité části fotografie jsou. Tyto informace pak dále telefon zpracuje a digitálně rozostří pozadí.

Ne vždy to funguje optimálně a u levnějších telefonů se běžně můžeme setkat s nežádoucí vadou, která se projevuje jako malý pruh nerozostřeného a někdy i zubatého pozadí po obrysu foceného objektu, nebo naopak jako rozostření části popředí. Mnoho výrobců tuto funkci nazývá „režim portrét“.

iPokročilým senzorem hloubky se schopností detekce vzdálenosti všech bodů je označován tzv. ToF senzor, o co se jedná?

Funkce objektivů fotoaparátu č. 5: monochromatický senzor

Poslední z funkcí několikačočkového fotoaparátu, o kterých si v tomto článku něco povíme, zajišťuje monochromatický neboli „černobílý“ senzor. Výrobci si od tohoto způsobu využití druhé čočky slibují lepší černobílé fotografie a také vyšší detailnost a nižší šum těch barevných, zejména za zhoršených světelných podmínek. Toho se snaží docílit složením obou fotografií do jedné, protože bez schopnosti rozeznání barevných složek je monochromatický senzor citlivější na jas. Jak a proč?

iTři a více fotoaparátů mají už i levnější mobilní telefony, například Doogee Y9 plus.

Barevný senzor má snímací pixely rozdělené ještě na subpixely pro snímání intenzity červeného, zeleného a modrého světla. Když namísto toho vyhradíte celý pixel pouze snímání jasu, získáte fotografie, které jsou mnohem lépe exponované. To ovlivňuje pozitivně nejen snímky pořizované za zhoršených světelných podmínek, ale také jejich celkový dynamický rozsah.

Duální fotoaparát Huawei –
Monochromatickým senzorem disponují například duální fotoaparáty Huawei, spolupracující s věhlasnou firmou Leica.

Mezi smartphony, které používají monochromatický senzor v duálním fotoaparátu, patří třeba výborný fotomobil Huawei P20, či z těch novějších smartphonů Nokia 9 PureView.

Přidávání objektivů je trend

Výrobci se již dávno nedrží pouze dvou objektivů, zadní strany telefonů jsou přeci tak veliké. Ale vážně, firmy se předhánějí nejen v počtu snímačů vsazených do těla zařízení, ale rovněž i ve smyslu správného zasazení jednotlivých funkcí. Proč do smartphonu neintegrovat rovnou všechny výše zmíněné snímače, které zvládnou uspokojit i ty nejnáročnější mobilní fotografy? Své o tom ví třeba Xiaomi, jež představilo model Mi Note 10 s pěti různými fotoaparáty.
Králem v počtu foto snímačů je Xiaomi Mi Note 10, ale postupně se přidávají i další výrobci.

Xiaomi Mi Note 10 neexceluje pouze počtem čoček, přidává i nové technologie. Hlavní snímač má obrovské rozlišení 108 Mpx, dále je přítomen 20Mpx širokoúhlý senzor, dva teleobjektivy o 12 a 5 Mpx a nechybí 2Mpx makro objektiv. Nehledí se pouze na papírové údaje, telefon si za kvalitní výsledky celkově vysloužil krásných 121 bodů v žebříčku DxOMark.

Pět fotoaparátů má i Nokia 9 PureView, na kterou jsme se podívali v recenzi Nokia 9 PureView s 5 fotoaparáty si dělá zálusk na střední třídu. Další telefony nabízí už jen 4 foto snímače, např. Xiaomi Redmi Note 8T či Samsung Galaxy A51. V dnešní době se takový počet snímačů začíná umisťovat do vystouplého obdélníčku na zadní straně zařízení. Jak to bude v budoucnu? Kolik čoček bude běžných třeba za 5 let? To se nechme překvapit.

i Mohlo by vás zajímat

 Až se budete snažit zjišťovat, co dělá druhý, třetí či čtvrtý fotoaparát na telefonu, jehož nákup chystáte, prohledejte si jeho produktový popis. Rádi přibližujete scénu na velkou dálku? Chcete, aby se vám do záběru vešlo co nejvíce prostoru? Nebo byste rádi fotili makro? Při nákupu přejeme správný výběr.

iPhone 11 Pro 64GB  půlnoční zelená - Mobilní telefon
-8%
Více než98%spolehlivost
iPhone 11 Pro 64GB půlnoční zelená
Mobilní telefon - 5,8" OLED 2436 × 1125, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3046 mAh, iOS 13

-8% 26 490,-
24 490,- bez DPH 20 240,-
Koupit
Velkolepý výprodej
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: RI029b1
iPhone 11 128GB žlutá - Mobilní telefon
Více než98%spolehlivost
iPhone 11 128GB žlutá
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

-3% 19 990,-
19 490,- bez DPH 16 107,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: RI028c6
iPhone 11 128GB zelená - Mobilní telefon
Více než99%spolehlivost
iPhone 11 128GB zelená
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

-3% 19 990,-
19 490,- bez DPH 16 107,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Očekáváme 5. února 2021
Objednací kód: RI028c5
Xiaomi Mi 10 5G šedá - Mobilní telefon
-36%
Xiaomi Mi 10 5G šedá
Mobilní telefon - 6,67" AMOLED 2340 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 865 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 108 Mpx (f/1,7) + 13 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 20 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, IrDA, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, single SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 30W, baterie 4780 mAh, Android 10

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender Mobile Security pro Android pro 1 zařízení na 1 rok (elektronická licence)

-36% 21 999,-
13 999,- bez DPH 11 569,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Objednací kód: XI207b1
HUAWEI P30 Pro 256GB gradientní modrá - Mobilní telefon
-29%
HUAWEI P30 Pro 256GB gradientní modrá
Mobilní telefon - 6,47" OLED 2340 × 1080, procesor HiSilicon Kirin 980 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, NM Card až 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 40 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/3,4) + 20 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, ToF, GPS, Glonass, NFC, LTE, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 40W, bezdrátové nabíjení, reverzní nabíjení 2,5W, baterie 4200 mAh, Android 9.0 Pie

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender Mobile Security pro Android pro 1 zařízení na 1 rok (elektronická licence)

-29% 20 990,-
14 999,- bez DPH 12 396,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: HU3136c2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi