Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Black Friday leden Konec podpory Windows 7

Duální fotoaparáty mobilních telefonů: Výhody, princip a funkce

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Před pár lety by to nikoho ani nenapadlo, potom se jednalo o kuriozitu a nyní? Nyní je to naprostý standard vyšší i vyšší střední třídy, zejména ve spojení s fotomobily. Nemluvíme samozřejmě o ničem jiném než o duálních fotoaparátech v chytrých telefonech. Jsou dva lepší než jeden? K čemu jsou dvě, nebo dokonce tři čočky fotoaparátu dobré? Právě na takové otázky vám v tomto článku odpovíme.

Duální fotoaparáty chytrých telefonů

Duální fotoaparáty chytrých telefonů – OBSAH

  1. Kde se duální fotoaparáty vzaly
  2. Princip duálních fotoaparátů – jak vlastně fungují?
  3. 1. Monochromatický senzor
  4. 2. Senzor vzdálenosti
  5. 3. Širokoúhlý objektiv
  6. 4. Teleobjektiv
  7. Přidávání objektivů je trend

Kde se duální fotoaparáty vzaly

Dnes to může působit, jako by se duální fotoaparáty vylouply na svět z ničeho nic, není však tomu tak. Pokud si na to ještě někdo vzpomene, prvním smartphonem s duálním fotoaparátem byl HTC Evo 3D, který byl představen již v roce 2011. Ten, jak jeho název napovídá, používal duální fotoaparát ke snímání fotografií vytvářejících trojrozměrný efekt. Tato funkce se jako trend neuchytila, nicméně jako představení konceptu duálního fotoaparátu posloužila.

Duální fotoaparát HTC Evo 3D
HTC Evo 3D – první mobilní telefon s duálním fotoaparátem.

Následující roky jsme dostali leda ticho po pěšině, sem tam se ukázala nějaká kuriozita, nicméně další seriózní přístup k duálním fotoaparátům jsme mohli vidět až v roce 2014, kdy HTC představilo model M8. Trvalo pak další dva roky, než se celý kolotoč rozběhl. Na začátku roku 2016 ho popostrčilo uvedení LG G5, které mělo duální fotoaparát, jenž dával skutečný smysl, a když ten samý rok na podzim Apple ukázal iPhone 7 Plus, taktéž se dvěma fotoaparáty, už z nich byl certifikovaný trend.

Princip duálních fotoaparátů – jak vlastně fungují?

Kdo by si myslel, že mají všechny duální fotoaparáty stejnou funkci, byl by na omylu, druhá čočka fotoaparátu totiž neslouží vždy k tomu samému. Aby to nebylo tak jednoduché, funkce duálního fotoaparátu se neřídí dle výrobce ani dle řady, nýbrž podle konkrétního modelu. Parametr „duální fotoaparát“ proto může působit hezky, pokud si ale o telefonu nezjistíme trochu víc, je nicneříkající.

Funkce duálních fotoaparátů
Objektivy i senzory mobilních fotoaparátů musí být velmi malé, proto se výrobci snaží získat kvalitní fotografie jinými způsoby – třeba duálními fotoaparáty.

Funkce duálního fotoaparátu se tedy často různí, někdy obě čočky spolupracují a skládají výslednou fotografii, jindy díky nim telefon nabízí dva úhly záběru a někdy poskytuje i speciální efekty. Ve všem tom zmatku můžeme duální fotoaparáty rozdělit na několik druhů právě dle funkcí.

Funkce duálního fotoaparátu č. 1: Monochromatický senzor

První z funkcí duálního fotoaparátu, o kterých si v tomto článku něco povíme, zajišťuje druhý, monochromatický neboli „černobílý“ senzor. Výrobci si od tohoto způsobu využití druhé čočky slibují lepší černobílé fotografie a také vyšší detailnost a nižší šum těch barevných, zejména za zhoršených světelných podmínek. Toho se snaží docílit složením obou fotografií do jedné, protože bez schopnosti rozeznání barevných složek je monochromatický senzor citlivější na jas. Jak a proč?

i Dva a více fotoaparátů mají už i levnější mobilní telefony, například Honor 8X.

Barevný senzor má snímací pixely rozdělené ještě na subpixely pro snímání intenzity červeného, zeleného a modrého světla. Když namísto toho vyhradíte celý pixel pouze snímání jasu, získáte fotografie, které jsou mnohem lépe exponované. To ovlivňuje pozitivně nejen snímky pořizované za zhoršených světelných podmínek, ale také jejich celkový dynamický rozsah.

Duální fotoaparát Huawei –
Monochromatickým senzorem disponují například duální fotoaparáty Huawei.

Mezi smartphony, které používají monochromatický senzor v duálním fotoaparátu, patří třeba výborný fotomobil Huawei P20, jeho nevlastní sourozenec Honor 10 a jejich duální předchůdci Huawei P10 a Honor 9.

Funkce duálního fotoaparátu č. 2: Senzor vzdálenosti

Některé výrobce ale napadlo i něco jiného. Druhý senzor přímo obraz nesnímá, ale spíše získává informace pro vytvoření různých efektů v postprocessingu. Nejčastější z nich je „falešný bokeh“. Bokeh je silně rozostřené pozadí fotografie, které focený objekt „vytahuje“ jako hlavní předmět záběru. U digitálních fotoaparátů a jejich velkých objektivů se tohoto efektu dociluje opticky. Čím lepší je světelnost objektivu a čím delší je jeho ohnisková vzdálenost, tím je bokeh výraznější, tedy rozostřenější a jednolitější.

Režim portrét
Takto vypadá optický bokeh efekt, který se snaží některé telefony s duálním fotoaparátem simulovat elektronicky v portrétním režimu.

U miniaturních fotoaparátů však není na nějaké optické efekty fyzický prostor a pro docílení bokeh efektu tedy museli výrobci vymyslet něco jiného.  Druhý fotoaparát někdy slouží jen jako senzor vzdálenosti (senzor hloubky), který změří, jak daleko určité části fotografie jsou. Tyto informace pak dále telefon zpracuje a digitálně rozostří pozadí. Ne vždy to funguje zcela optimálně a někdy se můžeme setkat s nežádoucí vadou, která se projevuje jako malý pruh nerozostřeného a někdy i zubatého pozadí po obrysu foceného objektu, nebo naopak jako rozostření části popředí. Mnoho výrobců tuto funkci nazývá „režim portrét“.

Funkce duálního fotoaparátu č. 3: Širokoúhlý objektiv

 Někteří výrobci přišli s nápadem použít na zádech mobilního telefonu dva fotoaparáty, nicméně každý s jiným objektivem. Jeden s univerzální ohniskovou vzdáleností, zhruba mezi 24 a 35 mm, a druhý s mnohem kratší vzdáleností, blížící se 10 mm. Kratší ohnisková vzdálenost znamená širší úhel záběru, což značí, že se do něj vejde více. Je to režim ideální například na focení krajiny či architektury.

i O telefonech LG si můžete přečíst více v článcích LG G7 ThinQ (RECENZE)a LG G6 (RECENZE).

Přechod mezi těmito dvěma režimy není  nijak plynulý a máte proto možnost výběru jen ze dvou fixních ohniskových vzdáleností. Při použití tohoto režimu je také důležité pamatovat, že aby se toho na fotografii vešlo více, musí to být menší. Širokoúhlé objektivy nejsou úplně ideální na focení portrétů, protože obraz deformují a obličej by mohl vypadat příliš úzce, protáhle a s velkým čelem. Nicméně pokud chcete, aby se vás do záběru vešlo co nejvíce, jedná se o přijatelný kompromis. 

Širokoúhlý objektiv má třeba telefon LG G7 ThinQ, na jehož videorecenzi se můžete podívat.

Výrobcem, který s tímto využitím druhé čočky fotoaparátu přišel, je LG. To ho poprvé použilo u LG G5 v roce 2016 a od technologie dodnes neupouští, najdeme ji proto i v současném LG G7 ThinQ.

Funkce duálního fotoaparátu č. 4: Teleobjektiv

Funkcí velmi podobnou jako předchozí zmíněná, přesto zcela opačnou, je integrování malého teleobjektivu, který poskytuje výrazný optický zoom. V čem je lepší optický zoom než ten digitální? 

i U nás si můžete přečíst i recenzi nových iPhone Xs a Xs Max, a to zde: iPhone Xs (Max): Jak obstál v naší videorecenzi?

Digitální zoom je asi ten nejlevnější, nicméně nejneohrabanější a také nejméně kvalitní způsob zvětšení objektu na fotce. Fotoaparát ho docílí prostým zvětšením obrazu, který senzor snímá. Digitální zoom je téměř to samé, jako kdybyste vzali již pořízenou fotografii, vyjmuli její prostředek a následně jej roztáhli do velikosti původní fotografie. Tím se pochopitelně výrazně sníží její kvalita. Fotografie pořízené digitálním zoomem mají rozlišení původní fotografie zajištěno jen dopočítáním chybějících pixelů, které pozorovatelnou kvalitu fotografie nijak nezvyšuje.

Teleobjektivem disponuje například nový iPhone Xs Max. Na ten se můžete podívat ve videu z kanálu AlzaTech.

Namísto toho optický zoom vše řeší opticky. To znamená, že je před senzorem umístěn objektiv, který obraz zvětšuje podobně jako lupa nebo dalekohled. V případě, že je použitý objektiv kvalitní, nedochází k žádnému poklesu kvality obrazu, někdy tomu je dokonce naopak.

Toto využití duálních fotoaparátů si osvojilo asi nejvíce vlajkových lodí. Najdeme ho jak ve špičkových telefonech Samsung Galaxy S8+, S9+ nebo jejich Galaxy Note ekvivalentech, tak i v nových iPhonech.

Přidávání objektivů je trend

Huawei, stejně jako řada dalších výrobců, věří, že tři čočky fotoaparátu jsou lepší než dvě. K čemu je to dobré a má to vůbec smysl?
Je Huawei P20 Pro se třemi čočkami fotoaparátu nejlepší fotomobil současnosti?

V Huawei  do svého posledního špičkového modelu vložili hned tři zadní fotoaparáty. Podle svého receptu vložili hlavní čočku se senzorem, který má neuvěřitelných 40 Mpx, sekundární monochromatický fotoaparát s rozlišením 20 Mpx a následně ještě jeden, 8Mpx, který má 3× optický zoom. Huawei tím spojuje ve vlajkových lodích tak oblíbený teleobjektiv se svým vlastní konceptem monochromatického senzoru pro zachycení lepšího detailu a dynamického rozsahu.

Tři fotoaparáty má i Huawei Mate 20, na který jsme se podívali v recenzi (Huawei Mate 20 Pro (RECENZE): Nový kandidát na krále telefonů). Jeho fotoaparáty prošly oproti modelu P20 Pro lehkou obměnou funkcionality a namísto monochromatického senzoru je vybaven sekundárním širokoúhlým objektivem. A pak je tu ještě Samsung Galaxy A9, který má fotoaparáty hned čtyři. Jeden je standardní s rozlišením 24 Mpx, jeden širokoúhlý, jeden zvládne 2× optický zoom a jeden je určen jako asistence pro dosažení lepšího bokeh efektu. Více o něm v článku Novinky v portfoliu Samsungu – Galaxy J4+, J6+, A7 a A9.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

 Až se budete snažit zjišťovat, co dělá druhý fotoaparát na telefonu, jehož nákup chystáte, prohledejte produktový popis, případně se zaměřte na recenze na internetu, ať máte před koupí jasno.

iPhone Xs 256GB vesmírně šedá - Mobilní telefon
-24%
iPhone Xs 256GB vesmírně šedá
Mobilní telefon 5,8" P-OLED 2436 × 1125, procesor Apple A12 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 7 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, single SIM + eSIM, voděodolný dle IP68, neblokovaný, bezdrátové nabíjení, rychlé nabíjení 15W, baterie 2658 mAh, iOS 12

+ ZDARMA Sada Dárek od Alzy: Půlroční předplatné 11 e-časopisů

-24% 31 490,-
23 990,- bez DPH 19 826,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: RI025c2
iPhone Xs 64GB vesmírně šedá - Mobilní telefon
11×
-26%
iPhone Xs 64GB vesmírně šedá
Mobilní telefon 5,8" P-OLED 2436 × 1125, procesor Apple A12 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 7 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, single SIM + eSIM, voděodolný dle IP68, neblokovaný, bezdrátové nabíjení, rychlé nabíjení 15W, baterie 2658 mAh, iOS 12

+ ZDARMA Sada Dárek od Alzy: Půlroční předplatné 11 e-časopisů

-26% 26 890,-
19 999,- bez DPH 16 528,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: RI025b2
ASUS Zenfone 5z ZS620KL 256GB Modrý
Mobilní telefon 6,2" IPS 2246 × 1080, procesor Qualcomm Snapdragon 845 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, Micro SDXC až 2000 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx, přední fotoaparát 8 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, baterie 3300 mAh, Android 8.0 Oreo

+ ZDARMA Sada Dárek od Alzy: Půlroční předplatné 11 e-časopisů
+ ZDARMA Antivirus Bitdefender Mobile Security pro Android pro 1 zařízení na 6 měsíců (elektronická licence)

11 990,- bez DPH 9 909,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: AST030d
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi