Pořídili jste si drahý kávovar, kupujete kvalitní kávové směsi a toužíte po co nejlepší kávě? Nenechte si pokazit posezení u vašeho oblíbeného nápoje pachutí způsobenou usazeninami uvnitř přístroje a dalšími nečistotami. Přečtěte si stručný průvodce čištění pákových i automatických kávovarů. Poradíme vám, jak vyčistit kávovar i co vše je potřeba pro dokonalé čištění kávovaru. Zjistíte, že stačí jen několik minut věnovat pravidelné údržbě, a nedělní návštěva bude na vaši kávu vzpomínat ještě dlouhé týdny.
Lahodná káva z pákového kávovaru není tak úplně samozřejmá věc. Nezáleží totiž jenom na tom, jak kvalitními ingrediencemi přístroj naplníte, ale také jak dobře o něj budete pečovat. Každý kávovar zkrátka potřebuje pravidelnou údržbu, jinak káva z něj nebude stát za nic.
Nepláče sice jako malé miminko, přesto si pákový kávovar zasluhuje po každém dni, kdy pro vás stvořil báječnou kávu, důkladné umytí. Při čištění kávovaru nezapomínejte zejména na tyto úkony:
Optimálně každých sedm dní vyčistěte pákový kávovar pomocí chemického prostředku. Do lázně připravené např. z cafizy a vody ponořte páky, sítka a další součástky a nechte několik minut působit. Po vyjmutí je pečlivě omyjte pod tekoucí horkou vodou, nechcete přece kávu s chemickou příchutí.
Jak vyčistit kávovar, který je „automatický”? Možná vás toto označení kávovaru svádí k myšlence, že se o kávovar není třeba se starat. Opak je pravdou. Zvláště, pokud si chcete svou kávu vždy náležitě vychutnat. Přístroj se sice po každém připraveném šálku i zapnutí a vypnutí sám čistí, ale to nestačí. Jestliže budete věnovat čištění kávovaru náležitou péči, odměnou vám bude jeho dlouhá životnost a stále vysoká kvalita nápoje.
Uvařením kávy a jejím servírováním ještě není všechno hotovo. Vždy, než kávovar definitivně vypnete, udělejte si čas na čištění kávovaru pomocí těchto několika jednoduchých operací:
Jak vyčistit kávovar po týdenním používání? Vyjměte z přístroje spařovací jednotku, umyjte ji vlažnou (nebo mírně teplou) vodou, očistěte její filtr a nechte ji vyschnout. Kávovar otřete i uvnitř měkkým, vlhkým hadříkem.
Čištění kávovaru jednou za měsíc vyžaduje důkladnější péči. Obecně se doporučuje provést následující kroky:
Speciální kategorii údržby všech kávovarů tvoří pravidelné odstraňování usazeného vodního kamene. Používají se k němu odvápňovače ve formě roztoku nebo tablety, které stačí vložit do nádobky s vodou v okamžiku, kdy přístroj nutnost odvápnění signalizuje. Různé babské rady mohou svádět k použití octa. Ale pozor! K čištění kávovaru nikdy ocet nepoužívejte, jinak hrozí, že kávovar skončí na separačním dvoře.
K pravidelné údržbě a čištění kávovaru patří také výměna vodních filtrů. Ty omezují tvorbu vodního kamene uvnitř přístroje a zlepšují kvalitu vody, která je pro kvalitní kávu velice důležitá. Proto nezapomínejte na dostatečnou zásobu filtrů v domácnosti a jejich pravidelnou výměnu, ostatně převážná část kávovarů vás na to včas upozorní.
Pokud si i nadále chcete vychutnávat lahodnou kávu, nezanedbávejte péči a čištění kávovaru. Díky čističům a odvápňovačům je údržba automatického i pákového kávovaru jednoduchá a rychlá.