PET AD homeoffice

Far Cry 5 (ROZBOR) – test vlivu nastavení detailů na výkon

Zobrazit katalog
Far Cry 5 (ROZBOR) – test vlivu nastavení detailů na výkon

Článek

Aktualizováno

Hra Far Cry 5 je po stránce hratelnosti asi nejpovedenějším dílem z celé série Far Cry. Jak si ale vede po technické stránce? To se dozvíte v našem rozboru. Otestovali jsme vliv veškerých nastavitelných detailů na kvalitu obrazu a také výkon. Díky tomuto návodu tak přesně uvidíte, jaké detaily má smysl snižovat na slabším PC, a které naopak ne. Jako bonus jsme porovnali kvalitu obrazu mezi AMD a NVIDIA grafickou kartou při shodném nastavení detailů.

Far Cry 5

Far Cry 5 (ROZBOR) – OBSAH ČLÁNKU

  1. První dojmy z vylepšeného Dunia Engine
  2. Oficiální požadavky na hardware pro PC verzi Far Cry 5
  3. Jak a na čem Far Cry 5 testujeme?
  4. Možnosti nastavení grafiky ve Far Cry 5
  5. Test vlivu rozlišení na výkon ve Far Cry 5
  6. Test vlivu celkových detailů na výkon ve Far Cry 5
  7. Test vlivu jednotlivých detailů na výkon ve Far Cry 5
  8. Far Cry 5 – souboj AMD vs. NVIDIA
  9. Hodnocení technické stránky Far Cry 5

První dojmy z vylepšeného Dunia Engine

O kvalitě samotné hry jste si již mohli udělat obrázek díky naší recenzi. V dnešním článku jsme se zaměřili zejména na její technickou stránku, optimalizaci a výkon. Far Cry 5 běží na kvalitním a stále vylepšovaném Dunia Engine. Ten poháněl už Far Cry 2, které na svou dobu přineslo až neuvěřitelné hrátky s fyzikou. Dobrým příkladem je realistický oheň reagující na prostředí anebo propracovaný cyklus vegetace.

i Far Cry 5 se pyšní skvělou grafikou a vypilovanou hratelností. Má ale i pár mušek. Nejen o nich si přečtete v recenzi Far Cry 5.

Některé tyto prvky se i v nejnovějších verzích dochovaly dodnes. Díky možnostem dnešního hardwaru (jak herních konzolí, tak PC) však mohla grafika her poskočit výrazně dopředu. Far Cry 5 tak může nabídnout propracované prostředí americké Montany a fiktivního městečka Hope County.

Far Cry 5 - screenshot 1Far Cry 5 - screenshot 2

Obrázek 1: Oheň ve Far Cry 5 je zpracován celkem realisticky, hlavně jeho rozšíření. Obrázek 2: Výbuchy a kouře by si zasloužily poněkud lepší animaci. Na rok 2018 vypadají poněkud jednoduše.

Far Cry 5 jsme na PC nejprve zkoušeli hrát s maximálními detaily na grafické kartě GeForce GTX 1080 Ti. Z tohoto nastavení pocházejí veškeré doprovodné obrázky, a můžete tak vidět, jak počítačová hra vypadá na maximálním možném nastavení. Jejich kvalitu výrazně redukuje komprese a nižší rozlišení (hru jsme hráli ve 4K rozlišení), ale i tak si lze udělat dobrou představu o kvalitě grafiky.

Otevřený svět umožňuje ihned od počátku prozkoumávat celé herní území. A tak se dá snadno a rychle ověřit technická kvalita Far Cry 5 ve všech možných scénách, které hra nabízí. V prvních minutách, kdy je hra zahalena do noci, grafika nijak nepřekvapila. Ale po dalším prozkoumávání prostředí bylo jasné, že bude na vysoké úrovni.

Oficiální požadavky na hardware pro PC verzi Far Cry 5

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64-bit) Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64-bit)
Procesor Intel Core i5-2400 nebo AMD FX-6300 Intel Core i7-4770 nebo AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 nebo AMD R9 270 NVIDIA GeForce GTX 970 nebo AMD R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

Jak a na čem Far Cry 5 testujeme?

Testovací sestava poskytuje dostatečný výkon procesoru a kapacitu paměti k detekci nároků a požadavků Far Cry 5. Systém a testované hry jsou nainstalovány na rychlý SSD disk ve slotu M.2. Tím je zaručeno, že zbytek PC nebude omezovat výkon hry. Pokud by hra měla nepřiměřené nároky na nějakou část sestavy (výkon procesoru, paměť… ), určitě vás na to upozorníme.

Testovací sestava

Grafické karty využité při testování jsou mainstreamové modely od AMD a NVIDIA v podobné výkonové hladině. Jedná se o GeForce GTX 1060 a Radeon RX 580. Tyto dvě karty jsou využity při testování vlivu jednotlivých detailů na výkon a obraz. Také na nich můžeme ověřit případné rozdíly v nastavení detailů anebo kvalitě obrazu, při stejném nastavení detailů.

Grafické karty využité při testování

Dále v testu Far Cry 5 využíváme i herní hi-endový model, grafickou kartu s čipem GeForce GTX 1080 Ti. Tato grafická karta slouží k referenčnímu porovnání s dalšími tituly při testování UHD (3 840 × 2 160) rozlišení a také k celkovému hodnocení optimalizace. Díky dostatečné velikosti videopaměti můžeme detekovat i nároky hry na paměť. U všech grafických karet je omezena jejich funkce dynamického řízení frekvence na naprosté minimum.

Možnosti nastavení grafiky ve Far Cry 5

Far Cry 5 má nastavení grafiky rozděleno do sekcí: Monitor, Kvalita a Pokročilá nastavení. Jednotlivé položky menu můžeme vidět na následujících obrázcích. Ještě je zde možná i volba barvy, ale ta nemá žádný vliv na výkon.

Far Cry 5 - menu obraz Far Cry 5 - menu kvalita Far Cry 5 - pokrocila nastaveni

Nastavení grafiky ve Far Cry 5 je rozděleno do tří sekcí, a to Monitor, Kvalita a Pokročilá nastavení. K dispozici je také volba barvy, jež však výkon ani kvalitu nikterak neovlivňuje.

Nejdříve se podíváme na vliv rozlišení, kdy vyzkoušíme všechny grafické karty. Můžete si tak mezi sebou porovnat jak jejich výkon, tak i škálování při snižování rozlišení. Tím se ověří i případný CPU limit hry, a tedy i citlivost hry na slabší procesory. Poté si projdeme jednotlivé detaily, kde vyzkoušíme všechny úrovně, a v porovnávacích obrázcích vám ukážeme rozdíl mezi maximálním a minimálním nastavením jednotlivých detailů.

Test vlivu rozlišení na výkon ve Far Cry 5

K testování vlivu rozlišení jsme využili všechny grafické karty a otestovali jsme je ve stejné scéně. Ta pochází přímo ze hry, a ne integrovaného benchmarku výkonu, zabudovaného ve Far Cry 5.

Far Cry 5 - vliv rozlišení na GTX 1060Far Cry 5 - vliv rozlišení na RX 580

Jak můžete vidět, Far Cry 5 běží na GeForce GTX 1060 a Radeonu RX 580 velmi podobně. Při nižším rozlišení, kdy hru začíná mírně omezovat procesor, je mírně výkonnější GeForce GTX 1060. Naopak při vyšším rozlišení je na tom nepatrně lépe Radeon RX 580. Obě grafické karty nabízí velikou rezervu pro hraní v rozlišení 1 920 × 1 080. Ve vyšším rozlišení 2 560 × 1 440 je ale výkon o něco slabší, a tak k testu jednotlivých detailů bude využito právě toto rozlišení. 

Far Cry 5 - vliv rozlišení na GTX 1080 Ti

Grafická karta GeForce GTX 1080 Ti nám při nejnižším rozlišení ukazuje, kde se nachází strop výkonu procesoru a enginu hry. Narazíme na něj celkem vysoko, přibližně na 135 fps. V takto nízkém rozlišení ale nikdo na GTX 1080 Ti hrát nebude. A výkon ve vyšších rozlišeních už je opět v roli limitu grafické karty. 

Jak můžete vidět, ve Far Cry 5 není pro grafickou kartu GeForce GTX 1080 Ti problém ani UHD rozlišení. Většinu času vám hra poběží na pěkných 60 fps. To vám zajistí perfektní hratelnost a maximální možné detaily.

Test vlivu celkových detailů na výkon ve Far Cry 5

Pod tímto nastavením se skrývá nastavení všech detailů najednou. To je pohodlné pro rychlé přenastavení detailů, například kvůli nedostatku výkonu. Nevýhodou je, že se může snížit i kvalita nějakého detailu, což výrazně ovlivní obraz, ale výkon se nezvýší adekvátně (často se takto chová nastavení geometrie a LOD).

Nastavení: Kvalita grafiky

Celkové detaily lze nastavit v úrovních: Ultra, Vysoká, Normální, Nízká. Vliv jednotlivých nastavení můžete vidět na následujícím grafu.

Far Cry 5 - Kvalita grafiky

Škálování výkonu není příliš znatelné, a je tedy vidět, že ani u jednotlivých detailů nemůžeme očekávat nějaké výrazné zvraty. Při nastavení detailů na minimum nám testovaná GeForce GTX 1060 dává v rozlišení 2 560 × 1 440 podobný výkon, jako byl v rozlišení 1 920 × 1 080 na maximum.

Na následujících porovnávacích obrázcích pak můžete vidět rozdíly mezi nastavením Ultra (vpravo) oproti jednotlivým nižším úrovním (vlevo). Posuvníkem si pak můžete porovnat jednotlivé části obrazu.

Detaily Ultra Kvalita: Ultra
Detaily Vysoké Kvalita: Vysoká

Detaily Ultra Kvalita: Ultra
Detaily Vysoké Kvalita: Normální

Detaily Ultra Kvalita: Ultra
Detaily Vysoké Kvalita: Nízká

V běžné scéně není příliš velký rozdíl mezi maximálními a minimálními detaily. To je na jednu stranu dobrá zpráva pro ty, kdo nemají dostatek výkonu pro maximální možné nastavení detailů. I na minimum hra vypadá skvěle. Nevýhodou je samozřejmě mírné navýšení výkonu jejich snížením. Nyní se podíváme na jednotlivé položky detailů.

Test vlivu jednotlivých detailů na výkon ve Far Cry 5

Filtrování textur

Toto nastavení ovlivňuje kvalitu textur zobrazovaných pod úhlem. Jedná se totiž o nastavení kvality anizotropní filtrace textur (AF). Ve Far Cry 5 funguje toto nastavení AF pouze na objekty. Terén má kvalitu textur obsaženou ve svém vlastním nastavení, a tak vliv tohoto detailu budete nejvíce pozorovat spíše v interiérech. Vliv na výkon je nízkých 57 vs. 59 fps.

Far Cry 5 - Filtrování textur - Ultra Nastavení:  Ultra - 57 fps
Far Cry 5 - Filtrování textur - Nízké Nastavení:  Nízká - 59 fps

Stíny

Stíny mají ve většině her zásadní vliv na kvalitu obrazu a také výkon. U spousty her totiž lze na nejnižší možné nastavení stíny úplně deaktivovat, anebo nastavit velmi mizernou kvalitu. Ve Far Cry 5 tomu ale tak není. Nastavení stínů totiž ovlivňuje jen jejich kvalitu filtrace. Při nastavení Ultra se tak využívá i efektu postupného rozmazání s rostoucí vzdáleností od objektu – tzv. Soft Shadows. Při nejnižším nastavení se naopak stíny zobrazují se stejnou ostrostí a jen se základní filtrací.

Rozdíl ve výkonu není nijak zásadní, jedná se pouze o 55 fps vs. 59 fps. Hra vypadá dobře i na minimální nastavení, a tak stíny snižte na minimum, pokud potřebujete kapku výkonu navíc. Nastavení má vliv i na zatížení videopaměti, je tedy vhodné snížit kvalitu stínů na grafické kartě s méně než 3 GB VRAM. Na kartě s méně VRAM může být rozdíl výkonu o něco vyšší.

Far Cry 5 - Stíny - Ultra Nastavení: Ultra - 55 fps
Far Cry 5 - Stíny - Nízké Nastavení: Nízká - 59 fps

Geometrie a vegetace

Detailem ovlivníte kvalitu LOD (level of detail). Při nižším nastavení se pak blíže k pozorovateli zobrazují modely s jednodušší kvalitou geometrie. To ve Far Cry 5 není až tak znatelné, a tak největší rozdíl lze pocítit v kvalitě vegetace. Hlavně na louce si lze všimnout méně hustého porostu při nastavení detailu na minimum. Rozdíl ve výkonu je v takových scénách také znát – 56 vs. 61 fps.

Far Cry 5 - Geometrie a Vegetace - Ultra Nastavení: Ultra - 56 fps
Far Cry 5 - Geometrie a Vegetace - Nízké Nastavení: Nízká - 61 fps

Prostředí

Tento detail nastavuje ve Far Cry 5 kvalitu efektů světel a odrazů. Tím nejzásadnějším a nejviditelnějším detailem je tzv. Screen Space Reflections (SSR). Jedná se o efekt simulující real-time odrazy okolí na nějakém lesklém povrchu (nejčastěji vodní hladina viz testovací scéna). S klesající kvalitou se snižuje i přesnost výpočtů detailů v odrazu a při nejnižším nastavení je efekt SSR deaktivován.

Největší rozdíl ve výkonu tak je u vodní hladiny a mezi úrovní Normální a Nízké – 53 vs. 57 fps. Naopak zvýšení detailu na Ultra už pak ukrojí jen další dva snímky – 51 fps.

Far Cry 5 - Prostředí - Ultra Nastavení: Ultra - 51 fps
Far Cry 5 - Prostředí - Nízké Nastavení: Nízká - 57 fps

Voda

Tento detail nastavuje kvalitu efektů na vodní hladině. Ve Far Cry 5 překvapivě nikdy neprší, a tak efekt ovlivňuje jen vodu v jezerech a v řece. Ovlivňuje pouze rozlišení vodních vln a jejich efektů. Vliv na výkon je mírně znatelný, ale pouze u vodních ploch – 54 vs. 58 fps. Detail tedy můžete klidně snížit, obraz příliš neovlivní. Výkon navíc ale přinese jen u vodních ploch.

Far Cry 5 - Voda - Vysoká Nastavení: Vysoká - 54 fps
Far Cry 5 - Voda - Nízké Nastavení: Nízká - 58 fps

Terén

Nastavuje kvalitu terénu ve Far Cry 5. Ovlivňuje zejména kvalitu filtrace textur, ale i přídavných efektů jako zobrazení různých nerovností. Vliv na obraz a výkon je nízký, a tak snížení/zvýšení detailu nemá smysl příliš řešit. Rozdíl 56 vs. 58 fps hratelnost nijak nezmění.

Far Cry 5 - Terén - Vysoká Nastavení: Vysoká - 56 fps
Far Cry 5 - Terén - Nízká Nastavení: Nízká - 58 fps

Volumetrická mlha

Volumetrická mlha simuluje efekt slunečních paprsků. V předchozím díle Far Cry 4 byla využita i pokročilejší metoda od NVIDIA. Ve Far Cry 5 se ale autoři rozhodli NVIDIA efekty nevyužívat. Hře to nijak zásadně neuškodilo a efekt volumetrických světel dokáže velice dobře simulovat ranní opar v lese. Detail má vliv pouze na rozlišení tohoto efektu. V praxi neznatelný rozdíl, stejně jako vliv na výkon – téměř neměřitelných 53 vs. 54 fps.

Far Cry 5 - Volumetrická mlha - Vysoká Nastavení: Vysoká - 53 fps
Far Cry 5 - Volumetrická mlha - Nízká Nastavení: Nízká - 54 fps

Vyhlazování hran

Vyhlazování hran (Anti Aliasing) ve Far Cry 5 je možné jen pouze pomocí post-processing method. To znamená, že k vyhlazování hran dochází až na vyrenderovaném obrazu. To je proti předchozímu dílu krok zpět. Far Cry 4 podporovalo kromě post-processing vyhlazování SMAA i opravdové MSAA (metoda přidává barevné vzorky při renderu). Ve Far Cry je k dispozici SMAA a TAA. Vliv na výkon můžete vidět na následujícím grafu.

Far Cry 5 - Vyhlazování hran

Jak vidíte, nejde o nic zásadního. Obě metody mají stejně nízký vliv na výkon, a tak jejich volba bude spíše o vlastních preferencích. SMAA nabízí ostřejší obraz, ale v pohybu je obraz stejně neklidný jako bez vyhlazování. SMAA pouze vezme hotový obraz a zubaté hrany se snaží zamaskovat.

Naopak TAA obraz (hlavně v pohybu) více rozmazává, a proto hra využívá celkem agresivní zaostřovací filtr. Výhodou je ale výpočet vyhlazení s více obrázky za sebou. Díky tomu je obraz i v pohybu klidnější, ale méně ostrý. Také lépe zobrazuje tenké linky. Porovnání můžete vidět na následujících 2× zvětšených výřezech.

Far Cry 5 - Antialiasing porovnání
Z levé strany postupně metody: Bez vyhlazování, SMAA, TAA

Rozostření pohybu

Poslední detail v menu Kvalita aktivuje, anebo deaktivuje efekt Motion Blur. To je simulace rozmazání pohybu. Vliv na výkon vetšinou bývá minimální až neměřitelný. To je i případ Far Cry 5, kde je tento efekt navíc využíván minimálně. Ani při rychlé jízdě na čtyřkolce nijak výrazně nemaže obraz. Rozdíl výkonu je taktéž neměřitelný.

Far Cry 5 - Motion Blur - Vysoká Nastavení: Zap. - 60 fps
Far Cry 5 - Motion Blur - Nízká Nastavení: Vyp. - 60 fps

Far Cry 5 – souboj AMD vs. NVIDIA

Protože testujeme Far Cry 5 na grafické kartě od AMD i NVIDIA, můžeme pro zajímavost vyzkoušet, zda se nějak neliší možnosti nastavení hry. Samozřejmostí je pak i porovnání kvality obrazu. Ta se vlivem přídavných efektů může různit, ale někdy se dá narazit i na odlišné zobrazování efektů, které by měly být na obou grafických kartách stejné. Nestává se to často, ale pokud na něco takového narazíme, budete na to upozorněni.

Far Cry 5, na rozdíl od předchozího Far Cry 4, nevyužívá NVIDIA GameWorks efekty, a tak je nastavení detailů pro AMD i NVIDIA shodné.

Far Cry 5 - kvalita obrazu AMD AMD - Radeon RX 580 (83 fps)
Far Cry 5 - kvalita obrazu NVIDIA NVIDIA - GeForce GTX 1060 (81 fps)

Na obrázku si můžete všimnout, že AMD Radeon RX 580 nabízí ostřejší textury. Tento rozdíl jsme zaznamenali hned po výměně grafických karet při testování vlivu rozlišení. Rozdíl ve filtrování textur terénu je velice znatelný – v pohybu působí obraz na NVIDIA klidněji, ale za cenu mírně rozmazanejších textur (dobře viditelné na svahu před budovou). AMD má naopak textury terénu ostřejší, ale v pohybu více šumí.

Hodnocení technické stránky Far Cry 5

Far Cry 5 je povedeným pokračováním série. Hratelnost je skvělá, stejně jako optimalizace. Na tu jsme se v testu zaměřili a při srovnání s předchozím dílem je Far Cry 5 jednoznačně lépe optimalizováno. Průměrné fps při maximálních detailech (bez pokročilého vyhlazování hran MSAA, které Far Cry 5 nepodporuje) je podobné, nový díl ale netrpí propady výkonu.

Propady výkonu byly tím, co předchozí Far Cry 4 trápilo nejvíce. Bez servítek můžeme tvrdit, že hlavní příčinou propadů výkonu byly přidané efekty od NVIDIA. Běžná herní scéna Far Cry 4 běží na GeForce GTX 1060 přibližně na 60 až 70 fps. Často se však výkon propadal i pod 50 fps. Něco takového se ve Far Cry 5 naštěstí nekoná. Nový díl tak nabízí nejen o něco lepší grafiku, ale i vyšší výkon!

Far Cry 5 potěší i majitele slabších PC a hlavně grafických karet. Mainstreamová GeForce GTX 1060 anebo Radeon RX 580 nabízí solidní výkon pro provoz hry i v rozlišení 2 560 × 1 440. Je zde tedy i velká rezerva pro majitele slabších karet na úrovni GeForce GTX 1050, Radeonu RX 560 a podobných slabších modelů. Mezi „velkými“ tituly se jedná o jednu z méně náročných a dobře optimalizovaných her.

Na druhou stranu je ona vysoká míra optimalizace docela poznat. Nejvíce si lze všimnout celkem agresivního LOD – tedy načítání různých úrovní detailů objektů v závislosti na zobrazené vzdálenosti. I na maximální detaily tak lze pozorovat viditelné změny kvality objektů. Ty ale při běžném hraní nejsou nijak rušivé, a tak si atmosféru hry užijete naplno.

i Mohlo by vás zajímat

Ve srovnání s Far Cry 4 se nejnovější díl série pyšní znatelně lepší optimalizací. Propady FPS jsou u Far Cry 5 minulostí. Hra jde vstříc i vlastníkům slabších počítačů. Důkazem je skutečnost, že plnohodnotný zážitek si užijete již s kartou na úrovni GeForce GTX 1050 či Radeonu RX 560. 

4,9 23×
Far Cry 5 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.
389,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MXO2601
4,8 54×
Far Cry 5 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, simulátor a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.
549,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX2381
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací