Tak jako inkoustová tiskárna potřebuje k tisku cartridge, 3D tiskárny potřebují tiskové struny, označované také jako filamenty (z angličtiny vlákno). Ty se nejčastěji liší materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Čtěte dále a dozvíte se, jaké 3D filamenty existují a jak mezi nimi vybrat.
PokračovatDruhy filamentů
3D filamenty se vyrábějí z mnoha materiálů, z nichž každý má odlišné vlastnosti, které přímo ovlivňují, pro co je filament vhodný. Pojďme se společně podívat na ty nejběžnější druhy filamentů.
PLA filament
PLA filament tvoří kyselina polymléčná a je populární volbou pro začínající i pokročilé 3D tiskaře. Jedná se o ekologický a bezpečný 3D filament používaný k výrobě zdravotních implantátů nebo spotřebních výrobků jako například balení potravin či jednorázové nádobí. Lze jej pořídit jak ve svítící, tak v klasické variantě.
- Bez zápachu,
- ekologický,
- při tisku se méně vlní.
- Křehký, méně odolný,
- náchylný k ucpání trysky,
- výrobky mohou časem ztratit barvu.
i
Druhy PLA filamentů
PLA filamenty jsou k dostání v mnoha provedeních a s různými příměsi. Mezi ty nejoblíbenější patří varianty s hedvábím, kovem a se zářící úpravou. Zvolit však můžete i PLA filamenty s karbonovým vláknem, se třpytkami nebo s duhovým efektem.
- Silk PLA filamenty přináší lesklý povrch s hedvábnými odstíny barev.
- Fluorescenční PLA filamenty jsou k dostání v různých zářících barvách.
- Metalické filamenty PLA jsou plastové struny, avšak s kov napodobujícím povrchem.
PETG filament
PETG filament je modifikovanou a vylepšenou variací PET filamentu. Díky pružnosti a odolnosti proti nárazu se využívá k výrobě ochranných obalů na telefony nebo mechanických dílů. Většina PETG filamentů bývá také bezpečná pro kontakt s potravinami.
- Bez zápachu,
- vysoce pevný, odolný a pružný,
- hotový výrobek se příliš nesráží při chlazení.
- Snadno poškrabatelný,
- během tisku se může vyvléct,
- vhodný spíše pro pokročilé tiskaře.
Na trhu lze pořídit i takzvaný "Glow in the Dark" fosfor filament – předměty vyrobené z tohoto materiálu budou po nasvícení zářit ve tmě.
ABS 3D filament
ABS 3D filament je velice silný a odolný. Vyrábí se z ropy a jedná se o nejpopulárnější a levné filament s vysokou odolností proti teplu. Je vhodný k výrobě funkčních dílů, ale využívá se také k výrobě hraček, například slavné stavebnice LEGO.
- Vysoce silný, pevný a lehký,
- lehce flexibilní,
- odolný vůči teplu.
- Není šetrný vůči přírodě,
- vytváří nepříjemné výpary,
- k tavení vyžaduje více energie.
ASA 3D filament
ASA 3D filament je velice tuhý a odolný. Mezi jeho hlavní přednosti patří především ochrana před nepříznivými podmínkami (vítr, déšť, mořská voda, chladné teploty a podobně). Hodí se tak na výrobu venkovních součástek a dílů, které musejí hodně vydržet. Mezi unikátní vlastnosti ASA filamentu patří také UV ochrana a matný povrch.
- Tuhý, pevný,
- odolný vůči UV záření,
- odolný vůči nepříznivému počasí.
- Vyšší pořizovací cena,
- k tisku vyžaduje horkou podložku,
- při tisku je nutná důkladná ventilace.
i
Podívejte se na naše nejlevnější filamenty seřazené vzestupně podle ceny.
HIPS 3D filament
HIPS 3D filament patří mezi ekologické, bezpečné a levné tiskové struny. Primárně se využívá jako podpůrný materiál pro ostatní filamenty, ale je vhodný i k výrobě menších prototypů. Díky zdravotní nezávadnosti jej lze využít také k výrobě balení potravin, zdravotních pomůcek nebo dětských hraček.
- Biologicky rozložitelný,
- lehký, pevný a odolný,
- skvělý podpůrný materiál.
- Přitahuje na sebe vlhkost,
- vyžaduje vysoce nahřátou podložku,
- může mít problémy s kroucením a přilnutím.
3D Filament z nylonu
Nylonový 3D filament je jeden z nejsilnějších a nejodolnějších filamentů současnosti. Díky nízkému tření a odolnosti vůči vysokým teplotám je vhodný k výrobě ozubených kol a jiných funkčních mechanických komponentů, které se pohybují nebo jsou určené do horkých prostorů.
- Vysoce silný, odolný, pružný,
- méně křehký než ABS a PLA,
- 100% termoplast.
- Vyžaduje vysokou teplotu,
- vytváří toxické výpary,
- snadno absorbuje vlhkost.
TPE 3D filament
TPE 3D filament má podobné atributy jako klasická guma, a je tak nejpružnějším na trhu. Běžně se využívá v automobilovém průmyslu nebo k výrobě součástek pro domácí spotřebiče. Doma z TPE můžete vyrobit dětské hračky, obaly na telefony nebo menší věci na nošení (například plážové boty).
- Vysoce odolný a elastický,
- výrobek se při chlazení nesráží,
- nevyžaduje příliš nahřátou podložku.
- Vhodný pro zkušené 3D tiskaře,
- tisk nemusí být konzistentní,
- tryska vyžaduje doladění pro optimální výsledky.
PC 3D filament
PC 3D filament (polykarbonátový) se společně s nylonovým řadí mezi filamenty s nejvyšší pevností a tepelnou odolností. Jeho unikátní vlastností je průhlednost, která se může hodit pro různé projekty. Polykarbonát je často aplikován na výrobu funkčních, ochranných nebo teplotě vzdorných součástek.
- Snadno recyklovatelný,
- vysoce odolný a pevný,
- odolný vůči teplotám do 110 °C.
- Vysoce hygroskopický,
- vyžaduje vysoké teploty pro tisk,
- není vhodný pro kontakt s potravinami.
Filamenty pro 3D pera
Filamenty do 3D pera jsou velice podobné těm určených pro 3D tiskárny. Liší se v průměru, který je omezen na 1,75 mm a menším výběrem materiálů z důvodu nižšího výkonu.
- Nižší pořizovací cena,
- vyžaduje nižší teplotu tisku.
- Menší výběr materiálů.
3D filamenty jsou náchylné k absorpci vlhkosti (hygroskopie), která poté ztěžuje proces tisku a snižuje kvalitu výrobku. Proto je nutné je náležitě skladovat ve voděodolných sáčcích. Jako sušička filamentu může na vlastní riziko posloužit sušička potravin.
3D filamenty – vlastnosti a důležité parametry
Při výběru nového filamentu doporučujeme zohlednit i následující parametry.
Délka a hmotnost filamentu
Na trhu na filamenty narazíte v různých délkách a hmotností. Délka návinu se může pohybovat od 60 po 670 metrů a hmotnost od 100 gramů do 2 kilogramů. Jak dlouho filament vydrží a kolik výrobků z jednoho návinu vyrobíte záleží čistě na vás. Některé CAD programy za vás vypočítají délku či hmotnost filamentu nutnou k tisku.
Průměr filamentu
3D filamenty se kromě materiálu liší také v průměru strun. Obecně platí, že užší struny se hodí pro menší předměty, u nichž záleží na detailech. Širší struhy jsou naopak ideální pro větší výrobky. Nejčastěji se setkáte se strunami o průměru 1,75 nebo 2,85 mm.
Pružnost filamentu
Pružnost je důležitá vlastnost při výběru filamentu. Výrobek z vysoce pružného filamentu se ohne, zatímco ten z méně pružného praskne. Před výběrem strun pro 3D tisk si ujasněte, jaký účel bude váš výrobek mít, a zda na něj bude působit síla.
i
Filamenty je možné si také vyrobit ze starých či nepovedených výrobků – postačí vám k tomu speciální extrudér. Jedná se o zařízení, které nejdříve roztaví a poté přemění plastové výrobky na filamenty, jak je znáte.
Teplotní odolnost filamentu
3D filamenty mají dle materiálu různou teplotní odolnost, která určuje teplotu tání a odolnost vůči teplu finálního výrobku. Pro výrobky, jež budou vystaveny či používány na přímém slunci či v teplých prostorech, doporučujeme filamenty s vyšší teplotní odolností.
Teplota tisku a podložky pro 3D filamenty
Každý 3D filament má odlišnou teplotu tání, kterou je nutné dosáhnout v 3D tiskárně, pro úspěšné zahájení tisku. Některé materiály zároveň vyžadují také nahřátou podložku na určitou teplotu, aby se předešlo deformaci první vrstvy. V tabulce naleznete doporučené teploty tisku i podložky pro jednotlivé 3D filamenty.
Srovnání doporučených teplot pro tisk filamentů
Název materiálu | Teplota tisku (°C) | Teplota podložky (°C) |
---|---|---|
PLA | 185–235 | 0–60 |
PETG | 220–260 | 45–60 |
ABS | 220–240 | 100–130 |
ASA | 240–260 | 100–120 |
HIPS | 220–240 | 100–120 |
Nylon | 235–260 | 100–130 |
TPE | 210–225 | 30–40 |
PC | 270–310 | 90–105 |
Potřebujete více informací? Nahlédněte do článků Jak si vybrat 3D filament a Vše o 3D tisku.
Skrýt popisPokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější

Filamenty pro 3D tiskárny










