Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+
Zobrazit katalog

Forza Motorsport; wallpaper: cover

Forza Motorsport (INFO) – datum vydání, beta, platformy atd.

(Update): Článek aktualizován o informace týkající se data vydání. Představen byl také gameplay.

Zatímco PlayStation má své Gran Turismo, na konzolích Xbox ale i PC již dlouhé roky projíždí oblíbená série Forza Motorsport, která se posléze dočkala arkádové odbočky Forza Horizon. Vývoje osmého dílu se opět zhostili původní tvůrci série, studio Turn 10, kteří se s Forzou Motorsport vydávají zpět ke kořenům značky, což naznačuje i chybějící číslovka v názvu. 

Tato Forza Motorsport „8“ hlásá nejen větší příklon k realismu, ale podle prvních spekulací bychom se mohli dočkat také propracovanějšího kariérního režimu. Půjde navíc o první Microsoft exkluzivitu, která již nevyjde na Xbox One, očekávat tedy můžeme i skvělé grafické zpracování. Vše, co zatím o Forze Motorsport víme, nebo kvůli rané fázi vývoje prozatím jen předpokládáme, zjistíte v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: Turn 10

Forza Motorsport ve zkratce

    Forza Motorsport

  • Žánr: Závodní
  • Vývojář: Turn 10
  • Vydavatel: Xbox Game Studios
  • Čeština, česká lokalizace: Ne

  • Datum vydání a platformy: jaro 2023 na PC a Xbox Series X/S | dostupné na Xbox/PC Game Passu

Forza Motorsport (INFO) – OBSAH

Forza Motorsport: Datum vydání, platformy


Forza Motorsport (neoficiálně přezdívaná také jako „Forza Motorsport 8“) vyjde na jaře roku 2023 na PC a Xbox Series X/S. Od prvního dne bude hra dostupná také v knihovně Game Pass.

Vzhledem k tomu, že jde o jednu z hlavních značek Microsoftu, lze očekávat při vydání hry různé edice. Vyloučena není ani speciální verze Xbox Series X/S s designem hry, tak jako tomu bylo například u šestého dílu.

Forza Motorsport - Official Announce Trailer

zdroj: Xbox

Forza Motorsport pro Xbox Series X/S a PC byla oznámená 23. 7. 2020.

Forza Motorsport: Demo, beta


Vývojáři na Twitteru oznámili, že hráči registrovaní do testovacího programu si budou moci předčasně novou Forzu Motorsport zahrát. Registrovat se do programu může kdokoli na tomto odkazu.

Autoři již začali vybraným registrovaným hráčům rozesílat pozvánky a podle nepotvrzených informací již testování probíhá. Pokud jste pozvánku nedostali, je možné, že ji dostanete později. Jak se bude blížit vydání hry, pravděpodobně se bude testovací základna rozrůstat.

Forza Motorsport: Čeština, česká lokalizace


Otázka české lokalizace je u Forzy Motorsport nejistá, podobně jako u dalších Microsoft exkluzivit. Společnost nemá podobně jako Sony jednotnou politiku, soudě podle minulosti je však český překlad ve formě titulků pravděpodobný. Série Forza Motorsport je obsahuje už od druhého dílu a stejně tak české titulky nabízí i Forza Horizon 5, nejnovější díl sesterské série zaměřené na arkádové open world závodění.

Forza Motorsport; screenshot: depo
Naznačují snad záběry z traileru, že se dočkáme i prvků managementu závodního týmu?

Forza Motorsport: Příběh, kariérní režim


Na rozdíl od arkádové série Forza Horizon neobsahoval Motorsport nikdy výrazný příběh. Kariérní režim se sice zaměřoval na závodní vzestup jezdce, do něhož se vžijete, ale v popředí byla vždy auta a muž za volantem hrál druhé housle, či spíše páté kolo u vozu. To by se mohlo s nejnovějším dílem změnit, jeden z vývojářů, který ještě začátkem roku pracoval na nové Forze Motorsport, figuroval na pozici filmového režiséra a šéfa vyprávění příběhu. Mohlo by jít o náznak, že se v příští Forze dočkáme většího důrazu na příběh a jeho vyprávění třeba pomocí filmečků? Možná, jde však o nepodložené spekulace, které podkopává skutečnost, že zmíněný vývojář studio v dubnu 2020 opustil.

Forza Motorsport; screenshot: Honda Forza Motorsport; screenshot: Bac Mono
Vozový park zatím autoři neodhalili. V oznamovacím traileru si lze všimnout „motokáry pro dospělé“ BAC Mono, neznámého prototypu od Mazdy a několika sexy sporťáků s šestilitrovým dvanáctiválcem Apollo Intensa Emozione.

Forza Motorsport: Gameplay


Nejnovější díl série bude dle slov autorů respektovat své kořeny, půjde tak o realistické okruhové závody, přestože míra simulace s posledním dílem mírně klesla a je tak stále otázkou, jakým směrem se autoři vydají tentokrát. Kreativní ředitel Chris Esaki však o Forze Motorsport hovoří jako o návratu k původním dílům (což vysvětluje také absenci číslovky v názvu), očekáváme tedy příklon k ryzí simulaci, tak jako tomu bylo dříve. Díky mnoha asistentům a širokým možnostem úprav jízdního modelu si však novou Forzu Motorsport pravděpodobně užijí tak jako doposud i méně zkušení hráči.

Vývojáři lákají na doposud technicky nejvyspělejší závodní hru. Forza Motorsport nabídne kompletně přepracovaný fyzikální engine pro co nejrealističtější zážitek z jízdy. Chybět nebude ani nový systém kolizí a destrukce karoserie vozu či dynamické počasí, které bude mít vliv na hratelnost. Slunečné počasí například ohřeje vozovku, což ovlivní přilnavost pneumatik i jejich opotřebení.

Forza Motorsport - Official Gameplay Demo - Xbox & Bethesda Showcase 2022

zdroj: Xbox

Vůbec první záběry z hraní ukazují dynamické počasí, poškození vozu a ray-tracing.

Forza Motorsport: Multiplayer, splitscreen


Přestože o multiplayeru Forzy Motorsport nemáme zatím více informací, očekáváme, že bude stejně jako v předchozích dílech důležitou součásti hry a bude tak ve hře přítomen. V případě sedmého dílu série podle mnohých hráčů prohrála boj s Gran Turismem Sport, které se na online závodění specializovalo. Dá se tak předpokládat, že v nejnovějším díle autoři multiplayer obohatí o pravidelné ligy či celé virtuální šampionáty.

Pokud studio Turn 10 naváže na odkaz předchozích dílů, pak by měl být ve hře rovněž splitscreen pro dva hráče, který je velkou předností série. Očekáváme také po vzoru Forzy Motorsport 7 podporu cross-platform multiplayeru (cross-play) mezí PC a Xbox Series X/S.

Forza Motorsport: Engine, grafika a zvuk


Forza Motorsport je jednou z prvních Microsoft exkluzivit, které jsou oznámeny pouze na PC a Xbox Series X/S, nikoliv na Xbox One. Očekává se tak, že hra bude jednou z prvních ukázek toho, čeho je zejména konzole Xbox Series X schopna. Autoři již potvrdili, že Forza Motorsport nabídne nativní podporu 4K rozlišení a 60 fps, chybět pak nebude také ray-tracing (na rozdíl od třeba Gran Turisma 7 i při závodech), díky němuž bychom se měli dočkat mimo jiné realistických odrazů v karosériích jednotlivých vozů.

Předpokládá se, že hru bude pohánět vylepšený ForzaTech engine a dojde také k novému nahrání zvuků motorů jednotlivých aut, vzhledem k tomu, že Xbox Series X podporuje podobně jako PlayStation 5 propracovaný prostorový zvuk.

Forza Motorsport - Official Trailer - Xbox & Bethesda Games Showcase 2022

zdroj: Xbox

Autoři lákají i na kompletně znovu vytvořené tratě pomocí fotogrammetrie a skenování materiálů.

Forza Motorsport: Videa, trailery, screenshoty


Další trailery a videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále série Forza a obrazové materiály na homepage stránkách série Forza Motorsport.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Forza Motorsport; screenshot: cover

(23. 7. 2020): Forza Motorsport - Official Announce Trailer

Forza Motorsport - Official Announce Trailer

Forza Motorsport: Hodnocení a metacritic


Pokračování série Forza Motorsport zatím nemá stanovené datum vydání, z toho důvodu zatím nejsou k dispozici žádné recenze.

Forza Motorsport: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardware nároky prozatím autoři nezveřejnili, vzhledem k podpoře ray-tracingu a charakteru hry však lze předpokládat zhruba následující nároky:


Minimální HW požadavky (odhad) Doporučené HW požadavky (odhad)
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD FX-8320 Intel Core i7-6700K 4-Core 4.0GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / Radeon R9 380 NVIDIA GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

• Zdroj: game-debate.com (16. 10. 2020)

S jakým herním PC na Forza Motorsport?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i

• Zdroje: IGN, game-debate.com, gtplanet.net, forums.forzamotorsport.net, vlastní


Co jsme dříve napsali o Forza Motorsport

Nová Forza Motorsport vyjde na PC a Xbox Series X

V květnu uběhlo 15 let od vydání prvního dílu Forzy Motorsport a je tak téměř ikonické, že nově oznámený díl nese stejný název. Žádná osmička na konci, žádný podtitul. Nicméně to vše se může změnit, oznámení nové Forzy se totiž netvářilo, že se tohoto závodního simulátoru dočkáme nějak příliš brzy. Hra byla na streamu Xbox Games Showcase oznámena pro konzoli Xbox Series X a PC, což také naznačuje, že další Forza Motorsport vyjde možná až třeba v roce 2022 či dokonce později. Chybí totiž podpora Xboxu One, na nějž se Microsoft zavázal vydávat všechny nové exkluzivní hry po dobu několika let.

Forza Motorsport - Official Announce Trailer

Oznamovací trailer o nejnovějším přírůstku do série Forza Motorsport moc neprozradil.

Pojďme se ale podívat na to, co zatím o nové Forze Motorsport víme. Podle oficiálního vyjádření je hra stále v rané fázi vývoje, což vyvrací úvodní spekulace o tom, že by nová Forza Motorsport vyšla jako úvodní titul Xboxu Series X. Co se grafiky a technického zpracování týče, očekávat máme ray tracing, 4K rozlišení, 60 fps a dále třeba dynamické odrazy jednotlivých aut viditelné v karoserii dalších vozidel či detailní povrchy tratí a pokročilou hru světla a stínů.

Za vývojem stojí opět studio Turn 10 a stejně jako další exkluzivity, také Forza Motorsport bude v den vydání dostupná prostřednictvím knihovny Game Passu. Čekání, jež nejspíše zabere ještě několik let, si tak můžeme alespoň zkrátit s Forzou Horizon 4, která se dočká vylepšené Series X verze s 4K rozlišením a podporou 60fps. To vše samozřejmě v rámci programu Smart Delivery, takže majitelé Xbox One verze dostanou Series X upgrade zcela zdarma.

Forza Horizon 4; screenshot: Series X optimalizace
Na Series X tak nejspíše v hned v den jejího vydání bude možné hrát alespoň sesterskou open world sérii Forza Horizon od studia Playground Games.

• Zdroje: news.xbox.com, forzamotorsport.net

Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 3 měsíce - 333 Kč/měsíc

999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 1 měsíc

339,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc

749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 249,83 Kč/měsíc

1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné (pro PC s Windows 10)
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), licence ke stažení, klíč pro Microsoft Store, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc

749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gpc1
Forza Horizon 5 - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Tvoje ultimátní dobrodružství Horizonu čeká! Prozkoumej překrásné kraje Mexika, které se neustále vyvíjejí a ve kterých si užiješ neomezenou a zábavnou řidičskou akci ve stovkách nejlepších aut na světě.

1 809,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XBSE0073
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Komiks Scratch Wars - Komiks

6 990,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Komiks Scratch Wars - Komiks

7 490,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

13 490,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001a
Xbox Series X + Xbox Stereo Headset
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

13 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001ab9
0
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací