Digitální zrcadlovka Canon EOS 100D se prodává už tři roky, ale stále si ve své kategorii drží jeden primát. Jedná se o zrcadlovku nejmenší a nejlehčí. A osobně si myslím, že nebude mít nikdy přímého nástupce, že nejmenší a nejlehčí zrcadlovkou, co se kdy prodávala, i zůstane.
Canon EOS 100D sice neoplývá nejmodernějšími funkcemi dostupnými u novějších zrcadlovek, ale fotografie nijak nezaostávají, jsou naprosto shodné s výstupy nových APS-C fotoaparátů. Tělo tak velmi dobře poslouží nenáročným uživatelům, které zajímá hlavně to, aby fotoaparát dělal pěkné fotografie a v batohu na cestách nezabral příliš místa.
Jednoznačně doporučuji raději menší jednoduchou zrcadlovku než vyspělý kompaktní fotoaparát za stejné peníze.
Od ostatních zrcadlovek Canon se recenzovaný model odlišuje i tím, že kromě černé varianty je k dispozici i varianta v elegantní matně bílé barvě, doprovázené světle šedými prvky.
Canon EOS 100D je skutečně prcek, jeho rozměry jsou 117 x 91 x 69 mm a hmotnost pouhých 407 g. Jeho nejbližší příbuzný, také poměrně malá zrcadlovka Canon EOS 1300D, má rozměry 129 x 101 x 78 a hmotnost 485 g.
Když jej poprvé vezmete do ruky, zjistíte, že malé rozměry fotoaparátu nejsou žádnou překážkou. Dobře se drží a při troše cviku i obstojně ovládá. I když tady musím hned na rovinu přiznat, že možnosti ovládání jsou velmi omezené, zejména pro ty, kdo jsou zvyklí na větší zrcadlovky Canon. Pro ty, kdo zkušenost nemají, nebudou snížené možnosti ovládání problém.
Při fotografování se mi líbila spoušť mírně zapuštěná do těla fotoaparátu s gripem, který ji obepíná, tělo se tak velmi dobře drží.
Díky mrňavé konstrukci nemá fotoaparát Canon EOS 100D stavový displej na horní straně těla, na okénko s údaji nezbylo místo. Jeho funkci tak nahrazuje zadní displej, kde se všechny údaje zobrazují.
Na zadní straně fotoaparátu ale najdete jeden zásadní nedostatek. Čtyřsměrný kloubový kurzor přišel o nabídky voleb ve všech svých směrech. Kromě nastavení citlivosti ISO a volby AF bodu tu tak není vůbec nic. Pro rychlé nastavení a snadný přístup k běžně používaným funkcím musíte tedy využít Quick Control, což je prostřední tlačítko kurzoru, se znaménkem „Q“.
Pokud zmáčknete “Q”, ke všem volbám se dostanete na dotykovém displeji, ale ta cesta ovládání už je delší. Osobně dávám přednost tomu, že mohu většinu nejpoužívanějších věcí nastavit přímo na těle fotoaparátu, podobně jako to mají ne o tolik dražší fotoaparáty Canon EOS 1300D a Canon EOS 760/750D.
Co mi dost vadilo, byla obtížně dostupná možnost korekce expozice. Změna se provádí po stisknutí tlačítka “Av” vpravo vedle displeje a pokud máte fotoaparát u oka, prakticky jej nelze nalézt. Hodil by se nějaký výstupek, který by prst navedl. Toporná je i samotná změna, musíte tlačítko stisknout a současně točit voličem u spouště.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100DFotoaparát Canon EOS 100D je vybaven i očním senzorem, takže se nemusíte starat o přepínání obrazu z displeje do hledáčku, což je pohodlné a velice praktické. Pokrytí optického hledáčku je kolem 95%, zvětšení obrazu 0,87× s dioptrickou korekcí od -3 do +1. Očnice okuláru je pryžová a měkká.
Kapacitní TFT dotykový displej Clear View II má 3“ úhlopříčku a rozlišení 1040000 px.
Jednoznačně největším přínosem dotykového displeje je to, že při prohlížení fotografií máte možnost pohybem listovat snímky a roztažením prstů se dostat na detailnější náhled. Při fotografování v živém náhledu je to zase možnost zvolit dotykem zaostřovací bod, případně dotykem rovnou pořídit snímek. Současně je možné po stisku znaménka „Q“ měnit ostření, režim snímání, měření jasu, vybírat kvalitu snímku, měnit vyvážení bílé, nebo přepínat mezi efekty či kreativními filtry.
Stejným tlačítkem vstoupíte do hlavního nastavení i při využívání hledáčku a dotykem rychle otevřete vše potřebné (například clonu, čas, ISO atp.) a ke změně použijete už jen rolovací tlačítko či dotyk. Ovládání dotykem je možné i zcela vypnout, ale kvůli omezeným možnostem kurzoru bych tuto variantu příliš nedoporučoval.
Nastavení jasů displeje se odehrává v sedmi úrovních a jeho pozorovací úhly jsou výborné ve všech podmínkách.
Vestavěný blesk má směrné číslo sice jen 9,4, ale můžete použít blesk externí. Interní blesk je velmi praktická výbava, mrzí mě, že digitální zrcadlovky Canon s full frame senzorem jím nejsou vybaveny.
Slot na paměťové SD karty je umístěn pod stejnými dvířky hned vedle akumulátoru, což může být pro někoho obtížněji přístupné. Obzvlášť pak při fotografování ze stativu.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 8, Doba expozice: 10s, ISO: 100, Ohnisko: 88mm, Kompenzace expozice: +0.7, Blesk: Ne, 22. září 2016 06:21:23.Přestože si stále hodně uživatelů myslí, že čím větší rozlišení senzoru, tím je fotoaparát lepší, není to tak úplně pravda. Obzvlášť u fotoaparátů s APS-C senzorem. Canon EOS 100D má rozlišení 18 Mpx, což považuji za naprosto ideální a pro většinu uživatelů i praktičtější než rozlišení 22 - 24 Mpx u podobných zrcadlovek. Na cestách nebudete muset ukládat tolik dat a s fotografiemi budete mít méně starostí při zpracování.
Navíc, když budete fotografie prezentovat na papíře, ani to vás nebude nijak limitovat. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud dáte vedle sebe snímky na papíře formátu 60 x 40 cm z fotoaparátu Canon EOS 100D, Canon EOS 80D a Canon EOS 7D Mark II, nikdo na výsledcích nepozná rozdíl.
Vyspělejší zrcadlovky budou mít navrch zejména při fotografování na vyšší hodnoty ISO, ale rozdíl nebude nijak výrazný. Můžete ho smazat pečlivějším zpracování snímku ve formátu RAW.
O kvalitu obrazu fotoaparátu se stará 14-bitový obrazový procesor DIGIC 5. Sériové snímání fotografií je 4 sn./s, což mi připadá naprosto dostačující. Mým nejpoužívanějším fotoaparátem je Canon EOS 5D Mark II, který zvládá pouze 3 sn./s, a nijak mě to nelimituje.
Hodnoty ISO lze nastavit v rozpětí 100-12800 (25600 po rozšíření v menu), hodnoty nad ISO 1600 ale doporučuji používat spíše uvážlivě. Toho rušivého šumu by tam už mohlo být pro někoho moc.
Expoziční časy závěrky jsou 30-1/4000 sekundy a jsou navíc doplněné i BULB režimem.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 8, Doba expozice: 6s, ISO: 100, Ohnisko: 24mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 22. září 2016 06:26:02.Fotoaparát Canon EOS 100D je vybavený akumulátorem LP-E12 s kapacitou 875 mAh s výdrží 350 snímků. Pokud však budete fotografovat hodně v režimu Live View, bude to i méně a na výdrž udávanou výrobcem se nedostanete. Údaj je to vyloženě tragický, blízký příbuzný Canon EOS 1300D vydrží 500 snímků. Pokud plánujete delší výlety, obzvlášť pokud natáčíte i videa, nevyhnete se pořízení záložního akumulátoru.
A když už jsme u toho videa. Full HD video se ukládá do souboru MOV rychlostí 30 sn./s. Zvuk je pouze mono, ale není problém si dokoupit externí mikrofon, pokud to s videem myslíte vážněji. Fázové detekční pixely tu svým větším pokrytím spolu s 9 křížovými ostřícími body napomáhají přesnosti a plynulosti ostření. Pokud tedy máte na těle nasazen STM objektiv, vybavený krokovým Stepper motorem s možností ručního dolaďování i snadného a tichého přeostřování, bude práce s videem velmi snadná.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 11, Doba expozice: 1/25s, ISO: 100, Ohnisko: 102mm, Kompenzace expozice: -1.7, Blesk: Ne, 22. září 2016 07:25:05.Pravděpodobně nejvýhodnější nabídku fotografického těla a dvou objektivů, pokrývajících rozsah ohnisek 18 - 300 mm (tj. 29 - 480 mm po přepočtu pro APS-C fotoaparát) nabízí obchod Alza.cz. Navíc za méně než 15 000 korun.
Tento set je velmi univerzální a pokryje vám většinu příležitostí při fotografování, široká ohniska při reportáži nebo v krajině a dlouhé ohnisko při fotografování zvířat nebo sportu. Pokud si objektivy pořídíte v setu s fotoaparátem, vyjdou vás levněji, než kdybyste si je kupovali jednotlivě.
Objektiv Canon EF-S 18 - 55mm IS STM je vybaven optickým stabilizátorem obrazu s rozsahem 4EV. Technologie motoru STM poskytuje téměř neslyšné zaostřování, povrchová úprava Super Spectra omezuje přesvětlení a zvyšuje ostrost, zatímco clona se sedmi lamelami zajišťuje jemné rozostření oblastí.
Lehký objektiv Canon EF 75 - 300mm F4.0 - 5.6 III USM Zoom s možností čtyřnásobného přiblížení je určený pro digitální zrcadlovky Canon. Ideální pro fotografování sportů, portrétů a divoké zvěře. Zaostřování objektivu je díky Micro USM pohonu rychlé a tiché. Tento pohon využívá piezoelektrického principu a je tvořen dvěma na sebe doléhajícími kroužky, z nichž jeden se chová jako stator, druhý jako rotor.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 11, Doba expozice: 1/40s, ISO: 100, Ohnisko: 24mm, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 9. září 2016 08:06:27.Z vlastní zkušenosti mohu říci, že Canon EOS 100D je jednoznačně nejlepší zrcadlovkou co se týče poměru výkon / cena. Jediné limity jsou v možnostech ovládání, pokud se však s tělem fotoaparátu sžijete, nebudou vás nijak limitovat. Osobně jako “lehkou zrcadlovku” aktuálně používám Canon EOS 760D, a to především díky dokonalému komfortu užívání (horní stavový displej, vyklápěcí zadní displej). Rozhodně ho nepreferuji kvůli výsledným fotografiím, ty jsou u dvakrát dražšího fotoaparátu úplně stejné.
Nabídku levnějších zrcadlovek dále rozšiřuje ve Fotomagazínu také testovaný Canon EOS 1300D, který je parametry s fotoaparátem Canon EOS 100D srovnatelný. Pro rozhodnutí, který z nich zvolit, doporučuji snad jen jedno: vzít všechny malé zrcadlovky Canon do ruky. Každému může sednout něco jiného. Pro někoho bude titěrnost “stodéčka” přednost, jinému s velkou rukou to už může vadit.
Technické informace | |
---|---|
Snímací prvek: | CMOS 18 Mpx, APS-C (28,3 mm) |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah expoziční časů: | 1/4000 s až 30 s, BULB režim |
Maximální ISO | 12 800 (25600 po rozšíření v menu) |
Baterie | 875 mAh, 350 snímků |
Videosekvence: | Full HD až 1920 x 1080, 23,52 snímků/s |
Rozměry (š × v × h) a hmotnost | 11,68 × 9,07 × 6,94 cm, 407 g |