Co musíte vědět o polarizačních filtrech

Zobrazit katalog
Polarizační filtry

První nutné příslušenství

S pořízením digitální zrcadlovky a několika objektivů se může stát, že fotografování začne opravdu bavit a fotograf se začne rozhlížet, jak svým fotografiím co nejvíce pomoci. Prvním, jednoznačně nejužitečnějším příslušenstvím je polarizační filtr. Tohle šikovné temné sklíčko před přední čočku objektivu je výborným pomocníkem v mnoha situacích a žádným sebelepším grafickým programem jeho absenci nenahradíte.

Z vlastní zkušenosti člověka, který je na účincích polarizačního filtru závislý, mohu říci, že pokud náhodou nemám polarizační filtr a vím, jak by to s jeho použitím mohlo vypadat, ani nefotografuji. Vím, že to nebude dokonalé.

Situací, kde polarizační filtr fotografované scéně pomůže, je mnoho. Stejně tak je hodně chyb, kterých se můžete při jeho používání dopustit. Široká je i nabídka polarizačních filtrů. Vše se pokusím co nestručněji popsat, abych výběr před nákupem zjednodušil.Canon EOS 1300D

    Efekt polarizačního filtru: zvýraznění intenzity barev vegetace, odstranění odlesků hladiny, vyčištění obzoru, zvýraznění mraků
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozice: 0.8s, ISO: 100, Ohnisko: 17mm, Kompenzace expozice: -3, Blesk: Ne, 27. října 2015 17:43:03, Parque Nacional Natural Tatamá, Kolumbie.

Trocha polarizační filtrovací teorie

Polarizační filtr se montuje do krátkého závitu před objektiv fotoaparátu. S použitím polarizačního filtru lze dosáhnout věrnějšího podání barev a lepšího vykreslení oblohy. Z optického hlediska se jedná o speciální druh polarizátoru.

Světlo je z pohledu fyziky elektromagnetické vlnění, které kmitá ve všech směrech. No a polarizační filtr propustí jen tu část vlnění, která kmitá pouze v jednom směru. O propuštění a odfiltrování rozhoduje fotograf natáčením polarizačního filtru. Ten se totiž skládá ze dvou částí, které se vůči sobě dají natáčet a tím se významně mění účinek filtru. V praxi to funguje tak, že filtr našroubujete na objektiv a otáčením jeho částí ovlivňujete míru filtrace. Tím, že filtr odstraňuje odlesky od nekovových povrchů, se otevírá široká škála jeho použití nejen v krajinářské fotografii.

Polarizační filtry nejsou pouze doménou objektivů pro zrcadlovky, můžeme se setkat s použitím předsádkového tubusu pro některé kompaktní fotoaparáty, které mají závit na kořenu objektivu nebo přímo na těle fotoaparátu. Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: zvýraznění intenzity barev bříz, kontrast obrazu při focení teleobjektivem.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 8, Doba expozice: 0.6s, ISO: 100, Ohnisko: 500mm, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 6. listopadu 2010 09:28:33, Národní park České Švýcarsko, Česko.

Asi nejznámějším a pro mnoho fotografů asi stále jediným účinkem polarizačního filtru je ztmavení modré oblohy. Tím ale možnosti jeho použití rozhodně nekončí.

Obzor vyčistíte od modravého oparu, zvýšíte jeho kontrast, “uvidíte dále”. Zejména po dešti, nebo přímo za deště, v listnatém lese významně zvýšíte intenzitu barev vegetace. U makrofotografie detailů rostlin nebudou listy “šedozelené”, ale opravdu intenzivně zelené, barvy budou mít vyšší saturaci. Při snímání mělké vodní hladiny uvidíte kamenité dno, hladina nebude nevzhledně šedivá. Odstraněním odlesků vynikne i barva srsti u zvířat. Ztmavením modrých částí oblohy významně vyniknou bílé obláčky na obloze rozeseté. V temných soutěskách s tekoucí vodou prodloužíte expoziční čas pro zaznamenání proudění vody.

Odstraněním odlesků totiž vynikají barvy. Souvisejícím účinkem polarizačního filtru může být i to, že ztmavením modré oblohy usnadníte fotoaparátu přesnější exponování, scéna bude světelně vyrovnanější, tmavší popředí se prosvětlí.

Tady musím ovšem přiznat, že se na svých fotografických workshopech často setkávám s tím, že klienti při otáčení polarizačním filtrem jeho účinek v hledáčku nevidí, neví, na jaký odstín barvy v obraze se mají koukat, aby byl účinek zřejmý. Chce to trochu cviku. Vědět kam se dívat, na jaké části snímané scény může být účinek nejsilnější.

Canon EOS 1300D

    Efekt polarizačního filtru: zvýraznění intenzity barev vegetace, odstranění odlesku vodní hladiny, zobrazení dna říčky, prodloužení. expozičního času.

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozice: 1/20s, ISO: 100, Ohnisko: 33mm, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 26. září 2015 14:43:21, Kamenice, Národní park České Švýcarsko, Česko.


Stručná učebnice polarizačního fotografa

Používání polarizačního filtru chce praxi, po čase ale budete volit v přírodě motivy i podle toho, že správně odhadnete jeho účinek. Krásné obláčky na modré obloze dominantou fotografie, zelený les za deště, nebo nádherné kamenité dno lesního jezírka. O účinnosti polarizačního filtru rozhoduje počasí, ne vždy jsou podmínky pro zvýraznění jeho efektu vhodné.

Prvním opravdu nutným pravidlem je polarizačním filtrem točit. Možná se smějete, ale už jsem párkrát viděl, jak si někdo stěžoval, že filtr nefunguje. Tím, že budete točit, regulujete jeho účinek. Ten je nejsilnější, pokud máte slunce, tj. zdroj světla, 90° od směru fotografování.

Polarizační filtr funguje nejvíce tehdy, když je objektiv namířen kolmo ke slunci. Bude-li slunce přímo na jihu, polarizační efekt bude největší, pokud namíříte objektiv na východ nebo západ. Naopak, když polarizační filtr namíříte ve směru slunečního svitu, má nulový efekt.

Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: nevhodné ztmavení oblohy pouze na jedné straně fotografie, odstranění oparu na obzoru.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 14, Doba expozice: 1/40s, ISO: 100, Ohnisko: 19mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 28. prosince 2008 12:09:09, Studenec, Národní park České Švýcarsko, Česko.


Ne vždy ale platí, že nejsilnější účinek polarizačního filtru je ten nejlepší!

Nejčastější chybou, které se můžete při používání filtru dopustit, je přehnaný efekt pouze na jedné straně fotografie při používání širokoúhlého objektivu. Protože objektiv zabírá větší úhel (a filtr působí nejvíce v úhlu 90°), snadno se stane, že zaberete i kus oblohy, kde nebude působení objektivu zřejmé. Máte půlku fotografie temně modrou a druhou bílomodrou (bez účinku filtru). Já to dělám tak, že v podobných situacích točím filtrem tak, aby jeho účinek byl ve středu fotografie, i když vím, že v kraji by byl silnější.

Při používání polarizačního filtru je nutné si uvědomit, že jeho sklo je tmavé, u fotografování budou vycházet delší expoziční časy a z ruky budete mít více rozmazaných fotografií. Doporučuji používat stativ nebo nějakou oporu.

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: zvýraznění intenzity barev vegetace, výraznější prokreslení oblaků, vyčištění obzoru, ztmavení modré oblohy.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Clona: 14, Doba expozice: 1/30s, ISO: 100, Ohnisko: 17mm, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 2. květen 2008 17:17:59, San Quírico d´Orcia, Toskánsko, Itálie.


Další chybou, se kterou se setkávám, je to, že fotograf šroubuje polarizační filtr přes další filtr, který už na objektivu je. Nejčastěji to bývá UV filtr, který většina používá jako krycí bezpečnostní ochranu objektivu. Je nutné si uvědomit, že každé další sklo před objektivem snižuje jeho optické vlastnosti, fotografie budou neostré, nekontrastní, barevně posunuté. Při dvou našroubovaných filtrech bude navíc i výraznější vinětace. Jestli chcete polarizační filtr používat, vždy sundejme ten, co už na objektivu je.

Pokud budete fotografovat s polarizačním filtrem, snadno se vám může stát, že budete řešit dilema, kde v obraze má mít filtr největší účinek. Má to být tmavší obloha s obláčky, nebo vodní hladina s mělkým břehem v popředí? Celá fotografie odpolarizovat s maximálním účinkem nejde, musíte se rozhodnout, kde to má být více. Variantou může být i pořídit dvě fotografie s různým účinkem filtru a pak je složit v grafickém programu.

Je ještě jeden faktor ovlivňující účinnost filtru, tím je nadmořská výška. S vyšší polohou nad mořem ubývá prachových částic ve vzduchu. Navíc obloha je sama o sobě tmavší a sytější, je nutné polarizační filtr používat s rozvahou. Jeho nadměrné použití, obloha temně modrá až černá, je častou chybou při jeho používání. Pokud to však není umělecký záměr. Osobně se podobnému nijak nebráním, pokud to je účelné.

A jedna rada na závěr, při změně kompozice z fotografování na šířku na fotografování na výšku nezapomeňte polarizačním filtrem opět otočit do té správné účinnosti. 


Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: zvýraznění barev a kontrastu při focení dlouhým teleobjektivem.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Clona: 14, Doba expozice: 1/20s, ISO: 100, Ohnisko: 400mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 2. června 2008 18:33:37, Toskánsko, Itálie.


Několik rad k výběru

Pokud si budete polarizační filtr vybírat, je pár věcí, na které je potřeba se zaměřit. Prvně zvolte průměr filtru podle závitu objektivu, pro který polarizační filtr potřebujete. Ideální však je, pokud v počátku volíte objektivy tak, aby měly všechny průměr filtrového závitu například 77 mm, nemusíte pak mít více polarizačních filtrů s různými průměry. Pokud máte objektivů více, pořiďte si filtr pro objektiv s největším průměrem závitu. Pro ty menší si pak můžete pořídit redukci. Bohužel platí: větší průměr filtru = vyšší pořizovací cena.

I když máte průměr filtru jasný, rozhodování pro výběr vám to příliš neusnadní, nabídka polarizačních filtrů je opravdu široká, se značným cenovým rozpětím. Proč jsou některé filtry draží a některé levnější?

Nejlepší filtry mají firmy Hoya a B+W. Používají nejkvalitnější optické sklo a jejich mechanické zpracovaní bývá preciznější, jsou i odolnější. Kvalitou překvapivě srovnatelné jsou polarizační filtry české firmy VFFOTO.

Kvalitnější zpracování obroučky z mosazi vydrží více než obroučka levnější hliníková. Dražší polarizační filtry mají antireflexní vrstvy a platí, čím více antireflexních vrstev, tím vyšší cena. Tyto vrstvy jsou velmi užitečné, zabraňují odleskům, pokud snímáte v protisvětle. Některé polarizační filtry mají navíc speciální vrstvy jako ochranu proti poškrábání.


Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: zvýraznění barev a kontrastu při focení dlouhým teleobjektivem.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Clona: 18, Doba expozice: 1/100s, ISO: 100, Ohnisko: 40mm, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, 11. října 2008 18:09:34, Národní park České Švýcarsko, Česko.


Polarizační filtry si můžete pořídit i ve verzi “slim” (tenký), které mají slabší obroučku a při použití na širokoúhlých objektivech nevinětují. Když budete totiž fotografovat s ohniskem 16 mm na fotoaparátu s full frame formátem, může se stát, že s polarizačním filtrem budete mít tmavé rohy fotografie. S prodlužováním ohniska už toto tolik nehrozí. Vždy záleží na konkrétním objektivu, doporučuji tedy vyzkoušet, nebo pro opravdu širokoúhlý objektiv koupit rovnou verzi “slim”. K vyzkoušení doporučuji světlou rovnoměrně nasvícenou bílou stěnu, v počítači si pak prohlédněte, jestli nejsou rohy výrazně tmavší než prostředek snímku.

Novinkou posledních let jsou filtry HD Ready od firmy Hoya. Tyto polarizační filtry plní svoji funkci stejně jako filtry klasické, ale jejich sklo není tak tmavé. Nesebere tolik světla, lze bezpečněji fotografovat z ruky. Což je praktické zejména pro ty, kteří používají polarizační filtr při makrofotografii, při fotografování zvířat nebo na cestách nepoužívají stativ.

A jedno upozornění: na trhu jsou dva typy polarizačních filtrů, lineární a cirkulární. Liší se jak vhodností použití, tak cenou. Pro digitální fotoaparáty jsou vhodné cirkulární polarizační filtry. Jsou sice o něco dražší než lineární, ale jsou pro digitální fotoaparáty předurčené. S lineárním polarizačním filtrem totiž může mít problém jak autofokus, tak hlavně expozimetr fotoaparátu, kdy může dojít ke špatnému měření expozice, fotografie bude moc světlá, nebo příliš tmavá.

Dříve, v analogové fotografii, se ještě vyplatilo přemýšlet o oteplujících polarizačních filtrech, ale v době, kdy si můžeme při fotografování nastavit vyvážení bílé, není třeba tuto variantu řešit.

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačního filtru: zvýraznění intenzity barev, výraznější prokreslení oblaků, vyčištění obzoru, ztmavení modré oblohy.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozice: 1/4s, ISO: 100, Ohnisko: 17mm, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 30. června 2016 10:38:11, Schloss Neuschwanstein, Bavorsko, Německo.

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Fotografie pořízená bez polarizačního filtru. 
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 18, Doba expozice: 1/125s, ISO: 100, Ohnisko: 16mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 3. července 2016 11:01:18.

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Fotografie pořízená s polarizačním filtrem. 
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 18, Doba expozice: 1/125s, ISO: 100, Ohnisko: 16mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 3. července 2016 11:01:10..


Polarizační filtry patří mezi základní prvek výbavy fotografa. Jeho zásluhou docílíte věrnějšího podání barev a lepšího vykreslení oblohy. Fotografické filtry však existují i v dalších verzích – vedle polarizačních jsou k dispozici i přechodové, UV a Neutrální (ND) filtry.

Ondřej Prosický

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.4,8 16×
HOYA 67mm HRT
Polarizační filtr - 67 mm, klasické provedení, šroubovací
1 575,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: HO004e6
4,0
TrueCam Mx magnetický CPL filtr
Polarizační filtr - magnetický
499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CH550m1
4,6 142×
TrueCam A5, A6, A7 CPL filtr
Polarizační filtr - šroubovací
549,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: CH550c
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací