Recenze Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Zobrazit katalog
Recenze Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Amatérští a začínající fotografové milující krajinářskou fotografii by měli zbystřit. Společnost Canon uvedla na trh zbrusu nový širokoúhlý objektiv. Oplývá Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM vedle skvělé ceny i odpovídající optickou kvalitou? Zjistíte v naší dnešní recenzi.

Široké ohnisko pro APS-C fotoaparáty

Pokud vlastníte fotoaparát s krop faktorem, dodávaný setový objektiv v rozsahu ohnisek 18-55 mm je ve skutečnosti rozsahu 29 - 88 mm, zabírá tudíž menší úhel. A to je občas při fotografování krajiny, architektury nebo reportáže ve stísněných prostorech málo. Dříve nebo později se začnete rozhlížet po vhodné alternativě. Tady si neodpustím poznámku: před pořízením širokoúhlého objektivu na fotoaparát s formátem senzoru APS-C zvažte, jestli je to pro vás řešení i do budoucna. Jestli by třeba nebyl vhodnější full frame se širší nabídkou opravdu kvalitních objektivů.

Z osobní zkušenosti nedoporučuji příliš studovat nabídku alternativních výrobců, ale zůstat při výběru u firmy Canon. No výběru,... Pokud potřebujete univerzální objektiv se širokým ohniskem za pár korun, moc na výběr nemáte. Ale ono to nevadí, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM je až na pár drobných neduhů poměrně praktické a kvalitní řešení.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM; recenze; objektiv

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM nový širokoúhlý objektiv s ambicí oslovit začínající či amatérské krajinářské fotografy.

Lehlý plastový objektiv Canon

Když objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM vytáhnete z krabice, jako první vás překvapí jeho nízká váha, jeho hmotnost je pouhých 240 g. Objektiv je snadno transportovatelný i díky svým rozměrům, na výšku má 74,6 mm a průměr 75,0 mm. Přední závit pro filtry je 67 mm, což není průměr úplně rozšířený, ale zase ušetříte pár korun při nakupování dalšího příslušenství. Filtry na objektivy s rozšířenějším průměrem 77 mm jsou dražší. 

Objektiv má dva prstence, široký slouží k zoomování, úzký k doostřování. U jiného objektivu by mi ten úzký prstenec asi vadil, ale u širokáče Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM to není takový problém, manuální ostření u něj většina uživatelů bude používat minimálně.

Na levé straně je obvyklé přepínání z autofokusu na ruční ostření a pod ním je přepínač stabilizátoru.

Nízké hmotnosti objektivu bylo dosaženo použitými materiály. Objektiv je z velké části plastový. Sice působí solidním, kvalitním dojmem, ale plast je prostě plast. Ale vůbec se toho nebojte, pokud nepojedete fotografovat závody do pouště nebo do tropického pralesa v období dešťů, objektivu se nic nestane. Před mnoha lety jsem byl s objektivem velmi podobné plastové konstrukce několik týdnu na jachtě po sopkách v Karibiku a vše v pohodě ustál, deště, stříkance slané vody, vulkanické exhalace i prach. Pokud objektiv nehodíte omylem na dlažbu před Pražským hradem, jeho “neodolnost” vám vadit nebude. Osobně si myslím, že problém bude jen v životnosti. Objektivy Canon konstrukce “L” vydrží i desítky let, ale testovaný Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM se rozpadne dříve. Velmi pravděpodobně to bude ulomený kus bajonetu, protože i ten je bohužel plastový. 

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM; recenze; objektiv

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 760D, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ohnisko 11mm, clona f/14, ISO 100, čas 1/50s.

Objektiv překvapí svou optickou kvalitou

Ačkoli se dá odhadovat, že optická kvalita nebude nijak úchvatná, výstupy nejsou vůbec špatné. A to přesto, že se jedná o zoom objektiv širokého ohniska, kde obvykle z fyzikálních důvodů bývá vad nejvíce. Ve středu fotografie je ostrost pěkná, k rohům se bohužel poměrně výrazně ztrácí. 

Výrobce uvádí, že se optická soustava skládá ze 14 členů v 11 skupinách, z toho jeden je z UD skla, což napomáhá k redukci optických vad, zejména chromatické aberace. Clonu tvoří 7 zakulacených lamel a maximální úhel záběru je cca 107° diagonálně. 

Na fotografiích pořízených objektivem Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM je jasně patrné, že je objektiv nejostřejší okolo clony f/11. Při použité minimální cloně f/4.5 - f/5.6 je to bída. Když bude málo světla, malinko přicloňte, i za tu cenu, že budete muset trochu zvednout hodnotu ISO.

Výše popsané přibližně platí pro obě krajní ohniska objektivu (10 mm a 18 mm), jen u toho delšího ta optimální ostrost od clony f/13 rychleji klesá.

Objektiv poměrně výrazně vinětuje, od středu obrazu k okrajům fotografie se snímek ztmavuje. Na širokém ohnisku více než na tom delším. Toto lze však snadno odstranit při zpracování v RAW konvertoru. 

Díky použití UD skla se objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM poměrně slušně pere s chromatickou aberací, tj. s nevzhlednými barevnými konturami na přechodech světlých a tmavých objektů. Na snímcích je sice aberace vidět, ale není to nic tak hrozného, jako to bývalo na starších objektivech Canon. Navíc, i toto lze při vyvolávání snímku snadno opravit. 

Odhaduji, že není daleko doba, kdy i levné zrcadlovky Canon budou mít softwarové odstraňování vad objektivů přímo v těle fotoaparátu tak, jak se s tím už nyní setkáváme u těl profesionálních.

Chování objektivu v protisvětle bych hodnotil jako nadprůměrné, ztráty kontrastu nebo nějaké odpudivé závoje se nekonají. Snad jen se sluncem v přímém záběru se tam nějaký odlesk objeví, ale to se dalo celkem čekat. Odlesky mají i mnohem dražší objektivy. Stejné je to se sférickým zkreslením. To se sice zejména na tom nejkratším ohnisku objevuje, ale pokud ho nebudete hledat, rušit nebude. Obzvlášť, pokud nefotografujete architekturu, ale pouze krajinu nebo reportáž. 

Objektiv dokáže zaostřit nejblíže na vzdálenost 22 cm, přičemž optika při použití ohniska 18 mm poskytne zvětšení 0,15×. Při troše šikovnosti a vhodném motivu tak lze fotografovat menší objekty s využitím okolního prostředí, například mloka u potoka se zobrazeným okolním lesem. Tedy, nebojte se zkusit “širokoúhlé makrofotografie”.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM; recenze; objektiv

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 760D, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ohnisko 12mm, clona f/14, ISO 100, čas 1,6s.

Tiché ostření s STM, Stepping Motor

U nového ostření pracuje více elektronika než mechanika a objektiv v plné šíři uplatní své přednosti ve spolupráci s hybridními CMOS snímači. Výrobce uvádí, že STM je rychlejší nejen než běžné krokové motory, ale i než vyspělejší USM systém. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že ano, ale hodně záleží na tom, jaký objektiv s STM ostřením používáte. 

Testoval jsem také objektivy Canon EF-S 24mm f/2.8 STM a Canon EF 50mm f/1.8 STM, ale recenzovaný “širokáč” Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM byl z nich jako jediný absolutně neslyšný. Pokud nemáte zapnutou zvukovou signalizaci zaostření, máte pocit, že je objektiv v režimu MF a neostří.

U dříve testovaných objektivů s STM byla výhoda nového ostření jen při práci s videem.

Další výhodou použitého ostření je i taková drobnost, že není tolik náročné na energii. Baterie déle vydrží, což se fotografům, kteří hodně cestují, hodí. Šikovná je i možnost ručního ostření bez nutnosti přepínání AF/MF. Odhaduji, že díky konstrukci bez tolika mechanických dílů vnitřní konstrukce objektivu Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM v terénu i déle vydrží. 

Technologie STM ostření je fajn, zejména pro ty, kteří natáčejí videa digitální zrcadlovkou. Ta absolutní neslyšitelnost při ostření během fotografovaní velký praktický účinek nemá. 

Že popsaná technologie není jen pokus, ukazuje to, že firma Canon vyvíjí stále nové objektivy s STM ostřením dalších ohnisek.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM; recenze; objektiv

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 760D, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ohnisko 10mm, clona f/11, ISO 100, čas 1/40s.

Vestavěná IS stabilizace objektivu

Jednou z dalších výhod testovaného objektivu je jednoznačně vestavěná stabilizace. Pokud často fotografujete ve špatných světelných podmínkách, doporučuji si její chování na objektivu pořádně osahat. Každý má trochu jinou techniku, někdo udrží časy delší, někdo jen ty kratší.

Přestože výrobce uvádí, že se jedná o stabilizaci čtyřkrokovou, doporučuji se do expozičních časů okolo 1 s příliš nepouštět. Sám jsem to zkoušel a odpadu bylo více než by bylo v praxi únosné. Při ohnisku 18 mm se doporučuje u objektivů bez stabilizace expoziční čas kratší než 1/20s. Pokud však zapnete stabilizaci, můžete časy prodlužovat. Já jsem byl poměrně úspěšný okolo časů expozice 1/5 s. U času 1/2 s byla většina snímků strhnutá a delší časy nebyly použitelné vůbec.

Je nutné si uvědomit, že stabilizace je vhodná zejména pro delší ohniska objektivů. Tam je jejich přínos značný a z vlastní zkušenosti vím, že není problém udržet expoziční časy čtyřikrát prodloužené, při troše šikovnosti i delší.

U širokoúhlých objektivů doporučuji jít spíše cestou zvýšení hodnoty ISO, ať vycházejí kratší expoziční časy a fotografie je ostrá.

Tichý a ostrý APS-C širokáč

Pokud mám fotografování objektivem Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM nějak shrnout, tak asi takto. I přes svoji poměrně málo odolnou konstrukci podává objektiv celkem pěkný optický výkon, kdy ale moc nedoporučuji používat tu minimální clonu f/4.5-5.6. K vestavěné stabilizaci je třeba přistupovat spíše s rezervou, k propagovaným čtyřem krokům prodloužení časů expozice se spíše nedostanete. A to i díky poměrně nízké váze objektivu, která ale může pro někoho být dost výraznou předností.

Nejvíce mě však zaujala rychlost, přesnost a absolutní nehlučnost ostření. Což ocení zejména ti, kteří používají digitální zrcadlovky Canon i na natáčení videa. Vestavěné STM ostření objektivu je pro podobné činnosti vyloženě předurčeno.

Bohužel, objektiv EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM se standardně nedodává se sluneční clonou.

Objektiv nemá v nabídce firmy Canon v podobné příznivé ceně žádnou konkurenci, proto jej mohu majitelům APC-S fotoaparátu toužícím po širším ohnisku jednoznačně doporučit. 

Závěrečné hodnocení Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Hodnocení 73% Alza.cz

Hlavní parametry

Konstrukce

60 %

Obrazová kvalita

70 %

Poměr cena / výkon

90 %

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM; recenze; objektiv

Klady

  • Nízká cena
  • Rychlé a přesné ostření
  • Vestavěná stabilizace

Zápory

  • Nižší odolnost konstrukce
  • Horší kresba na nejnižších clonách f/4.5-5.6
  • V balení není sluneční clona

Technické informace
Minimální ohnisková vzdálenost:10 mm
Maximální ohnisková vzdálenost: 18 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko)f/4,5
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko)f/5,6
Optický stabilizátor:Ano
Typ bajonetu:Canon EF-S
Vhodný pro formát snímače:APS-C

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

4,8 35×
Canon EF-S 10-18mm f/4.5 - 5.6 IS STM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF-S, určen pro APS-C (ekv. 16 - 29 mm), závit pro filtry 67 mm, automatické ostření, stabilizace, váha 240 g
Cenová bomba
5 569,- Ušetříte 1 021,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: OC32m
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací