Hlavní parametry
Konstrukce
80 %
Obrazová kvalita
90 %
Poměr cena / výkon
70 %
Dlouho očekávaný nástupce modelu X-T1 od Fuji je tady. Model X-T2 byl představen začátkem července a nyní se konečně dostává na náš trh. Na skladě již máme set se základním objektivem 18-55. Jak se povedl? Vše vám řekneme v této recenzi.
Fuji X-T2 si bere to nejlepší ze svých předchůdců X-T1 a X-Pro2. Vzniká tak zatím nejlepší fotoaparát od Fuji, jaký jsem mohl otestovat. Fotoaparát vyniká perfektní kvalitou kresby, dokonale propracovaným tělem a hlavně nejrychlejším autofokusem, co kdy Fuji udělalo.
Již model X-T1 byl velmi dobře navržen a tak zde nedošlo k žádným radikálním změnám. Vše bylo pouze vylepšeno k ještě větší dokonalosti.
Model X-T2 je oproti svému předchůdci trochu větší a zároveň byl drobně přepracován grip. Výsledkem je tak daleko pohodlnější úchop.
Pokud bychom porovnali T2jku s X-Pro2, tak zjistíme, že rozměrově jsou si podobné. T2 je celkově sice trochu menší, ale zase má vystouplou kapličku s hledáčkem. Obrovský rozdíl je však v držení díky gripu u T2. X-Pro 2 se rozhodně nedrží tak dobře.
Fuji X-T2 má nově přepracovaný hledáček. Jeho rozlišení a velikost zůstaly sice stejné jako u modelu T1, tedy 2,3 mil bodů při zvětšení 0,77×. Znatelně se však zlepšila obnovovací rychlost hledáčku a hlavně jeho jasnost. Dle slov výrobce je nový hledáček 2× jasnější oproti T1.
Aktuálně jsem neviděl lepší hledáček, než ten v X-T2. Je to doslova slast skrz něj fotografovat. Vždyť můj Canon 5D má zvětšení hledáčku „jen“ 0,7× a pořád je to jeden z největších hledáčků ve své třídě. Hledáček v T2 se zvětšením 0,77 je tak obrovský a při pohledu skrz něj se vám otevře doslova nový svět.
Jelikož nejvíce fotografuji černobílé, tak na elektronickém hledáčku nejvíce miluji možnost vidět skrz něj černobílý obraz. Rovnou si tak mohu udělat představu, jak přibližně bude finální fotografie v černobílé podobě vypadat.
Kromě hledáčku bylo drobně přepracováno i ovládání a display. Display je nyní možno částečně naklonit i v druhé rovině. To se vám bude hodit například při focení na výšku. Velikost a rozlišení displaye zůstalo stejné jako u předchůdce, tedy 3“ a 1 040 000 bodů.
Dále byly upraveny oba rollery pro výběr času a ISA. Oba je nyní možné snadno zaaretovat, aby nedošlo k jejich nechtěnému posunu.
Hlavní změnou v ovládání je přidání joysticku pro přímou volbu ostřících bodů - stejně jako je tomu u modelu X-Pro2. Volba ostřicích bodů je tak nyní o dost rychlejší. To ocení zejména reportážní a sportovní fotografové. Vypadá to sice jako drobnost, ale sám jsem si na joystick neuvěřitelně zvyknul a už bych se ho nevzdal.
Nový čip - to bylo to, na co se u nástupnického modelu čekalo nejvíce. Přeci jen 16 megapixelů už začínalo být oproti konkurenci málo. T2 tak dostala stejný čip, jaký jsme mohli poprvé vidět u modelu X-Pro2.
Opět se jedná o osvědčený X-Trans snímač velikosti APS-C ovšem ve III. verzi a s rozlišením 24 megapixelů. Pro dosažení lepší kresby je snímač opět bez low-pass filtru. Citlivost sensoru byla navýšena na ISO 51 200.
Rozdíl v kresbě a množství detailů oproti předchozí verzi s 16 megapixely je propastný. Již cca. ½ fotím se stejným čipem v modelu X-Pro 2 a nemohu si ho vynachválit. Vytisknul jsem z tohoto čipu již několik fotografií ve velikosti přes 1 metr a všechny vypadaly naprosto perfektně. Kresba předčí i většinu běžných APS-C zrcadlovek.
Fotit se dá zcela běžně na ISO 3 200. ISO 6400 je potřeba brát již s rezervou. Hodně zde záleží na konkrétní scéně a situaci. Každopádně fotografie na ISO 6 400 si zachovávají kresbu a prokreslení detailů. S šumem je tedy možno pracovat a nedochází k rozmazání detailů.
Již od prvních modelů mají fotoaparáty Fuji vestavěnou Wifi. Co bych za to dal u svých zrcadlovek. Díky aplikaci v mobilu si tak můžete fotky rychle stáhnout a ihned sdílet na sociálních sítích, či je poslat třeba do tiskárny.
Můžete ale například pomocí mobilu svůj fotoaparát dálkově ovládat, což je super věc. Velice se to hodí například na rodinné fotografie nebo když fotoaparát potřebujete odpálit z jiného místa.
Na displayi mobilu vidíte veškeré nastavení, ale hlavně se také přenáší obraz. Vidíte tedy úplně to samé, jako když se díváte do hledáčku. Můžete si tak snadno počkat na ten pravý okamžik a v tu chvíli zmáčknout spoušť.
Rychlost, autofokus a zvláště sledování objektů byla vždy slabina Fuji fotoaparátů. Postupně jsem vlastnil či vyzkoušel skoro všechny Fuji fotoaparáty z poslední doby. Fuji s každým novým modelem neustále zrychlovala ostření a vylepšovala tracking. Stále to ale nebylo ono.
Tracking jsem vždy zkoušel na vlastních dětech, které jsou hodně neposedné. Fuji to, bohužel, nedával a cca 8 z 10 fotek byly mimo. Modelem X-T2 ale přináší radikální posun. Dokonce jsem byl schopen fotit děti na atletice. Tentokrát mohu říci, že bylo 8 z 10 fotek ostrých.
Ano, profesionální zrcadlovky určené na sport či wildlife mají autofokus stále rychlejší. Pro normální člověka je ale výkon autofokusu již zcela dostačující a nebudete narážet na jeho limity.
Bez váhání mohu říci - jednoznačně ano. Fuji má čip o velikosti APS-C stejně jako většina dnešních zrcadlovek. Co se týče kvality kresby, se tak T2 zcela vyrovná APS-C zrcadlovkám a dokonce jich i hodně předčí.
Na poli ovládání je na tom Fuji také daleko lépe, než většina běžných zrcadlovek. Skoro na všechno máte na Fuji tlačítka a ovládací prvky. Nemusí se tak nic hledat v menu, což by vás akorát tak zdržovalo. Samozřejmě ale nelze Fuji srovnávat s profesionálními modely jako je Canon 1D či Nikon D5.
Fujifilm X-T2 je vynikající fotoaparát, nebojím se říci, že nejlepší, jaký kdy Fuji vyrobilo. Ve většině aspektů tento fotoaparát předčí většinu konkurentů od ostatních značek ve třídě bezzrcadlovek.
Se svou cenou bezmála 46 tisíc to ale rozhodně nebude fotoaparát pro každého. Jedná se o velice výkonný stroj, který vyniká perfektní rychlostí a dokonalou kresbou, leckdy lepší než u některých zrcadlovek.
Obrovskou výhodou je velikost a váha těla. Ta je oproti zrcadlovkám cca poloviční při zachování stejných parametrů. Pro lidi, kteří hodně cestují nebo se nechtějí vláčet s těžkou zrcadlovkou, to tak bude určitě zajímavá volba.
Pokud by však pro vás cena byla až moc vysoká, doporučuji se podívat na model Fuji X-T10, jehož cena je dostupnější a pořád se jedná o skvělý fotoaparát.
Konstrukce
80 %
Obrazová kvalita
90 %
Poměr cena / výkon
70 %
Technické informace | |
---|---|
Snímací prvek: | APS-C 24 Mpx, 23,6 x 15,6 mm |
Objektivy: | Fujifilm X |
Paměťové médium: | SD /SDHC/ SDXC |
Rozsah expozičních časů: | 30–1/32 000 s, Bulb režim |
Rozsah citlivosti: | ISO 200–51 200 |
Videosekvence: | 4K při 30 sn./s |
Rozměry (š × v × h) a hmotnost: | 133 × 92 × 49 mm, 507 g |