S pořízením třetího fotografického těla (lehounký Canon EOS 760D) jsem přemýšlel i o nějakém praktickém objektivu, který by jej doplnil. Na krátké procházky, nebo do batohu k těžkému teleobjektivu, aby mohl být na druhém těle stále nasazený a připravený k okamžitému fotografování. Objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM byl sice lehký, ale jeho ohnisko bylo příliš dlouhé. Potřebovalo to něco širšího. Objevil jsem objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, v bazaru jsem použitý za pár korun pořídil, a jsem nadšený.
Titěrný objektiv kromě jiného používám jako praktickou krytku záložního těla Canon EOS 760D, které s sebou nosím zejména na natáčení videa. Objektiv používám jako základní při výletech, kdy se mi nechce tahat velké a těžké full-frame tělo. Největší předností objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM je totiž jeho miniaturní velikost a praktičnost. Pokud jej máte nasazený na těle fotoaparátu, zabere sestava stejně místa, jako by objektiv na těle nebyl. Uspokojují mě i optické vlastnosti objektivu a především jeho dokonalá univerzálnost.
Když objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 poprvé vezmete do ruky, možná se podivíte tomu, že toto může vůbec fotografovat. Je totiž opravdu mrňavý. Tloušťka objektivu je pouhých 22,8 mm a šířka jen 68,2 mm. S hmotností 125 g se jedná o vůbec nejmenší objektiv, který firma Canon vyrábí. Ne náhodou objektiv patří mezi tzv. pancake objektivy, které přesně odpovídají svému názvu (ang. pancake znamená palačinka, lívanec).
Pancake objektivy jsou specifickou skupinou objektivů, které se vyznačují miniaturními rozměry. Podstatou těchto objektivů je především skladnost a jednoduché přenášení. Objektivy mají obvykle tloušťku do 3 cm, takže jsou velmi skladné. To je obvykle ten hlavní důvod, proč si je pořizovat. Druhým důvodem může být kresba objektivu. Jelikož jsou pancake objektivy konstruovány s pevným ohniskem, je pro výrobce snadnější eliminovat případné optické vady a dosáhnout tak vyšší kvalitativní úrovně obrazu než u objektivů s proměnným ohniskem.
Objektivy pancake konstrukce jsou praktické zejména v reportážní fotografii. Jsou nenápadné a díky tomu, že se jedná především o pevná širší ohniska, fotografa konstrukce nutí být přímo v centru dění. Vznikají pak působivé kontaktní fotografie plné atmosféry. A to i proto, že se často jedná o objektivy poměrně světelné. S proměnným delším ohniskem tak působivé reportážní fotografie nezískáte.
Objektivy pancake mají obecně jen pár drobných limitů, o těch ale píši níže (vinětace, zkreslení).
Na objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM přes jeho drobnost najdete i věci, na které jste zvyklí z tradičních větších objektivů. Na plášti je přepínátko AF/MF a tenký prstenec pro manuální ostření. Přestože je ostřící prstenec velmi malý, dobře se používá, má krásně hladký a plynulých chod.
Závit pro filtry má průměr pouze 52 mm, což je velmi praktické, další náklady na příslušenství nejsou tak vysoké. Já jsem pořídil pouze filtr polarizační, na který jsem zvyklý u všech svých objektivů. Bajonet objektivu je poctivý kovový.
Asi jediné, co mě u objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM významněji mrzí, je to, že jej nelze použít na full frame fotoaparátech, nelze jej totiž vůbec nasadit. Objektiv, označený jako EF-S, je konstruovaný pouze pro fotoaparáty s formátem senzoru APS-C, s krop faktorem. Výsledné ohnisko tedy odpovídá 38 mm. To znamená, že diagonální úhel záběru je 59°10', horizontální 50°35' a vertikální 34°55'. Pohled je sice docela pěkný, odpovídá záběru lidského oka, ale těch opravdových 24 mm bych na full frame fotoaparátech využil více.
Přestože to možná někoho překvapí, objektiv se skládá z 6 optických členů v 5 skupinách, najdete tu i asférický člen. Clona objektivu je tvořena sedmi lamelami s kruhovým otvorem a lze ji nastavit v rozsahu f/2.8 až f/22.
Při automatickém zaostřování dobře funguje tichý STM motor. Zaostřování je plynulé a spolehlivé, ani jeho rychlost mě nijak neomezovala. Při ostření na bližší objekty se objektiv trochu vysouvá (maximálně 1 cm), ale přední příruba se neotáčí.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 9, Doba expozice: 1/100s, ISO: 100, Ohnisko: 24mm, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 1. srpna 2016 08:54:20.
Asi nejpřekvapivější předností objektivu je to, že jej lze použít jako makroobjektiv pro fotografování detailů, ke kterým se můžete značně přiblížit. Typicky to bývají květy rostlin, ale v pohodě takto lze fotografovat i větší trpělivější hmyz. Například motýly nebo vážky v chladném ránu.
Díky poměrně nápadité konstrukci objektivu je totiž minimální zaostřitelná vzdálenost pouze 16 cm, k fotografovaným objektům se můžete přiblížit velmi těsně. To není u širokoúhlých objektivů příliš typické.
Použité ohnisko je poměrně široké, proto můžete k fotografovaným detailům promyšleně přidat něco z okolí, které výslednou fotografii krásně dotvoří - motýl ve svém přirozeném prostředí, například.
Poutavý výsledek bude umocněný tím, že při použití minimální clony (nebo mírného přiclonění na f/3.2 - f/3.5) je pozadí díky kruhové sedmilamelové cloně krásně krémově rozostřené. Pro co nejpůsobivější bokeh (efekt rozostření pozadí mimo hloubku ostrosti) doporučuji se co nejvíce přiblížit k fotografovanému objektu, ideálně až na hranici minimální zaostřitelné vzdálenosti. Důležité je pak přesné zaostření, při cloně f/2.8 je hloubka ostrosti velmi malá a optické vlastnosti budou nejlepší při komponování drobného objektu na střed fotografie.
Objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektiv delšího ohniska úplně nenahradí, ale jeho používání k fotografování detailů je rozhodně více než nouzové.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250s, ISO: 100, Ohnisko: 24mm, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 18. dubna 2016 14:38:00.
Pokud chcete ostrý objektiv pro fotografické tělo s APS-C formátem, objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM je ideální řešení. Je totiž pro podobné využití dokonale vyvážen. Když jeho ostrost na těle Canon EOS 760D porovnáte třeba s “L” objektivem Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM (který je na full frame těle excelentní), pevná “dvacetčtyřka” ostrostí jasně vede.
Ve středu fotografie je snímek při cloně f/2.8 podobně ostrý jako při cloně f/8. Pokud vybrat clonu, při které je objektiv nejostřejší, tak je to mezi clonami f/4 a f/5. Pokud se ale zaměříme i na rohy fotografie, je to na f/5.6 lepší.
Trochu mě zarmoutilo jen to, že pokud objektiv přicloníte na více než f/8, schopnost přenášet detaily do fotografie poměrně rychle klesá a už clona f/11 je horší než zaclonění na f/2.8. Z toho vyplývá, že na dokonalé procloněné krajinky to nebude. U podobných motivů doporučuji maximálně f/8 - f/10.
Abychom jenom nechválili, objektiv má díky své jednodušší konstrukci několik menších vad.
Jedním z pohledů na obrazovou kvalitu objektivu je vinětace. Objektiv Canon EF-S 24mm f/2,8 STM při použité otevřené cloně (f/2.8) viditelně vinětuje. Ale stačí přiclonit na hodnotu f/4 a vinětace klesne na polovinu a už se stává prakticky neviditelnou, při dalším zaclonění je pak samozřejmě již všechno v pohodě.
S vinětací si však není nutné lámat hlavu, protože ji lze velmi dobře odstranit při zpracování fotografií v grafickém editoru. Navíc korekci vinětace mají v nabídce funkcí přímo ve fotoaparátu i ty levnější digitální zrcadlovky. V menu fotoaparátu pak lze nastavit i redukci chromatické aberace, ta však není u objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM nijak výrazná.
Co by však mohlo u objektivu někomu vadit, je sférické zkreslení, nerovné zobrazení rovných linií u okrajů fotografie. Což může být zásadní pro toho, kdo fotografuje architekturu, zejména její detaily. Objektiv vykazuje viditelné soudkové zkreslení, obzvlášť při fotografování blízkých objektů. Při větším odstupu je pak zkreslení většinou podstatně méně viditelné a rušivé. Při fotografování motivů bez rovných linií samozřejmě tato vada nevadí. Navíc, dnes již existuje řada nástrojů, jak se zkreslení poměrně účinně zbavit. Ať už v grafickém programu, nebo u některých novějších fotoaparátů přímo nastavením v menu.
Objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektiv delšího ohniska úplně nenahradí, ale jeho používání k fotografování detailů je rozhodně více než nouzové.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: iPhone 6s, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/836s, ISO: 25, Ohnisko: 4.2mm, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 1. srpna 2016 9:13:46.
U digitálních zrcadlovek je čím dál populárnější možnost používat je plnohodnotně při natáčení videa, u části z nich se v brzké době dočkáme i rozlišení videa 4K. Prvních asi šest let bylo natáčení videa zrcadlovkou limitováno tím, že jedinou schůdnou možností bylo používat manuální ostření na objektivu. To už neplatí a připadá mi, že až ostření s STM dovedlo natáčení videa zrcadlovkou k dokonalosti.
U nového ostření, které je použito právě i objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, pracuje více elektronika než mechanika a objektiv v plné šíři uplatní své přednosti ve spolupráci s hybridními CMOS snímači. Výrobce uvádí, že STM je rychlejší nejen oproti běžným krokovým motorům, ale i oproti vyspělejšímu USM systému. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že ano, ale asi zejména u toho videa. Ostření je u objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM velmi rychlé a mohu říci, že je rychlejší než u objektivu Canon EF 50mm f/1.8 STM (ve Fotomagazínu také testovaného).
Další výhodou použitého ostření je i taková drobnost, že není tolik náročné na energii. Baterie déle vydrží, což se fotografům, kteří hodně cestují, hodí. Šikovná je i možnost ručního ostření bez nutnosti přepínání AF/MF. Odhaduji, že díky konstrukci bez tolika mechanických dílů objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM v terénu i déle vydrží. Technologie STM ostření je fajn, ale využije ji zejména ten, kdo natáčí videa digitální zrcadlovkou. Že popsaná technologie není jen pokus, ukazuje to, že firma Canon vyvíjí stále nové objektivy s STM ostřením u dalších ohnisek.
Objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektiv delšího ohniska úplně nenahradí, ale jeho používání k fotografování detailů je rozhodně více než nouzové.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: iPhone 6s, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/615s, ISO: 25, Ohnisko: 4.2mm, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 1. srpna 2016 9:14:41.
Objektiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM díky své konstrukční výjimečnosti v podstatě nemá alternativu ke srovnání. Pokud někdo potřebuje co nejjednodušší základní objektiv, nejlehčí objektiv na cesty, nejlevnější objektiv Canon nebo světelný snadno transportovatelný objektiv, není v podstatě jiná možnost.
Než kupovat do začátku nějaký univerzální setový zoom objektiv rozsahu 18-55 mm, raději bych místo toho pořídil sestavu objektivu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM a Canon EF 50mm f/1.8 STM. Cenově to bude srovnatelné a pro vážnější práci to bude ideální řešení. Výstupy budou technicky dokonalejší, budete si moci hrát s hloubkou ostrosti díky použité světelnosti a navíc oba objektivy jde dobře používat i při fotografování drobnějších objektů, což využijete zejména v přírodě.
Objektiv má po roce používání pro mne tedy pouze jednu vadu, nelze jej nasadit na full frame fotoaparát.
Technické informace | |
---|---|
Bajonet: | Canon EF-S |
Technologie zaostřování: | STM |
Ohnisková vzdálenost: | 22 mm |
Rozsah clonových čísel: | f/2.8 - 22 |
Průměr filtru: | 52 mm |
Min. zaostřovací vzdálenost: | 0,16 m |
Ekvivalent pro 35mm film: | 38 mm |