Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Desatero tipů na dárky pro fotografy

Zobrazit katalog
Desatero tipů na dárky pro fotografy
Aktualizováno

Všichni to jistě dobře znáte – Vánoce za dveřmi a nápady na dárky se nějak nedostavují. Pokud ale máte v rodině nějakého fotografa, tak se vám pokusíme pomoci tímto článkem, ve které, vám nabídneme hned deset různých tipů na zajímavé dárky, a to nejen na Vánoce. K článku se tak můžete vracet i v průběhu roku, když budete hledat další tip na dárek, pro změnu třeba k narozeninám. Většina tipů v tomto článku je totiž v podstatě univerzální a s trvalejší platností. Tipy na dárky jsem se snažil také vybírat tak, aby byly trvalejší hodnoty a skutečně užitečné. Fotografové jsou ale často doslova puntičkáři, a tak pokud si dárkem nejste úplně na 100 % jisti, tak je vždy lepší, se preventivně nenápadně, či rovnou nápadně zeptat obdarovávaného, zda se mu daný dárek do jeho výbavy hodí a zda ho využije. Do výběru jsem záměrně nezahrnul samotné fotoaparáty, objektivy a blesky, protože jde o nejdražší část vybavení a těm se věnujeme v samostatných recenzích na našem Fotomagazínu.

  1. Dárkový poukaz
  2. Starter Kit
  3. Literatura
  4. Čisticí sada
  5. Software
  6. Paměťová karta
  7. Fotobrašna
  8. Fotografické filtry
  9. Stativ
  10. Fototiskárna

1. Dárkový poukaz

První možnost je ta nejjednodušší a ideální pro ty, kteří vůbec netuší, čím by svému blízkému udělali radost. Kupte dárkový poukaz v příslušné hodnotě a nechte obdarovaného, ať si sám vybere, co se mu bude nejvíc hodit. Na první pohled se to může zdát jako neosobní, nebo že to není úplně ono, ale pokud se v daném oboru opravdu vůbec neorientujete, tak je to asi skutečně nejlepší varianta. Dvojnásob to platí v případě, že chcete obdarovat skutečně zkušeného fotografa, který zpravidla sám ví naprosto přesně a nejlíp, jakým směrem se chce ve své tvorbě vydat dál a co by se mu doopravdy hodilo. Tímto dárkem doopravdy nemáte co zkazit a nikdo se kvůli tomu na vás rozhodně nebude zlobit, když odpovědný úkol výběru konkrétního dárku necháte na obdarovaném.

Tip: pokud se vám hodnota nezdá dostatečná – třeba na nákup náročnějšího vybavení, můžete jich objednat několik.

2. Starter kit

Zejména pro úplné začátečníky mohou být zajímavé také „Starter kity“, což je v praxi něco jako balíček nejzákladnějšího vybavení. Zpravidla obsahuje brašnu, ochranný filtr, paměťovou kartu, čistící nástroj a případně i ministativ. Tady už výběr není tak snadný a pro správnou volbu potřebujete minimálně informaci o značce fotoaparátu a závitovém filtru jeho základního objektivu. Někteří fotografové berou příslušnost k té či oné značce poměrně vážně, a proto by chyba při výběru mohla být i docela zásadní. Stejné je to s průměrem filtru, který starter kit může obsahovat, protože je samozřejmě důležité, aby filtr na daný objektiv vůbec pasoval. V nabídce najdete starter kity všech významných značek fotoapaprátů, stejně jako univerzální sadu Alza.

Alza Foto Starter Kit 32GB
Starter kity jsou ideální volbou pro začínající fotografy. V cenově výhodném balení dostanete základní příslušenství a brašnu, která vaši výbavu ochrání. Pokud navíc zakoupíte Starter Kit společně s fotoaparátem, vyjde vás to ještě výhodněji.

3. Literatura

Staré lidové pořekadlo říká, že „žádný učený z nebe nespadl“ a jako obvykle je toto pořekadlo dosti pravdivé. Kdo to ve svém oboru chce někam doopravdy dotáhnout, tak se musí také vzdělávat a doplňovat si své znalosti a dovednosti. Žádného fotografa proto určitě neurazíte, když ho obdarujete nějakou tou odbornou literaturou. Zvolit můžete například knihy o fotografii, fotografování nebo s návody a postupy v nějakém konkrétním oboru fotografie. Osvědčeným vydavatelem je například Zoner Press, který vám v tomto oboru nabídne celou řadu osvědčených titulů. Pokud máte rádi moderní techniku, pak můžete knihy zakoupit i v elektronické podobě. Výhodou obdarování předplatným časopisu je, že pokud se obdarovanému bude opravdu líbit, můžete mu každý rok jako dárek předplatné prodloužit, takže s takovým dárkem vydržíte i mnoho let a nemusíte nic vymýšlet.

i Jste začátečník a plánujete koupi prvního fotoaparátu? Nahlédněte do našeho článku Vybíráme kompaktní fotoaparát a přečtěte si, na co je dobré se zaměřit.

4. Čistící sada

Uuniverzálním, levným, a přitom užitečným dárkem může být také čistící sada, případně čistící ubrousky na optiku. Velmi oblíbené jsou „lenspen“, což je opravdu něco jako čistící tužka, protože to tak na pohled vypadá. V praxi to znamená, že provedení je většinou takové, že na jednom konci je štěteček, pro hrubé otření nečistot z optiky nebo čipu fotoaparátu. Opačný konec je pak opatřen čistící ploškou, kterou můžete případně znečištěné plochy vyleštit. Pro zrcadlovky i bezzrcadlovky jsou také oblíbené foukací balónky, kterými se dá odfouknout případný prach na čipu bez nutnosti dotyku. Chybu neuděláte ani s čistícím ubrouskem ze speciálního mikrovlákna, sloužící k otření čoček objektivu (nebo i brýlí).

5. Software

Velmi praktickým dárkem může být také software na zpracování fotografií, bez kterého se dnes již skoro žádný fotograf neobejde. Některé programy jsou dnes již velmi komplexní a neslouží jen pro zpracování či editaci, ale také pro organizování fotografií v počítači, přímou objednávku tisků fotografií on-line a další doplňkové služby. K nejoblíbenějším patří některá z variant Adobe Photoshop a velmi oblíbené je také neméně kvalitní, přitom výrazně levnější, a navíc české Zoner Photo Studio X. Nákup je velmi jednoduchý a většinou se jedná už jen o elektronickou licenci. Ve většině případů jde také navíc o licenci v podobě ročního poplatku, takže pokud bude obdarovaný s dárkem v podobě editoru fotografií spokojen, můžete mu pak už jen každý rok pod stromeček licenci prodloužit. 😊

6. Paměťová karta

Sázkou na jistotu může být také paměťová karta, protože každý fotograf vám jistě potvrdí, že těch není nikdy dost, zejména v dnešní době, kdy fotoaparáty kladou čím dál větší nároky na objemy dat fotografií a také videí. I tady ale je nutná jistá obezřetnost, protože paměťových karet je hned několik typů, které nejsou vzájemně zaměnitelné. Většina fotoaparátů dnes používá paměťové karty typu SD, ale pod tímto označením se skrývají také karty SDHC a SDXC. Posledně jmenované SDXC mají ještě navíc podtypy UHS-I a UHS-II. Je například zbytečné kupovat špičkové SDXC UHS-II pro někoho, kdo má několik let starý fotoaparát s nízkým rozlišením fotografií i videa. Naopak nejnovější a nejnadupanější foťáky si zaslouží kvalitnější karty, zejména pak pro akčnější fotografování nebo video ve vysokém rozlišení. Paměťová karta tak může být také dobrým dárkem, ale je nutné se ujistit výběrem vhodného typu.

Alza Foto Starter Kit 32GB
Paměťových karet není nikdy dost.

7. Fotobrašna nebo fotobatoh

Dalším tipem na oblíbené dárky jsou fotobrašny nebo fotobatohy. Nabídka je velmi široká, a to od malých brašniček na ty nejmenší kompaktní fotoaparáty, až po velké batohy, které poberou kompletní výbavu profesionála, která může dosáhnout i několika kilogramů. Dobré je myslet nejen na to, aby se do brašny či batohu vešel fotoaparát, ale případně i zbytek výbavy. Pro městské typy se pak například mohou hodit batohy, kam jde kromě fotovýbavy pod záda vložit i notebook nebo tablet. Naopak pro ty, kteří často vyráží fotografovat do přírody jsou důležité praktické doplňky v podobě integrované pláštěnky na batoh, rezerva v prostoru na svačinu či tričko navíc. Hodit se ale může i vnější držák na lahev s pitím (vnější je vždycky lepší, když náhodou vyteče, tak neohrozí drahou fototechniku). Pro náročnější pak třeba také možnost upevnit na batoh i stativ.

8. Filtr

Oblíbeným příslušenstvím k fotoaparátům jsou také fotografické filtry. Asi nejdůležitějším je filtr polarizační a pokud jej plánovaný obdarovaný nemá, pak se rozhodně nebude zlobit, pokud mu jej pořídíte. Polarizační filtr nelze ničím a nijak úplně nahradit, a proto vybírejte pečlivě a volte raději spíše kvalitnější. Pozor ale na průměr závitu, který si budete muset předem zjistit podle fotoaparátu, či objektivu, jaký obdarovaný vlastní. Filtr lze použít na skoro všechny objektivy zrcadlovek, většiny bezzrcadlovek a filtry jdou použít i na některých kompaktních fotoaparátech. Kromě polarizačního pak existují i další typy, jako třeba UV filtr, šedý neutrální a další – tady se už ale raději rovnou domluvte dopředu, abyste vybrali vhodný tip, nabídka je totiž opravdu velká.

i Všichni důležití výrobci fototechniky spustitili svůj zimní Cashback. Využijte při svém nákupu zimní cashback akci a získejte značnou část peněz zpět!

9. Stativ

Každý fotograf dříve či později přijde na to, že občas potřebuje stativ a stativ tak může být také skvělým dárkem. I zde je nabídka velmi široká a zhruba se dá rozdělit na ministativy, které využijí majitelé malých kompaktních fotoaparátů. Dále pak třeba monopody, tedy jednonohé stativy, které lze využít také jako turistickou hůl. Následují větší či menší běžné stativy vhodné pro většinu běžných fotoaparátů, kde víceméně platí jednoduché pravidlo větší fotoaparát = větší stativ. Nejvyšší třídou jsou pak profesionální, zpravidla karbonové stativy. U dražších modelů se zvlášť prodávají stativy a zvlášť hlavy pro uchycení fotoaparátu. Nejvýhodnější ale je koupit kompletní set, který bývá cenově zvýhodněn.

10. Fototiskárna

Fototiskárny udělaly za poslední roky neuvěřitelný pokrok a bez problémů vám doma na stole vytisknou stejně kvalitní, někdy i kvalitnější fotografie, než jaké vám udělají v běžné sběrně. Fototiskárny přitom už ani nejsou nijak extra drahé. Hlavní výhodou je, že celý proces tisku fotografií máte pod kontrolou a také nemusíte běhat někam do labu, když chcete třeba jen jednu či dvě fotky. Pokud tedy váš blízký patří k lidem, kteří mají rádi fotografie nejen v počítači, ale i fyzicky na papíře, pak je fototiskárna přímo skvělým dárkem. Nemluvě o tom, že všechny fototiskárny se dají v případě potřeby využít i pro tisk běžných dokumentů na běžný kancelářský papír. V případě, že fotograf, kterého se chystáte obdarovat již fototiskárnu má, můžete ho také obdarovat náhradními náplněmi, kterých není nikdy dost. Dobrou volbou jsou také speciální fotopapíry, pro tisk skutečně kvalitních fotografií. V případě papírů i náplní je vždy nejlepší kupovat originální materiál, a to stejné značky, jako je samotná tiskárna.

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB10
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi