Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 411 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Všechny dárky vyřešíte HP, média Tisíce produktů ihned k odběru

Desatero tipů na dárky pro fotografy

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno 1

Všichni to jistě dobře znáte – Vánoce za dveřmi a nápady na dárky se nijak nedostavují. Pokud ale máte v rodině nějakého fotografa, pokusíme se vám pomoci tímto článkem, ve kterém vám nabídneme hned deset různých tipů na zajímavé dárky na fotografické příslušenství nejen k Vánocům. K článku se tak můžete vracet i v průběhu roku, když budete hledat další tip na dárek, pro změnu třeba k narozeninám.

foto; dárek; Vánoce;

Desatero tipů na dárky pro fotografy – OBSAH

  1. Dárkový poukaz
  2. Starter kit pro zrcadlovky a bezzrcadlovky
  3. Literatura pro fotografy
  4. Čisticí sada k fotoaparátům
  5. Software na úpravu fotografií
  6. Paměťové karty pro fotoaparáty
  7. Fotobrašna a fotobatoh
  8. Fotografické filtry
  9. Stativ pro zrcadlovku
  10. Fototiskárna

1. Dárkový poukaz

První možnost je ta nejjednodušší a ideální pro ty, kteří vůbec netuší, čím by svému blízkému udělali radost. Kupte dárkový poukaz v příslušné hodnotě a nechte obdarovaného, ať si sám vybere, co se mu bude nejvíc hodit.

foto; dárek; Vánoce; dárkový poukaz
Jestliže se vám hodnota dárkových poukazů nezdá dostatečná – třeba na nákup náročnějšího vybavení – můžete si jich objednat několik.

Na první pohled se to může zdát jako neosobní nebo že to není úplně ono, ale pokud se v daném oboru opravdu vůbec neorientujete, je to asi skutečně nejlepší varianta. Dvojnásob to platí v případě, že chcete obdarovat skutečně zkušeného fotografa, který zpravidla sám ví naprosto přesně a nejlíp, jakým směrem se chce ve své tvorbě vydat dál a co by se mu doopravdy hodilo. Tímto dárkem doopravdy nemáte co zkazit a nikdo se kvůli tomu na vás rozhodně nebude zlobit, když odpovědný úkol výběru konkrétního dárku necháte na obdarovaném.

2. Starter kit pro zrcadlovky a bezzrcadlovky

Zejména pro úplné začátečníky můžou být zajímavé také „Starter kity“, což je v praxi něco jako balíček nejzákladnějšího vybavení. Zpravidla obsahuje brašnu, ochranný filtr, paměťovou kartu, čistící nástroj a případně i ministativ.

Tady už výběr není tak snadný a pro správnou volbu potřebujete minimálně informaci o značce fotoaparátu a závitovém filtru jeho základního objektivu. Někteří fotografové berou příslušnost k té či oné značce poměrně vážně, a proto by chyba při výběru mohla být i docela zásadní. Stejné je to s průměrem filtru, který starter kit může obsahovat, protože je samozřejmě důležité, aby filtr na daný objektiv vůbec pasoval. V nabídce najdete starter kity všech významných značek fotoapaprátů stejně jako univerzální sadu Alza.

foto; dárek; Vánoce; Alza Foto Starter Kit
Startet kity jsou ideální volbou pro začínající fotografy. V cenově výhodném balení dostanete základní příslušenství a brašnu, která vaši výbavu ochrání. Pokud navíc zakoupíte Starter kit společně s fotoaparátem, vyjde vás ještě výhodněji.

3. Literatura

Staré lidové pořekadlo říká, že „žádný učený z nebe nespadl“, a jako obvykle je toto pořekadlo dosti pravdivé. Kdo to ve svém oboru chce někam doopravdy dotáhnout, musí se také vzdělávat a doplňovat si své znalosti a dovednosti. Žádného fotografa proto určitě neurazíte, když ho obdarujete nějakou tou odbornou literaturou. Zvolit můžete například knihy o fotografii, fotografování nebo s návody a postupy v nějakém konkrétním oboru fotografie.

i Jste začátečník a plánujete koupi prvního fotoaparátu? Nahlédněte do našeho článku Vybíráme kompaktní fotoaparát a přečtěte si, na co je dobré se zaměřit.

Osvědčeným vydavatelem je například Zoner Press, který vám v tomto oboru nabídne celou řadu osvědčených titulů. Pokud máte rádi moderní techniku, můžete knihy zakoupit i v elektronické podobě. Výhodou obdarování předplatným časopisu je, že pokud se obdarovanému bude opravdu líbit, můžete mu každý rok jako dárek předplatné prodloužit, takže s takovým dárkem vydržíte i mnoho let a nemusíte nic vymýšlet.

4. Čisticí sada pro zrcadlovku

Univerzálním, levným a užitečným dárkem může být také čisticí sada, případně čisticí ubrousky na optiku. Velmi oblíbené jsou „lenspen“, což je opravdu něco jako čisticí tužka, protože to tak na pohled vypadá. V praxi to znamená, že na jednom konci je štěteček pro hrubé otření nečistot z optiky nebo čipu fotoaparátu a na opačném koneci se nachází čisticí ploška, kterou můžete znečištěné plochy vyleštit.

foto; dárek; Vánoce; čisticí sada
Objektivy digitálních fotoapatátů se musí udržovat čisté, koupí čisticí sady tak neuděláte krok vedle.

Pro zrcadlovky i bezzrcadlovky jsou také oblíbené foukací balónky, kterými se dá odfouknout prach na čipu bez nutnosti dotyku. Chybu neuděláte ani s čisticím ubrouskem ze speciálního mikrovlákna, který slouží k otření čoček objektivu (nebo i brýlí).

5. Software pro úpravu fotografií

Velmi praktickým dárkem může být také software na zpracování fotografií, bez kterého se dnes již skoro žádný fotograf neobejde. Některé programy jsou dnes již velmi komplexní a neslouží jen pro zpracování či editaci, ale také pro organizování fotografií v počítači, přímou objednávku tisků fotografií on-line a další doplňkové služby. K nejoblíbenějším patří některá z variant Adobe Photoshop a velmi oblíbený je také neméně kvalitní, přitom výrazně levnější český Zoner Photo Studio X.

i

Většina tipů v tomto článku je univerzální a s trvalejší platností. Tipy na dárky jsem se snažil také vybírat tak, aby byly trvalejší hodnoty a skutečně užitečné. Fotografové jsou ale často doslova puntičkáři, a tak pokud si dárkem nejste úplně na 100 % jisti, je vždy lepší se preventivně nenápadně, či rovnou nápadně zeptat obdarovávaného, zda se mu daný dárek do jeho výbavy hodí a zda ho využije. Do výběru jsem záměrně nezahrnul samotné fotoaparáty, objektivy a blesky, protože jde o nejdražší část vybavení a těm se věnujeme v samostatných recenzích na našem Fotomagazínu.

Nákup je velmi jednoduchý a většinou se jedná už jen o elektronickou licenci. Ve většině případů jde také navíc o licenci v podobě ročního poplatku, takže pokud bude obdarovaný s dárkem v podobě editoru fotografií spokojen, můžete mu pak už jen každý rok pod stromeček licenci prodloužit. 😊

6. Paměťové karty pro fotoaparáty

Sázkou na jistotu může být také paměťová karta, protože každý fotograf vám jistě potvrdí, že těch není nikdy dost, zejména v dnešní době, kdy fotoaparáty kladou čím dál větší nároky na objemy dat fotografií a také videí. I tady ale je nutná jistá obezřetnost, protože paměťových karet je hned několik typů, které nejsou vzájemně zaměnitelné.

foto; dárek; Vánoce; paměťové karty
Paměťových karet není nikdy dost.

Většina fotoaparátů dnes používá paměťové karty typu SD, ale pod tímto označením se skrývají také karty SDHC a SDXC. Posledně jmenované SDXC mají navíc podtypy UHS-I a UHS-II. Je například zbytečné kupovat špičkové SDXC UHS-II pro někoho, kdo má několik let starý fotoaparát s nízkým rozlišením fotografií i videa. Naopak nejnovější a nejnadupanější foťáky si zaslouží kvalitnější karty, zejména pak pro akčnější fotografování nebo video ve vysokém rozlišení. Paměťová karta tak může být také dobrým dárkem, ale je nutné se ujistit výběrem vhodného typu.

7. Fotobrašna nebo fotobatoh

Dalším tipem na oblíbené dárky jsou fotobrašny nebo fotobatohy. Nabídka je velmi široká, a to od malých brašniček na ty nejmenší kompaktní fotoaparáty až po velké batohy, jež poberou kompletní výbavu profesionála, která může dosáhnout i několika kilogramů. Dobré je myslet nejen na to, aby se do brašny či batohu vešel fotoaparát, ale i zbytek výbavy. Pro městské typy se pak například můžou hodit batohy, kam jde kromě fotovýbavy vložit i notebook nebo tablet. Naopak pro ty, kteří často vyráží fotografovat do přírody, jsou důležité praktické doplňky v podobě integrované pláštěnky na batoh, rezerva v prostoru na svačinu či tričko navíc. Hodit se ale může i vnější držák na lahev s pitím (vnější je vždycky lepší, když náhodou vyteče, neohrozí drahou fototechniku) nebo pro náročnější také možnost upevnit na batoh stativ.

i Výběr toho správného batohu nebo brašny není úplně snadný. Každý fotograf má jiné požadavky na požadované vlastnosti. Krok vedle ale neuděláte s batohem Peak Design Everyday Backpack 20L, který obsahuje důmyslný systém vnitřních kapes. Podrobněji jsme jej hodnotili v naší recenzi Peak Design Everyday Backpack 20L – stylový batoh do města (RECENZE).

8. Fotografický filtr

K oblíbeným příslušenstvím k fotoaparátům patří také fotografické filtry. Asi nejdůležitější je polarizační filtr, a pokud jej plánovaný obdarovaný nemá, rozhodně se nebude zlobit, jestliže mu jej pořídíte. Polarizační filtr nelze ničím a nijak úplně nahradit, a proto vybírejte pečlivě a volte raději spíše kvalitnější. Pozor ale na průměr závitu, který si budete muset předem zjistit podle fotoaparátu či objektivu, jaký obdarovaný vlastní.

foto; dárek; Vánoce; fotografický filtr
Bez fotografického filtru se neobejdete při focení krajin nebo oblohy.

Filtr lze použít na skoro všechny objektivy zrcadlovek, většiny bezzrcadlovek a filtry jdou použít i na některých kompaktních fotoaparátech. Kromě polarizačního pak existují i další typy, jako třeba UV filtr, šedý neutrální a další – tady se už ale raději rovnou domluvte dopředu, abyste vybrali vhodný tip, nabídka je totiž opravdu velká.

i Mohlo by vás zajímat

9. Stativ pro zrcadlovku

Každý fotograf dříve či později přijde na to, že občas potřebuje stativ, proto také může být skvělým dárkem. I zde je nabídka velmi široká a dá se zhruba rozdělit na ministativy, které využijí majitelé malých kompaktních fotoaparátů. Dále pak monopody, tedy jednonohé stativy, které lze využít také jako turistickou hůl. Následují větší či menší běžné stativy vhodné pro většinu běžných fotoaparátů, kde víceméně platí jednoduché pravidlo: větší fotoaparát = větší stativ. Nejvyšší třídou jsou pak profesionální, zpravidla karbonové stativy. U dražších modelů se zvlášť prodávají stativy a zvlášť hlavy pro uchycení fotoaparátu. Nejvýhodnější je ale koupit kompletní set, který bývá cenově zvýhodněn.

foto; dárek; Vánoce; stativ
Stativ se hodí na focení statických scén nebo pro časosběrné snímky.

10. Fototiskárna

Fototiskárny udělaly za poslední roky neuvěřitelný pokrok a bez problémů vám doma na stole vytisknou stejně kvalitní, někdy i kvalitnější fotografie, než jaké vám udělají v běžném fotolabu. Fototiskárny přitom už ani nejsou nijak extra drahé. Mezi hlavní výhody patří, že celý proces tisku fotografií máte pod kontrolou a také nemusíte běhat někam do labu, když chcete třeba jen jednu či dvě fotky. Pokud tedy váš blízký patří k lidem, kteří mají rádi fotografie nejen v počítači, ale i fyzicky na papíře, pak je fototiskárna přímo skvělým dárkem. Nemluvě o tom, že všechny fototiskárny se dají v případě potřeby využít i pro tisk běžných dokumentů na běžný kancelářský papír.

i

V případě že fotograf, kterého se chystáte obdarovat, již fototiskárnu má, můžete ho také obdarovat náhradními náplněmi, kterých není nikdy dost. Dobrou volbou jsou také speciální fotopapíry pro tisk skutečně kvalitních fotografií. V případě papírů i náplní je zpravidla vhodné kupovat originální materiál stejné značky, jako je samotná tiskárna. Pokud byste však při nákupu příslušenství rádi ušetřili nějakou tu korunu, sáhněte po kvalitních a ověřených alternativních náplních, jakými jsou například Cartridge ALZA.

V tomto článku jsme vám uvedli příklady dárků, které by potěšily každého člověka, jenž se zabývá fotografováním. Tím ale výčet zdaleka nekončí, amatérskému fotografovi můžete třeba věnovat kurz fotografování pro zlepšení dovedností, pokročilému pak například dovolenou se zajímavými místy k focení. Věříme, že s našimi radami dobře naložíte a pořídíte ten správný dárek!

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Nikon D3500 černý + 18-55mm VR - Digitální fotoaparát
Nikon D3500 černý + 18-55mm VR
Digitální fotoaparát - zrcadlovka, CMOS 24.2 Mpx, 3.0" LCD, Li-Ion EN-EL14a, SD/ SDHC/ SDXC, Full HD video + objektiv 18-55 mm AF-P VR (27-83 mm f/3.5-5.6, stabilizace)

+ ZDARMA Poukaz Nikon

13 490,- bez DPH 11 149,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 05.12.2020
Objednací kód: OI211st1
Canon EF 50mm f/1.8 STM - Objektiv
-16%
Více než98%spolehlivost
Canon EF 50mm f/1.8 STM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF, pro čip Fullframe a APS-C (ekv. 80 mm), průměr filtru 49 mm, STM motorek

-16% 3 569,-
2 999,- bez DPH 2 479,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: OC215a
Canon Shoulder SB140 šedá - Fotobrašna
Canon Shoulder SB140 šedá
Fotobrašna pro digitální zrcadlovky, 1 kapsa, malé kapsy na baterie nebo paměťové karty a možnost změny uspořádání vnitřního prostoru, vnitřní rozměry 24 × 17 × 13 cm

829,- bez DPH 685,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: OC928
Kidizoom Duo MX 5.0 růžový
Dětský fotoaparát pevný displej, vhodné pro Pro holky od 3 let

-1% 1 919,-
1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 10.12.2020
Objednací kód: HRAif13000
Rollei cestovní stativ pro mobilní telefony a fotoaparáty
Stativ pro digitální fotoaparát a mobilní telefon,, dvoucestná (2d / videohlava) hlava, transportní výška 38.5cm, max. výška 120 cm, zatížení až 2kg, hmotnost pouze 0,6kg, ovládací páka (pro video), pouzdro a s držákem na mobil

759,- bez DPH 627,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 20 prodejnách
Objednací kód: ROLL26e1
Canon EOS 2000D + 18-55mm Value Up Kit - Digitální fotoaparát
Více než99%spolehlivost
Canon EOS 2000D + 18-55mm Value Up Kit
Digitální fotoaparát - zrcadlovka, APS-C, CMOS 24.1 Mpx, DIGIC 4+, bajonet Canon EF/EF-S, 3" displej, Full HD video, SD/ SDHC/ SDXC, optický hledáček, WiFi, mini HDMI, USB, NFC, sekvenční snímání 3 sn/s + objektiv Canon EF-S 18-55 mm DC III (29-88 mm f/3.5-5.6) + 16GB paměťová karta + fotobrašna Canon SB130 + utěrka na objektiv

+ ZDARMA Poukaz Canon

12 290,- bez DPH 10 157,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít v neděle 6.12. od 8:00
Objednací kód: OC105b2
Sony Alpha A6000 černý + objektiv 16-50mm
Digitální fotoaparát - bezzrcadlovka, APS-C, CMOS Exmor 24.3 Mpx, bajonet Sony E, 3" výklopný displej, Full HD video, SD/SDHC/SDXC + MS PRO a XC, elektronický hledáček OLED, WiFi, NFC, micro HDMI, USB, sekvenční snímání 11 sn/s. + objektiv 16-50mm (24-75mm f/3.5-5.6), stabilizace

-1% 16 490,-
16 290,- bez DPH 13 463,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 17:30
Objednací kód: OS072b2
Canon EOS 6D Mark II tělo - Digitální fotoaparát
Canon EOS 6D Mark II tělo
Digitální fotoaparát - zrcadlovka, Full Frame, CMOS 26.2 Mpx, DIGIC 7, bajonet Canon EF, 3" výklopný dotykový displej, Full HD video, HDR, SD/ SDHC/ SDXC, optický hledáček, WiFi, Bluetooth, HDMI, USB, NFC, sekvenční snímání 6.5 sn/s.

+ ZDARMA Poukaz Canon

33 990,- bez DPH 28 091,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: OC088e111
Sony Alpha A7 III + FE 28-70mm OSS - Digitální fotoaparát
Sony Alpha A7 III + FE 28-70mm OSS
Digitální fotoaparát - bezzrcadlovka, Full Frame, CMOS Exmor R 24.2 Mpx, bajonet Sony E, Eye Auto Focus, 3" výklopný dotykový displej, 4K video, SD/SDHC/SDXC + MicroSD/SDHC/SDXC + MS PRO, elektronický hledáček, WiFi, NFC, HDMI, USB, sekvenční snímání 10 sn/s. + objektiv 28-70mm f/3.5-5.6, stabilizace

+ ZDARMA Objektiv SONY
+ ZDARMA Elektronický časopis FOTOVIDEO - PROMO čtvrtletní

53 990 Kč Cena s CashBack  Podrobnosti
58 990,- bez DPH 48 752,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít v pondělí 7.12. od 8:00
Objednací kód: OS160b
Nikon D750 tělo
Digitální fotoaparát - zrcadlovka, Full Frame, CMOS 24.3 Mpx, EXPEED 4, bajonet Nikon F, 3.2" výklopný displej, Full HD video, HDR, SD/ SDHC/ SDXC, optický hledáček, WiFi, HDMI, USB, sekvenční snímání 6.5 sn/s.

+ ZDARMA Poukaz Nikon

35 490,- bez DPH 29 331,-
Koupit
Skladem 4 ks
Můžete mít v neděle 6.12. od 8:00
Objednací kód: OI209i1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
Tipy na vánoční dárky Zobrazit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi