Všichni to jistě dobře znáte – Vánoce za dveřmi a nápady na dárky se nijak nedostavují. Pokud ale máte v rodině nějakého fotografa, pokusíme se vám pomoci tímto článkem, ve kterém vám nabídneme hned deset různých tipů na zajímavé dárky na fotografické příslušenství nejen k Vánocům. K článku se tak můžete vracet i v průběhu roku, když budete hledat další tip na dárek, pro změnu třeba k narozeninám.
Na seznam oblíbeného příslušenství k fotoaparátu patří určitě fotografické filtry. Asi nejdůležitější je polarizační filtr, a pokud jej plánovaný obdarovaný nemá, rozhodně se nebude zlobit, jestliže mu jej pořídíte. Pozor ale na průměr závitu, který si budete muset předem zjistit podle objektivu vlastněného vaším blízkým fotografem.
Filtr lze použít téměř na všechny objektivy zrcadlovek i bezzrcadlovek a také na některé kompaktní fotoaparáty. Kromě polarizačního pak existují i další typy, jako třeba UV filtr, šedý neutrální a další. Nabídka filtru je široká a je potřeba přihlédnout i k průměru filtru, který se musí shodovat s průměrem přední čočky objektivu.
Více se o filtrech dozvíte v článcích Vše o neutrálních, šedých a přechodových filtrech a Vše o polarizačních filtrech.
Každý fotograf dříve či později přijde na to, že občas potřebuje stativ. Proto také může být tento kus příslušenství skvělým dárkem. I zde je nabídka velmi široká a zhruba se dá rozdělit na ministativy, které využijí majitelé malých kompaktních fotoaparátů. Dále pak monopody, tedy jednonohé stativy, které slouží ke snazší manipulaci se stále dobře stabilizovaným fotoaparátem. Následují větší či menší běžné stativy / tripody vhodné pro většinu zrcadlovek i bezzrcadlovek, kde víceméně platí jednoduché pravidlo: větší fotoaparát = pevnější a težší stativ. Výšku vybírejte podle konkrétních potřeb. Špičkovu jsou profesionální, zpravidla karbonové stativy, které nabízejí vysokou pevnost při nízké hmotnosti. U dražších modelů se zvlášť prodávají stativy a zvlášť hlavy pro uchycení fotoaparátu. Nejvýhodnější je ale koupit kompletní set, který bývá cenově zvýhodněn.
Specifickým typem stabilizačního vybavení jsou slidery. Jde o kolejnice určené pro natáčení videa, při němž má být kamera/fotoaparát v plynulém pohybu. Kameru stačí upevnit na slider, spustit natáčení, a následně ji posouvat, kam potřebujete. Kreativnímu využití se ale meze nekladou.
Když nový fotoaparát, tak bezzrcadlovku
Pokud chcete být obzvlášť štědří a rádi fotografa z řad svých blízkých obdarujete novým fotoaparátem, nejlépe uděláte, když mu pořídíte bezzrcadlovku. Z hlediska evoluce jsou bezzrcadlovky nástupci zrcadlovek. Zvládou produkovat přinejmenším stejně kvalitní, ne-li kvalitnější fotografie, zpravidla lépe natáčejí video a mají řadu volitelných moderních funkcí. Největším rozdílem je ale nahrazení optického hledáčku elektronickým. Díky tomu už nemusí mít bezzrcadlovka žádná zrcadla, a může být menší.
Elektronický hledáček navíc poskytuje náhled výsledné expozice už při focení. To znamená, že už v hledáčku uvidíte fotografii přesně tak, jak bude po stisku spouště vypadat.
Pokud váš blízký fotí na zrcadlovku, a má už slušnou sbírku objektivů, i tak mu můžete bezzrcadlovku pořídit. Má-li nyní zrcadlovku Canon nebo Nikon, stačí, když mu koupíte bezzrcadlovku stejné značky, a bude moci díky adaptérupoužívat všechny své objektivy i nadále.
Více se dozvíte zde: Je čas přejít na bezzrcadlovku.
Fotosvětla a další ateliérové vybavení ocení fotografové, filmaři a zkrátka všichni, kdo nechtějí nic ponechat náhodě. Nezbytné je jejich použití zejména při fotografování portrétů a produktové fotografie, své nezastupitelné místo ale mají i při natáčení a jiném focení. V dnešní době je nabídka světel velmi pestrá. Pro docílení barevných světelných efektů se hodí různá RGB LED svítidla ve formě trubic, či klasických plochých světel. Dále jsou tu různé velikosti od malých světýlek, která připnete na fotoaparát až po velké studiové lampy s různými světelnými modifikátory. Radost dnes ale uděláte i velmi populárním kulatým světlem, které například nemůže chybět žádné hvězdě Instagramu či TikToku.
Vlogování a streamování: jaké příslušenství vybrat?
Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo streamuje nebo natáčí videa nejen na sociální sítě, můžete se podívat, co by mu mohlo udělat radost:
Další tip na oblíbené dárky jsou fotobrašny nebo fotobatohy. Nabídka je velmi široká, a to od malých brašniček na ty nejmenší kompaktní fotoaparáty až po velké batohy, jež poberou kompletní výbavu profesionála, která může dosáhnout i několika kilogramů. Dobré je myslet nejen na místo pro fotoaparát, ale také na zbytek výbavy. Studentům a městským typům se pak například můžou hodit batohy, kam jde kromě fotovýbavy vložit i notebook nebo tablet. Naopak pro ty, kdo často vyráží fotografovat do přírody, jsou důležité praktické doplňky v podobě integrované pláštěnky na batoh, prostorová rezerva na svačinu či tričko navíc. Hodit se ale může i vnější držák na lahev s pitím nebo možnost upevnit na batoh stativ.
Univerzálním, levným a užitečným dárkem může být také čisticí sada, případně čisticí ubrousky na optiku. Velmi oblíbené jsou „lenspen“, což je opravdu něco jako čisticí tužka, protože to tak na pohled vypadá. V praxi to znamená, že na jednom konci je štěteček pro hrubé otření nečistot z optiky nebo čipu fotoaparátu a na opačném konci se nachází čisticí ploška, kterou můžete znečištěné plochy vyleštit.
Pro zrcadlovky i bezzrcadlovky jsou také oblíbené foukací balónky, kterými se dá odfouknout prach na čipu bez nutnosti dotyku. Vhod přijde třeba i čisticí ubrousek ze speciálního mikrovlákna, který slouží k otření čoček objektivu (nebo i brýlí).
Sázkou na jistotu může být také paměťová karta, protože každý fotograf vám jistě potvrdí, že těch není nikdy dost, zejména v dnešní době, kdy fotoaparáty kladou čím dál větší nároky na objemy dat fotografií a také videí. I tady ale je nutná jistá obezřetnost, protože paměťových karet je hned několik typů, a ty nejsou vždy vzájemně zaměnitelné.
Většina fotoaparátů dnes používá paměťové karty typu SD, ale pod tímto označením se skrývají také karty SDHC a SDXC. Posledně jmenované SDXC mají navíc podtypy UHS-I a UHS-II. Je například zbytečné kupovat špičkové SDXC UHS-II pro někoho, kdo má několik let starý fotoaparát s nízkým rozlišením fotografií i videa. Naopak nejnovější a nejnadupanější foťáky si zaslouží kvalitnější karty, zejména pak pro akčnější fotografování nebo video ve vysokém rozlišení. Nejvyšší řady profesionálních fotoaparátů potom používají ještě rychlejší karty typu Compact Flash (CFexpress) nebo XQD. Paměťová karta tak může být také dobrým dárkem, ale je nutné se ujistit výběrem vhodného typu.
Netradičním dárkem může být i objektiv. S cenovkou do 10.000 Kč se dají najít objektivy, které fotografům dají nový pohled na svět a obohatí tak uměleckého ducha. Tyto levné objektivy mívají někdy obrazové nedostatky, ale i přesto poskytnou naprosto skvělý výsledek. Chcete-li udělat radost majiteli fotoaparátu, nezapomeňte se podívat, jakou značku fotoaparátu, nebo jaký bajonet, používá. Objektivy se někdy dělají v různých provedeních a naleznete tak jeden objektiv s různými bajonety. Nejlépe zkuste obdarovávaného nenápadně vyzpovídat, co by se mu hodilo a díky tomu určitě vyberete správně.
Velmi praktickým dárkem může být také software na zpracování fotografií, bez kterého se dnes již skoro žádný fotograf neobejde. Některé programy jsou již velmi komplexní a neslouží jen pro zpracování či editaci, ale také pro organizování fotografií v počítači, přímou objednávku tisků fotografií on-line a další doplňkové služby. K nejoblíbenějším patří některá z variant Adobe Photoshop a velmi oblíbený je také neméně kvalitní, přitom výrazně levnější český Zoner Photo Studio X.
Nákup je velmi jednoduchý a většinou se jedná už jen o elektronickou licenci. Ve většině případů jde také navíc o licenci v podobě ročního poplatku, takže pokud bude obdarovaný s dárkem v podobě editoru fotografií spokojen, můžete mu pak už jen každý rok pod stromeček licenci prodloužit.
První možnost je ta nejjednodušší a ideální pro ty, kteří vůbec netuší, čím by svému blízkému udělali radost. Kupte dárkový poukaz v příslušné hodnotě a nechte obdarovaného, ať si sám vybere, co se mu bude nejvíc hodit.
Na první pohled se to může zdát jako neosobní nebo že to není úplně ono, ale pokud se v daném oboru opravdu vůbec neorientujete, je to asi skutečně nejlepší varianta. Dvojnásob to platí v případě, že chcete obdarovat skutečně zkušeného fotografa, který zpravidla sám ví naprosto přesně a nejlíp, jakým směrem se chce ve své tvorbě vydat dál a co by se mu doopravdy hodilo. Tímto dárkem doopravdy nemáte co zkazit a nikdo se na vás rozhodně nebude zlobit, když odpovědný úkol výběru konkrétního dárku necháte na obdarovaném.
Poukazem na fotografické služby můžete vašeho fotografa přesvědčit také k tomu, že jeho fotografie jsou skutečný kus umění a může si tak něco vytisknout např. na fotoplátno nebo do fotoknihy, aby měl své výsledky vždy po ruce.
Staré lidové pořekadlo říká, že „žádný učený z nebe nespadl“, a jako obvykle je toto pořekadlo dosti pravdivé. Kdo to ve svém oboru chce někam doopravdy dotáhnout, musí se také vzdělávat a doplňovat si své znalosti a dovednosti. Žádného fotografa proto určitě neurazíte, když ho obdarujete nějakou tou odbornou literaturou. Zvolit můžete například knihy o fotografii a fotografování nebo s návody a postupy v nějakém konkrétním oboru fotografie.
Osvědčeným vydavatelem je například Zoner Press, který vám v tomto oboru nabídne celou řadu osvědčených titulů. Pokud máte rádi moderní techniku, můžete knihy zakoupit i v elektronické podobě. Výhodou obdarování předplatným časopisu je, že pokud se obdarovanému bude opravdu líbit, můžete mu každý rok jako dárek předplatné prodloužit, takže s takovým dárkem vydržíte i mnoho let a nemusíte nic vymýšlet.
Tímto ale výčet možných dárků zdaleka nekončí. Amatérskému fotografovi můžete třeba věnovat kurz fotografování pro zlepšení dovedností, pokročilému pak například dovolenou se zajímavými místy k focení. Věříme, že s našimi radami dobře naložíte a pořídíte ten správný dárek!
Michal Kupsa
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.