Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

AC Valhalla - Hidden empty L Watch Dogs Legion - Hidden empty P

Age of Empires III: Definitive Edition (RECENZE) – Zadařilo se i napotřetí?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Snad každý herní titul je během let po vydání řádně ohlodán zubem času, který se nepodepíše pouze na jeho vizuální stránce, ale též na hratelnosti. Oznámení, že dojde k přepracování Age of Empires III, jsme proto vítali s otevřenou náručí, protože Age of Empires 2: Definitive Edition se skutečně povedl. Jak na tom Age of Empires III: Definitive Edition je a zda si zaslouží vaši pozornost, si máte možnost přečíst v naší recenzi.

Age of Empires III: Definitive Edition; wallpaper: cover
Alza Magazín

Age of Empires III: Definitive Edition (hra) | Age of Empires (IP)

Real-time strategie Age of Empires III: Definitive Edition je součást herní série Age of Empires. Titul vyvíjí studio Forgotten EmpiresTantalus a vydává společnost Xbox Game Studios. Hra vychází 15. 10. 2020 na PC bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: RecenzeRecenze Age of Empires 2 Definitive Edition

Age of Empires III: Definitive Edition (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Tažení Age of Empires III: Definitive Edition nám ukazují příběh rodiny Blacků i dějiny asijských národů
 2. Po zdárném zdolání Art of War se můžete vrhnout do víru bitvy
 3. Na bojištích se v Age of Empires III: Definitive Edition střetává šestnáct národů
 4. Balance je diskutabilní, v rámci vizuálu si však není nač stěžovat
 5. Age of Empires III: Definitive Edition by bylo škoda minout
 6. Recenze Age of Empires III: Definitive Edition: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Age of Empires III: Definitive Edition PC

Tažení Age of Empires III: Definitive Edition nám ukazují příběh rodiny Blacků i dějiny asijských národů

V Age of Empires III: Definitive Edition lze nalézt rovnou tři kampaně. První ze scénářů, jenž byl přítomný už v základní verzi Age of Empires III, je tažení Blood, Ice and Steel, v níž se ujmete fiktivní rodiny Blacků. Ta nám během tří kapitol s odlišnými hlavními protagonisty umožní účastnit se bojů o Maltu, hledat pramen věčného života, bojovat v sedmileté válce, nebo budovat železnici přes celé Spojené státy. Příběh jako takový stojí za to, jednotlivé scénáře jsou však relativně krátké, některé trvají dokonce pouhých dvacet minut, což se u zástupců RTS jen tak nevidí. Bohužel tímto nešvarem netrpí pouze výpravy v prvním tažení, ale většina misí s určitým dějem.

Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: edo
V průběhu kampaní vaše města získávají nové úrovně, které vám otevírají dosud uzavřené kartičky s čerstvými dovednostmi.

Skrze druhou příběhovou kampaň Fire and Shadow, přidanou původně v rámci vydání expanze The WarChiefs, se opět setkáme s rodinou Blacků. Tentokrát však děj necílí na jejich exotická dobrodružství, ale snaží se aktivněji prezentovat americké dějiny očima člověka majícího blízko k původním obyvatelům. Hlavním hrdinou prvního aktu je poloviční Irokéz Nathaniel Black, který se spolu se svými lidmi a Georgem Washingtonem zúčastní války za nezávislost. Druhé dějství tohoto scénáře cílí na částečného Lakotu Chaytona Blacka, v jehož kůži máme možnost spatřit temnější etapu historie Spojených států amerických, při níž tekla převážně krev indiánů. Podívat se s ním budete moci dokonce na bitvu u Little Bighornu, kde rudoši vrátí bílým tvářím všechen útisk i s úroky.

Třetí balíček The Asian Dynasties, jenž byl přidán při vydání stejnojmenného datadisku, se na rozdíl od předchozích dějových linek nezaměřuje na dobrodružství rodiny Blacků. Namísto jejich osudů přináší tři tažení o pěti misích, jež vám pomohou lépe poznat zásadní okamžiky dějin Číny, Indie a Japonska. I když mi každá z vojenských výprav nabídla slušně navržené dobrodružství, ve finále mi nejlépe zpracovaný přišel scénář zaměřený na události ze země vycházejícího slunce. Vypráví totiž o sjednocení tohoto značně rozděleného národa, jehož osud nakonec definovala legendami opředená bitva u Sekigahary, do jejíhož průběhu se svými samuraji taktéž zasáhnete.

Mimo tři nepříliš rozsáhlé příběhové scénáře vám Age of Empires III: Definitive Edition nabídne také historické bitvy, které nejsou zpracovány o nic méně kvalitně než velké kampaně. Zúčastnit se v rámci těchto jednorázových misí můžete obsazení Alžíru, bojů u Cape Chuvyshev nebo nájezdů na karibská města v kůži sira Francise Drakea. Osobně jsem si však z nabízených nejvíce oblíbil expedici do Etiopie, v jejímž čele stál Vasco da Gama. Primárním důvodem, proč jsem si tuto akci vyloženě zamiloval, byl design mapy připomínající ve všech ohledech koncept tří linií, se kterým pracují bez větších rozdílů snad všechny MOBA hry. Navíc jsem v této destinaci nebyl vyloženým obráncem ani útočníkem. Pouze jsem za pomoci svých mužů a především děl podporoval postup spojence.

Age of Empires III: Definitive Edition – gameplay

Mise jednotlivých kampaní nepatří mezi nejdelší. Nemalé procento z nich proletíte klidně do dvaceti až třiceti minut.

Po zdárném zdolání Art of War se můžete vrhnout do víru bitvy

Zatímco všechny příběhové kampaně byste nalezli ve většině kompletních edic Age of Empires III, v minulém odstavci prezentované historické bitvy jsou novinkou, což je zřejmě důvodem toho, proč hráče uspokojí jak délkou, tak i zpracováním. Dalším prvkem, který byste v původní verzi tohoto díla nenašli, jsou výukové scénáře Art of War. Ty cílí na jedince, jež nemají s žánrem RTS příliš mnoho zkušeností. Naučit se skrze ně můžete, jak správně postupovat v prvních etapách hry, nač se zaměřit při počáteční ofenzivě, co si počít s loďmi nebo jaké jednotky nasadit proti specifickým nepřátelům, abyste měli co nejmenší ztráty. Každá z misí vás za její úspěšné zdolání odmění medailí. Čím více výzev v jejím průběhu splníte, tím kvalitnější metál dostanete.

Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: bitva Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: pevnost Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: triple
Těšit se v Age of Empires III: Definitive Edition můžete nejen na rozsáhlé bitvy, ale též na budování impozantních měst.

Jakmile se vám u většiny scénářů Art of War podaří získat stříbrnou, nebo dokonce zlatou medaili, dá se říct, že jste připraveni na to, vydat se vstříc tradičním zápasům, které odjakživa patří mezi primární tahouny této RTS série. Utkat se s AI nebo s lidskými protihráči můžete v režimu King of the Hill s klíčovou pevností uprostřed mapy, módu Threaty, nutícím všechny zúčastněné k dočasnému míru, nebo v klasické alternativě. Ta vás v ničem neomezuje, a navíc odstraňuje možnost vítězství za pomoci obchodního monopolu, jež lze v normální hře aktivovat po postavení pěti obchodních stanic a dosažení určité éry. Ať už si vyberete jakýkoliv režim, následně dostanete k dispozici více než šedesát kvalitně navržených map, jež vás vezmou do Asie, Ameriky nebo do Karibiku.

Na bojištích se v Age of Empires III: Definitive Edition střetává šestnáct národů

Paleta národů, jež se mohou na bezpočtu nabízených map utkat, je v Age of Empires III: Definitive Edition o něco méně rozsáhlá než v Age of Empires 2: Definitive Edition. Celkem tu na vás čeká čtrnáct původních frakcí a dvojice nováčků. Mezi zavedenými hráči je možné nalézt kupříkladu Francii, Anglii, Lakoty, Čínu, Japonce nebo Aztéky, jejichž pozemní jednotky prakticky od začátku až do konce operují pouze s jednoduchými nástroji a ke střelnému prachu si přičichnou maximálně při boji s nepřáteli. Pokud jde o nové aktéry, zahrát si v této verzi hry můžete za technologicky vyspělé Švédy, anebo za Inky mající v rámci vynálezů a jednotek relativně hodně blízko k obyvatelům Aztécké říše, jen s tím rozdílem, že disponují v rámci balíčků svými specialisty a širší škálou španělských přeběhlíků.

Age of Empires III: Definitive Edition – gameplay

Každá z historických bitev tu má své kouzlo, některé si právě kvůli němu rádi nejednou zopakujete.

Jak už bylo naznačeno v předchozím odstavci, každá herní frakce má k dispozici specifický balíček karet. Ten má možnost v průběhu hraní aktivovat za pomoci získaných zkušenostních bodů, za něž lze po čase do boje přivolat čerstvé jednotky, získat určitý typ surovin nebo dlouhodobě vylepšit ekonomiky a armády. Samotná škála kartiček, které si lze do balíčku vložit, je překvapivě rozsáhlá. Do bitvy však můžete jít pouze s pětadvaceti kousky, takže je dobré pečlivě rozmýšlet nad tím, jakými prvky chcete svou frakci nakopnout a jaké jsou s vaším herním stylem naopak úplně k ničemu. Hodně jejich výběr definuje také to, na jakou mapu se vypravíte, protože zatímco v ostrovních oblastech je dobré vsadit na lodní paklík, v prérii je lepší postavit sadu zaměřenou na pěchotu, jízdu a artilérii.

Jednotlivé národy se v Age of Empires III: Definitive Edition neliší pouze kartami, jež mohou naskládat do svého balíčku. Každý má mimo ně po ruce také několik jednotek náležících pouze k jejímu uskupení, vedle nichž disponuje ještě bojovníky specifickými pro danou kulturu. Vedle tradičních profesionálů, s jejichž pomocí se jednotlivé národy zapsaly do historie, tu máme též válečníky, kteří tvoří základ rovnou několika armád. Francouzi, Britové a Rusové mají kupříkladu společné mušketýry, lehká děla a mořem brázdící karavely, jež u domorodých kmenů, mezi něž patří Lakotové, Inkové a Aztékové, nenajdete, ani kdybyste hledali sebevíc. Namísto artilérie a kvalitních lodí vám však nabídnou rozsáhlé spektrum neskutečně efektivní pěchoty.

Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: Britové Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: Japonci Age of Empires III: Definitive Edition; gameplay: Inkové
Všechny civilizace mají při přechodu na vyšší úroveň možnost vybrat si nějaké to vylepšení. Osobně považuji za nejvýraznější zdokonalení ta u frakcí z The Asian Dynasties.

Balance je diskutabilní, v rámci vizuálu si však není nač stěžovat

Když děláte hru, většinou ji navrhnete tak, aby na tom byli všichni zúčastnění víceméně stejně. Během let však Age of Empires III dostal rovnou dvě zásadní expanze, jež přinesly národy značně se v rámci hratelnosti lišící od původních zásadních hráčů. Zatímco normální národy mají relativně nudně navržené přechody mezi jednotlivými historickými obdobími, zástupci datadisku The Asian Dynasties disponují suroviny generujícími strukturami a historickými budovami dlouhodobě posilujícími jejich vliv, čímž je dle mého narušena balance celku. Na jednu stranu chápu, že Age of Empires III: Definitive Edition není remakem, avšak i tak by nebylo špatné si s kompletem v tomto ohledu pohrát a mírně vylepšit též zbytek herních frakcí a udělat z nich tak rovnocenné soupeře.

Balance se rozhodně stane předmětem diskuzí na nejednom fóru. Technická stránka Age of Empires III: Definitive Edition je naopak něčím, o čem se moc diskutovat nebude, protože se v tomto ohledu povedlo odvést dobrou práci. Na maximální detaily vám hra pojede po celou dobu stabilně bez výraznějších propadů fps. Zapracovat se tvůrcům podařilo tentokrát také na uživatelském rozhraní, za něž jsem kritizoval Age of Empires 2: Definitive Edition. Přehledné je taktéž menu, ve kterém rychle najdete vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli celek nastavit dle svých představ.

Age of Empires III: Definitive Edition – gameplay

Umělá inteligence má v Age of Empires III: Definitive Edition velké problémy se zdoláváním vody. Vyhněte se proto mapám, které jsou modrou tekutinou z nemalé části pokryty.

Age of Empires III: Definitive Edition by bylo škoda minout

Nové edice už před lety vydaných her to většinou nemají lehké – své by o tom mohlo vyprávět například Commandos 2: HD Remaster. V případě Age of Empires III: Definitive Edition se naštěstí vývojářům z Tantalus Media a Forgotten Empires podařilo odvést skutečně kvalitní práci. Dodali nám totiž vizuálně akceptovatelné dílo, které nejenže dobře vypadá, ale také se slušně hraje, což není u tohoto typu her úplně častý jev. K dispozici jsou nám tu navíc dány velmi dobře zpracované historické bitvy, výukové scénáře Art of War a bezpočet propracovaných map, na kterých se máte možnost pustit do boje o dominanci za některý z šestnácti národů. Hlavním problémem jsou kratší příběhová tažení a balance frakcí.

Kopii pro recenzi poskytla česká pobočka společnosti Microsoft/Xbox.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Age of Empires III: Definitive Edition: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % Alza Magazín
Verdikt:

Age of Empires III: Definitive Edition je ukázkovým příkladem toho, jak by měl vypadat návrat po letech. Jeho tvůrcům se totiž povedlo celek zpracovat tak, aby s ním neměl problém jak veterán, tak nezkušený zelenáč. Hledáte-li kvalitní RTS a netoužíte po taktických bitvách nedávno prezentovaných například skrze Iron Harvest, určitě po tomto kousku sáhněte.

Age of Empires III: Definitive Edition; recenze

Klady

 • Historické bitvy
 • Pěkně zpracované výukové scénáře
 • Přehledné uživatelské rozhraní
 • Rozsáhlá škála map
 • Odladěný technická stránka
 • Obstojné spektrum herních frakcí

Zápory

 • Trošku nedotažená balance
 • Kratší příběhové kampaně
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Hry hraji rekreačně již od dětství, kdy jsem zcela propadl tahovým strategiím. Svou vášeň jsem naštěstí neztratil ani v dospělosti, díky čemuž se z mého koníčku po čase stalo něco víc než jen pouhá záliba. Aktuálně mám za sebou více než dvě stovky herních recenzí, jimž vévodí primárně texty zacílené na nezávislé projekty, tahová RPG, kvalitní FPS a samozřejmě strategie, u nichž nemám problém strávit klidně i stovky hodin.

HW nároky pro Age of Empires III: Definitive Edition PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel i3-2105 3.1GHz / AMD Phenom II X4 973 Intel i5-3300 3.0GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 430 / Radeon HD 5570 / Intel HD 4400 NVIDIA GeForce GTX 980 / Radeon R9 Fury
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 42 GB 42 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (13. 10. 2020)

S jakým herním PC na Age of Empires III: Definitive Edition?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Age of Empires 3: Definitive Edition - Windows 10 Digital - Hra na PC
Nové
Age of Empires 3: Definitive Edition - Windows 10 Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: strategie

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1654
Age Of Empires II: Definitive Edition - Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: strategie je oslava 20. výročí jedné z nejpopulárnějších strategií v 4K UHD grafice

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1174
Age of Empires: Definitive Edition
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: strategie

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0423
Iron Harvest 1920 - Hra na PC
-8%
Iron Harvest 1920 + 3 sběratelské litografie
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: strategie - real-time strategie zasazená do alternativní reality 20. let minulého století, tedy těsně po skončení první světové války. Hra vám umožňuje ovládat obří mechy v epické kampani pro jednoho hráče, podporující kooperativní hru a také intenzivní bitvy ve hře více hráčů

-8% 1 299,-
1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít dnes od 14:00
Objednací kód: WG1250
Iron Harvest 1920 - Collectors Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: strategie real-time strategie zasazená do alternativní reality 20. let minulého století, tedy těsně po skončení první světové války. Hra vám umožňuje ovládat obří mechy v epické kampani pro jednoho hráče, podporující kooperativní hru a také intenzivní bitvy ve hře více hráčů

Předp. cena
2 399,- bez DPH 1 983,-
Předobjednat
Datum vydání: 29. ledna 2021
Objednací kód: MSX843ce
Iron Harvest 1920 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: strategie - real-time strategie zasazená do alternativní reality 20. let minulého století, tedy těsně po skončení první světové války. Hra vám umožňuje ovládat obří mechy v epické kampani pro jednoho hráče, podporující kooperativní hru a také intenzivní bitvy ve hře více hráčů

Předp. cena
1 599,- bez DPH 1 321,-
Předobjednat
Datum vydání: leden 2021
Objednací kód: MSX843
Iron Harvest 1920 - Collectors Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: strategie real-time strategie zasazená do alternativní reality 20. let minulého století, tedy těsně po skončení první světové války. Hra vám umožňuje ovládat obří mechy v epické kampani pro jednoho hráče, podporující kooperativní hru a také intenzivní bitvy ve hře více hráčů

Předp. cena
2 399,- bez DPH 1 983,-
Předobjednat
Datum vydání: 29. ledna 2021
Objednací kód: MXO744ce
Iron Harvest 1920 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: strategie - real-time strategie zasazená do alternativní reality 20. let minulého století, tedy těsně po skončení první světové války. Hra vám umožňuje ovládat obří mechy v epické kampani pro jednoho hráče, podporující kooperativní hru a také intenzivní bitvy ve hře více hráčů

Předp. cena
1 599,- bez DPH 1 321,-
Předobjednat
Datum vydání: leden 2021
Objednací kód: MXO744
Total War: Three Kingdoms Royal Edition - Hra na PC
Nové
Total War: Three Kingdoms Royal Edition
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: strategie - Čína roku 190, tato krásná, ale rozdělená země potřebuje nového císaře. Spojte Čínu pod svou nadvládu, vytvořte další velkou dynastii a budujte dědictví, které vydrží po staletí. Royal Edice obsahuje kompletní hru Total War: Three Kingdoms a rozšíření Eight Princes.

799,- bez DPH 660,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 14:00
Objednací kód: WG1286
Total War: Rome II - Enemy at the Gates Edition
Hra na PC - krabicová verze, žánr: strategie - Budeš bránit slavný Řím nebo strhneš jeho mocné hradby? Ponoř se do kritikami oceňované strategické klasiky a vytvoř impérium, jehož jméno vstoupí do historie. Toto vydání obsahuje původní hru a ta nejlepší rozšíření. Enemy at the Gates je definitivní edicí hry Rome II.

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Skladem 2 ks
Můžete mít dnes od 14:00
Objednací kód: WG1213
Stronghold: Warlords - Limited Edition
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Steam, žánr: strategie - Pokračování již legendární real-time strategie, která je v tomto případě zaměřena na oblast Dálného Východu. Limitovaná edice obsahuje základní hru, fyzický artbook, originální herní soundtrack na CD a digitální dokument zaměřený na tvorbu hry.

Předp. cena
899,- bez DPH 743,-
Předobjednat
Datum vydání: 29. září 2021
Objednací kód: WG1261
Total War: Three Kingdoms Limited Edition - Hra na PC
-36%
Total War: Three Kingdoms Limited Edition
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: strategie zcela poprvé umožní hráčům objevovat starobylou Čínu.Brutální a represivní síla režimu narůstá, zatímco říše se čím dál více propadá do anarchie. Jedinou naději představují 3 hrdinové vázáni bratrskou přísahou, společně čelící neodvratné pohromě.

-36% 1 099,-
699,- bez DPH 578,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 14:00
Objednací kód: WG652b
Total War Saga: Troy
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Epic Games Store, české titulky, žánr: strategie

Předp. cena
1 399,- bez DPH 1 156,-
Předobjednat
Datum vydání: 5. listopadu 2020
Objednací kód: WG1203
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi