vega vega

Bude ovladač PlayStationu 5 monitorovat náš srdeční tep či pocení? (NOVINKA)

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Zní to možná jako špatná reklama na fitness hodinky, ale možná tomu tak skutečně bude. Nově zveřejněný patent společnosti Sony totiž skutečně hovoří o čidlu nebo čidlech v ovladači DualShock 5, které by měly zaznamenávat náš srdeční tep či pocení dlaní. Více o tomto patentu se dozvíte v novince.

PlayStation 5; screenshot: DualShock?

Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Čidlo srdečního tepu a pocení rukou přímo v ovladači

O ovladači k PlayStationu 5 jsme toho napsali téměř stejně tolik, co ke konzoli samotné. DualShock 5, jak se bude s největší pravděpodobností ovladač jmenovat, má již některé nové funkce potvrzené a mezi ty nejzajímavější patří haptická odezva nahrazující dosavadní vibrace a také adaptivní triggery. O dalších, doposud nepotvrzených novinkách nás pak informují patenty, přičemž ten nejnovější naznačuje, že bychom se v budoucnu mohli v ovladačích od Sony dočkat podobných technologií, jako dnes mají chytré hodinky či fitness náramky.

Podle patentu, který byl zveřejněn 20. února, by mohl PlayStation 5 nabídnout funkci „biofeedbacku“, tedy jakési zpětné vazby na základě tělesných funkcí jako srdeční tep či pocení, na jejímž základě by konzole mohla upravit herní zážitek. Více podrobností patent neprozrazuje, lze si však pod tím představit například snížení obtížnosti či třeba doporučení menší přestávky.

PlayStation 5; screenshot: gamepad, patent
Přestože je v patentu uveden ovladač Dualshock 5, je velmi běžné, že společnosti nové technologie nejdříve testují na již hotovém hardwaru. Tato technologie, bude-li někdy použita, tak může být klidně určena pro jiné ovladače, třeba pro VR.

Bezpečnostní mechanismus pro virtuální realitu?

Zajímavě se tento patent jeví také ve spojení s virtuální realitou. O té se už patent nezmiňuje, nicméně před několika dny zveřejněný (další) patent rovněž od Sony právě na nový ovladač pro virtuální realitu by mohl naznačovat, že ve VR by taková funkce mohla být podstatně důležitější. Přeci jen s postupem technologií je úroveň vtažení do hry čím dal vyšší a zážitek reálnější. Žádná zábavní společnost se určitě nechce dočkat okamžiku, kdy někdo dostane infarkt při hraní zrovna jejich hry.

Jisté je, že Sony své ovladače výrazně inovuje, vzpomeňme například patent přidávající čtyři nová tlačítka, nebo další patent ukazující, že nový ovladač k PlayStationu 5 možná bude mít integrovaný mikrofon.

• Zdroje: freepatentsonline.comGamesradar+

i Mohlo by vás zajímat
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi