Alzaboxy Q1 Alzaboxy

Crusader Kings 3 nabídne hráčům přístupnější výukovou pasáž (NOVINKA)

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Datum vydání Crusader Kings 3 je prozatím v nedohlednu, vývojářské deníčky k nám však stále proudí. Po detailním představení formování dvora a ukázce jednotlivých specializací tu pro nás mají nyní vývojáři z Paradox Interactive část o složení vojska, vládě a výukové pasáži, která má být tentokrát zpracována detailněji než v předchozím díle. Více naleznete v následujících odstavcích.

Crusader Kings 3; screenshot: rytíři

Crusader Kings III (hra) | Crusader Kings (IP)

Grand strategie Crusader Kings III je součástí herní série Crusader Kings. Titul vyvíjí Paradox Development Studio a vydává společnost Paradox Interactive. Hra vychází 1. 9. 2020 na PC bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Vzpurná šlechta bude potřebovat v Crusader Kings 3 srovnat

Crusader Kings 2 nepatřilo v rámci přístupnosti mezi kousky, ke kterým by si bylo možné jen tak sednout bez toho, abyste si je předtím řádně nastudovali. Moc dobře v tomto titulu nebyl zpracován ani tutoriál, jenž hráče na následující tahy příliš nepřipravil, takže pokud jste si chtěli hru skutečně vychutnat, nezbylo vám nic jiného, než se učit způsobem pokus omyl, s čímž jsem osobně neměl až tak velký problém. Chápal jsem však nechuť začátečníků, kterým začal druhý díl série Crusader Kings lézt právě kvůli tomuto faktu velmi rychle krkem. V Crusader Kings 3 má být tento aspekt podle slov vývojářů razantně přepracován tak, aby po jeho absolvování byl člověk připraven na vše, co přijde. Komplet má být v rámci informací více provázán, což lze považovat za velké plus.

Crusader Kings 3 - March Update

Jako každý měsíc nám vývojáři z Paradox Interactive servírují vše ohledně dosud nepředstavených mechanik v jednom přijatelném balení.

Druhý vývojářský deníček, se kterým tvůrci Crusader Kings 3 v průběhu tohoto měsíce přišli, byl zaměřen na správu říše. Každá kultura má mít podle autorů tohoto díla specifickou formu vlády. Zatímco západní země budou většinou mít od startu nastavený feudální systém vlády, v jehož čele stojí panovník mající pod sebou desítku nepokrevních podřízených, v případě východních království vyznávajících muslimskou víru bude použita modifikovaná verze panování. V praxi to znamená, že namísto v Evropě užívané politiky vládnutí tu budete mít mechanizmus značně zaměřený na rodinu, díky čemuž budou zástupci vaší dynastie zastávat většinu, ne-li všechny důležité pozice v říši, což vám může v mnohém usnadnit život, krev přeci jen není voda.

Celkem nám má Crusader Kings 3 nabídnout tři systémy vlády. Vedle klanového a feudálního si budete moci zvolit také kmenovou formu panování. Tento koncept dává vašim lordům daleko více svobody. Do pokladnice jsou nuceni odvádět daleko menší sumy než obyvatelé žijící v prvních dvou zmíněných, namísto peněz však posílají více mužů schopných boje. Primární měnou u tohoto zřízení není zlato, nýbrž prestiž, která ve finále ovlivňuje oblibu vašeho vůdce spolu s tím, kolik mu jeho vazalové každý měsíc pošlou vojáků a peněz. Pokud vám v průběhu hraní přestane některý z typů vládnutí vyhovovat, máte možnost jej reformovat a transformovat do jiné podoby, která bude vašim záměrům a taktice vyhovovat lépe než zpočátku přiřazený směr vedení.

Crusader Kings 3; screenshot: vazalové
Každý vazal má v Crusader Kings 3 se svým panovníkem specifický kontrakt.

V každé říši však budou mít jednotlivci kontrakt se svým panovníkem. V případě, že budete dobrým vládcem, vaši věrní vám nebudou mít problém odvádět daně ani posílat muže. Když však začnete ignorovat jejich názory, zavírat jim spřízněné osoby nebo mít jiné tyranské choutky, jejich pozitivní názor na vás se začne snižovat, což se následně promítne na jejich veškerých odvodech. V úplně nejhorším případě svou nespokojenost reflektují tak, že se prostě pokusí odtrhnout. Vyhlášení autonomie je ve středověkém světě něčím nepřijatelným. Po tomto kroku bude proto většinou následovat občanská válka různě velkého rozsahu, na jejímž konci se problémisté dle vývojářského deníčku odtrhnou, nebo jim v případě prohry bude ještě více utažen řetěz a zvýšeny daně.

Celkem se při hraní setkáte s pěti typy frakcí s určitými podmínkami. Na úplném vrcholu seznamu potížistů budou různí lordi snažící se získat nezávislost, následovat po nich budou šlechtici toužící vidět na trůnu někoho jiného než aktuálního panovníka. Za o něco menší riziko lze považovat skupinky požadující snížení autority koruny spolu s populisty, jejichž cílem je do vaší země zatáhnout nová náboženství a kulturu. Asi nejmenší hrozbou pro vaše impérium jsou zástupci posledního uskupení, jedná se totiž o sedláky nepožadující nic jiného než snížení daní, což je daleko přijatelnější požadavek než odevzdání královské koruny, nebo vydání vámi kontrolovaného území, do nějž jste už investovali nemalé prostředky.

Crusader Kings 3; screenshot: zavření
Problémisty se v Crusader Kings 3 můžete pokusit zatknout.

Jak však už bylo v předchozích řádcích řečeno, středověk rozhodně není érou ústupků. Ustupují jen slabí, ti silní povolají podle jednoho z deníčků pro Crusader Kings 3 do pole muže. Základem každé nové armády je z polí odvedená masa, která je ochotná bojovat za vaši věc bez toho, aby za to dostala slušně zaplaceno. Moc válek s ní však nevyhrajete, protože se jedná především o sedláky a jiné v boji nezkušené jedince. Pokud to myslíte s vedením konfliktu skutečně vážně, je dobré si naverbovat profíky vyloženě se specializující na určité typy boje. V náborovém listu půjde podle všeho najít lučištníky, kopiníky, těžkou pěchotu, jízdu a katapulty schopné značně urychlit tempo obléhání napadených sídel.

Pro skutečně movité státníky jsou zde vedle normálně naverbovatelných mužů také žoldáci, kteří mají tříletý kontrakt, během něhož bojují za vaši věc. Novinkou je, že je už nadále není nutné platit každý měsíc, což se mi v Crusader Kings 2 příliš nezamlouvalo. Zaplatit jim musíte jednorázovou částku, jež vám zajistí jejich služby na dané časové období. Jakmile tento čas vyprší, máte možnost jim dát další finance, nebo je poslat o dům dál. Užít vojáky nemusíte jen pro řešení problémů s vašimi poddanými a příbuznými. Vyslat je též můžete proti okolním státům, předtím než tak však učiníte, je třeba jim vyhlásit válku, což není tak jednoduché jako třeba v Total War: Warhammer II.

Crusader Kings 3; screenshot: armáda
Armáda složená jen z lidu toho v Crusader Kings 3 moc nevyhraje.

K vyhlášení válečného stavu potřebujete v Crusader Kings 3 pádný důvod, založený třeba na dědičném nároku na území či prosbě jiného státu. Pokud ho nemáte, nezbývá vám nic jiného, než si nechat zajít chuť, protože diplomacie tu skutečně něco znamená. Za sebe musím říct, že mě nové informace o Crusader Kings 3 skutečně navnadily, tak snad si tvůrci udrží tempo. Crusader Kings 3 by mělo vyjít v průběhu tohoto roku na PC, datum vydání však v tento moment nemá.

• Zdroje: crusaderkings.com

i Mohlo by vás zajímat
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací