Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou od zítra otevřené pouze pro výdej objednávek. Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich Alzaboxů.

vega NHL 21 - Hidden empty P

Crusader Kings III (RECENZE) – Strategický klenot, který vám nedá spát

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Během minulých dvou týdnů jsme se měli možnost naplno věnovat na středověk orientované realtimové grand strategii (s možností pauzy), Crusader Kings III, jejíž předchůdce oslovil i přes svou vizuální nevýraznost nemalou část herního světa za pomoci neskutečně chytlavé hratelnosti. Zda je na tom jeho pokračovatel stejně, v čem vyniká a čím se liší od kultovního druhého dílu, vám povíme skrze naši recenzi

Crusader Kings 3; wallpaper: cover
Alza Magazín

Crusader Kings III (hra) | Crusader Kings (IP)

Grand strategie Crusader Kings III je součástí herní série Crusader Kings. Titul vyvíjí Paradox Development Studio a vydává společnost Paradox Interactive. Hra vychází 1. 9. 2020 na PC bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Crusader Kings III (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Středověké dějiny v Crusader Kings III
 2. Dějiny tu může psát i neznámý rod
 3. Rodinu si je třeba v Crusader Kings III držet stále u těla
 4. Válka není žádná švanda
 5. Je Crusader Kings III grand strategií roku 2020?
 6. Recenze Crusader Kings III: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Crusader Kings III PC

Středověké dějiny v Crusader Kings III

Crusader Kings III nabízí rovnou šest historických scénářů, z nichž tři startují v roce 867. První je orientován na syny Ragnara Lodbroka, kteří touží pomstít smrt svého otce vrženého do jámy s hady. Hlavními aktéry jsou tu tři potomci zavražděného spolu s vévodou Halfdanem a jejich cílem je vedle vyrovnání dluhů minulosti hlavně obsazení Britských ostrovů, v čemž jim musí zabránit anglosaský král Alfréd. Zatímco o Anglii a Irsko zápasí Vikingové s Anglosasy, v pořadí druhá kapitola dějin zacílená na Evropu a Afriku nám ukazuje mocenskou bitvu, jíž se neúčastní pouze známí dobyvatelé ze severu a Středoevropané, ale také maďarské kmeny a kmenová vůdkyně Daurama.

Crusader Kings 3; gameplay: nemoc
V průběhu hraní Crusader Kings III budete svědky řady úsměvných situací.

Ta se zapsala do historie jako zakladatelka impéria Hausa, které bylo předchůdcem několika afrických království, takže před sebou nemáte úplně nejlehčí úlohu. Rok 867 byl na události velmi bohatý, díky čemuž v něm můžete odstartovat ještě třetí scénář odehrávající se po smrti římského císaře Ludvíka I. Pobožného. Jeho říše byla rozdělena mezi čtyři velké muže, kterým koluje v žilách krev Karla Velikého, a je prakticky jen na vás, zda některý z nich vystoupá ke hvězdám, nebo naopak padne pod náporem svých příbuzných. Pokud zatoužíte po absolvování událostí definujících směr Anglie, Crusader Kings III vám dá možnost podívat se na zápas o její osud odehrávající se roku 1066, kdy poslední anglosaský král Harold II. Godwinson sváděl boj o trůn s těmi, kteří se ho o něj snažili připravit.

Léta Páně 1066 se neodehrával pouze souboj o Británii. Boje se sváděly také o Kastilské království, po němž toužila srdce pěti výrazných postav historie. Pro českého hráče ovšem bude pravděpodobně nejzajímavější třetí kapitola orientovaná na toto historické datum. Jedním z jejich hlavních hráčů totiž nebude nikdo jiný než kníže Vratislav II, za něhož si musíte získat královskou korunu. Aktuálně dostupné startovní scénáře se zaměřují na zajímavé události, osobně bych však uvítal, kdyby se vývojáři z Paradox Interactive podobně jako v případě Crusader Kings II zaměřili na širší spektrum výrazných momentů. Vzhledem k DLC politice této společnosti je však více než pravděpodobné, že se časem dočkáme hromady dodatečných scénářů, jež provětrají naši peněženku.

Crusader Kings III - War for Ireland I Alza Magazín (Gameplay)

Irsko lze v Crusader Kings III sjednotit více způsoby. Ideální cestou však je podrobit si ho silou.

Dějiny tu může psát i neznámý rod

Šest primárních scénářů zaměřených na několik zásadních okamžiků dějin vám dává do rukou rody, které se zapsaly do historie. Ne každý však touží psát historii v čele některé silné frakce. Pro ty, kteří nebaží po silné armádě a rozsáhlých územích, nabízí Crusader Kings III možnost odstartovat cestu v letech 867 a 1066 jako člen některého z bezejmenných uskupení či coby syn známého otce s nulovou šancí na získání trůnu. Prostě a jednoduše si tu máte možnost zahrát prakticky za kohokoliv... tedy kohokoli, kdo měl nějaký ten movitý statek, jelikož reálná šance, že by v této éře prorazil sedlák a ještě k tomu založil dynastii, byla fakticky nulová.

Ideální je však odstartovat vaše tažení za některého z výraznějších šlechticů, protože jen tak bude mít hra od počátku určité tempo. V momentu, kdy si vyberete, za koho chcete vlastně přepisovat dějiny, nad ním automaticky převezmete kontrolu. Jakmile tak učiníte, nahrne se na vás hromada povinností, které musíte plnit proto, aby království fungovalo tak, jak má. Starat se je nutné o váš dvůr, kontrolovaná města a především o bezpečí země jako takové. Samozřejmě je tu také možnost se na vše vykašlat a žít rozmařilým životem. V takovém případě ovšem nesmíte počítat s tím, že svou pozici udržíte dlouho. Jen málokdo tu totiž má rád rozmařilé tyrany vedoucí jimi vlastněné území na úkor svého vlastního štěstí do záhuby.

Crusader Kings 3; gameplay: smrt Crusader Kings 3; gameplay: Bohemia Crusader Kings 3; gameplay: válka
Některé schopnosti vašim postavám v Crusader Kings III umožní předpovědět svou smrt, jiné zase vylepší jejich bojovou zdatnost nebo zdokonalí diplomatické nadání, díky čemuž pro ně nebude až tak náročné pustit se do expanzivní války.

Když se pustíte do kontroly své říše s vervou, je zde vysoká pravděpodobnost, že váš rod s trochou štěstí přežije až do úplného konce Crusader Kings III. Základním pravidlem ovšem je příliš nemyslet na práva koruny a obyčejného lidu. Prim tu totiž hraje šlechta, o niž je váš trůn často z velké části opřen. Pokud ji začnete oklešťovat a naopak posilovat sebe a sedláky, může se vám nakonec stát, že vás pánové za pomoci jim dostupných vojsk sesadí či zabijí. Nahrazeni budete následně někým, kdo s vysokými daněmi, odvody a menší porcí dostupného vlivu nemá až takový problém, což může být ve finále klidně váš ve stínu čekající bratr, jemuž je ve své podstatě fuk, čí korunu si na hlavu nasadí.

V případě, že hlavní postava vaší frakce zemře, většinou její úmrtí dopadne především na její říši. Ta buď přejde na nejstaršího člena rodu, syna daného panovníka, lenního pána, nebo mezi všechny jeho děti, čímž může dojít k rozpadu velkého impéria na malá vévodství dříve než původní vládce spočine v hrobě. Pád jednotlivce však v Crusader Kings III nikdy neznamená konec světa. Po jeho skonu je vám do rukou dán další velký muž či žena, se kterými se ujmete vlády a rozšiřování odkazu svého rodu. Problém nastává až v momentu, kdy vymře vaše celá vládnoucí větev, protože od dané chvíle nemá, kdo by dál šířil slávu vašeho jména, čímž hra na rozdíl od konceptu užívaného v historických dílech série Total War automaticky končí, ať jste za existence své dynastie vytvořili sebevětší státní útvar.

Crusader Kings III - Bohemia Expansion I Alza Magazín (Gameplay)

České království může v Crusader Kings III pod vašim vedením podrobit většinu svých sousedů.

Rodinu si je třeba v Crusader Kings III držet stále u těla

Smrt je v Crusader Kings III stálým hostem snad u všech panovnických dvorů, takže je dobré mít po ruce dostatečný počet případných dědiců, které jí můžete „nabídnout“. Členové vaší dynastie mohou být v tomto díle zavražděni, skonat na zákeřnou nemoc, být zabiti v bitvě nebo se stát obětí některého ze svých špatných rozhodnutí. Každý z nich totiž prožívá život plný piklů a intrik, jež se jim nemusí vždy vyplatit. Stačí jen jeden nesprávný tah, v neuvážení pronesená vět, či intrikaření proti všímavému jedinci a neschopná postava má zaděláno na slušný problém, za což ve finále může zaplatit majetkem a hlavou.

Abyste se nepříjemnému osudu vyhnuli, je nutné se do konspirování aktivně zapojit. Pustit se tu můžete do svádění, očerňování a provádění řady dalších plánů, jejichž průběh provází vždy řada událostí rozhodujících o tom, zda akce nakonec uspěje. Propočet samotný však nedefinují pouze vaše volby. Zásadní vliv na ně má také výběr účastníků komplotu a hlavně dovednostní strom vašeho panovníka. Ten si na začátku své životní cesty má možnost zvolit, zda se zaměří na diplomacii, intriky, vědění, válečnictví nebo správcovství. Každý směr mu dá jiné možnosti, jak postupovat při řešení sporů. Když kupříkladu budete mít specialistu na úklady, vypořádá se s palčivými problémy lépe než válečník, kterému se naopak povede více na bitevním poli, kam diplomata jen tak nevyšlete.

Crusader Kings 3; gameplay: milenci Crusader Kings 3; gameplay: bastard Crusader Kings 3; gameplay: krasavice
Osobní kouzlo hraje v Crusader Kings III velkou roli, díky čemuž si hlavní hrdinka přiložených obrázků neměla problém získat vždy milence i přes své postižení.

Pro zástupce diplomatického oboru naštěstí naleznete jiné uplatnění. Jedná se totiž o specialisty schopné stmelovat rodiny a vylepšovat vztahy s okolními vládci a to se tu prostě počítá. Budování pout s jednotlivými obyvateli světa lze bez většího rozmýšlení označit za jeden z primárních prvků Crusader Kings III. Každá postava má v této hře své přátele, nepřátele a jedince, kteří si zatím z předvídavosti nevybrali ani jednu ze stran. S těmi, jimž nevadíte, je tu relativně lehké pořízení. Horší je to s tou části společnosti, která k vám chová negativní vztah, protože proti vám bude často komplotovat. I ji je však možné za určitých okolností přesvědčit k tomu, aby zakopala válečnou sekeru. Stačí jen peníze, udělání nějakého toho ústupku, popřípadě svatba s vaším dítkem. To sice teprve opustilo dětskou kolébku, ale koho to vlastně ve středověku zajímá.

Válka není žádná švanda

Ne všechny situace lze v Crusader Kings III vyřešit vraždou nepohodlného táty, svedením vlastní matky či prodáním vašeho nezletilého dítěte. Občas budete nuceni sáhnout po meči a vydat se do boje, kde se ukáže, zda si jste schopni udržet svou korunu v boji proti po moci bažícím příbuzným a sedlákům, jež netoužící po ničem jiném než po nižších daních. Základní myšlenka střetů na bitevním poli je tu vcelku jednoduchá. Vojska se srazí a vy následně nemůžete podobně jako ve Stellaris nebo Imperator: Rome pro výsledek udělat nic. Ten tu definuje výběr generála a především složení armády samotné. Osobně se mi to jako fandovi velkolepých řeží, na něž sází Total War, příliš nezamlouvá, ale Paradox se v tomto ohledu zřejmě kupředu už asi nepohne.

Crusader Kings III - Holy Roman Empire I Alza Magazín (Gameplay)

Na první pohled je vládnutí velké říši v Crusader Kings III jednoduché. Stačí však udělat pár nedomyšlených rozhodnutí a vámi kontrolované impérium se rychle scvrkne.

Od svého předchůdce se Crusader Kings III ve směru války odlišil především tak, že každá frakce tu má vedle obyčejných odvedenců shromážděných v hlavním městě možnost nasadit do pole také k její kultuře náležící specialisty. V řadách anglosaského vojska díky tomu kupříkladu najdete huskarly, česká vojska disponují zbrojnoši a východní mají možnost nasadit jízdní lučištníky. Čím více profíků do své armády najmete, tím vyšší budou šance na vítězství. No a pokud náhodou se svým vlastním vojskem selžete, vždy je tu ještě možnost si najmout za jednorázovou sumu žoldáky, kteří do boje přivedou své vlastní válkami ostřílené muže. Služby těchto nájemných odborníků jsou však časově omezené, takže jakmile vám vyprší smlouva, budete nuceni zaplatit nějaký ten peníz nebo odtáhnou.

Koncept války je tu zpracován o něco složitěji než třeba v Total War Saga: Troy. Rozhodně nepočítejte s tím, že jako král budete vyhlašovat válku, komu se vám zlíbí, nebo dokonce zabírat celá království na jeden zátah. Nic takového tu nefunguje. Namísto toho vás ve většině případů čeká dlouhodobý proces, v jehož rámci se pustíte do vytváření nároků a následného obsazování nepřítelova území, eliminace jeho armád a do případného pátrání po vládci dané frakce. Proč hledat panovníka? No především kvůli skutečnosti, že vám v zajetí může celý konflikt pomoci ukončit jediným podpisem, na což jsem popravdě sám při hraní nejednou doplatil. Stačilo ho jen zapomenout v hlavním městě nebo s ním v čele prohrát jednu bitvu a prakticky vyhraná válka byla znenadání prohraná.

Crusader Kings 3; gameplay: armáda Crusader Kings 3; gameplay: bitva Crusader Kings 3; gameplay: bombarda
V počátečních fázích Crusader Kings III vám dá obléhání zabrat. Časem však dostanete do rukou střelný prach, který celý proces značně urychlí.

Je Crusader Kings III grand strategií roku 2020?

Bez ohledu na to, že tento rok ještě není u konce, se nebojím říct, že Crusader Kings III je jednou z nejvýraznějších strategií, jež jsem měl možnost v tomto a prakticky i minulém roce hrát. Jejím tvůrcům se ve svém díle podařilo bravurně zpracovat středověk se vším, co k tomu patřilo. Nalézt v něm tím pádem můžete mocné krále a královny, snažící se zajistit budoucnost své dynastie za pomoci všech dostupných prostředků, díky čemuž se tu stanete svědky válek a intrik všeho druhu. Jestliže bych měl Crusader Kings III něco vytknout, byl by to horší vizuál a nepřítomnost řádných bitev, protože jsem příliš navykl na koncept, v jehož rámci jsem měl možnost o vývoji střetu rozhodovat přímo, což tu nejde. Obejít se ovšem dá i bez tohoto aspektu.

Kopii pro recenzi poskytl vydavatel hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Crusader Kings III: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 95 % Alza Magazín
Verdikt:

Vynikající strategii poznáte především podle toho, že i když ji vypnete, automaticky začnete v hlavě plánovat příští tahy. Mezi takové strategické klenoty se s přehledem může díky kvalitní hratelnosti a celkové propracovanosti řadit i Crusader Kings III, takže jestli vám sedl jeho předchůdce, je pro vás tento kus ideální volbou. Za sebe Crusader Kings III vzhledem k jeho kvalitám jednoznačně doporučuji.

Crusader Kings III; recenze

Klady

 • Oproti předchozímu dílu propracovanější svět
 • Možnost odstartovat svou pouť téměř za kohokoliv
 • Komplexní intrikování
 • Bezpočet alternativních cest, kterými se lze vydat
 • Zcela logicky jednající AI
 • Tradiční podpora modifikací
 • Neskutečná chytlavost
 • Přítomnost možnosti vytvořit vlastní víru
 • Vyšší přístupnost než u Crusader Kings II

Zápory

 • Horší vizuální zpracování
 • Pro někoho absence bitev a lokalizace
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Hry hraji rekreačně již od dětství, kdy jsem zcela propadl tahovým strategiím. Svou vášeň jsem naštěstí neztratil ani v dospělosti, díky čemuž se z mého koníčku po čase stalo něco víc než jen pouhá záliba. Aktuálně mám za sebou více než dvě stovky herních recenzí, jimž vévodí primárně texty zacílené na nezávislé projekty, tahová RPG, kvalitní FPS a samozřejmě strategie, u nichž nemám problém strávit klidně i stovky hodin.

HW nároky pro Crusader Kings III PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 8 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2120 3.3GHz / AMD Phenom II X6 1055T v2 Intel Core i5-4670K 3.4GHz / AMD Ryzen 5 2400G
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 / Radeon R7 260X v3 NVIDIA GeForce GTX 1650 / Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 20 GB 20 GB

• Zdroj: game-debate.com (31. 8. 2020)

S jakým herním PC na Crusader Kings III?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Crusader Kings II: Holy Fury (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

429,- bez DPH 355,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003892
Crusader Kings II: Conclave (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

319,- bez DPH 264,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003018
Crusader Kings II: Customization Pack (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

125,- bez DPH 103,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003017
Crusader Kings II: Monks and Mystics (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

319,- bez DPH 264,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003016
Crusader Kings II: Conclave Content Pack (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

105,- bez DPH 87,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003015
Crusader Kings II: Jade Dragon (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

319,- bez DPH 264,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002591
Crusader Kings II: The Reaper's Due Content Pack (PC/MAC/LINUX) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra Steam

105,- bez DPH 87,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001265
Crusader Kings II: The Reaper's Due (PC/MAC/LINUX) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra Steam

209,- bez DPH 173,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001267
Crusader Kings II: The Reaper's Due Collection (PC/MAC/LINUX) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra Steam

299,- bez DPH 247,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001266
Crusader Kings II: Europa Universalis IV Converter
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

255,- bez DPH 211,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000725
Crusader Kings II: DLC Collection
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

2 519,- bez DPH 2 082,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000724
Crusader Kings II: Collection
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

3 409,- bez DPH 2 817,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000723
Crusader Kings II: Rajas of India
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

385,- bez DPH 318,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000339
Crusader Kings II: Sons of Abraham
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

255,- bez DPH 211,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000095
Crusader Kings II: Sword of Islam
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

255,- bez DPH 211,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000147
Crusader Kings II: Legacy of Rome
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

126,- bez DPH 104,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000145
Crusader Kings II: The Old Gods
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

385,- bez DPH 318,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000141
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB4
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi