vega vega

Curse of the Dead Gods (DOJMY Z HRANÍ) – Indiánské pyramidy skrývají nespoutané zlo

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Být vykradačem hrobek není lehké povolání, což vám dosvědčí Indiana Jones, Lara Croft i Nate Drake. Ani jeden z nich se ovšem nedostal do tak svízelné situace jako hrdina nové rogue-like mlátičky Curse of the Dead Gods od studia Passtech Games. Vedle prastarých příšer se totiž musí vypořádat s prokletím, které jej dělá čím dál zranitelnějším. Jak jsme si užili utrpení v zapomenutém podzemním chrámu, se dozvíte v našich dojmech.

Curse of the Dead Gods; screenshot: obal

• Žánr: Rogue-like Hack and Slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Passtech Games • Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: PC – předběžný přístup (3. března 2020); PS4, Xbox One (bude oznámeno)Homepage • Čeština: Ne 


Curse of the Dead Gods (DOJMY Z HRANÍ) – Obsah článku

  1. Boj o holý život a pár zlaťáků navrch
  2. V Curse of the Dead budete trpět, ale báječně si to užijete
  3. Dlouhodobý zážitek, nebo chvilkový odpočinek?
  4. HW nároky pro Curse of the Dead Gods PC

Boj o holý život a pár zlaťáků navrch

• Dojmy z hraní: 13. 3. 2020 • Autor: Jakub Němec

Rogue-like hry – žánr, který buď z celého srdce milujete, nebo nenávidíte. Relativně krátké a hodně intenzivní hraní, v němž každá chyba může stát desítky minut postupu, totiž odkazuje na spartánskou hratelnost devadesátých let, kdy vám vývojáři nedali nic zadarmo. Do dnešní doby si rogue-like tituly ovšem přinesly menší ústupek hráčům v podobě postupného posilování postavy, abyste nemuseli začínat vždy o píky. Oblíbený žánr v poslední době nabývá na síle a tvůrci libující si v nebezpečném prozkoumávání kobek nás zásobují. Nedávno jste na našich stránkách mohli číst dojmy z bety kovbojského West of Dead, zatímco dnes se podíváme na předběžný přístup nadějného projektu Curse of the Dead Gods od studia Passtech Games.

Curse of the Dead Gods - Early Access Launch Trailer

Po zmasakrování dostatečného počtu nohsledů se chrámovým labyrintem proklestíte až k samotným bohům, jež vás postihli v Curse of the Dead Gods svou kletbou.

V kůži zarostlého drancíře indiánských hrobek, které jako by se zrovna vylouply z amazonského pralesa, na vás čeká v temných hlubinách nejedno (ne)mrtvé překvapení. Jihoameričtí bohové totiž nemají pochopení pro vykrádání jim zasvěcených chrámů, a tak vám dají zakusit prokleté medicíny. Po sáhnutí na kamenný kruh vás totiž posedne temnota, jež vám bude v žilách kolovat tím silněji, čím hlouběji se do svatyně vydáte. Navíc do sebe můžete při obětování krve zásvětním božstvům pohltit část prokletí za výhody v boji či nové zbraně, ale pozor! Pokud vstřebaná nákaza způsobující fialovou záři kolem pravé končetiny hrdiny přesáhne určitou mez, přijdou obtíže v podobě kletby znamenající složitější průzkum zdánlivě opuštěných kobek. Už se třemi prokletími na krku dostanete pořádně zabrat, takže musíte postupovat s rozvahou.

V Curse of the Dead budete trpět, ale báječně si to užijete

U příslušných oltářů však můžete bohy uplatit také cinkavými zlaťáky, jež cestou posbíráte, protože v hrobě vám stejně budou k ničemu. Každý nákup je potřeba pečlivě zvážit, peněz nikdy nemáte na rozhazování a nevíte, jestli u dalšího oltáře nečeká silnější zbraň či vítané posílení atributů. Ať už se rozhodnete jakkoli, vězte, že si svůj postup usnadníte jen trošku, protože stejně budete muset prokázat postřeh, vychytralost a válečnou zručnost. Curse of the Dead Gods báječně kombinuje rostoucí obtížnost nepřátel, jež můžete kosit pochodní v ruce, jednoruční, obouruční zbraní či pistolí, společně s vůlí riskovat prokletí či naběhnout na monstra jen s výchozí výbavou.

Curse of the Dead Gods; screenshot: cesta Curse of the Dead Gods; screenshot: skilly Curse of the Dead Gods; screenshot: pasti
V Curse of the Dead Gods si vždy vyberete svou pouť dle předem určené mapy. Bažíte po penězích, vybaveních nebo zlepšení vlastností?

Základní mechanismus se točí okolo výdrže, kterou vyčerpává jak útočení, tak uhýbání před ranami. Pokud se sebevražedným způsobem pustíte do cupování příšer a nezbude vám nic na následný úskok, musíte spoléhat na načasované vykrytí nebo se smířit s klesající životní energií. Curse of the Dead Gods tak do puntíku splňuje označení „easy to learn, hard to master“ symbolizující jednoduše naučitelná pravidla, jejichž ovládnutí z vás následně udělají predátora v hrobce. Řádění mezi nemrtvými ghúly, kouzelníky a závěrečnými bossy si nejvíce užijete s gamepadem v ruce, využití klávesnice a myši je přece jen trochu krkolomné.

Dlouhodobý zážitek, nebo chvilkový odpočinek?

Otázkou je, jestli se vyplatí investovat do Curse of the Dead Gods už v předběžném přístupu, nebo jestli si počkat na plnou verzi. V současném stavu totiž titul studia Passtech Games dokáže zabavit na hodinku, dvě, zkrátka ve chvílích volna, kdy se nechcete pouštět do rozsáhlých RPG či se nechat pohltit příběhovými hrami. Na delší hraní prozatím návštěva pyramidy není, protože z dlouhodobého hlediska si otevřete všechny bonusové vlastnosti (sběrem křišťálových lebek) do deseti hodin a pak už jen procházíte známé prostředí.

Curse of the Dead Gods; screenshot: chaos Curse of the Dead Gods; screenshot: presila
Během soubojů v Curse of the Dead Gods budete vždy čelit mnohonásobné přesile.

Jenže i to je samo o sobě velmi zábavné. Soubojový systém s důrazem na taktické rozložení výdrže během šarvátky, chytré využívání pastí a riskování v podobě krvavých obětin si fanoušky žánru dokáže získat na svou stranu. Výrazným plusem je sympatická stylizace využívající ostrých komiksových kontur, jež dávají Curse of the Dead Gods temně fantasy nádech. Z mého pohledu po vás  vývojáři nechtějí přehnané peníze, protože za necelých 15 euro dostanete hodiny zábavy, pokud si je ovšem správně nadávkujete. Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se titul vydá a jestli představí i jiné herní módy než neustálé nabíhání do hrobek.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní, curse-of-the-dead-gods.com

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Curse of the Dead Gods PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 Windows 7/8/10
Procesor Intel Core i3-2125 (3.3 GHz)/AMD FX-4100 (3.6 GHz) Intel Core i7-3820 (3.6 GHz)/AMD FX-8350 (4.0 GHz)
Grafická karta 2 GB, GeForce GTX 660/Radeon R7 370 2 GB, GeForce GTX 760/Radeon R9 280
DirectX neznámý neznámý
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 2 GB volného místa 2 GB volného místa

• Zdroj: store.steampowered.com (13. 3. 2020)

S jakým herním PC na Curse of the Dead Gods?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Curse of the Dead Gods vychází 3. března 2020 v předběžném přístupu na PC. PS4 a Xbox One budou následovat letos. O novinkách vás budeme informovat.

Diablo IV
Hra na PC - krabicová verze, žánr: akční a RPG

Předp. cena
1 699,- bez DPH 1 404,-
Předobjednat
Očekáváme prosinec 2021
Objednací kód: WG1202
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi