vega vega

Curse of the Dead Gods (RECENZE) – Za prokletím do tajemného chrámu

Zobrazit katalog

• Autor: Jiřina Formánková

Curse of the Dead Gods je zástupce žánru rogue-like vývojářského studia Passtech Games. Ti ve svém titulu vsadili hlavně na návykovou a velmi zábavnou hratelnost, zatímco vypustili příběhové pozadí. Tento (pro někoho) nedostatek, ale skvěle vyvážili neotřelými mechanikami, díky nimž si hru dokážete užít i tak. Jak se Curse of the Dead Gods hraje a proč byste mu měli dát šanci, si můžete přečíst v této recenzi.

Curse of the Dead Gods; screenshot: cover

zdroj: Passtech Games

Alza Magazín

Curse of the Dead Gods (hra)

Akční rogue-like Curse of the Dead Gods vyvíjí studio Passtech Games a vydává společnost Focus Home Interactive. Hra vychází 23. 2. 2021 na PC, PS4, Xbox One a Switch bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze 

Curse of the Dead Gods (RECENZE PC) – Obsah článku

  1. A hele, nějakej chrám
  2. I kletba je občas požehnání
  3. Za bossem po třech stezkách
  4. Recenze Curse of the Dead Gods: závěrečné hodnocení
  5. HW nároky pro Curse of the Dead Gods PC

A hele, nějakej chrám


Jak už bylo zmíněno výše Curse of the Dead Gods nemá žádný konkrétní příběh. Začínáte jako prostý „zlodějíček“ putující do chrámu s vidinou ukořistění blýskavých cetek a mocných zbraní. Nepřipomíná to trochu reálné vykradače (třeba egyptských hrobek), ochotných pro kořist riskovat účinky „starodávných kleteb“? Tady se s podobnou představou prostě budeme muset spokojit. 

Curse of the Dead Gods; gameplay: boss

Šampioni jednotlivých stezek jsou nejen impozantní, ale i tuzí nepřátelé.

zdroj: vlastní

Po úvodním tutoriálu, který představí základní bojové mechaniky a principy (např. světlo – stín), vás hra vrhne do úvodní místnosti. Tu budete vídat často, v závislosti na počtu svých úmrtí. Najdete tady oltáře, které vám vždy před začátkem nového pokusu o průchod chrámem nabídnou náhodnou kombinaci základní a sekundární zbraně. Začínáte s jedním oltářem, postupně si můžete za nasbírané artefakty odemknout až čtyři. To se opravdu hodí, jelikož si brzo určitě najdete svou oblíbenou kombinaci a je skvělé se k ní dostat už na startu. Na mapě sice najdete místnosti, které vám nabídnou zbraně nové, ale každá sranda něco stojí a je lepší vylepšovat stávající kombinaci než draze kupovat jinou.

Zbraně ale rozhodně nejsou vše, co můžete vylepšovat. Najdete tu i další položky, jako například „požehnání“. Ty jsou maximálně tři, které můžete aktivovat naráz, ale je z čeho vybírat. Každá je užitečná, takže je spíše problém vybrat ty nejlepší. Osobně jsem nakonec skončila u bonusů statistik (hodí se vždycky), bez ohledu na měnící se okolnosti. Ještě zde najdeme jednu zajímavou položku, která umožní výměnu nabízených vylepšení (zbraní, statistik) a náhodné nalosování jiných, které se možná budou hodit více. I zde je možnost zvyšovat množství losování za artefakty.

Curse of the Dead Gods; gameplay: požehnání

Rozhodnout jaká kombinace požehnání je nejlepší, může být docela oříšek.

zdroj: vlastní

Po základní přípravě už můžete směle vyrazit do nitra chrámu. Kromě zdraví a množství prokletí (více o něm níže) si v soubojích budete muset hlídat hlavně body výdrže. Ty jsou alfou i omegou ať už při útocích a obraně, nebo i úskocích. Doplníte ji buďto povedenými manévry nebo pomalým pohybem (ta méně praktická varianta). V nejlepším možném případě se podaří (díky získaným předmětům v průběhu průchodu) výdrž o bodík zvýšit. A věřte mi, že to poznáte.

I kletba je občas požehnání


Kletby jsou jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších konceptů hry. Její body získáváte jak od nepřátel, tak v průběhu průchodu hrou, při přechodu z jedné místnosti do druhé. Fungují dost podobně jako v Darkest Dungeon, i tady totiž brzy zjistíte, že tohle ostří má dvě hrany. Hned poté, co nasbíráte (obvykle neradi a neúmyslně) potřebných sto bodíků prokletí, aktivuje se náhodně jedna z kleteb. Až na čestné výjimky, jako je třeba ztráta bodů výdrže, které k ničemu pozitivnímu neužijete, jde totiž obvykle o něco, co může být stejně tak otravné jako výhodné a funkční. Například zrušení postihů při boji ve tmě se hodí, když se nechcete zdržovat s hledáním a rozsvěcováním ohnišť v místnostech. Ostatně v některých oblastech, jako jsou třeba průchody, je ani nenajdete.

Čas od času se stává, že dotyčný „postih” nemá jméno, ani uvedené efekty, a tak nezbývá, než se snažit vypozorovat co přesně asi tak způsobuje, což dodává příjemný prvek překvapení. Celkem můžete nabalit čtyři náhodná prokletí, páté (poslední), je vždycky stejné. Váš hrdina skončí s jedním životem, což asi většina hráčů neocení. Na druhé straně, už se dál o prokletí starat nemusíte, jelikož nic dalšího (a horšího) už se stát nemůže. Od této chvíle vás zajímá pouze jak přežít bez jediné chybičky a zranění. Než se ale propadnete až na samé dno problémů, můžete se za pomoci několika málo způsobů pokusit odstranit pár bodíků. Na výběr toho není mnoho, a tak možná brzy zjistíte, že zvyšující se množství kleteb může být horší, než snižující se množství života.

Curse Of The Dead Gods – Temple (Alza Magazín gameplay, PC, No Commentary)

Nejen sběrem zlaťáků je zloděj živ. Artefakty a zbraňová vylepšení dokáží hodně pomoci.

zdroj: vlastní

Chvíli mi trvalo pochopit, že marnotratné nabírání základních statů nebo neustálé výměny zbraní u oltářů v momentě, kdy postava neměla dost zlata, je cesta k jistému konci. Za každý jednotlivý nákup totiž zaplatíte právě buďto zlaťáky, anebo “krví” (ta neubere život, ale přidá dost desítek bodů kletby). Může se taky stát, že i když nabízená vylepšení vypadají opravdu lákavě, je lepší si je odpustit a uvažovat dopředu, podle vlastních bojových schopností a toho, kolik neotevřených dveří ještě čeká na cestě k místnímu šampionovi.

Za bossem po třech stezkách


Na výběr je ze tří cest, lišící se šampiony i nepřáteli. Při delším průchodu se bohužel některé potvory začínají recyklovat a nabízí převážně silnější varianty základních nepřátel. Bojový systém je ale natolik návykový a zábavný, že to zas až tak moc nevadí. Na každé mapě si vybíráte trasu, podle symbolů toho, co momentálně nejvíce potřebujete. Je libo léčení, nová zbraň nebo zvýšení základních statistik? Po několika pokusech zjistíte, co je pro vás to pravé a která posloupnost je nejefektivnější. 

Víceméně v každé větší místnosti, do které zavítáte, narazíte na některý druh pastí. Ať už se jedná o bodce, ohnivé chrliče nebo ty, které způsobí otravu, všech můžete využít proti svým nepřátelům. Je zábavné odhodit protivníka za pomoci štítu na výsuvné bodce, odpálit (ideálně větší skupinku) zapálením na zemi rozlitého jedu, nebo nalákat houf přímo pod práskající kořenové zabijáky. Kombinací je nepočítaně a zábava zaručena.

Curse of the Dead Gods; gameplay: smrt

Jako v každém správném rogue-like, ani tady se bídné smrti často nevyhnete.

zdroj: vlastní

I pokud se vám zrovna moc nedaří, každý průchod má svůj význam a smysl, jelikož díky němu sbíráte artefakty a odemykáte nejrůznější vylepšení, která dokáží hodně pomoci při dalších pokusech. Curse of the Dead Gods navíc neobsahuje žádné bugy, které by hráčům ztrpčovaly průchod hrou. Další parádně zpracovanou (i vizuálně) záležitostí je bestiář, kde najdete všechny potvory, které potkáváte přehledně seřazené do jednotlivých kategorií a můžete si o nich přečíst bližší informace. Vizuální stránka hry je vůbec excelentní a jen tak se neomrzí. Velmi připomíná můj oblíbený Darkest Dungeon a atmosféru buduje na výbornou.

• Zdroje: Vlastní


Curse of the Dead Gods (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl český distributor Comgad.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÁ
Verdikt:

Curse of the Dead Gods je hra, která dokáže zabavit na mnoho desítek hodin a v žánrové konkurenci se rozhodně neztratí. Přestože autoři zcela vypustili příběh, dokázali toto „nedopatření“ vyvážit skvělou hratelností a originálním využitím konceptu kleteb, které ji dělají jedinečnou. Nebojím se ji doporučit i nováčkům v žánru, jelikož pocity frustrace (tak příznačné pro tento typ her) se nedostavují vůbec často.

Curse of the Dead Gods; recenze

Klady

  • Zábavná hratelnost
  • Skvělý audiovizuál
  • Denní eventy
  • Mnoho možností kombinací jak zbraní, tak statistik

Zápory

  • Chybí příběh
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Jmenuji se Jiřina Formánková a o hry se zajímám přibližně posledních 15 let. V Alza Magazínu působím od roku 2017. Mezi mé oblíbené žánry patří RPG a survivaly, z platforem dávám jednoznačně přednost PC před všemi ostatními.

HW nároky pro Curse of the Dead Gods PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2125 (3.3 GHz) / AMD FX-4100 (3.6 GHz) Intel Core i7-3820 (3.6 GHz) / AMD FX-8350 (4.0 GHz)
Grafická karta 2 GB, GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 2 GB, GeForce GTX 760 / Radeon R9 280
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 2 GB 2 GB

• Zdroj: Steam (26. 2. 2021)

S jakým herním PC na Curse of the Dead Gods?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zajímat
Curse of the Dead Gods - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a adventura

529,- bez DPH 437,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1750
Hades - Nintendo Switch - Hra na konzoli
Nové
Hades - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční - Jako nesmrtelný Prince of the Underwold ovládnete síly a mýtické zbraně Olympu s jediným cílem - osvobodit se ze spárů samotného boha mrtvých.

949,- bez DPH 784,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NSW801
Dead Cells: Prisoners Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční Musíte využít veškeré své schopnosti k útěku z ostrova v této náročné akční 2D platformovce. Prisoners Edition obsahuje sběratelské balení, 22cm vysokou figurku, 3 sběratelské odznáčky, 4 kovové nálepky, certifikát s číslem edice a skutečnou vinylovou desku.

3 199,- bez DPH 2 644,-
Koupit
Skladem poslední kus
Můžete mít dnes od 17:30
Objednací kód: MSX895
Dead Cells - Nintendo Switch Digital
Hra na konzoli - Nintendo Switch, elektronická licence, klíč pro Nintendo eShop, žánr: akční

1 300,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004311
Returnal - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Procedurální svět hry Returnal tě pokaždé přiměje smést prach porážky ze tváře a s každým dalším znovuzrozením se vrhnout do neustále se měnícího světa. Každá nová smyčka tě konfrontuje s novými kombinacemi, jež tě postaví na hranici tvých možností.

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Returnal - Tactical and Prototype Suit

Předp. cena
1 999,- bez DPH 1 652,-
Předobjednat
Datum vydání: 30. dubna 2021
Objednací kód: PSV0049
Ori and the Blind Forest - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční, adventura a logická

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: NSW747
Ori and the Will of the Wisps - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a adventura, ve které hrajete za bílého guirdian spirita jménem Ori. Pomáháte mu vyřešit různé hlavolamy a hádanky. Samozřejmostí je systém soul links, který hráči umožní libovolné uložení hry a vylepšování Oriho schopností.

699,- bez DPH 578,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: MXO515
Ori and the Will of the Wisps - Xbox Digital - Hra na konzoli
-11%
Ori and the Will of the Wisps - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: akční a adventura, ve které hrajete za bílého guirdian spirita jménem Ori. Pomáháte mu vyřešit různé hlavolamy a hádanky. Samozřejmostí je systém soul links, který hráči umožní libovolné uložení hry a vylepšování Oriho schopností.

-11% 749,-
669,- bez DPH 553,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1337
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, adventura a logická

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0015
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, adventura a logická

199,- bez DPH 164,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002933
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi