Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
vega Fifa 22 - Hidden empty P

Desperados 3 (RECENZE) – První ostrá výprava Johna Coopera

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Zatímco se některá vývojářská studia snaží pouštět do světa jednu novou značku za druhou, jiná naopak sahají po dávno zapomenutých hrách, na jejichž pokračování čekají fanoušci už řadu let. Oznámení Desperados 3 pro nás bylo proto příjemným překvapením, protože jen málokdo věřil v jeho návrat. Mimimi Games se však rozhodli, že si na westernovou taktickou strategii zkusí vsadit, díky čemuž tu nyní máme recenzi prezentující silné a slabé stránky jejich díla.

Desperados 3; screenshot: recenze

Desperados 3 (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Desperados 3 nám ukáže počáteční krůčky Johna Coopera
 2. Na smůlu se tu dá hodit leccos
 3. Mr. Cooper a jeho banda dobráků
 4. Umělá inteligence řídí v Desperados 3 hodně sehranou bandu
 5. Desperados 3 je krásným příkladem toho, proč by se měly vrátit zapomenuté série
 6. Recenze Desperados 3: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Desperados 3 PC

Desperados 3 nám ukáže počáteční krůčky Johna Coopera

Dětství nezanedbatelným způsobem ovlivní životní cestu každého člověka. Z některých udělá tato fáze dobráky, jiné naopak poznamená natolik, že už nikdy nebudou schopni normálně fungovat. Dospívání Johna Coopera nebylo úplně ideální, díky svému otci si ho však užíval. Jednoho dne se ale na scéně objevil drsný Frank se svým gangem a během chvíle změnil nezkušenému Johnovi život. Následovala etapa přežívání, která udělala z relativně nevinného mladíka muže bez skrupulí, jehož prioritou se stala pomsta.

Desperados 3; screenshot: slavnost
Někdy na vás bude váš cíl čekat na místě, na kterém ho v tichosti rozhodně neeliminujete. Budete tak muset vymyslet plán, jak se zbavit nežádoucí pozornosti.

Příběh Desperados 3 je složen ze tří rozsáhlých kapitol, v jejichž rámci poznáte lépe minulost Johna Coopera a jeho party. Vzhledem k tomu, že není zacílen na události prvních her, dokáže si ho podle mého vychutnat jak zelenáč, tak i veterán, který díky němu pronikne hlouběji do univerza Desperados. Pokud se mu budete věnovat skutečně pořádně, nabídne vám více než pětadvacet hodin obstojného vyprávění, jež vyloženě nenadchne, ale ani neurazí. Po jeho zdolání vám navíc umožní se na jednotlivé mapky vrátit a plnit na nich různorodé speciální výzvy, jejichž škála má být časem bezplatně rozšiřována. Mimimi Games v tomto ohledu kráčí kupříkladu ve stopách nového Hitmana, jehož znovuhratelnost byla touto cestou slušně rozšířena, tak snad se to povede i u Desperados 3.

Na smůlu se tu dá hodit leccos

Všechny mapy v Desperados 3 lze označit za různě rozsáhlá hřiště, která dávají nebývale velký prostor hráčově představivosti a taktickému smýšlení. V průběhu svého putování po Divokém západě zavítáte do řady různorodě navržených destinací, v jejichž spektru naleznete velká města, sídla boháčů, bandity napadané farmy a nepříliš rozsáhlé osady. Nejlépe jsou tu zřejmě zpracovány větší metropole, které vedle padouchů obývají v civilních zónách také obyčejní lide, od nichž můžete zjistit, jak se jim tu žije, co se kolem nich děje a v čem tkví slabina gangsterů znepříjemňujících jim život. Krom informací vám tato rozlehlá sídliště nabídnou též bezpočet bezpečných úkrytů a pozic, ze kterých je možné zabít cíl bez toho, aby vás kdokoliv spatřil, či začal po činu pronásledovat.

Desperados 3 - Farm (Hard) | Alza Gaming (Gameplay)

V noci mají nepřátelé v Desperados 3 značně sníženou viditelnost, nesmíte se však pohybovat v okolí lamp ozařujících vše ve svém okolí.

Některé lokace vám dokonce nabídnou takovou škálu alternativ, jak svůj cíl zneškodnit, že nakonec nebudete ani muset sáhnout po zbrani. Jednou vám při vaší práci pomůže týraný býk, jindy zas špatně uvázaná část právě stavěného domu, nedostatečně uchycený zvon či zvětralý kus skály, který po svém dopadu udělá z nepřátel fašírku. Příjemným bonusem jsou v Desperados 3 různé interaktivní předměty, jež je možné stejně jako náhodná úmrtí využít k likvidaci banditů. Do rukou lze uchopit protivníky na kusy trhající dynamit, nebo legendární Gatlingův kulomet, s jehož pomocí uděláte z vašich soků cedník dřív, než si stačí uvědomit, že za metačem kulek nesedí jejich přítel, nýbrž jeden z členů vaší party.

I když je většina lokací zpracována skutečně detailně, ne vždy se je vývojářům povedlo navrhnout tak, aby je bylo možno absolvovat bez splnění určitých podmínek či získání specifického předmětu, a to je minimálně dle mého názoru škoda. Kdyby každé bojiště nabízelo více než jeden přístupový bod, k němuž je nutné dojít, kompletu by to jen prospělo, protože by takto dal hráčům možnost zdolat jednotlivé úrovně skutečně po svém, což je aktuálně možné jen v několika destinacích. Snad bude moci časem nastoupit moderská komunita, která by například upravila vilu, v níž se odehrává svatba tak, aby z ní mohl hráč utéct bez krveprolití. A to i za předpokladu, že se rozhodne ignorovat Katiny svatební šaty, značně ji limitující v pohybu a neumožňující jí průchod určitými cestami.

Desperados 3; gameplay: býk Desperados 3; gameplay: vlak Desperados 3; gameplay: kámen
Díky perfektnímu návrhu map vám prostředí často poslouží k tomu, abyste eliminovali protivníky bez vyvolání poplachu. Prostě a jednoduše spadnou pod vlak, napíchne je býk nebo je zavalí kámen.

Mr. Cooper a jeho banda dobráků

Na každé misi vám bude v Desperados 3 do rukou dáno vždy několik postav, s jejichž pomocí by pro vás její absolvování nemělo představovat větší problém. Nejvýraznějším esem ve vašem rukávu bude po většinu času John Cooper, jenž nás sérií Desperados provází od jejího počátku. Jakmile se tenhle chlápek setká s někým, kdo se mu postaví do cesty, velmi rychle ho z ní odstraní za pomoci svého stále připraveného vrhacího nože. Ten v momentech, kdy je nucen čelit přesile, nahrazují dva kolty, jež tasí v mžiku oka. Pan C není jediným starým známým, jehož nám vývojáři z Mimimi Games dají k dispozici. Přítomna bude také Kate O'Hara, Doc McCoy a dva ostří nováčci, kteří vám možná sednou více než zástupci staré gardy z původních dílů, jež už přeci jen znáte jako své boty.

Podobně jako už představený John Cooper jsou i ostatní hrdinové Desperados 3 obdařeni unikátní škálou schopností, jež budou moci použít ve prospěch party. Kontaktně zaměřená Kate O'Hara například disponuje příruční pistolí a oslepujícím parfémem. Hlavním trumfem této postavy je převlek, jenž jí zpřístupňuje dovednost, s jejíž pomocí je schopná mužské protivníky odvést od jejich přátel ke zbytku svého gangu, který je potichu eliminuje. V boji na blízko vyniká také nováček Hector vybavený pastí na medvědy, dřevorubeckou sekerou, flaškou s kořalkou, umem hvízdat a dvouhlavňovou brokovnicí likvidující na jeden výstřel klidně i celou armádu protivníků, kteří se jí náhodou postaví do cesty.

Desperados 3 - Isabelle (Hard) | Alza Gaming (Gameplay)

Isabel je jednou z nejvýraznějších postav Desperados 3, takže jí budete užívat skutečně často.

Naprostým opakem této dvojice je Doc McCoy, který je zdatným odstřelovačem, v jehož výstroji je možné nalézt vedle koltu s optikou také lahvičku s jedem, tašku s nepříjemným překvapením a obvazy, které může použít k léčení svých společníků. Nejvýraznějším protagonistou Desperados 3 je zřejmě šamanka Isabela ovládající voodoo, s jehož pomocí je schopná eliminovat naráz více protivníků, nebo je štvát proti sobě skrze ovládání myšlenek. Návrh hrdinů je v Desperados 3 je velmi povedený, každá postava byla vytvořena tak, aby se spolu s ostatními doplňovala, takže jen málokdy se vám podaří absolvovat misi bez toho, abyste v ní použili dovednosti celé party. Příjemným bonusem je dabing jednotlivých protagonistů, díky němuž si vytvoříte ke všem určitý vztah.

Umělá inteligence řídí v Desperados 3 hodně sehranou bandu

Ti z vás, kteří sledují westerny, ví, že jen málokdy nastane situace, v níž by byl poměr sil rozložen spravedlivě ve prospěch hrdinů příběhu. Desperados 3 se v tomto ohledu neliší od jiných děl zasazených do reálií Divokého západu, takže i tady proti malé partičce „dobrých chlapů“ stojí banda po zuby ozbrojených kriminálníků odírající místní obyvatelstvo, znásilňující bezbranné ženy a zabíjející nepohodlné, jenž se jim stavějí do cesty. Kdyby surovci v poli operovali na vlastní pěst, zřejmě by nebylo těžké je do jednoho zneškodnit během několika minut, šéfuje jim však relativně agresivní umělá inteligence nutící je k tomu, aby obsah svých makoviček užívali ke strážení důležitých objektů a cílů. Jen málokdy se vám tu na vyšších obtížnostech stane, že byste AI nachytali se staženými kalhotami.

Desperados 3; gameplay: bažina Desperados 3; gameplay: stopy Desperados 3; gameplay: slepice
Na určitých mapách si v Desperados 3 budete muset dávat pozor nejen na rozmístění stráží, ale také na písek, v němž zanecháte stopy, hluk dělající hospodářská zvířata nebo na bahno, jímž se tiše neproplížíte.

Na velmi dobré úrovni je tu počínání jednotlivců, jejichž hlavním úkolem je většinou střežit určitý prostor a odpravit vše, co nemá v jimi kontrolované zóně co pohledávat. V plnění úkolu jim pomáhá vytříbený zrak a sluch, které jim umožňují rozpoznat nepřátele od přátel. Klikou hráče je to, že bandité mají v Desperados 3 jasně určenou dohledovou vzdálenost, jejíž hodnota je definována denní dobou, rozložením terénu a typem specialisty, který proti vám aktuálně stojí. Hrdinové se tím pádem musí obávat odhalení, jen když se k protivníkovi, jenž na ně kouká, dostanou příliš blízko, nebo ho vyruší výstřelem, či výkřiky právě zabíjeného společníka stojícího příliš blízko u svého kolegy.

V případě selhání jednotlivce je tu ještě zbytek jeho přátel tvořících propojenou síť, v jejímž rámci se navzájem pokrývají, takže je skutečně náročné zabít někoho bez toho, aby byl spuštěn poplach, který k vám přiláká jeho kumpány s kvéry připravenými vás rozstřílet na hadry. Jestliže se chcete vyhnout nepříjemným situacím, v nichž všude kolem vás sviští projektily, vždy je dobré eliminace členů gangu naplánovat tak, abyste v rámci jedné akce odstranili nebo omráčili všechny svědky vašeho počínání. Jeden by si řekl, že stoprocentně se vyhnout odhalení je prakticky nemožné. Tvůrci Desperados 3 naštěstí věděli, že kontrola více postav v jeden okamžik není úplně snadná, a tak do své hry přidali dočasné zastavení času, v jehož rámci máte možnost svým hrdinům přidělit úkoly, jež mají vykonat.

Desperados 3 - Fleeing Bride (Hard) | Alza Gaming (Gameplay)

Na každé mapě Desperados 3 je možné vedle primárního cíle nalézt také hledané kriminálníky, jejichž eliminace je často nesmírně náročnou záležitostí.

Až na nějaké menší přešlapy bych zřejmě neměl umělé inteligenci co vytknout, protože tam, kde selhává jednotlivec, většinou celek zachraňuje perfektně navržená bezpečnostní síť. Čas od času se ale stane, že se kvalitně navržený systém hlídek z neznámých důvodů vypne a nepřátele prostě koukají do blba až do okamžiku, než je zabijete, nebo se nespustí poplach. Ten jejich porouchaný mozeček totiž opět aktivuje do pohotovostního režimu, ve kterém jsou schopni adekvátně reagovat na to, co se kolem nich děje. Osobně si myslím, že se jedná o dočasný bug, narazit jsem na něj ovšem mohl už před několika měsíci, takže je otázkou, zda s ním vývojáři jsou schopni něco udělat. Doufám ale, že jej opraví.

Desperados 3 je krásným příkladem toho, proč by se měly vrátit zapomenuté série

Od vydání posledního dílu série Desperados uplynula už slušná řádka let. Možná právě proto už nikdo moc nevěřil v to, že se k nám tato taktická značka ještě někdy vrátí. Nakonec se však vývojářům z Mimimi Productions povedlo přesvědčit vydavatele THQ Nordic o tom, že má smysl přivádět k životu už dávno zapomenuté IP. Díky jejich snaze a vytrvalosti tu dnes máme Desperados 3, které nás navzdory několika nedostatkům zcela uchvátilo. Příběh tu sice stejně jako u minulých her z této linie není vyprávěn nikterak velkolepě, celek má však řadu předností, kvůli nimž na děj úplně zapomenete. Prim tentokrát hraje opět brilantní soubojový systém, agilní umělá inteligence, komplexní úrovně a perfektně navržení hrdinové, na něž budete ještě dlouho vzpomínat.

Desperados 3; gameplay: věž Desperados 3; gameplay: obyvatelstvo Desperados 3; gameplay: most
Každá z lokací je v Desperados 3 zpracována velmi pěkně, takže se ke hře rozhodně časem vrátím, abych se jimi znovu pokochal.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Desperados 3: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 90 % Alza Magazín
Verdikt:

Už nějaký ten pátek říkám, že staré herní série si zaslouží další šanci. Desperados 3 jasně ukazuje, proč by se měli vývojáři zaměřit na zavedené značky spíše než na vytváření nových a leckdy zbytečných IP postrádajících osobitost dávno zapomenutých legend. Pokud patříte mezi fandy této povedené série, s Desperados 3 rozhodně chybu neuděláte.

Desperados 3; recenze

Klady

 • AI disponuje téměř dokonalou strážní sítí
 • Mapy jsou skutečně kvalitně navrženy
 • Vysoká náročnost
 • Perfektně zpracované postavy, ke kterým si vytvoříte vztah
 • Brilantní soubojový systém
 • Bezpočet možností jak eliminovat nepřátele

Zápory

 • Umělá inteligence má občas výpadky
 • Příběh vyloženě neoslní
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Desperados 3 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10
Procesor Intel i3 4th-Generation 3.5GHz / AMD Quad-Core 3.9GHz Intel i5 4th-Generation 3.5GHz / AMD Quad-Core 3.9GHz
Grafická karta Nvidia GTX 570 / AMD Radeon HD 6950 Nvidia GTX 670 / AMD Radeon HD 7870
DirectX Verze 11 Verze 11
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 20 GB volného místa 20 GB volného místa

• Zdroj: game-debate.com (10. 6. 2020)

S jakým herním PC na Desperados 3?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

i Mohlo by vás zajímat
Desperados III - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: strategie

1 559,- bez DPH 1 288,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1349
XCOM 2
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

1 350,- bez DPH 1 116,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001123
XCOM 2 Collection - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: strategie, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold.

2 299,- bez DPH 1 900,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0948
XCOM 2 Collection (PC/MAC/LX) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a hororová

2 499,- bez DPH 2 065,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002731
Phoenix Point
Hra na PC - krabicová verze, žánr: strategie - v tomto duchovním nástupci série XCOM se ocitnete uprostřed zoufalého boje o záchranu Země proti mimozemské hrozbě.

-22% 769,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: WG1210
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi