Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (RECENZE) – Obchodníci a technologie promlouvají do intrik

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Nehostinná, ale bohatstvím opředená pouštní planeta Arrakis, známější pod přezdívkou Duna, se díky novému filmovému zpracování dostává do hledáčků nejen fanoušků literatury a kinematografie, ale také hráčů. Vedle chystané PC strategie Spice Wars na český trh míří mnoho stolních variací. Jedna úspěšná tu ovšem už je – Duna: Impérium, a nedávno k ní vyšlo podařené rozšíření Vzestup Iksu. Více v naší recenzi.

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: obal

zdroj: vlastní

Duna: Impérium – Vzestup Iksu ve zkratce

  Duna: ImpériumVzestup Iksu

 • Žánr: Deckbuilding, workerplacement, strategie
 • Počet hráčů: 1–4
 • Autor: Paul Dennen
 • Vydavatel: Dire Wolf
 • Distributor v ČR: REXhry
 • Herní doba: 60–120 minut
 • Doporučený věk: od 13 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 3,04/5
 • Hodnocení BGG: 8,8 (k 18. 4. 2022)

Obsah recenze Duna: Impérium – Vzestup Iksu

 1. Vliv CHOAMu …
 2. … a technologie Iksu
 3. Nové rody přichází do boje
 4. Jak se hraje Duna: Impérium – Vzestup Iksu (pravidla)
 5. Vzestup Iksu je povinnost
 6. Recenze Duna: Impérium – Vzestup Iksu: závěrečné hodnocení

Vliv CHOAMu …


Knižní svět Franka Herberta souhrnně nazývaný Duna si získal zástupy fanoušků, které fascinují místní reálie, propletený politický boj plný intrik a dospělé vyprávění, jež se s hlavními hrdiny nijak nemaže. Popularitu pouštní planety Arrakis zvané Duna znovu zažehla zdařilá filmová adaptace, na jejíž vlně se nyní veze hromada herních titulů. My se dnes zaměříme na deckbuilding a workerplacement deskovku Duna: Impérium, přesněji na její rozšíření Vzestup Iksu. Základní verze si vedla v naší recenzi velmi dobře, ale po několika desítkách partií se začaly objevovat občasné mouchy. Ty ovšem z velké části řeší dnes představovaná expanze.

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: komponenty

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice expanze Vzestup Iksu pro deskovku Duna: Impérium obsahuje překryvovou desku CHOAM, desku Iksu, 18 dílků technologií, 12 dřevěných komponent hráčů, více než 65 karet, 6 vůdců, čtyři žetony špehů a pravidla.

V rámci původních mechanik se mnoho nemění, ale objevují se dva elementy, které samotnou hratelnost povyšují o další strategický level. O významnější vliv se hlásí obchodní společnost CHOAM, jejíž role v základní verzi by se dala označit jako „do počtu“ a hráči se často zaměřovali na jiná mocenská uskupení (např. radu Landsraad, Bene Gesserit či Fremeny). V krabici s rozšířením Vzestup Iksu se ovšem objevuje destička k překrytí původního plánu, na níž dostává CHOAM mnohem větší prostor, protože díky ní můžete profitovat na investicích do obchodních cest (čím dále, tím výhodněji). 

… a technologie Iksu


Ještě více do bojů o Arrakis promluví zcela nová deska planety Iks, která je v místním světě proslavená technologickými vymoženostmi přinášejícími obrovské výhody. Iksanské vynálezy nejsou nic levného (platí se za ně těžce vytěženým kořením), ale benefity z nich plynoucí mohou rozhodnout do té doby vyrovnanou partii. Veteránům z původního titulu Duna: Impérium se začnou radostí rozpalovat mozkové závity, až zjistí, co všechno se na destičkách technologií nachází.

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: technologie Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: Iks

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Nové desky pro Duna: Impérium dokáží pořádně zamíchat zavedenými pořádky.

Kromě okamžitých výhod totiž můžete infiltrovat obsazená pole, zakoupené karty impéria použít hned v dalším tahu a nečekat na míchání, preventivně vyhrávat remízy na konci hry či posílat do boje nečekané jednotky. Společně s novými kartami intrik se můžete připravit na pořádné prasárny, z nichž se napadená strana jen tak nevzpamatuje. Planeta Iks přináší do partií v Duna: Impérium další vrstvu taktických úvah, takže méně rozhodní jedinci mohou propadnout zoufalství a paralýze, protože nejenže nebudou tušit, co se na ně chystá, ale současně budou mít plnou hlavu vlastních pletich. Rozšíření tak funguje jako skvělý impuls k již tak povedené hře, která po právu získala ocenění Trolí palec za nejlepší hru roku 2021

Nové rody přichází do boje


Vedle dvou mechanik zásadně měnících průběh partie se v rozšíření Vzestup Iksu objevuje také několik „menších“ novinek. Jednou z nich jsou bitevní lodě, které dokáží na čas ovládat i obsazená pouštní pole, ale hlavně významně promlouvají do bojů svou silou 3 (navíc nemizí z plánu, ale vždy se vracejí do pevností). Příjemným doplňkem jsou také nové ikonky na kartách, jež vám umožní infiltrovat obsazené boje či ničit karty za určité výhody, případně si tak „vyčistit“ balíček od slabších karet impéria.

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: rody

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Přidané velkorody se ve Vzestupu Iksu úspěšně zařadí do bojů o Arrakis.

Uvnitř krabice s expanzí pro Duna: Impérium se také nachází šestice nových postav, jejichž vlastnosti dokáží samy o sobě rozhýbat zavedené pořádky v partiích. Velkorod Vernius se ubírá technologickým a špionážním směrem, Ecazové využívají svých obchodních kontaktů a nespoutaní Moritaniové spoléhají na vliv meziplanetární dopravy pro své pašerácké praktiky. Každý charakter si zaslouží pozornost a vyžaduje odlišný přístup. Opět jsou rozděleni podle náročnosti a k těm hůře „zvladatelným“ si musíte najít cestu, ale při správném vedení se vám velkoryse odvděčí (pomrkávám k tobě, Ileso Ecazová). 

Jak se hraje Duna: Impérium – Vzestup Iksu (pravidla)


Vzhledem k tomu, že Vzestup Iksu nese označení expanze, nezahrajete si ji bez původní deskovky Duna: Impérium. Proto nepředpokládám, že čtenář těchto řádků nezná základní mechanismy titulu. Přesto si je připomeneme pro ty, kteří by si chtěli rozšíření pořídit ihned se základní verzí (což mimochodem doporučuju).

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: setup

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie s rozšířením Vzestup Iksu se nijak výrazně neprotáhne.

Partie se skládá z kol, která jsou tvořena tahy hráčů. V první fázi si doberou karty, které rozhodují, kam budou moci umístit své „pracanty“ kvůli odměnám (z lokací i karet) a jiným výhodám. Posílání agentů definují ikonky v horní části karet (jednotlivé oblasti nesou své symbolické a barvené označení). Až dojdou figurky agentů (nebo i dříve), dojde k fázi odhalení, při níž se využívají vlastnosti karet v dolním řádku. Následně dojde k boji, jehož odměny jsou definovány předem na příslušných kartách na herním plánu. Během kterékoliv fáze mohou hráči využívat karty intrik, které často mění vyznění celé situace.

V kostce nejsou pravidla náročná sama o sobě, problematičnost pro méně zkušené hráče spočívá především v obrovské variabilitě strategií. Paradoxně tak velká svoboda svazuje nováčkům ruce. Po několika kolech ovšem každý zájemce pochytí základní mechanismy a principy, takže se může směle pustit do politického pletichaření s úmyslem ovládnout Arrakis.

Duna: Impérium – Vzestup Iksu; foto: CHOAM

Duna: Impérium – Vzestup Iksu (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Vzestup Iksu přináší do deskovky Duna: Impérium také řadu nových karet, jež graficky odpovídají původní koncepci a skvěle pasují na reálie.

Vzestup Iksu je povinnost


Veteráni soubojů o pouštní planetu už zřejmě tuší, že rozšíření Vzestup Iksu pro deskovku Duna: Impérium je pro ně nepostradatelným doplňkem k jejich oblíbené hře. Povedeně totiž poupravuje původní mechaniky a přidává nový strategický rozměr díky iksanským vynálezům. Společně s novým využitím dovedností karet (odlož, znič, infiltruj), bitevními loděmi a neokoukanými velkorody se Vzestup Iksu zabydlí v každé polici. Zarytým fanouškům určitě udělá radost, že vydavatel REXhry se postaral nejen o českou lokalizaci, ale také na náš trh přinesl deluxe verzi figurek nahrazující kostičkové komponenty. Co víc si přát?

Za poskytnutí recenzní kopie Duna: Impérium – Vzestup Iksu děkujeme českému distributorovi hry společnosti REXhry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Duna: Impérium – Vzestup Iksu: závěrečné hodnocení


Duna: Impérium – Vzestup Iksu; recenze

Duna: Impérium – Vzestup Iksu

Deskové hry

Vzestup Iksu ukazuje, jak dokáže rozšíření vylepšit již tak podařený titul. Expanze řeší některé mouchy původní deskovky Duna: Impérium, ale přináší řadu novinek, které povyšují zážitek ze strategického pletichaření na novou úroveň. Pro fanoušky základní hry nezbytnost.

Klady

 • Významná role technologií z Iksu
 • Větší vliv CHOAMu
 • Nové dovednosti karet
 • Využití bitevních lodí
 • Neokoukané velkorody
 • Záludné kombinování nových intrik

Zápory

 • Překládací destička má zvedací tendence
 • Pro slabé povahy až moc záludné
 • Méně zkušení zažijí strategickou paralýzu
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Duna: Impérium
Karetní hra - základní hra s motivem Dune, pro 1 až 4 hráče, doba hraní min. 120min, vhodné pro děti od 14 let

1 559,-
Můžete mít dnes od 11:30
Skladem 5 ks
Objednací kód: HRAbz22846
Duna: Impérium - Luxusní sada vylepšení
Rozšíření společenské hry pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 60 min hraní, česká lokalizace

1 599,-
Můžete mít dnes od 12:15
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz32303
Ankh: Bohové Egypta
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 5 hráčů, délka hry minimálně 90 min

2 519,-
Můžete mít dnes od 11:30
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz29579
Jízdenky, prosím! Evropa - 15th anniversary
Desková hra - strategická a rodinná hra, pro kohokoliv, vhodné od 8 let, pro 2 až 6 hráčů, délka hry minimálně 30 min

2 369,-
Můžete mít dnes od 12:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbc00055
Nevyzpytatelní
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 16 let, pro 3 až 6 hráčů, délka hry minimálně 120 min

1 989,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24512
Divukraj
Společenská hra strategická a logická pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 40 min hraní

1 609,-
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAb1270
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 5 hráčů, délka hry minimálně 50 min

1 509,-
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24509
Plyšová hlídka
Společenská hra strategická a rodinná pro 2–4 hráče, vhodné od 7 let, alespoň na 60 min hraní

1 519,-
Můžete mít ve čtvrtek 7.7. od 12:30
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: HRAif14029
Marvel United
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 4 hráče, délka hry minimálně 40 min

1 089,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz29563
0
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací