Akční hry - Hidden empty L vega

Far Cry 6 Vaas: Insanity (Mini RECENZE) – Lepší než hlavní kampaň?

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Autoři Far Cry 6 si po vzoru předchozího dílu opět přichystali trojici DLC, která už od svého oznámení vzbuzuje ve fanoušcích série nadšení, postupně se totiž vžijeme do role hlavních padouchů z Far Cry 3, 4 a 5. První DLC představuje antagonistu třetího dílu, piráta a filosofujícího magora Vaase Montenegro, nečekejte však klasickou Far Cry hratelnost. Ve Vaas: Insanity totiž budete tančit podle not rogue-like žánru, tedy žádné ukládání pozic či automatické doplňování zdraví. Jak se první DLC pro Far Cry 6 povedlo, se dozvíte v recenzi.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; screenshot: cover

zdroj: Ubisoft

Far Cry 6 Vaas: Insanity (Mini RECENZE Xbox Series X) – Obsah článku

 1. Far Cry ve víru rogue-like žánru
 2. Vaas: Insanity je i pro rogue-like začátečníky
 3. Ze záporáka Vaase je miláček publika
 4. Far Cry 6 Vaas: Insanity vás jen tak nepustí
 5. Mini Recenze Far Cry 6 Vaas: Insanity: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Far Cry 6 Vaas: Insanity PC

Far Cry ve víru rogue-like žánru


„Už jsem ti někdy říkal, jak definuju šílenství? Šílenství je dělat přesně tu stejnou zk*rvenou věc pořád dokola a dokola a čekat, že se něco změní,“ vyprávěl vám hlavní záporák Far Cry 3 Vaas Montenegro hned v úvodu třetího dílu. Z dnešního pohledu musí mít výběr tohoto citátu pro Ubisoft hořkosladkou příchuť, protože přesně takhle by se dalo s trochou nadsázky definovat to, co vývojáři (ne)dělají se sérií Far Cry, která je dlouhodobě kritizována za minimální změny.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: cesta Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: ruce

zdroj: vlastní

Psycho – jinak se prostředí Vaas: Insanity nedá popsat.

Na druhou stranu to možná byl právě tento citát, jehož autorem má být údajně Albert Einstein (jen pochopitelně v o něco zdvořilejší formě), který autory inspiroval k DLC Vaas Insanity. Nenapadá mě totiž žádný jiný žánr než rogue-like, v němž neustále opakujete stejný postup s vidinou toho, že tentokrát už to musí dopadnout jinak.

Vaas: Insanity je i pro rogue-like začátečníky


Pro autory arkádové akce, kde vám pro dobití života stačí skrčit se na moment za trošku větší šutr, je žánr rogue-like velký krok a rozhodně jde o krok kupředu. Možná dokonce skok. Prvek permanentní smrti je pro Far Cry hratelnost příjemným zjevením, hned zkraje bych však chtěl upozornit, že do Vaas: Insanity se můžete s klidem pustit i když se vám při pomyšlení na nekompromisní hratelnost rogue-like žánru rozklepe ovladač v ruce.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: loď Medúza Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: sopka

zdroj: vlastní

Fanoušci Far Cry 3 budou vrnět blahem z nejrůznějších více či méně okatých narážek na třetí díl.

Vaas: Insanity je totiž zástupcem subžánru s názvem rouge-lite, tedy takové odlehčené verze rogue-like, která je v tomto případě daleko přístupnější a benevolentnější. V případě smrti sice přijdete o získané předměty a zbraně, herní svět se však nezmění, prozkoumaná mapa zůstane odhalena a vaše smrt nemá vliv na odemčená vylepšení postavy i zbraní, což jsou dva hlavní prvky určující pravděpodobnost vašeho přežití.

Ze záporáka Vaase je miláček publika


Na začátku každého pokusu se probouzíte v roli Vaase, jenž je uvězněn ve svém vlastním přeludu a vaším cílem bude z něj uniknout. Herní svět tvoří na poměry série Far Cry relativně malá mapa obsahující (kromě zástupů nepřátel) Vaasovy vzpomínky a množství symbolů, předmětů i míst odkazující na klíčové momenty třetího dílu. Zoufalý útěk plný přeludů a nepřátel, kteří dříve Vaase poslouchali na slovo, bude na vaši psychiku působit i hodně tísnivě díky tomu, že smrt znamená konec hry. Pravidelně vás však z této nálady budou vytrhávat skvělé Vaasovy hlášky, který si i přes všechna příkoří, jež mu způsobuje jeho vlastní hlava, všechno to šílenství kolem neskutečně užívá. Kromě originální hratelnosti si tak cením i toho, že dialogy a postavy ve Far Cry konečně nepůsobí trapně a křečovitě. Vaas je zkrátka miláček… i když je to magor.

Vaas: Insanity DLC #1 Launch Trailer | Far Cry 6

zdroj: Ubisoft

Aby byl charakterový twist dokonalý, před vaší hlavní se bude objevovat ústřední hrdina Far Cry 3 Jason Brody, který je spolu s Vaasovou sestrou hlavním antagonistou DLC... a tato chemie působí nečekaně dobře.

Na začátku hry začínáte s obyčejnou pistolí 1911, a jak se dá čekat, párkrát rychle zařvete. Můj rekord je smrt za 36 sekund (hra váš postup sleduje pěknými statistikami). Časem se vám ale podaří našetřit pár dolarů, lehce si navýšit zdraví a díky tomu zvládnete první zkoušku, která vám odemkne jednu z devíti zbraní. Proces se samozřejmě opakuje, váš ukazatel zdraví roste, odemykáte si nové schopnosti, jenž v hlavní kampani Far Cry 6 považujete za samozřejmost, a i díky pochopení jednotlivých herních mechanik a fungování světa se stáváte vládcem ostrova a ne jeho obětí jako na začátku.

Far Cry 6 Vaas: Insanity vás jen tak nepustí


Za zhruba tři hodinky uvidíte titulky, ale hotovo ani zdaleka mít nebudete. Zdolali jste totiž pouze první z pěti obtížností, přičemž každá další vám nabídne více peněz pro vylepšení vaší postavy, nové upgrady pro vaše zbraně a také předměty, jako je třeba Vaasův charakteristický obleček, který si odnesete do hlavní hry, kde si ho může obléci Dani Rojas.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: mapa

zdroj: vlastní

Mapa Vaas: Insanity je na poměry série spíše menší, ale svůj účel plní dobře.

Autorům se nedá upřít, že dobře nastavili pravidla hry tak, abyste byli motivováni hrát dál a dál na vyšší obtížnosti, ostatně mě Vaas: Insanity pohltilo právě až po dokončení první obtížnosti. Vadí mi však, že při každém průchodu musím znovu absolvovat řadu Vaasových vzpomínek, které jsou zajímavé pouze napoprvé. Škoda, že se autoři neinspirovali třeba u Returnalu, jenž na opakující se průchody hrou skvěle napasoval posuny v příběhu.

I přesto je však Vaas: Insanity skvělým DLC a v mnoha ohledech zábavnější hrou než Far Cry 6. Rogue-like žánr a návrat k oblíbenému padouchovi i celému třetímu dílu je skvěle namíchaný koktejl, který by byl ještě lahodnější, kdybychom si ho mohli užít jako dodatek k Far Cry 3 a ne s odstupem devíti let. V porovnání s DLC pátého dílů je však Vaas: Insanity o několik úrovní výše.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; gameplay: konec FC3

zdroj: vlastní

Vaas: Insanity připomíná některé ikonické momenty třetího dílu, jako je třeba smrt Vaase rukou Jasona Brodyho. Vaase si však i díky nastínění příběhu Far Cry 3 z trochu jiného úhlu rychle oblíbíte, za což může i skvělý výkon kanadského herce Michaela Manda, jenž se do role Vaase vrátil.

• Zdroje: Vlastní


Far Cry 6 Vaas: Insanity (Mini RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Vaas: Insanity je první DLC pro FPS Far Cry 6. Titul vyvíjí studio Ubisoft Toronto, vydává společnost Ubisoft a dorazil 16. 11. 2021 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One a Stadia.

Tato recenze byla napsána pro Xbox Series X verzi. Kopii pro recenzi poskytl Comgad.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Vaas: Insanity je skvělé DLC, které překopává hratelnost série Far Cry a na úplně jiných pravidlech vybudovalo něco, co je v mnoha ohledech zábavnější než hlavní kampaň Far Cry 6. I přes svou nekompromisnost jde ale o rozšíření natolik přístupné, že se ho nemusí bát ani ti hráči, kteří žánr rogue-like do teď obcházeli obloukem.

Far Cry 6 Vaas: Insanity; Mini recenze

Klady

 • Skvěle zahraný Vaas a nový pohled na jeho příběh
 • Zábavné propojení série Far Cry a rogue-like žánru
 • Dobře nastavená motivace pokračovat v hraní na vyšší obtížnosti
 • Propojení s Far Cry 3
 • Dva různé konce

Zápory

 • Slabší propojení příběhu a opakovaného průchodu
 • Řada ohlédnutí za devět let starým Far Cry 3 dnes vyznívá do prázdna
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

HW nároky pro Far Cry 6 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD Ryzen 3 1200 3. GHz | Intel Core i5-4460 3.1 GHz AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz | Intel Core i7-7700 3.6 GHz
Grafická karta AMD RX 460, 4 GB | NVIDIA GeForce GTX 960, 4 GB AMD RX Vega 64, 8 GB | NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 60 GB 60 GB

• Zdroj: Ubisoft (23. 11. 2021)

S jakým herním PC na Far Cry 6 Vaas: Insanity?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Far Cry 6 - Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

1 049,- bez DPH 867,-
Hlídat
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1686
Far Cry 6: Limited Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Limited Edition navíc obsahuje Jungle Expedition Pack (Jungle Expedition Outfit, zbraň SBS a talisman pro zbraň Compass).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX869
Far Cry 6
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Uplay, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo.

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

-3% 1 549,-
1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1266
Far Cry 6: Limited Edition - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, FPS/Střílečky a adventura - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Limited Edition navíc obsahuje Jungle Expedition Pack (Jungle Expedition Outfit, zbraň SBS a talisman pro zbraň Compass).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO766
Far Cry 6: Limited Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Limited Edition navíc obsahuje Jungle Expedition Pack (Jungle Expedition Outfit, zbraň SBS a talisman pro zbraň Compass).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0094le
Far Cry 6 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo.

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX869s
Far Cry 6: Gold Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Gold Edition navíc obsahuje Season Pass (přístup ke 3 větším DLC po vydání hry).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

2 699,- bez DPH 2 231,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0094g
Far Cry 6 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo.

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0094
Far Cry 6: Ultimate Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Ultimate Edition navíc obsahuje Season Pass (přístup ke 3 větším DLC po vydání hry) a Ultimate Pack (zahrnuje 3 dodatečné balíčky s vybavením: Vice Pack, Croc Hunter Pack a o Jungle Expedition Pack).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

2 999,- bez DPH 2 479,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX869u
Far Cry 6: Gold Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Gold Edition navíc obsahuje Season Pass (přístup ke 3 větším DLC po vydání hry).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

2 699,- bez DPH 2 231,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX869g
Far Cry 6 - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO766s
Far Cry 6: Ultimate Edition - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a FPS/Střílečky - jako Dani Rojas budete bojovat za svobodu na fiktivním ostrově Yara, inspirován Kubou, na kterém vládne pevnou rukou diktátor Anton Castillo. Ultimate Edition navíc obsahuje Season Pass (přístup ke 3 větším DLC po vydání hry) a Ultimate Pack (zahrnuje 3 dodatečné balíčky s vybavením: Vice Pack, Croc Hunter Pack a o Jungle Expedition Pack).

+ ZDARMA Samolepky Far Cry 6 - Original Stickers

2 999,- bez DPH 2 479,-
Koupit
Můžete mít zítra od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO766u
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi