Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

AC Valhalla - Hidden empty L vega

FIFA 21 (RECENZE) – Na rozdíly s detektivní lupou

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Podzim znamená start nových sezón profesionálních soutěží pro většinu kolektivních sportů, v čele s nejoblíbenější hrou světa fotbalem. S tím se také váže vydávání jejich digitálních verzí, které s oblibou paří fanoušci pasivního pohybu, což již několik let dokazují prodeje série FIFA. Letošní ročník s číslovkou 21 v názvu na sebe nechal čekat o měsíc déle, ale nyní už je na pultech obchodů. Vyplatí se do FIFA 21 investovat?

FIFA 21; wallpaper: cover
Alza Magazín

FIFA 21 (hra) | FIFA (herní série)

Sportovní hra FIFA 21 je součást herní série FIFA. Titul vyvíjí studia EA Vancouver a Romania a vydává společnost EA Sports. Hra vychází 9. 10. 2020 na PC, PS4 a Xbox One (ve verzi Legacy Edition také na Switch), 4. 12. na PS5, Xbox Series X/S. Později vychází také na Stadii. Titul vychází s českou lokalizací a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: FIFA 21 RecenzeFIFA 20 Recenze | FIFA 19 Recenze |  FIFA 18 Recenze

FIFA 21 (RECENZE PS4 Pro) – Obsah článku

 1. První pohled šokuje
 2. Inovace v malém měřítku
 3. Kříženec s manažerem? Ani náhodou!
 4. FUT aneb jak utratit kapesné během pár hodin
 5. VOLTA míří do vod zapomnění
 6. Recenze FIFA 21: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro FIFA 21 PC

První pohled šokuje

Série FIFA patří k jistotám, s nimiž jako redakční „sporťák“ musím každoročně počítat, což ostatně platí letos také pro basketbalové NBA 2K21 nebo zanedlouho vycházející hokej NHL 21. Za ty roky, co o sportovních simulacích píšu, mě však málokdy jednotlivá pokračování něčím překvapila. V pravidlech jednotlivých her totiž můžou tvůrci máloco inovovat, takže pokud se v předchozích letech snažili vytvořit co nejlepší verzi jednotlivých klání, tak se v dalších dílech sérií musí hráč spokojit pouze s aktualizováním sestav, vylepšováním realismu a „pochytřováním“ umělé inteligence. Jednou za čas se přihodí nějaký zajímavý mód, aby se ukonejšili fanoušci, a to je tak všechno.

FIFA 21; gameplay: Salah střelec
Útočná hra ve FIFA 21 potěší každého fanouška fotbalu, protože se vám týmoví kolegové budou nabízet do výhodných pozic, případně je tam můžete sami nasměrovat. Dát gól tak letos není nic složitého.

Výše popsané řádky by se daly aplikovat na většinu sportovních sérií (v čele s NBA 2K), ale současnými matadory v kopírování předchozích ročníků jasně vede EA. Místo, aby ve své digitální kopané udělali pauzu, jako konkurenční eFootball PES 2021 (vydal za sníženou cenu formu updatu společně s plně licencovaným Eurem), rozhodli se jít odlišnou cestou, za což si zaslouží pomyslný políček za uši. Za nově navýšenou cenu AAA titulu 1800 Kč totiž vydávají projekt, který zaznamenal relativně malý počet změn vůči požadované částce, přičemž vrchol drzosti je pouhý reskin verze pro Switch verzi.

Opravdu jsem totiž měl v první moment spuštění FIFA 21 pocit, že jsem se spletl a nainstaloval si loňský díl. Jediným rozdílem byl rozesmátý Kylian Mbappé na startovní obrazovce a jinak šlo všechno podle předem dané šablony (včetně finále Ligy mistrů, jež je plně v licenci EA), já nevěřícně zíral na obrazovku a připadal si, že cestuju časem do září roku 2019. Až po pár minutách na hřišti jsem si začal všímat několika rozdílů, jež bych normálně nepostřehl, kdybych si kvůli dnešní recenzi před dvěma týdny nenainstaloval FIFA 20. Navíc ne všechny změny jsou ku prospěchu věci. Útočící hráči sice snadněji předvádějí kličky (jasný dopad Volta přístupu), ale na druhou stranu obránci vypadají jako nemotorné cvičné kužely a o brankářském IQ se raději vyjadřovat moc nebudu.

FIFA 21 Liverpool vs. Juventus I Alza Magazin (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

FIFA 21 se opět může pochlubit obrovskou porcí licencovaných soutěží z celého světa, včetně Evropské ligy a Ligy mistrů, ale jejich konkurent eFootball PES 2021 jim udělal čáru přes rozpočet v italské nejvyšší soutěži, kde oficiálně nejsou Juventus Turín nebo AS Řím.

Inovace v malém měřítku

FIFA 21 se totiž letos vymyká realitě na stadionech víc než jindy, až bych se nebál zařadit aktuální ročník do kategorie fantasy/sci-fi místo sportovní simulace. Vždyť nám jako stroj času umožní znovu zažít pocity z roku 2019, fotbalisty na hřišti děsí více zranění než testy na koronavirus, takže se šťastně objímají po každé vstřelené brance, diváci v hledišti nehledí na doporučený odstup a navíc nenosí roušky. Ale teď vážně. Aktuální verze digitální kopané se rozhodla podpořit vaši snahu vsítit míč za soupeřova brankáře pomocí inteligentních a řízených náběhů spoluhráčů (ti se dokonce aktivně snaží vyhnout ofsajdu), případně díky snadnějším kličkám a kontrole míče, což z útočníků dělá fotbalové polobohy.

FIFA 21; gameplay: Ronaldo FIFA 21; gameplay: Champions League FIFA 21; gameplay: simulace
Cesta k pohárům je letos ve FIFA 21 o něco snadnější, protože méně podstatné zápasy můžete „řízeně“ simulovat a v případě problémů vstoupit přímo na trávník během několika okamžiků.

Tvůrci si totiž dali práci s tím, aby fanoušek defenzivního fotbalu trpěl jako zvíře. Jak jsem naznačil už výše, brankáři jsou pořád stejná telátka vyrážející i jednoduché míče a tropící kuriózní chyby, letos se k nim navíc přidali také obránci a vše zahrabává pod zem sice vylepšený, ale pořád dost směšný kolizní systém (ve spolupráci s necitlivým posuzováním rozhodčích je hra tělem mým soukromým peklem). Nemůžu říct, že by bekům byla snížena inteligence, naopak se snaží lépe blokovat přihrávky a střely, ale vůči agilním útočníkům nemají moc šanci a působí jako toporná nemehla, která lze snadno obejít. Výjimkou tak nejsou výsledky, jež by více slušely hokeji, což působí dost nepatřičně především v sezóně, v níž ostatní týmy předvádějí „normální“ výkony se dvěma až třemi góly na zápas.

Kříženec s manažerem? Ani náhodou!

Nejvíce viditelnou změnou ve FIFA 21 je možnost simulovat zápas a vstoupit do jeho průběhu ve chvíli, kdy se situace nevyvíjí podle vašich představ. Prakticky funguje vše velmi dobře a přechod na hřiště proběhne na PS4 Pro během několika vteřin (mimochodem se jedná o skvělý způsob, jak přeskočit minihru před mačem a předzápasová videa, jež jsou identická jako loni). Vaše taktické já se ovšem bude při pohledu na pohybující se tečky soužit, protože vše vypadá jako náhodný chaos, při němž hráči nerespektují základní principy rozestavení, takže vlastně jen tupě sledujete, jestli vaši svěřenci vstřelí nebo obdrží branku. Nečekejte tedy žádný Football Simulator 2020, ale spíše možnost, jak urychlit průběh sezóny.

FIFA 21; gameplay: kolizní systém FIFA 21; gameplay: VOLTA zápas FIFA 21; gameplay: diváci - grafický bug
Tvůrci FIFA se chvástali reálnějším kolizním systémem, což je z části pravda, ale na druhou stranu vznikají nové typy komických situací jako dvojitá salta po zakopnutí o nohu soupeře.

Ta totiž v rámci všech módů FIFA 21 přinesla nejvíce viditelných změn v podobě několika chytrých řešení ve správě týmu – jako trenér se totiž můžete více věnovat svým svěřencům, určovat jim tréninkové jednotky (které velmi brzy necháte simulovat, než abyste je sami pořád dokola podstupovali) a dokonce pozměnit jednotlivým hvězdám v týmu jejich preferované pozice. Během několika týdnů tak můžete z hrotového forwarda vytrénovat běhavého záložníka a zaplácnout tak díru ve své vysněné sestavě. Na druhou stranu vyjednávání o přestupech či tiskové konference jsou pořád nutným mučícím nástrojem, jenž budete muset během kariéry přetrpět.

FUT aneb jak utratit kapesné během pár hodin

Mimo klasického zápasu s upravitelnými pravidly patří k nejpopulárnějším módům fantasy liga známá pod zkratkou FUT (FIFA Ultimate Team). V něm si lze opět vytvořit svůj vysněný tým a pustit se do křížku s ostatními výzvu hledajícími soupeři online, přičemž celý zážitek závisí na dvou proměnných – vašich dovednostech a štědrosti vaší kreditní karty. Pořád platí, že kvalitní pařan si namaže na chleba průměrného soupeře, který neváhal investovat nemalé peníze do světových superhvězd, ale bude to mít o poznání složitější. Mimo klasické módy ocení věrní fanoušci novou možnost hrát ve FUT za jeden tým ve dvou, což přináší nové přístupy k vedení zápasu.

FIFA 21 VOLTA Street Kings I Alza Magazin (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Režim VOLTA je letos pouhým apendixem na FIFA 21, který přežívá z loňského roku. Mimo mírně přesnější ovládání hráčů však nic nového nenabídne a brzy na něj zapomenete.

Jak sami vidíte, až na pár výjimek by se celá recenze dala shrnout slovním spojením „jako loňský rok“. To platí nejen pro hratelnost, ale také pro audiovizuál, který již značně zastarává. Tvůrci si nedali práci ani se změnou oslav gólů, takže budete zažívat nechtěné déjà vu až nepříjemně často. Uvidíme, jak se představí grafika na konzolích nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X, kde by přece jen měla mít větší prostor okouzlit nás dechberoucími detaily. Přitom na týmech bez oficiální licence (Juventus Turín, AS Řím) designéři ukazují, že mají nápadů na rozdávání, jen je asi nedokáží prosadit.

VOLTA míří do vod zapomnění

Když už se v sérii FIFA něco nového objeví, ve většině případů jde o ročníkový výkřik do prázdna, na nějž se do roka zapomene. Pamatujete na velkolepé oznámení pouličního fotbálku VOLTA v loňském roce, který byl podpořen příběhovým režimem? Ten se objeví také ve FIFA 21, ale pouze ze setrvačnosti. Příběh na hranici trapnosti a zbytečnosti pokoříte do dvou hodin, přičemž vás samotné pojetí malé kopané ničím nepřekvapí. Nadšenci street fotbalu si možná všimnou, že žongléři mají větší kontrolu nad míčem, ale při kličkách působí jako hadroví panáci s gumovými kotníky. A to vůbec nemluvím o hře tělem, kdy metrákovému chlapovi vůbec nevadí sestřelit vetchou dívku jako parní válec.

FIFA 21; gameplay: kolizní systém - ženy
Ve FIFA 21 jsou opět zahrnuty ženské mezinárodní týmy. Nezapomnělo se ani na české týmy, tzn. Klasická trojice Plzeň, Sparta, Slavia.

Kolem a kolem je z mého pohledu FIFA 21 téměř zbytečný díl, takže pokud nemusíte nutně mít nejaktuálnější sestavy, případně vaši kamarádi nepřesedlali na nový ročník FUT, v klidu ušetřete 1800 Kč. Nejnovější fotbalová simulace v podstatě ždímá ze svých fanoušků peníze, aniž by jim nabídla dostatečnou protihodnotu, jen několik menších vychytávek upravující hratelnost ve prospěch útočení. Jestli jste ovšem pár dílů FIFA vynechali nebo jste fanatickými vyznavači kopané od EA, nový díl vás může uspokojit. Pro někoho může být jednou z hlavních berných mincí také textová česká lokalizace, která je součástí série již několik let.

Někomu se možná také vyplatí počkat si na stav hry pro novou generaci konzolí, protože tam třeba FIFA 21 obhájí svou cenovku. Na digitální trávník můžete vletět od 6. října na PC, PS4, Xbox One a v upravené verzi na Switch. Později se chystá také na PS5, Xbox Series X/S a Stadii.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi hry, kterou poskytl místní distributor hry ABC Data.

• Zdroje: Vlastní

Recenze FIFA 21: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 57 % Alza Magazín
Verdikt:

FIFA 21 je rozporuplný titul, který potěší zažrané fanoušky série toužící po útočnějším pojetí, ale zároveň je zklamáním pro občasného hráče, protože oproti minulému dílu přináší minimum změn, které patrně zaznamená jen okrajově, což je za plnou cenu hodně málo.

FIFA 21; recenze

Klady

 • Kvalitní arkádový fotbalový zážitek
 • Podpora útočné hry
 • Snadnější kličky (včetně VOLTY)
 • Upravená kariéra
 • Možnost hrát FUT zápasy ve dvou
 • Česká lokalizace

Zápory

 • Minimum rozdílů oproti minulému dílu
 • Toporná obranná hra
 • Brankáři občas nejednají moc chytře
 • Zastarávající audiovizuální zpracování
 • Příběhový režim je k smíchu
 • Neadekvátní cena (možná pro next-gen?)
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Co si pamatuji, tak svou osobu schovávám za jméno Jakub Němec. Vždy mě to táhlo k prožívání příběhů spolu s hrdiny, takže se mou vášní už od dětství staly knihy a videohry. V interaktivních světech vyhledávám především plošinovky a RPG v jakékoliv formě, ale poslední dobou mě lákají také nezávislé tituly s inovativními nápady.

HW nároky pro FIFA 21 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-6100 3.7GHz / AMD Athlon X4 880K 4GHz Intel i5-3550 3.40GHz / AMD FX 8150 3.6GHz
Grafická karta NVIDIA GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB NVIDIA GeForce GTX 670 / AMD Radeon R9 270X
DirectX
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (16. 10. 2020)

S jakým herním PC na FIFA 21?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
FIFA 21 - Legacy Edition - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: sportovní - Ať už jde o fotbal na ulici, nebo na stadionech, FIFA 21 nabízí více způsobů hraní než kdy předtím.

1 349,- bez DPH 1 115,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NSW682
FIFA 21 - Champions Edition - PS4 - Hra na konzoli
FIFA 21 - Champions Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Ať už jde o fotbal na ulici, nebo na stadionech, FIFA 21 nabízí více způsobů hraní než kdy předtím.

+ ZDARMA Dárek FIFA 21 - Steelbook

od 2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Objednací kód: MSX856ce
FIFA 21 - Ultimate Edition - PS4 - Hra na konzoli
FIFA 21 - Ultimate Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Ať už jde o fotbal na ulici, nebo na stadionech, FIFA 21 nabízí více způsobů hraní než kdy předtím. Hra neobsahuje CZ titulky.

+ ZDARMA Dárek FIFA 21 - Steelbook

od 2 399,- bez DPH 1 983,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 22 prodejnách
Objednací kód: MSX856ue
FIFA 21 - Champions Edition - Xbox One - Hra na konzoli
FIFA 21 - Champions Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: sportovní a party, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Ať už jde o fotbal na ulici, nebo na stadionech, FIFA 21 nabízí více způsobů hraní než kdy předtím.

+ ZDARMA Dárek FIFA 21 - Steelbook

od 2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: MXO754ce
FIFA 21 - Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní

1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1548
FIFA 21 - Ultimate Edition - Xbox One - Hra na konzoli
FIFA 21 - Ultimate Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Ať už jde o fotbal na ulici, nebo na stadionech, FIFA 21 nabízí více způsobů hraní než kdy předtím. Hra neobsahuje CZ titulky.

+ ZDARMA Dárek FIFA 21 - Steelbook

od 2 399,- bez DPH 1 983,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Objednací kód: MXO754ue
FIFA 21 - Champions Edition - Xbox Digital - Hra na konzoli
Nové
FIFA 21 - Champions Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní

2 399,- bez DPH 1 983,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1604
FIFA 21 - Ultimate Edition - Xbox Digital - Hra na konzoli
Nové
FIFA 21 - Ultimate Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní

2 699,- bez DPH 2 231,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1603
FIFA 21 ULTIMATE TEAM 4600 POINTS - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

1 059,- bez DPH 875,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1558
FIFA 21 ULTIMATE TEAM 2200 POINTS - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

539,- bez DPH 445,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1557
FIFA 21 ULTIMATE TEAM 4600 POINTS - PS4 CZ Digital - Herní doplněk
Nové
FIFA 21 ULTIMATE TEAM 4600 POINTS - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní, pro uplatnění je vyžadována základní hra

1 089,- bez DPH 900,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ336
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi