Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

vega vega

Frostpunk: On The Edge (Mini RECENZE) – Osidlování mrazivé pustiny

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

11 bit studios udělalo se svým drsným survivalem Frostpunk díru do světa, díky čemuž ho mohli vývojáři více než rok zdarma podporovat, než se pustili do vydávání prvních DLC. Ta byla kvalitativně na slušné úrovni, za vyloženě výrazné bychom však označili pouze The Last Autumn, na jehož úspěch má navázat další příběhový datadisk On The Edge. O čem pojednává a zda stojí za pozornost, si máte možnost přečíst v naší recenzi.

Frostpunk: On The Edge; wallpaper: thumbnail

Alza Gaming

Frostpunk: On The Edge (hra)

On The Edge je budovatelská strategie a DLC pro hru Frostpunk. Titul vyvíjí a vydává 11 bit studios. Hra vychází v 20. 8. 2020 na PC, na PS4 a Xbox One pravděpodobně dorazí později. Titul vychází bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze DLC On The Edge | Recenze DLC The Last Autumn | Recenze Frostpunk 

Frostpunk: On The Edge (Mini RECENZE PC) – Obsah článku

  1. Ve Frostpunk: On The Edge získáte na dodávkách závislou kolonii
  2. Negativní rozhodnutí tu mají občas pozitivní dopad
  3. Vedle základu expanduje Frostpunk: On The Edge i Endless režim
  4. Mini Recenze Frostpunk: On The Edge: závěrečné hodnocení
  5. HW nároky pro Frostpunk: On The Edge PC

Ve Frostpunk: On The Edge získáte na dodávkách závislou kolonii

Každé herní univerzum má svůj osobitý příběh vyprávěný skrze různě kvalitní scénáře. Mrazivý survival Frostpunk se v tomto ohledu výrazně neliší od konkurence. Obdobně jako jiná díla i on disponuje obstojným dějem. Na rozdíl od většiny RTS však neprezentuje osudy svých obyvatel od začátku či konce, ale pěkně z prostředka, díky čemuž jsme se detaily o minulosti dozvěděli až po vypuštění expanze The Last Autumn popisující události před velkou sněhovou bouří. Co však bylo po ní, už nám neřekla. Odpověď na tuto otázku nám poskytlo až aktuální DLC On The Edge. Do rukou zde dostáváme blizard přeživší uskupení, jemuž došlo, že nastal čas se opět pustit do práce, a tak zvedlo zadky a pustilo se do další fáze přežívání, bouře totiž odkryla obří sklad.

Frostpunk: On The Edge; gameplay: mapa
Průzkum herního světa bude v Frostpunk: On The Edge důležitější než kdy dříve.

V čele skupiny odvážnějších přeživších jste byli vyslání do prostoru sousedícího s gigantickým skladištěm materiálů. Váš úkol je relativně prostý. Musíte svému domovskému městu stabilně dodávat vše potřebné k tomu, aby se mohlo rozšiřovat. Na oplátku můžete podle domluvených podmínek počítat s tím, že vám budou pravidelně zasílány dodávky s jídlem a jinými k životu nutnými surovinami. Jak už to tak však v životě bývá, nic nakonec nejde podle plánu a namísto slibovaných zásilek vám začnou přicházet pouze žádosti, hrozby a sliby, s jejichž pomocí hladové žaludky svých věrných nenakrmíte, čímž jste postaveni před řadu náročných voleb. Ty vás často zpočátku nutí si vybrat mezi aktuálními podřízenými a metropolí Nový Londýn z hlavní kampaně Frostpunk.

Negativní rozhodnutí tu mají občas pozitivní dopad

Po čase začnete své problémy řešit sami, s čímž hlavouni v Novém Londýně moc nesouhlasí, a tak vám dají nůž na krk s tím, že když se nepodřídíte, bude zle. Vzhledem k tomu, že jste přežili bouři, vás už však obyčejné hrozby nevylekají, což vede k přerušení spojení s hlavním městem. Jakmile k této situaci dojde, stane se ve Frostpunk: On The Edge vaší prioritou expanze do okolí. Aktuální DLC totiž hodně cílí na rozšiřování života ve sněhem zavátém světě, takže se pustíte do aktivního hledání nových potenciálních kolonií, zakládání osad a jejich dlouhodobého podporování, s jehož pomocí si zajistíte věrnost obyvatel daných kolonií. Ti s vámi následně budou měnit jimi produkované suroviny za materiály, ke kterým máte přístup. Dělit se s nimi ovšem nebudete pouze o rudy či jídlo.

Frostpunk: On The Edge – Gameplay

Už v prvních dnech na vás budou vaši přátelé z Nového Londýna tlačit.

Aktivně se ve Frostpunk: On The Edge zúčastníte také řešení problémů jednotlivých kolonií, které dlouhodobě definují vzájemné vztahy mezi vaším a jejich vedením, jež netouží vždy po tom dělat radost svým podřízeným. Hodně zajímavá byla kupříkladu situace, kdy jsem nabídl nedalekému sídlu možnost vystavět nemocnici, což jeho vlastníci kvůli přítomnosti léčivých pramenů razantně odmítli. Když se však začala šířit nemoc, odmítl jsem žádost jejich lidu ve snaze potěšit jejich fanatické vůdce, což se mi ve finále úplně nevyplatilo. Avšak jak už to tak ve Frostpunk bývá, nikdy nevíte, které rozhodnutí je špatné, a jaké naopak dobré, dokud před sebou nespatříte to, co z něj vyplynulo. Je tak vždy možné, že zpočátku nepřijatelná volba pomůže světu více než krátkodobé milosrdenství.

Vedle základu expanduje Frostpunk: On The Edge i Endless režim

Nové příběhové DLC pro Frostpunk nám ukazuje, že pokud bude lidstvo skutečně chtít a zatne zuby, nakonec se mu podaří vypořádat prakticky s jakýmkoliv do cesty mu postaveným problémem. Obdobně jako předchozí expanzi The Last Autumn, i On The Edge i Endless režim táhne příběhová linka stavící před vás desítky rozhodnutí definujících ve finále to, zda vaše kolonie či s vámi spojené osady přežijí, nebo naopak padnou. Hodně zásadní je tentokrát mechanika osidlování. Tu je možné nalézt nejen v kampani, ale také v Endless režimu, který díky její přítomnosti působí daleko realističtěji, než jeho verze ze základní hry, kdy hráč stál víceméně na místě. Za sebe popravdě nemám celku tentokrát moc co vytknout, protože skutečně stojí za to.

Frostpunk: On The Edge; gameplay: stanice Frostpunk: On The Edge; gameplay: tábor Frostpunk: On The Edge; gameplay: volba
Při boji o přežití se v Frostpunk: On The Edge musíte postavit nejedné výzvě.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Frostpunk: On The Edge: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % Alza Magazín
Verdikt:

Frostpunk: On The Edge je kvalitní příběhová expanze, která přidává do tohoto díla nejen novou kapitolu plnou nesnadných rozhodnutí, ale též mechaniku kolonizace umožňující vám uvěřit tomu, že zachraňujete civilizaci. Pokud se vám líbila základní verze tohoto titulu, nemělo by toto DLC chybět ve vaší knihovničce. Osobně Frostpunk: On The Edge vřele doporučuji.

Frostpunk: On The Edge; Mini recenze

Klady

  • Mechanika kolonií hru značně posouvá
  • Pěkné rozšíření příběhu
  • Bezpočet nelehkých rozhodnutí
  • Každá kolonie má svůj osud

Zápory

  • Frostpunk: On The Edge nemá žádné výrazné nedostatky
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Frostpunk: On The Edge PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Pentium Dual Core E5800 3.20GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+ Intel Core i5-4460 3.2GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 NVIDIA GeForce GTX 970 4GB / Radeon RX 580 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 3 GB 8 GB

• Zdroj: game-debate.com (18. 8. 2020)

S jakým herním PC na Frostpunk: On The Edge?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Frostpunk: Season Pass - PC DIGITAL
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie a Simulátor

522,- bez DPH 431,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004943
Frostpunk: The Rifts Steam - PC DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie a Simulátor, pro uplatnění je vyžadována základní hra

106,- bez DPH 88,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004944
Frostpunk: Last Autumn - PC DIGITAL
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie a Simulátor

360,- bez DPH 298,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004942
Frostpunk (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie

699,- bez DPH 578,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003022
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi