Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
vega Fifa 22 - Hidden empty P

Gears Tactics (RECENZE) – Uspěl vyzyvatel série XCOM?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Tahová strategie XCOM 2 je dlouhodobě považována za nejvýraznějšího zástupce svého žánru. Nikdo však nemůže vládnout navěky a každý po čase potká silného vyzyvatele. Dnes tu pro vás máme recenzi tahovky Gears Tactics, která má potenciál sesadit aktuálního vládce této herní sféry. Zda se jí to povedlo, vám řeknou následující řádky.

Alza Magazín

Gears Tactics (hra) | Gears (IP)

Tahová strategie Gears Tactics je spin-off herní série Gears. Titul vyvíjí studio Splash Damage a The Coalition a vydává společnost Xbox Game Studios. Hra vychází 28. 4. 2020 na PC a 10. 11. 2020 na Xbox One a Xbox Series X/S bez české lokalizace multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

Obsah recenze Gears Tactics (PC)

 1. Příběh Gears Tactics je velkolepá akční jízda
 2. Bitvy tu představují překvapivě vysokou výzvu
 3. Umělá inteligence dokáže z nabízených alternativ v Gears Tactics vytěžit maximum
 4. Bojiště ovládnete jen za pomoci zkušených specialistů
 5. Gears Tactics patří mezi nejvýraznější tahové strategie posledních let
 6. Recenze Gears Tactics: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Gears Tactics PC

Příběh Gears Tactics je velkolepá akční jízda

Lidstvo bojuje v Gears Tactics o přežití. V bitvě, která probíhá 12 let před událostmi prvního dílu Gears of War (aktuálně už jen „Gears“), však dostává slušně na frak. Velení proto vysílá skupinu specialistů vedenou Gabem Diazem (otcem Kait Diazové, hlavní postavy Gears 5) na sebevražednou misi, v jejímž rámci mají eliminovat vůdce nepřátelských sil Ukkona. Ten nejenže monstra vede, ale také se stará o jejich tvorbu, je to totiž velmi zdatný genetický inženýr, jemuž se podařilo vypěstovat bezpočet odrůd různorodých kreatur. Nesnadný to úkol, jak to ale bývá, někdo ho udělat musí.

Gears Tactics; screenshot: Ukkon, recenze
Hlavní antagonista Gears Tactics si vyloženě koleduje o to, aby dostal, co zaslouží. Tedy kulku mezi oči.

Výrazným tahounem příběhu je vedle dobře napsaných postav jeho samotná prezentace. Namísto nečitelných deníčků či neuměle zpracovaných videí neschopných upoutat hráčovu pozornost je nám tu nabídnuta překvapivě kvalitně zpracovaná série filmečků, na kterých je vidět, že když vývojáři skutečně chtějí, jsou schopni vytvořit hru, jež dokáže zaujmout nejen hratelností, ale i vyprávěním. Tempo jednotlivých pasáží je navíc hodně dynamické, díky čemuž v nich o exploze, divoké přestřelky a vyloženě emotivní momenty není vůbec nouze. Přestože tedy Gears Tactics není čistokrevnou akční hrou, série Gears of War se za něj po této stránce nemusí vůbec stydět. O něco hůře je na tom bohužel po stránce pestrosti náplně misí.

Primární mise jsou v Gears Tactics většinou unikátním zážitkem. U těch sekundárních je specifická jen mapa, samotné zadání je většinou zacíleno na držení bodu, záchranu zajatců, sběr krabic nebo zničení strategicky důležitého cíle, prostě a jednoduše tradiční škála bez špetky inovace, což je trošku škoda, protože potenciál k vytvoření nových schémat tu dozajista byl. Za jistých okolností by mi stabilní kolotoč několika se opakujících scénářů zřejmě příliš nevadil, musel by ovšem být pestřejší a hlavně by mi hra nesměla házet klacky pod nohy v podobě limitací v rámci užívání hrdinů. Ty vám dočasně nebo dokonce permanentně znemožňují do určitých akcí vzít některé šampiony, což považuji za trošku zbytečné omezení. Prim tu přeci jen hrají právě Gabe a jeho parta.

Gears Tactics - Warehouse | Alza Gaming (Gameplay)

Na úplném začátku kampaně máte po ruce nepříliš kvalitně vycvičené jednotky, jež lze v Gears Tactics kvůli absenci propracované základny zocelit pouze prostřednictvím misí.

Bitvy tu představují překvapivě vysokou výzvu

Střety tu fungují na velmi podobném konceptu jako u jiných zástupců tohoto žánru. Během jediného kola může v Gears Tactics každá z postav provést celkem tři akce, přičemž záleží jen na vás, jakým způsobem akční žetony svého věrného bojovníka využijete. Ať už ho pošlete ke krytu, postavíte na hlídku, nebo s ním zahájíte palbu, vždy za to zaplatíte jeden bodík, takže je třeba stále přemýšlet nad tím, jak s dostupnými prostředky při boji proti značné přesile naložíte. Naštěstí máte u každého vojáka k dispozici speciální schopnosti, které dokáží ztracenou energii navrátit. Zcela se na ně však spoléhat nelze, protože některé z nich pracují na principu náhody.

Za všech případů je kvůli tomu v Gears Tactics dobré šetřit jednoho vojáka v záloze za účelem vykonávání poprav. Přestože se jedná o tahovou strategii, vývojáři se rozhodli zcela neodklonit od akčních dílů série Gears of War, díky čemuž tu máme krvavé eliminace, které však nebudete dělat jen proto, že se hlavnímu hrdinovi líbí porcování monster. Za každé brutální zabití budou přihlížející spolubojovníci odměněni bonusovými body, jež lze využít třeba k vytvoření obranné pozice nebo k vykonání další popravy, která nakopne vykonavatele té původní k velkolepým činům.  Přestože je posilování morálky party užitečnou činností, vždy si je třeba dávat pozor na to, aby byl váš hrdina v krytu nebo byl efektivně kryt svými druhy.

Gears Tactics; gameplay: díra, recenze Gears Tactics; gameplay: parta, recenze Gears Tactics; gameplay: eliminace, recenze
Jakmile se na bojišti objeví podzemní chodba, je třeba ji ihned zavřít, jinak na vás bude stabilně chrlit nemalé počty nepřátel.

I když dokáží krvavé exekuce navýšením morálky zvrátit průběh bitvy, osobně jsem byl více než jimi nadšen designem mechanizmu hlídky (Overwatch). Ten je totiž v Gears Tactics navržen o mnoho realističtěji než ve většině tahových her. Namísto toho, aby byla postava schopná kontrolovat velkou část prostoru nebo dokonce reagovat na aktivitu za svými zády, je ji možno zaměřit pouze na určitou plochu, což považuji za logické. Nikdo přeci jen nemá oči po stranách hlavy nebo dokonce na týle, aby dokázal aktivně pálit po všem, co se hne. Na oplátku za ztrátu dovednosti 100% sledovat dění je hlídajícím umožněno reagovat střelbou nejen na pohyb, ale i v případě, že protivník v hlídané zóně vypálí na některého člena družiny, čímž mu leckdy zachrání život.

Abych řekl pravdu, Gears Tactics mě „nepříjemně“ překvapilo svou obtížností. Zpočátku jsem totiž očekával, že bude průchod tímto dílkem procházkou růžovým sadem, při níž na citelnější výzvy jen tak nenarazím. K tomuto dojmu mě vedla primárně skutečnost, že jeho autoři přeci jen nepatří mezi známé tvůrce tahovek. Nabubřelé ego mi tak do hlavy nasadilo zvrácenou myšlenku, že nejlepší volbou bude zvolit si nejvyšší stupeň obtížnosti (ještě však bez hrozby permanentní smrti). Neuplynulo ani pět bitev a už jsem byl nucen své rozhodnutí přehodnotit, jelikož jsem od nepřátel dostával tak neskutečné kapky, že jsem nebyl schopen postoupit ani o píď bez ztráty některého z hrdinů.

Gears Tactics - Rescue mission | Alza Gaming (Gameplay)

Určité mise Gears Tactics vám umožní do pole vzít pouze jediného vojáka, jehož úkolem je osvobození zajatých druhů.

Umělá inteligence dokáže z nabízených alternativ v Gears Tactics  vytěžit maximum

Náročnost bitev je v Gears Tactics dána rovnou třemi faktory. Prvním prvkem, díky němuž je obtížnost skutečně vysoká, je agilní umělá inteligence, která dokáže se svými jednotkami na bojišti velmi efektivně manévrovat, takže je schopna vaše hrdiny při ofenzivě dostat do pasti, z níž se bez zranění jen tak nedostanou. Když ji naopak zaženete do kouta, dokáže přejít do nepříjemně agresivního režimu, v jehož rámci je ochotna riskovat vše jen proto, aby vám někoho zabila, což se jí většinou povede, jelikož má po většinu času k dispozici více sil než vaše strana.

Druhým aspektem, který formuje celkovou nepřístupnost, je náhoda. Štěstí je v tahových strategiích totiž něčím, nač se nedá spoléhat, protože i když máte šanci na zásah okolo devadesáti devíti procent je tu stále vysoká pravděpodobnost toho (což vám potvrdí téměř všichni hráči XCOMu), že svůj cíl minete a ten vás následně zabije. Bránit se proti nejistému výsledku prakticky nelze ani v Gears Tactics, je tím pádem dobré neustále pracovat spíše s tou horší variantou a případně se na ni přímo připravit vytvořením dobrého obranného perimetru. Ten vám při troše štístka umožní přežít, nebo se minimálně vyhnout smrtícímu zásahu, jenž v případě ztráty některého z hlavních protagonistů vede k nutnosti opakovat celou akci, či její nemalou část od posledního kontrolního bodu.

Gears Tactics; gameplay: průzkumník, recenze Gears Tactics; gameplay: kopanec, recenze Gears Tactics; gameplay: Brumak, recenze
Dovednosti některých postav jsou v Gears Tactics nebývale silné, díky čemuž se na ně budete spoléhat při eliminaci bossů či větších počtů nepřátel.

Finálním bodíkem, díky němuž vám dá průchod Gears Tactics pořádně zabrat, je slušná paleta protivníků, jejichž eliminace vyžaduje vždy trošku odlišný přístup, jelikož reagují na určité podněty jinak. Zpočátku se hráč setkává jen s obyčejnými pěšáky a jejich nepříliš inteligentními pohůnky, s nimiž se dá vypořádat za pomoci několika výstřelu či jediného dobře hozeného granátu. Jak to tak už ale bývá, žádná armáda není tvořena jen obyčejnou pěchotou určenou na chytání projektilů. Vedle jednoduchých cílů disponuje nepřátelská frakce Locust Horde také slušným spektrem specialistů, s nimiž už budete mít o mnoho více práce než s jejich hůře vyzbrojenými bratry, které budete potkávat téměř na každém rohu.

Setkávat se budete s odstřelovači, těžkooděnci vybavenými granátomety (jež lze po smrti jejich vlastníka zabavit), výbušnými mutanty a zuřivými monstry. Pomyslnou třešničkou na dortu budou samozřejmě primární antagonisté, kteří proti vám vrhnou nekonečné zástupy obyčejných monster a různorodě vylepšených specialistů. Když však dojdou, nezbývá bossům nic jiného, než se hlavnímu protagonistovi a jeho věrným postavit čelem. Každý vůdčí netvor představuje v Gears Tactics výzvu, která otestuje vaše taktické dovednosti.

Gears Tactics - Bomb | Alza Gaming (Gameplay)

Během boje musíte v Gears Tactics maximálně využít schopnosti svých vojáků.

Bojiště ovládnete jen za pomoci zkušených specialistů

Každá správná tahová strategie disponuje svou škálou profíků orientujících se na určitý typ boje. Gears Tactics se po této stránce nesnaží příliš odlišit od konkurence. Nabídnuto je nám v něm tím pádem pět tříd. Nalézt v jejich škále lze léčení ovládající podporu, na bajonet sázející strážce, odstřelovače, nesmírně agilní průzkumníky a odborníky na těžké zbraně. Nástroje smrti vylepšujete skrze součástky získané z tajemně vypadajících beden různé kvality obsahujících náhodné kusy výstroje. Pokud jste tedy fanoušky placeného hazardu, jimž jsou loot boxy přístupné ve většině MP her současnosti, zde o vzrušení rozhodně nepřijdete, jen tentokrát nebudete muset zaplatit ani korunu.

Zefektivňovat své postavy nebudete jen za pomoci výstroje z krabic a odměn za mise. Všechny specializace mají vedle upravitelné zbraně také evoluční strom složený z více než třiceti schopností, jež vám umožní postavu zaměřit jedním ze čtyř nabízených směrů typických pro její třídu. Z odstřelovače můžete udělat zabijáka, střelce, lovce nebo stopaře. Medika naopak lze vyslat na cestu chirurga, stratéga, polního doktora či vzoru stimulujícího celou partu. Každý směr má něco do sebe. Když však zjistíte, že vám určitá orientace nesedí, v průběhu hraní lze skrze postupem získané žetony vývoj resetovat.

Gears Tactics; gameplay: vzácná krabice, recenze Gears Tactics; gameplay: epická krabice, recenze Gears Tactics; gameplay: legendární krabice, recenze
Pokud chcete mít v Gears Tactics přístup k lepším vylepšením, je třeba na bojišti sbírat bedny, ve kterých naleznete výbavu definovanou vždy barvou dané truhlice.

Podobně jako v XCOM se tu vaši vojáci po bitvě vždy vrací na základnu. Ta však v tomto případě nepředstavuje místo, které by procházelo vývojem. Prakticky se jedná o kosmetický salón, jenž není ani dostatečně kvalitně zpracován, takže se v jeho útrobách většinou budete zdržovat jen v okamžicích, kdy budete hrdinům měnit z krabic získanou výstroj nebo vizuální úpravy, bez kterých bych si dokázal Gears Tactics hravě představit. Stejně tak bych se popravdě obešel bez sekundárních postav, které vypadají vedle propracovaných hlavních protagonistů jako šedé myšky. Kdyby tvůrci udělali fungující mobilní komplex kontrolovaný partou specialistů, s nímž by šlo projít celou hru, zřejmě bych měl z absolvování kampaně Gears Tactics větší radost.

Gears Tactics patří mezi nejvýraznější tahové strategie posledních let

Přesto je společný projekt studií Splash Damage a The Coalition opravdu velmi vydařeným dílem. Prim v tomto případě hraje perfektně navržený koncept taktických bitev, ve kterých představuje umělá inteligence nepřátel skutečnou výzvu. Vyvedený je tu ovšem také příběh, vizuální stránka, vývoj postav, optimalizace nebo návrh map nabízejících desítky taktických možností.

I přes všechny jeho klady se však nejedná o titul bez nedostatků. Lépe by rozhodně mohla být zpracována základna či sekundární mise. Ty ve třetím aktu Gears Tactics vyloženě jen natahují herní dobu. Přitom by prostě stačilo je dát jako nepovinný prvek. Hra totiž stejně hráčům, kteří chtějí eliminovat dál monstra, po dohrání nabízí možnost dalšího boje.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi. Za poskytnutí recenzního klíče děkujeme české pobočce společnosti Microsoft/Xbox.

Gears Tactics - Dam | Alza Gaming (Gameplay)

Po zdolání všech primárních misí vám Gears Tactics umožní pokračovat v boji skrze sekundární zakázky, jež bohužel nemají takovou úroveň jako třeba v našich záběrech prezentovaná akce.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Gears Tactics: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % Alza Magazín
Verdikt:

Gears Tactics je poutavá tahová strategie, která po taktické, vizuální a dějové stránce sráží XCOM z jeho trůnu. Je trošku škoda, že se jí to už tolik nedaří v rámci návrhu základny a designu sekundárních misí, v nichž mu buď absolutně nestačí, nebo je na velmi podobné úrovni. Pokud však patříte mezi fandy tahovek, Gears Tactics by vás za žádných okolností nemělo minout.

Gears Tactics; recenze

Klady

 • Dynamický příběh
 • Perfektně navržený koncept taktických bitev
 • Velmi pěkně zpracovaný grafický kabátec
 • Bezproblémová optimalizace
 • Agresivní umělá inteligence
 • Design map nabízejících řadu možností, jak je zdolat
 • Obstojný vývoj postav
 • Dohráním kampaně váš boj nekončí

Zápory

 • Absence pestřejší škály misí, jež se ve třetím aktu často opakují, či dokonce nahrazují ty primární
 • Velmi povrchně zpracovaná základna
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Gears Tactics PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-6100 2-Core 3.7 GHz / AMD FX-6300 6-Core 4.2 GHz Intel Core i5-8400 6-Core 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 3200G 4-Core 3.6 GHz
Grafická karta GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 260X Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon RX 570 4GB
DirectX Verze 12 Verze 12
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 45 GB volného místa 45 GB volného místa

• Zdroj: game-debate.com (27. 4. 2020)

S jakým herním PC na Gears Tactics?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

i Mohlo by vás zajímat
Gears Tactics - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a strategie - Tahová strategie z oblíbeného univerza. Složte si svůj tým a velte mu v boji proti přesile.

-65% 1 699,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO840
Gears Tactics - Xbox/Win 10 Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční - Tahová strategie z oblíbeného univerza. Složte si svůj tým a velte mu v boji proti přesile.

1 579,- bez DPH 1 305,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1564
Gears 5 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, ve které se svět rozpadá, a vaši nepřátelé vytváří aliance. Jako Kait musíte cestovat přes největší a nejkrásnější svět Gears, abyste objevili temné spojení mezi Vaší rodinou a Vaším nepřítelem a bojovali za zachránění toho, co z lidstva zbylo.

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Můžete mít dnes do 5:40
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MXO520
Gears 5 - Xbox Digital
Hra na PC a XBOX - elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

899,- bez DPH 743,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1273
Gears of War: Ultimate Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold.

899,- bez DPH 743,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1009
Gears of War: Judgment - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold -

449,- bez DPH 371,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1039
Gears of War 3 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a FPS/Střílečky

449,- bez DPH 371,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1038
Gears of War 2 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a FPS/Střílečky

449,- bez DPH 371,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1037
Gears of War - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: FPS/Střílečky

349,- bez DPH 288,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1036
Gears of War 3 Anvilská brána
Kniha – autor Karen Travissová, 400 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

-32% 349,-
236,- bez DPH 215,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ve středa 29.9.
Skladem 2 ks u partnera
Objednací kód: FKP141914
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi