• Autor: Jakub Němec
Chlapec, který zůstal naživu, zažívá dobrodružství téměř na každém kroku. Se svou hůlkou a přáteli se ovšem nebojí postavit jakémukoliv nebezpečí, takže jste v jeho společnosti jistě pokořili výzvu z deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice a porazili samotného Voldemorta. V tom případě by vás měl zaujmout obsah krabice Obludné obludárium, uvnitř které čeká řada dalších nástrah.
zdroj: vlastní
Harry Potter: Boj o Bradavice – Obludné obludárium
Nejen třetí díl série Harry Potter nás naučil, že kouzelní tvorové v čarodějnickém světě J. K. Rowlingové mohou být užiteční spojenci, ale také pořádné bestie. Ačkoliv nechci vyvracet Hagridovu teorii o dobrosrdečnosti sebestrašidelnějších příšer (Ron by mohl o Aragogovi asi dlouho vyprávět), v rozšíření deskové hry Harry Potter: Boj o Bradavice vám většina místní fauny pořádně zkomplikuje situaci. Krabice Obludné obludárium tedy cílí především na zkušené hráče, kteří už nejednou pokořili sedmý ročník původního titulu a Voldemorta s jeho přisluhovači dokážou rozdrtit i s nalomenou hůlkou.
Čtveřice nových výprav, které se ukrývají pod víkem Obludného obludária (nebojte, krabice nekouše, i když ji nepohladíte), využívá mechaniky a karty z původní hry, stejně tak se v balíčku nepřátel objeví staří známí ze školních let (jen baziliška a mozkomora je třeba vyměnit za nové karty). Navíc se ovšem přidá nová sestava kouzelných tvorů (celkově v každé výpravě bojujete s tuctem nepřátel) a také nové karty setkání. Ty umí komplikovat život všem dobrodruhům, ale po jejich splnění můžete získat důležité výhody pro dokončení scénáře. K již známému průběhu partie se tak přidá další problém, nad jehož řešením musíte přemýšlet, až se vám bude z hlavy kouřit.
Nové výzvy a nepřátelé si zaslouží posilu, která by nebelvírskému kvartetu (Harry, Ron, Hermiona, Neville) se záhadnými tvory mohla pomoci. K tomu se nehodí nikdo jiný než Lenka Láskorádová, známější pod přezdívkou Střelenka. Studentka havraspárské koleje má díky průpravě ze čtení Jinotaje (šéfredaktorem je její otec Xenofilius) veškeré předpoklady zkrotit netradiční zvířenu. Spoléhat se bude na své kouzelné Strašibrýle, s nimiž dokáže odhalit tenata karet černé magie, Lví klobouk či osobního spojence Muchlorohého chropotala. Ovšem pozor, Harry Potter: Boj o Bradavice je stále hrou pro maximálně čtyři hráče, takže Lenka pouze někoho z původní sestavy vystřídá.
Ať už budete mít v týmu kohokoliv, každá výprava se stane pořádnou výzvou. Tematicky jednotlivé krabičky využívají především „pohádkovějších“ reálií prvních čtyř dílů, takže se časem objeví draci, trollové, kentauři a další bytosti, ale těšit se můžete i na patrony, jež mohou nahradit dovednosti NKÚ. Karty lokací, setkání i nepřátel/tvorů hezky souzní a atmosféricky doplňují smíchané karty základní verze. Podobně jako v původní deskovce dochází k přidávání nových mechanik postupně, takže na vás při každé výpravě čeká něco nového, nač se můžete těšit.
Už výše jsem naznačil, že Obludné obludárium se hodí především těm, kteří pokořili všech sedm let z krabice Boj o Bradavice. Jen takto zocelení kouzelníci totiž mohou uspět proti náhodně namíchaným protivníkům, kteří vytváří smrtonosná komba, povýšená ještě o záludné karty setkání. V žádném případě nemáte jistotu úspěchu a vítězných vavřínů si budete hodně vážit, protože na konci každé výpravy se střetnete se samotným Pánem zla. Pokud by vám to ovšem bylo málo, připravili si pro vás autoři několik variant ještě umocňující náročnost.
Jestli uvažujete o pořízení dnes recenzovaného rozšíření, pak máte pravidla deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice zcela jistě v malíčku. Neuškodí ovšem krátké připomenutí, jak tento kooperativní deckbuildingový titul funguje. Příprava nových scénářů se řídí pokyny v příslušné krabičce s výpravou, obecně ovšem připravíte balíčky lokací, setkání (novinka pro rozšíření), nepřátel a černé magie, které rozmístíte po plánu. Dále promícháte balíček bradavických karet, z nichž vytvoříte nabídku pro nákup v průběhu partie.
Novinkou pro Obludné obludárium jsou karty školního trestu, které samy o sobě pouze „ředí“ váš balíček, ale nepřátelé a černá magie jimi spouští nehezké efekty, s nimiž se musíte vypořádat v průběhu svého tahu. Na to navazuje možnost ničit karty a čistit si tak svou pracně budovanou sestavu kouzel, spojenců a předmětů.
Průběh partie spočívá ve střídání hrdinů po kolech, které se skládají ze čtyř fází – nejdříve vyhodnocení efektů karet černé magie a setkání, poté schopnosti tvorů a nepřátel, následované zahráním bradavických karet hráčem společně s porážením nepřátel a nákupu karet, aby se vše završilo ukončením tahu. Principiálně tak není Obludné obludárium náročné na pravidla, ale vítězství nedosáhnete snadno. O výsledku partie se rozhodne do 30–60 minut, takže během odpoledne jich určitě zvládnete více.
Rozšíření Obludné obludárium pro deskovku Harry Potter: Boj o Bradavice zaujme především zocelené čaroděje z původní hry, takže pokud jste ještě neporazili „sedmičkového“ Voldemorta, s koupí zatím počkejte. Jestli jste ovšem propadli kouzlu tohoto rodinného deckbuildingu a musíte si uměle zvyšovat obtížnost, tak se u vás tato expanze uchytí. Přináší nové karty, osvěžující (a náročné) mechaniky a také postavu Lenky Láskorádové. Grafika i povedený překlad (v češtině je titul díky vydavatelství REXhry) se nesou v duchu původního titulu. Z mého pohledu se Obludné obludárium povedlo, ale občas budete mít nervy nadranc jako u hraní soulsovek.
Za poskytnutí recenzní kopie Harry Potter: Boj o Bradavice – Obludné obludárium děkujeme českému distributorovi hry společnosti REXhry.
• Zdroje: Vlastní
Harry Potter: Boj o Bradavice – Obludné obludárium
Deskové hryObludné obludárium příjemně rozšiřuje původní kooperativní deckbuildingový titul Harry Potter: Boj o Bradavice mimo jiné o čtveřici nových výprav, mechaniku karet setkání a postavu Lenky Láskorádové. Užijí si ho především zocelení kouzelníci, kteří pokořili základní hru, protože výzvy v Obludném obludáriu vám dají pořádně zabrat.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.