Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L vega

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (RECENZE) – Hůlky připravit!

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Potterheads, neboli fanoušci kouzelnického světa Harryho Pottera, budou mít v budoucích měsících žně, protože se na ně valí nejen poslední pokračování filmových Fantastických zvířat, ale také lavina deskovek. Dnes se mrkneme pod víko karetní soubojovce Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii, v níž se stanete čaroději metajícími jedno zaklínadlo za druhým. Jak se titul hraje, se dozvíte v naší recenzi.

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: obal

zdroj: vlastní

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii ve zkratce

  Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii

 • Žánr: Karetní, deckbuilding, pro dva
 • Počet hráčů: 2
 • Autor: Kami Mandell, Andrew Wolf
 • Vydavatel: The Op (USAopoly)
 • Distributor v ČR: REXhry
 • Herní doba: 30–60 minut
 • Doporučený věk: od 11 let (klidně i od 8 let)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 1,73/5
 • Hodnocení BGG: 7,3/10 (k 22. 1. 2022)

Obsah recenze Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii

 1. Jako návrat domů
 2. Flipendo, Protecto a špetka mandragory
 3. Jak se hraje Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Pravidla)
 4. Soubojový klub pro každého
 5. Recenze Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii: závěrečné hodnocení

Jako návrat domů


V roce 2020 se na českém trhu ukázala krabice v podobě kufru, na níž se mimo znaků čtyř notoricky známých kolejí čarodějnické školy objevil také nápis Harry Potter: Boj o Bradavice. Fanoušci kouzelnického světa, resp. příběhu chlapce, který přežil, si mohli v deckbuildingově pojaté kooperativní deskovce projít všech sedm let knižní/filmové ságy a společně s přáteli odkázat Voldemorta (tedy Vy víte koho) a jeho sebranku do patřičných mezí. Jestli vám tvoření balíčku s čarovnými předměty, pomocníky a zaklínadly padlo do noty, mám pro vás dvě dobré zprávy – chystá se rozšíření Obludné obludárium a taky lze soupeřit v soubojovém klubu.

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: komponenty

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Obsah balení):

zdroj: vlastní

V krabici deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice - Obrana proti černé magii najdete 1 desku cvičiště, 4 velké karty kolejí, 2 stojánky, 24 počátečních karet, 31 karet prokletí, 129 karet Bradavic, 5 žetonů ochromení a 30 vylupovacích dílků. 

Právě druhá možnost je předmětem dnešní recenze, protože se věnuje titulu Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii. Jak už název naznačuje, herní principy budou podobné jako ve výše zmíněné hře, i když kouzla budete metat proti sobě. Když jsem otvíral krabici (opět připomínající zavazadlo) s touto karetní soubojovkou, měl jsem pocit, jako bych se vracel domů. Pravidla jsem totiž proletěl během pár minut, karty zběžně zkouknul při míchání a mohl jsem se pustit do partie. Vše bylo tak příjemně známé, ale zároveň jiné, že jsem hned propadl kouzlu čarodějného souboje.

Flipendo, Protecto a špetka mandragory


Průběh partie je přímočará záležitost, u níž od počátku znáte svůj cíl – třikrát omráčit svého soupeře a stát se tak vítězem kouzelnického klání. Jak se toho ovšem zhostit, to už tak jednoduché není. Ani po dvacítce partií bych se neodvážil tvrdit, že znám vítěznou formuli pro tvorbu balíčku. Neustále musíte sledovat, čím obohacuje svůj paklík soupeř a přemýšlet nad vhodnou odpovědí. Už jen příprava startovního balíčku pevně určuje průběh první části souboje, protože si vybíráte z podpůrných zvířat (útočná kočka Křivonožka, léčící žabák Trevor, Sova Hedvika umožňující ukládat zlaťáky). S Křivonožkou na stole totiž soupeři dáváte v prvních kolech docela na frak, ale v průběhu času se může vyplatit mít sovu či žabáka.

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: plocha

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Každá z karet ve hře Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii bude potterofilům velmi známá. Jejich grafika je založena na filmové licenci.

Každá karta obohacující váš balíček by měla mít smysl a neměla by se v něm objevovat jen tak, alespoň pokud chcete zvýšit své šance na vítězství. Často jsem se přistihl, že jsem nad titulem Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii nepřemýšlel jen v mezích deckbuildingu (tvorba balíčku), ale také engine buildingu (navazování mechanik), což se mi několikrát vyplatilo v závěrečných kolech. Díky štěstí při míchání se mi podařilo využít problematických karet prokletí ve svůj prospěch a uštědřit protivníkovi devítinásobné zranění, na nějž neměl šanci vůbec zareagovat (k porážce s plným zdravím stačí osm).

Vůbec nezáleží na množství karet v balíčku, takže není třeba kupovat v každém kole něco z nabídky, právě naopak, někdy se vyplatí slabá kouzla ze své ruky ničit. Díky méně početnému paklíku totiž protáčíte svá silnější kouzla a předměty častěji než soupeř s dvojnásobným počtem karet. Navíc v nabídce Učebny (draftovací princip nákupu) najdete víc než stovku karet (ty za jednu partii určitě neprotočíte), takže je radost objevovat stále nové možnosti, jak je nakombinovat.

Nebudu vám nalhávat, že se mezi nimi objevují „must have“ karty jako Smrštěná hlava, Ševelissimo či profesor Snape, ale i proti jejich vlivu se dá účinně vzdorovat. Stačí k tomu jen mít kliku a pevné nervy, protože ty vám řádně potečou, když vám soupeř bude sypat do odkládací hromádky jednu kletbu za druhou a vy s tím nebudete mít co dělat. Ona totiž deskovka Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii dokáže rozhodit i úplného stoika typu Sheldona Coopera, protože vrtkavost Štěstěny je zde dost výrazným činitelem. Na druhou stranu jsem se ani jednou nepřistihl, že bych se u partie zabýval jinými činnostmi nebo dokonce nudil, což je výrazným kladem celé hry.

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: spojenci

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Spojenci jsou v každé partii deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii vítaným a povoleným dopingem, který ovšem dost odporuje myšlence původního soubojového klubu známého z děje Tajemné komnaty.

Jak se hraje Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Pravidla)


Herní principy deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii nebudou na hráče klást přehnané nároky. Pokud jste navíc absolvovali alespoň jednu partii v kooperativní verzi Boje o Bradavice, budete jako doma. Principiálně nakupujete karty a skládáte si z nich balíček takový, abyste porazili svého soupeře. Ve svém tahu máte k dispozici efekty karet, jež vyložíte, plus karty spojenců přítomných na stole pro průběh jednotlivého střetu (do omráčení).

Na počátku každé hry Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii dostanete základní paklík (podobně jako např. v deskovce Břink!) se sedmi kouzly Alohomora (neotevírá dveře, ale přináší jeden penízek), kotlíkem k oživování, hůlkou s útokem a jedním pomocníkem (kočka, žába, sova). V této fázi si také vyberete svou kolej (je možné zápolit v rámci jedné z nich), což není jen kosmetická vlastnost. Některé karty totiž obsahují vedle základního efektu také bonusový symbolizovaný znakem koleje. Pokud jej máte vyložený před sebou, ať již základní kartou či na kartě spojence, můžete jej využít. Díky tomu se mohou stát i relativně slabí spojenci součástí vaší taktiky (především zmijozelské efekty dokáží být v závěrečných fázích smrtící).  

Od této chvíle se začnete přetahovat se soupeřem na herní ploše o osmi polích pro každého z vás. Útokem jej posunujete k omráčení, srdíčky léčíte vlastní zranění a penízky slouží k nákupu karet z nabídky Učebny (žetony mimo penízky nejsou třeba, protože je hned využijete; výjimkou je schopnost sovy ukládat mince).

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: setup

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii je otázkou několika málo minut.

Každé kolo začíná vyložením kletby, pokud ji máte na ruce, následně využitím karet a postav před vámi k uzdravení, útoku či nákupu a nakonec přibráním dalších pěti karet do následujícího kola (je nutné učinit na konci vlastního, protože soupeř vám je může svými zaklínadly a předměty redukovat). Nakoupené karty automaticky přicházejí na odhazovací hromádku, takže se do hry dostanou až při dalším míchání (pokud nevlastníte specifická kouzla). Hráči se mezi tahy střídají, dokud není jeden z nich omráčený. Poté soupeři sklidí své karty, promíchají, vrátí se se svými figurkami kolejí na start a mohou rozjet další kolo.

Soubojový klub pro každého


Uvnitř krabice vás bude čekat grafika založená na filmové licenci s tvářemi známými ze stříbrného plátna a tradičním českým překladem (o něj se postaral vydavatel REXhry, existuje také slovenská verze Boj o Rokfort). Škoda jen měkkých karet, které se častým mícháním brzy poškodí (obaly na ně by měly problém vyřešit). Jedním z kladů deskovky Obrana proti černé magii je dobrá přenosnost, protože samotná krabice není nijak velká, ale v základu potřebujete jen desku a karty (žetony jsou spíš pro přehlednost), které snadno sbalíte na cesty.

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; foto: karty

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Kombinování karet v deskovce Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii jen tak neomrzí, protože budete ve svém balíčku stále objevovat zajímavé návaznosti.

V případě, že hledáte svižnou hru pro dva s jednoduchými pravidly, tak by se vám deskovka Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii měla trefit do vkusu. Pokud jste navíc příznivci světa „chlapce, který přežil“, případně původní kooperativní hry Boj o Bradavice, nemáte moc nad čím přemýšlet. Jestli vám ovšem vadí větší míra náhody a menší kontrola nad děním na herní ploše, buďte opatrní.

Za poskytnutí recenzní kopie deskovky Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii děkujeme českému distributorovi hry společnosti REXhry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii: závěrečné hodnocení


Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii; recenze

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii

Deskové hry

Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii je svižná soubojová karetka pro dva, v níž si tvoříte svůj balíček kouzel, spojenců a předmětů, abyste omráčili v kouzelnickém souboji soupeře. Díky jednoduchým pravidlům si ji zahraje každý, kdo se neštítí větší nahodilosti v partii.

Klady

 • Jednoduchá pravidla
 • Soubojový deckbuilding
 • Možnosti kombit karty
 • Nutnost měnit strategii
 • Mít v týmu Harryho a Snapea naráz :)

Zápory

 • Pro někoho malá kontrola
 • Relativně měkké karty
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Harry Potter: Boj o Bradavice - Obrana proti černé magii
Společenská hra strategická pro 2 hráče, vhodné od 11 let, alespoň na 60 min hraní

849,-
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz25688
Jízdenky, prosím! Evropa - 15th anniversary
Desková hra - strategická a rodinná hra, pro kohokoliv, vhodné od 8 let, pro 2 až 6 hráčů, délka hry minimálně 30 min

2 369,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbc00055
Nevyzpytatelní
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 16 let, pro 3 až 6 hráčů, délka hry minimálně 120 min

1 989,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24512
Plyšová hlídka
Společenská hra strategická a rodinná pro 2–4 hráče, vhodné od 7 let, alespoň na 60 min hraní

1 519,-
Můžete mít ve čtvrtek 7.7. od 12:30
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: HRAif14029
Divukraj
Společenská hra strategická a logická pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 40 min hraní

1 609,-
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAb1270
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 5 hráčů, délka hry minimálně 50 min

1 509,-
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24509
Zóna: Tajemství Černobylu
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 18 let , pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 120 min

1 539,-
Můžete mít dnes od 12:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: HRAbz15557
Legendy západu
Společenská hra strategická pro 2–6 hráčů, vhodné od 14 let, alespoň na 120 min hraní

999,-
Můžete mít dnes od 12:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAif14019
Ztracený ostrov Arnak
Společenská hra strategická pro 1–4 hráče, vhodné od 12 let, alespoň na 60 min hraní

1 209,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbc00041
Harry Potter: Rok v Bradavicích
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 7 let, pro 1 až 8 hráčů, délka hry minimálně 20 min

979,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz29566
0
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací