Společnost Disney patří mezi největší filmová impéria. Mimo jistoty svých tradičních kreslených pohádek a také animáků společnosti Pixar se jí v posledních letech podařilo nakoupit celou řadu filmových studií, čímž se dostala například k právům na vesmírnou ságu Star Wars či ke komiksákům Marvel. Sama se však do vývoje her nepouští a oprávnění k hernímu zpracování prodává třetím stranám. Pojďte si s námi zaspekulovat, na jaké dosud nepotvrzené tituly bychom se mohli v následujících letech těšit.
• Téma: 28. 2. 2020 • Autor: Jakub Němec
Ve světě her neplatí, že se každý vlastník práv stará o své značky tak, aby okolo nich vznikaly kvalitní produkty. Nemálokdy se stává, že se za tučný dolarový šek vlastník oprávnění už dále nestará o to, jak výsledný produkt vypadá a historie nás nesčetněkrát poučila, že hry podle filmové předlohy stojí za starou belu. Jenže to není případ společnosti Disney, která má velmi ráda kontrolu nad tím, co se děje s hrdiny jejích snímků. Během posledních pár měsíců své fanoušky neustále masíruje oznámeními o nových sériích z vesmíru komiksáků Marvel nebo lucasovského světa Hvězdných válek, což by mohlo znamenat také žně pro nás, hráče počítačových her.
Disney sice nemá vlastní vydavatelské studio, ale prodává práva subjektům, jež s nimi mají velké plány (a vedení Disney je rádo kontroluje). Mimo potvrzené pecky Marvel’s Avengers vznikající za spolupráce Crystal Dynamics a Eidos Montreal a virtuálního zážitku v kůži Iron Mana se dále spekuluje o dalších projektech ze světa kreslených hrdinů. V podstatě jistotou by mohlo být ohlášení Marvel’s Spider-Man 2 od studia Insomniac Games, jež by tak navázalo na svůj nadmíru úspěšný projekt z roku 2018. Já osobně bych rád uvítal také spin-off některého z dalších hrdinů, které bych chtěl poznat blíže ve vlastním dobrodružství (ve své době jsem si přes rozporuplné kvality užíval např. X-Men Origins: Wolverine).
V týmových akcích totiž marvelácké hrdiny známe velmi dobře, což dokazuje exkluzivita pro Nintendo Switch Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order, ale samotným hrdinům se vývojářská studia věnují mimo Pavoučího a Železného Muže sporadicky. Je samozřejmě otázkou, zda by se jednalo o lukrativní projekty (asi ano), kolik by stála práva na zpracování dané látky (asi dost) a jak by oslovily hráčskou komunitu. Myslím, že nebudu sám, kdo by uvítal pořádně ulítlé akční drama s Deadpoolem v hlavní roli.
Ještě napínavější situace než u adaptování komiksů a filmů s námětem společnosti Marvel se odehrává ve světě Star Wars, jehož zpracování drží ve svých spárech vydavatelský gigant Electronic Arts. Jak jste se možná dočetli v našem nedávném článku, rušení slibně rozjetých projektů v EA není výjimkou, a proto se na pulty obchodů dostanou jen kousky, jimž vedení společnosti bezmezně věří. Po faux pas s loot boxy při spuštění Star Wars Battlefront 2 se z mezigalaktické střílečky vyloupl velmi dobře hratelný projekt, podobně jako můžeme pět opatrnou chválu na akční adventuru se souls prvky Star Wars Jedi: Fallen Order, jež svým vyprávěním nabídla alternativu k problematicky přijímanému završení poslední trilogie Hvězdných válek s názvem Vzestup Skywalkera.
Kam se ovšem bude ubírat budoucnost univerza nabízející téměř nekonečnou inspiraci, je otázkou nejdivočejších spekulací. Tvůrci další koncepce Star Wars naznačují, že by rádi zkoumali nepoznané příběhy z období před válkou Impéria a Rebelů, což by mohlo nahrát spekulacím o práci na kýženém RPG Knights of the Old Republic 3 (prosím!). Své příznivce by si zcela jistě našel také akční titul inspirovaný vřele přijatým seriálem The Mandalorian, který by nám umožnil poznat blíže život (sympatického) lovce lidí. Snad se EA brzy rozhoupe k nějakému pořádnému oznámení, protože zatím se v kontextu s hvězdněválečnými hrami mluví pouze o těch zrušených. Přitom by se prostor pro originální příběhy jako pokračování Jedi: Fallen Order jistě našel.
Společnost Disney se přitom netají ambicemi mnohem více promluvit do situace na herním trhu. Prostředky i silné značky k tomu jistě má, nyní je potřeba najít originální koncept, jenž by uchvátil davy podobným způsobem jako Fortnite nebo Minecraft. Obliba kreslených postaviček by mohla být základem pro vytvoření ambiciózního projektu pro všechny. Prozatím se ovšem pohádkoví hrdinové objevují pouze v plošinovkách (často nevalných kvalit) vydaných společně s filmy v kinech, přičemž čestnou výjimku tvoří spolupráce se Square Enix, z níž vyplynula celosvětově oblíbená série Kingdom Hearts, která propojovala univerzum Final Fantasy se světem animovaných příběhů jako Ledové království, Pirátů z Karibiku nebo Příběhu hraček.
Kam se bude ubírat směr herních světů na základě práv Walta Disneyho, je pro nás zatím záhadou. Možná se pokusí proniknout na trh s mobilními tituly, na němž je ovšem tak velká konkurence, že by museli nechat vyvinout opravdovou pecku, aby se dokázala prosadit mezi ostatními. Čekejme tedy, co z disneyovských světů se objeví na našich počítačích a konzolích, vyhlídky nejsou nijak černé. Spider-Man a Jedi by mohli dostat pokračování a snad se objeví i nějaká neokoukaná značka.
• Zdroje: eurogamer, vlastní