Uncharted - Hidden empty L vega

Jurassic World Evolution 2 (RECENZE) – Napodruhé a lépe?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Dodatečný obsah je pro řadu her prvkem, který je reálně posouvá kupředu a dělá z nich ve své podstatě lepší díla, jež však byla schopna fungovat více než obstojně i bez jejich přispění. Někdy ovšem základní titul dorazí v takovém stavu, že je na něm očividné jisté vykostění. Jurassic World Evolution bychom do takové kategorie zařadili, protože měl skutečně problémy s obsahem. Jurassic World Evolution 2 by dle některých neměl trpět podobným nešvarem. Jak na tom je, vám řekneme v naší recenzi.

Jurassic World Evolution 2; screenshot: cover

zdroj: Frontier Developments

Jurassic World Evolution 2 (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Příběhy v Jurassic World Evolution 2 dokáží zaujmout
 2. Stavění parku snů
 3. S dinosaury je v Jurassic World Evolution 2 sranda i trápení
 4. Je libo malý přídavek za osmnáct euro?
 5. I přes pár nedostatků patří Jurassic World Evolution 2 mezi výrazné budovatelské strategie
 6. Recenze Jurassic World Evolution 2: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Jurassic World Evolution 2 PC

Příběhy v Jurassic World Evolution 2 dokáží zaujmout


Dinosauři jsou konečně volní. Má to ale jeden háček. Svoboda jim úplně nesvědčí, a tak potřebují vaši pomoc, jinak dlouho nepřežijí. Příběhové tažení Jurassic World Evolution 2 vás staví před v divočině žijící obry, které je třeba dostat zpátky do klecí. Pokud selžete, zemřou hlady. Aktivně se proto v odlišných prostředích pouštíte do budování různě velkých center, jež nejenže mají zajistit přežití šupinatých titánů, ale navíc uspokojit i nálady lidu toužícího po tom je spatřit. Nechť výstavba Jurských světů započne!

Jurassic World Evolution 2; gameplay: apatosaurus

zdroj: vlastní

Sledování dinosaurů si lze v Jurassic World Evolution 2 skutečně vychutnat.

Jakožto velký fanoušek dinosaurů, a především milovník série Jurský Park jsem si popravdě neužil ani tak základní tažení, výzvy či sandbox, ale spíše část nazvanou Chaos Theory. Ta hráči dává možnost změnit minulost, nebo lépe řečeno zúčastnit se budování zábavních center, která nakonec padla pod náporem počasí, dinosauřích tesáků či kvůli lidské hrabivosti. První hráčovou destinací je Isla Nublar, jenž je v podstatě prvním místem velké katastrofy, popřípadě může být, protože je ve výsledku pouze na vás, jak se s jednotlivými situacemi vypořádáte. Pokud se kupříkladu k bezpečnosti postavíte praktičtěji než lidé okolo nadšením překypujícího miliardáře Johna Hammonda, s trochou štěstí park pozvednete k výšinám.

Kromě úplně prvního Jurského parku je vám v režimu Chaos Theory umožněno pustit se do obnovování vize Johna Hammonda. Můžete lovit dinosaury na Isla Sorna v kůži nemálo bohatého Simona Masraniho, odstartovat s tím samým boháčem existenci Jurského Světa nebo se s hlavní hrdinkou aktuálních filmů Claire zapojit do záchrany dinošů, kteří nemají moc představu o tom, co se na ně řítí. Celkově jsou sekundární kampaně pro Jurassic World Evolution 2 zpracovány na jedničku. Každá vám navíc ve své podstatě dává pocit, že máte možnost se vyhnout chybám, jež jste mohli spatřit ve filmech. Vždy se ale něco podělá, na to můžete dát krk, takže musíte být neustále na pozoru. Pokud nebudete, klidně se můžete stát obětí nějakého šupinatého nenažrance.

Jurassic World Evolution 2 - First Park

zdroj: vlastní

Na počátku máte vždy hromadu financí. Musíte si je však řádně rozložit, protože bankrot není nikdy daleko.

Stavění parku snů


Příběhy Jurassic World Evolution 2 jsou bezesporu něčím, co lze považovat za jeho primární tahouny. Jenže i když je tahle položka pro některé hráče zásadní, budovatelské strategie rozhodně nemají stát pouze na příběhu. Naštěstí pro nás tento kus nabízí také slušně zpracovaný budovatelský koncept, který se v základu příliš neliší od toho, co známe z jiných obdobně laděných projektů. Na počátku všeho máte před sebou vždy úkol spočívající v postavení elementárních kamenů vaší báze, což znamená především zajištění stabilního přísunu energie. Ta totiž zásobuje prakticky všechny budovy, takže jí je třeba skutečně hodně.

A právě u elektrické energie a doplňování různých konzumních věcí se na chvíli zastavím. Je to totiž nutné dělat ručně. Ne, že byste museli točit kolem, ale potraviny pro zásobovací stanice či počáteční generátory musíte pumpovat za pomoci kliknutí. Že to moc otravné není? No, pokud to děláte jednou za čas, tak je to asi v pořádku, problém je v tom, že vás do toho Jurassic World Evolution 2 celkem tlačí, abyste měli pocit skutečné správy parku. I bez tohoto otravného prvku však práce nemáte málo, jelikož jste často nuceni se věnovat vlastnoručnímu odchytu nebo průzkumu nemocných tvorů. Počítám proto s tím, že dříve či později se objeví možnost doplňování pochutin zautomatizovat, i energie je totiž v další vyřešena (a zautomatizována) malou elektrárnou.

Jurassic World Evolution 2; gameplay: auto

zdroj: vlastní

Při hraní můžete vzít kontrolu nad auty a vrtulníky, skrze něž se lze aktivně podílet na opravách a budování parku.

V okamžiku, kdy se hráči podaří vyřešit všechny jeho dočasné energetické problémy, se může naplno pustit do budování svého parku. Výběhy pro zvěř se tu staví hodně snadno, rozhodně lépe než ve většině podobných her, díky čemu si své zábavní centrum zformujete relativně rychle. Nic náročného ve výsledku není ani pokrýt celé středisko různými zábavnými atrakcemi a budovami určenými na uspokojení elementárních tužeb návštěvníků. Definování základů je prostě takový relax.

S dinosaury je v Jurassic World Evolution 2 sranda i trápení


Skutečnou výzvou je až celková péče o dinosaury, vysazením jejich vajec počínaje a samotným chovem konče. Mít je pod kontrolou totiž není vůbec nic jednoduchého, právě naopak. Dá se říct, že na tomto prvku může váš podnik padnout. Na počátku všeho je vejce, jenže i u tohoto vejce musíte vždy řešit kvalitu. Čím kvalitnější vzorky DNA vytáhnete z fosilií, tím zdravější máte ve finále druh. Navíc se tím i navýší šance na to, že se produkce vajec úplně nepokazí.

Jurassic World Evolution 2 - First Park Ready for Fun

zdroj: vlastní

Když se vám podaří přežít první hodiny hraní, vybudujete park, který bude fungovat. Jeho jediným problémem se stanou náhodné potíže, jichž se nezbavíte ani s nejmodernějšími technologiemi.

Nikdy však nemáte jistotu, snůška má totiž několik kousků, z nichž si můžete vybrat. Některé kousky nabízí pozitiva, jiné naopak negativa. Za vše však platíte, takže je třeba volit obezřetně a myslet trošku na budoucnost, která může být při správném zvolení genů vcelku zářivá. Když je ale namícháte špatně, může se vám stát, že váš výtvor bude agresivním a zbytečným tvorem určeným na porážku, protože prostě nebude schopen efektivně fungovat s ostatními zvířátky, a aby toho nebylo málo, ještě bude napadat hlídky, což je tu nepřípustné.

Škála dinosaurů je v Jurassic World Evolution 2 o něco rozsáhlejší než v jeho předchůdci. Pohrát si díky tomu můžete s druhy, které sice byly ve filmech, avšak předchozímu dílu byly odepřeny. Dinoši se tentokrát pohybují jak na souši, tak i ve vodě a též ve vzduchu, kde si s nimi půjde zalétat. Nečekejte však, že budou vámi vytvořená zvířata jen tak sedět ve svých výbězích. Prakticky každé z nich se čas od času sebere a začne dělat nepořádek, a když náhodou ne, pomůže mu počasí, jež dělá s oplocením hotové divy. Vyhýbat se nově vygenerovaným tvorům nebudou ani různé nemoci. Od neposlušnosti a závažných onemocnění jim máte možnost pomoci skrze finančně nákladné úpravy genetiky, která vám dává k dispozici pestrou škálu alternativ, jak monstra posunout na vyšší evoluční level.

Jurassic World Evolution 2; gameplay: svět

zdroj: vlastní

Za ostatky dinosaurů budete cestovat po světě a získávat je z různých vykopávek za pomoci vědců, kteří představují další mikroprvek, nad nímž máte kontrolu.

Je libo malý přídavek za osmnáct euro?


Už první Jurassic World Evolution se proslavil tím, že prakticky ihned po vydání prodával pár dinosaurů za relativně vysokou cenu. Jurassic World Evolution 2 v tomto ohledu svého předchůdce nikterak nezahanbuje. Opět zde neschází dodatečná monstra, na která vás hra stabilně upozorňuje v herním menu, kde to na hráče vyvolává jistý tlak. A jaká je cenovka? Na poměry takto laděných DLC ne úplně malá, ještě vzhledem k tomu, co to do hry reálně přináší. Za téměř 18 euro dostanete pět nových prehistorických tvorů a pár kosmetických prvků. Když tento balíček srovnám kupříkladu s malými expanzemi pro Total War: Warhammer 1 či 2, je nutné říct, že toho v poměru cena/výkon přináší relativně málo a tvůrci skrze něj naskakují na diskutabilní obchodní strategii užitou u jejich prvotiny.

Je trošku škoda, že vývojáři nedali hráčům tentokrát něco hodnotnějšího. Navíc se jim ani nepodařilo zbavit jejich výtvory různorodých bugů. Možná jsem měl smůlu, ale v každé z mých herních kampaní jsem se s něčím setkal. Jednou to byla vyloženě neškodná létající auta, jindy zase zaseklé ovládání nutící mě k restartu celé mapy či pokažená animace znehodnocující celý následující postup, protože hra následně nedělá to, co reálně má. Namísto davů návštěvníků kvůli tomu dostanete pouze další účtenky vedoucí ve finále ke krachu celého parku. Mrzí mě, že jsem na tyto nešvary narazil po vydání, u verze pro recenzenty bych na ně totiž nevzal až takovou zřetel. Takto je to ale vcelku zásadní problém.

Jurassic World Evolution 2 - Second Mission

zdroj: vlastní

Jurassic World Evolution 2 aktuálně trpí nemalým množstvím bugů. Je však možné, že za pár měsíců tvůrci většinu z nich odstraní.

Posledním prvkem, na který pohlížím relativně kriticky, je ovládání Jurassic World Evolution 2. Na hře je totiž hodně patrné to, že přestože vyšla na konzole i PC, v určitých ohledech byla laděna primárně tak, aby jela co možná nejlépe na tom prvním. A právě kvůli tomuto kroku se na počítačích hra nehraje úplně ideálně. Dalo by se říci, že je to kvůli řadě zbytečných kliků o něco kostrbatější, než jsem u většiny budovatelských strategií mířících pouze na jednu platformu zvyklý. Obdobně jako v případě bugů se však snad jedná o dočasnou záležitost, na které vývojáři ještě během následujících týdnů a měsíců zapracují.

I přes pár nedostatků patří Jurassic World Evolution 2 mezi výrazné budovatelské strategie


Vývoj je vždy záludný. Někdy se genetika předvede v tom nejlepším světle, zatímco jindy se před námi ve finále objeví něco nepěkného. Jurassic World Evolution 2 lze naštěstí označit za vydařené dílo, které ukazuje, že herní evoluce při snaze tvůrců může fungovat. Jedná se o kvalitní pokračování podařené strategie, jež vylepšilo celkovou hratelnost, přineslo několik zajímavých příběhových kampaní spolu se sandboxem, v jehož rámci máte možnost ukojit své budovatelské choutky. Hráč se však v současnosti musí vypořádat s různorodými bugy narušujícími hratelnost a topornějším ovládáním. Servírována jsou mu mimo jiné už nyní cenově mírně přepálená DLC, která ukazující cestu, po níž se bude tento projekt v následujících měsících a možná i letech ubírat.

Jurassic World Evolution 2; gameplay: bug

zdroj: vlastní

Auta jsou jedním z prvků, na něž se bugy vyloženě lepí.

• Zdroje: Vlastní


Jurassic World Evolution 2 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Budovatelskou strategii Jurassic World Evolution 2 vyvíjí a vydává studio Frontier Developments. Titul vychází 9. 11. 2021 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Klíč k recenzi poskytla PR agentura Heaven Media.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Jurassic World Evolution 2 je kvalitní nástupce slušně zpracované budovatelské strategie, která měla své mouchy, avšak uměla zabavit. Na tom se příliš nezměnilo. Pokud vám sedl první díl, určitě věnujte tomuto kousku svůj čas. Má totiž co nabídnout všem, kteří by se rádi podívali na to, jak by mohl vypadat chov dinosaurů.

Jurassic World Evolution 2; recenze

Klady

 • Pestrá škála dinošů
 • Budování vás chytne
 • Chaos Teory vám umožní měnit dějiny
 • Různá menší vylepšení
 • Kontrola techniky a pozorování dinosaurů

Zápory

 • Bugy
 • Horší ovládání
 • Někomu nemusí sedět DLC politika
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Jurassic World Evolution 2 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel i5-4590 | AMD FX 8370 Intel i7-5775C | AMD Ryzen 5 1500X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050Ti, 4 GB | AMD Radeon RX 470 NVIDIA GeForce GTX 1070, 6 GB | AMD RX 570, 8 GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 12 GB
Pevný disk 14 GB 14 GB

• Zdroj: Steam (15. 11. 2021)

S jakým herním PC na Jurassic World Evolution 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Jurassic World Evolution 2 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: simulátor - Pokračování hry představuje novou podmanivou příběhovou kampaň, skvělé nové funkce a úžasné nové dinosaury, kteří působí neuvěřitelně opravdově a živě. K tomu přidejte rozšířené možnosti stavění a více možností přizpůsobení a dostanete ještě větší, lepší a autentičtější hru z prostředí Jurského světa.

1 399,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0144
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky.

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel neznáme konkrétní termín naskladnění zboží z důvodu celosvětové nedostupnosti. Veškeré zakázky jsou odbavovány postupně podle termínu vytvoření. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

7 690,-
Koupit
Můžete mít ihned na 35 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

-5% 8 690,-
8 290,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 35 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
14 099,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme únor 2022
Objednací kód: MXO001ab2
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

37 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 22 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home

29 990,-
Koupit
Na objednávku do 10 dnů
Objednací kód: sklRB4a7s4c
Alza GameBox Ryzen RTX3060+
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

39 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s9b
0
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací