Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

vega Nintendo akce - Hidden empty P

Kena: Bridge of Spirits (RECENZE) – Ať žijí duchové

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Nezávislý projekt Kena: Bridge of Spirits zaujal řadu hráčů již při svém oznámení, především díky své audiovizuální stylizaci evokující pixarovské animáky. U mnohých však zároveň rostla obava, jak si studio Ember Lab se svou první hrou poradí z pohledu hratelnosti – nyní již máme jasno. Nejen o tom, zda pod líbivou slupkou najdete i zábavnou hru, si můžete přečíst v naší recenzi.

Kena: Bridge of Spirits; wallpaper: cover

zdroj: Ember Lab

Kena: Bridge of Spirits (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Všichni jsou mrtví, Dave!
 2. Sázka na jistotu
 3. S hnilobou na věčné časy
 4. Jako z pohádky
 5. Vizuálně krásná oddychovka
 6. Recenze Kena: Bridge of Spirits: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Kena: Bridge of Spirits PC

Všichni jsou mrtví, Dave!


Vítejte v pohádkově kouzelném světě, v němž někteří zemřelí nemohou najít po smrti klid, a proto potřebují svého duchovního průvodce. V našem případě se o přízraky stará mladá hrdinka Kena, která se chce dostat do horské svatyně čnící nad prokletou vesnicí. Místní obyvatelstvo totiž postihla zkáza s nadpřirozenými důsledky, jež musí Kena odstranit, aby se mohla oddat meditaci na vrcholku hory. To je ve zkratce celý příběh asi deseti až dvanáctihodinového titulu Kena: Bridge of Spirits, jenž ve své podobě nikoho neurazí, ale taky neuvede do narativní extáze.

Kena: Bridge of Spirits; gameplay: rot

zdroj: vlastní

Ve hře Kena: Bridge of Spirits vás čeká spousta roztomilých postav, které od vás potřebují pomoc.

Autoři z Ember Lab totiž více než na překvapivé zákruty scénáře sázejí na řemeslně skvěle zpracované předělové videosekvence, v nichž se ukazuje zkušenost studia v oblasti animací. Veškeré charaktery jsou roztomilé až na půdu, jen je pomuchlat. Vlastně vám tak ani nevadí, že kohokoliv ve hře potkáte, má svůj život už za sebou a Kena se baví jen s jejich neklidnými dušemi. Ty vám pomáhají najít trojici prokletých vesničanů, jež mohou za zakletí svého bydliště (i když mnohdy nezaviněně). Principiálně se tak v jasně naznačené trase polootevřeného prostředí probíjíte ke vzpomínkám nešťastníků, abyste je následně po závěrečném bossfightu uložili ke klidnému spánku, což je na vyšších obtížnostech opravdová výzva.

Sázka na jistotu


Vývojáři z Ember Lab nijak nepřekvapují ani v ohledu hratelnosti, protože veškeré mechaniky, na něž narazíte, už jste poznali v jiných akčních adventurách. Soubojový systém sází na osvědčené kvarteto lehký a těžký útok, úskok a vykrytí, které v titulu Kena: Bridge of Spirit funguje velmi dobře a dostanete od něj očekávaný zážitek (výhrada ovšem směřuje k označování nepřátel, protože se během úskoku vypne, což je dost na kočku). Řadoví nepřátelé padnou po několika ranách, zatímco u mocnějších protivníků budete muset hledat slabá místa. Asi ve čtvrtině hry přidá Kena do svého arsenálu luk, s nímž budete mířit na svítivé krystaly rozeseté po tělech příšer, čímž jim uštědříte kritické zranění, a později také bombu vybuchující s časovým odstupem.

Kena: Bridge of Spirits Kappa Bossfight I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

Souboje v Kena: Bridge of Spirits nejsou náročné, dokud nedorazíte k bossovi, u nějž musíte hledat slabá místa.

Postupem času budete své dovednosti vylepšovat ve velmi úsporném stromu schopností, z nichž některé skilly nebudete ani potřebovat. Na rozsáhlé přizpůsobování postavy z pohledu bojových triků jako např. v Immortals Fenyx Rising tak můžete zapomenout, ale jednotlivé šarvátky rychle odsýpají, tím spíše že vám v nich pomáhá až stovka roztomilých pomocníčků. Potvůrky jménem Rot (v překladu „hniloba“, takže jim můžete říkat třeba hnilobníčci, nebo Kazíci, což je pojem z PS trofejí) totiž propůjčují ústřední hrdince řadu schopností, s nimiž je život v prokleté vesnici hned lehčí.

S hnilobou na věčné časy


Rotíci jsou velmi užitečná stvoření, bez nichž by Kena svého osudového cíle jen těžko dosáhla. Vysmáté černé potvůrky, jichž kolem vás bude běhat pod nohama až stovka, naboostují váš silný útok, jindy se přemění v průrazný šíp nebo jich můžete chumel poslat otravovat nepřítele, abyste do něj mohli nerušeně bušit. Ještě lépe vám poslouží v jednoduchých prostorových puzzlech, na něž během svého putování narazíte. Někdy se jedná o obyčejné postavení vyvrácené sochy, ale občas s jejich pomocí stěhujete objekty nebo objevujete skrytá místa.

Kena: Bridge of Spirits; gameplay: monstrum Kena: Bridge of Spirits; gameplay: souboj

zdroj: vlastní

V soubojích s příšerami vám v Kena: Bridge of Spirits mohou rotíci pomoci také ve formě vodního monstra, které se zvětšuje v závislosti na jejich počtu.

Na specifických místech můžete hnilobníčky smíchat s vodou a vytvořit z nich soukromé, ale toporně ovladatelné monstrum. To se mimo nepřátel dokáže probít také přes prokleté bodláky, čímž vám otevře cestu v příběhu, k meditačnímu místu (zvyšuje maximální počet životů), ke ztracené poště (otevírá prokleté domy ve vesnici) nebo ke květinovým svatyním (odměna v podobě krystalů pro obchodníka s klobouky). Ačkoliv můžete v průzkumu lokací utopit dost času, moc důvodů k tomu mít nebudete. Autoři totiž zavrhli myšlenku ztracených pokladů (celou hru máte jen jednu výbavu oblečení a zbraní) či jiných artefaktů. Narazit tak můžete pouze na zatoulaného rotíka nebo kosmetický klobouček, který lze svým pomocníčkům nasadit – a to je zkrátka vše.

Kena: Bridge of Spirits; gameplay: zkáza Kena: Bridge of Spirits; gameplay: obnova

zdroj: vlastní

Zachraňovat vesnici a obnovovat její okolí patří ve hře Kena: Bridge of Spirits k hrdinčině hlavní pracovní náplni. Rozdíl mezi zpustlou plání a životem hýřícím prostředí vám přinese uspokojivý pocit dobře vykonané práce.

Jako z pohádky


Kena: Bridge of Spirits by tak celkově spadala do skupiny „pouze dobrých“ her, ale o řád výš ji posunuje neuvěřitelně kvalitní audiovizuální zpracování, které bere dech. Autoři si dali spoustu práce s tím, aby každé navštívené místečko dýchalo vlastním životem, jednotlivá zákoutí lesa, farem či podzemí uchvacovaly drobnými detaily a veškeré bytosti vypadaly dokonale až po poslední šňůrku u gatí. Nejednou jsem se během recenzování zastavil a pouze tiše pozoroval (a fotil s povedeným foto módem), jaké nádherné prostředí inspirované Dálným východem v Ember Lab vzniklo – Kena: Bridge of Spirits podle mého může aspirovat na nejhezčí hru roku.

Kena Bridge of Spirits Wood Knight Bossfight I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

Přibližně od čtvrtiny hry se v titulu Kena: Bridge of Spirits neobejdete bez spirituálního luku. První monstrum, které s ním pokoříte, bude Wood Knight.

Vše navíc podporuje zdařilý technický stav, díky němuž jsem při hraní nezaznamenal výraznější propady snímků a pochvaloval jsem si bleskové načítání lokací. Musím přiznat, že jsem po celou dobu využíval výkonnostní nastavení neubírající téměř nic z krásy hry (upscalované 4K a 60 fps), protože u nastavení zaměřeného na kvalitu (nativní 4k a 30 fps) se souboje nepříjemně trhaly. Snímkování je viditelně nižší také u předělových videosekvencí, ale to u pasivního pozorování nevadí tolik, jako když chcete bojovat s přesilou toužící dostat vás do zásvětní říše tou nejrychlejší cestou.

Vizuálně krásná oddychovka


Co si budeme povídat, hodnotit hru Kena: Bridge of Spirits musím z několika pohledů. Když to vezmu ze strany příběhu, žádné převratné ovace se nakonají. Vyprávění je sice milé, ale čekal bych alespoň jeden překvapivý zvrat. Navíc jsem se skoro nic nedozvěděl o samotné hrdince, což trochu zamrzí (chtělo by to pokračování, že jo). U hratelnosti musím zkonstatovat, že se o žádnou revoluci nejedná, autoři spíše řemeslně velmi dobře implementovali úspěšné mechaniky z jiných akčně adventurních titulů a přidali k tomu bandu roztomilých potvůrek-pomocníčků. Ač se to dohromady může zdát trochu málo, navíc s přihlédnutím k relativně krátké herní době, vše funguje tak dobře, že si hraní v pohodové atmosféře báječně užijete a nějakou tu chybku odpustíte.

Kena: Bridge of Spirits; gameplay: maska

zdroj: vlastní

V Kena: Bridge of Spirits mají masky moc uklidnit mrtvé a pomoci jim na onen svět. S jejich pomocí se mladá průvodkyně duší pokusí uklidnit místní poltergeisty.

Potlesk si pochopitelně zaslouží audiovizuální zpracování, které je jasným tahákem celého titulu. Svou nádherou a roztomilostí bude přitahovat nejen děti, které občas může potrápit obtížnost některých bossfightů, ale taky dospělé, kteří mají rádi barvičkami prostoupené fantasy s pohádkovou hudbou a pohodovou atmosférou. Já si výlet do světa Kena: Bridge of Spirits užil a rád jej doporučím každému, kdo si libuje v pěkně vypadajících hrách.

• Zdroje: Vlastní


Kena: Bridge of Spirits (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Akční adventura Kena: Bridge of Spirits od studia a současně vydavatele Ember Lab vyšla 21. září 2021 pro PC (Epic), PS5 a PS4.

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytlo studio Ember Lab.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Kena: Bridge of Spirits patří k audiovizuálně lákavým akčním adventurám, jež padne do noty většině hráčů díky pohodové atmosféře a hratelnosti. Nenajdete v ní nijak uchvacující příběh a téměř žádné původní mechaniky, ale přesto si pobyt v pohádkovém světě budete užívat.

Kena: Bridge of Spirits; recenze

Klady

 • Půvabný audiovizuál
 • Pohodová hratelnost
 • Roztomilí pomocníčci Rot
 • Různorodé a detailní prostředí

Zápory

 • Relativně krátké
 • Žádná originální mechanika
 • Toporné ovládání vodního monstra
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Kena: Bridge of Spirits PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor AMD FX-6100 | Intel i3-3220 AMD Ryzen 5 2600X | Intel i7-6700K
Grafická karta AMD Radeon R7 360, 2 GB | NVIDIA GeForce GTX 650 Ti, 2 GB AMD Radeon RX Vega 56, 8 GB | Nvidia GeForce GTX 1070, 8 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 12 GB 16 GB
Pevný disk 25 GB 25 GB

• Zdroj: Epic Games (27. 9. 2021)

S jakým herním PC na Kena: Bridge of Spirits?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Kena: Bridge of Spirits - Deluxe Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Kena, mladá duchovní průvodkyně, nalézá při pátrání po posvátné horské svatyni opuštěnou vesnici. Aby mohla pokračovat ve své cestě, bude muset nejprve odhalit tajemství tohoto zapomenutého společenství ukrytého v hlubokém lese, ze kterého potulné duše nemohou nalézt cestu ven.

od 1 122,- bez DPH 927,-
Koupit
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0152
Kena: Bridge of Spirits - Deluxe Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Kena, mladá duchovní průvodkyně, nalézá při pátrání po posvátné horské svatyni opuštěnou vesnici. Aby mohla pokračovat ve své cestě, bude muset nejprve odhalit tajemství tohoto zapomenutého společenství ukrytého v hlubokém lese, ze kterého potulné duše nemohou nalézt cestu ven.

od 1 111,- bez DPH 918,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX1205
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Channel Enthusiast Specialty Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2022
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

47 990,- bez DPH 39 661,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 13 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4c9g5
Alza Gamebox Ryzen RTX3070
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-6% 47 990,-
44 990,- bez DPH 37 182,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7t8
Alza GameBox Core RTX3060+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 3× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

36 990,- bez DPH 30 570,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned
Skladem poslední 2 ks
Objednací kód: sklRB5b2m6
Alza BattleBox Core RTX3080 Quiet
Herní PC Intel Core i9 10850K Comet Lake 5.2 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB, RAM 32GB DDR4, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Pro

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Channel Enthusiast Specialty Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2022
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-1% 69 990,-
68 990,- bez DPH 57 017,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklSCL3080K1
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Channel Enthusiast Specialty Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2022
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

47 990,- bez DPH 39 661,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4c9g5w
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi