Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou od zítra otevřené pouze pro výdej objednávek. Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich Alzaboxů.

vega NHL 21 - Hidden empty P

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (RECENZE) – Návrat do království Amaluru

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

V roce 2012 38 Studios vydalo akční RPG Kingdoms of Amalur: Reckoning, které svou kvalitou zabodovalo u hráčů i kritiků a prodalo více než milion kopií. Krátce po vydání hry ovšem 38 Studios vyhlásilo bankrot, a i přes získaný kultovní status se časem na KoA zapomnělo. Díky společnosti THQ, která v roce 2018 práva na tuto značku odkoupila, se ale teď můžeme do království Amaluru znovu vypravit prostřednictvím remasterované verze Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning. Jak se nám návrat líbil, se dozvíte v naší recenzi.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; wallpaper: cover
Alza Magazín

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (hra)

Akční RPG Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning je remaster stejnojmenného titulu z roku 2012. Titul vyvíjí studio Kaiko Games a vydává společnost THQ Nordic. Hra vychází 8. 9. 2020 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace a multiplayeru.


Články: | Recenze 

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (RECENZE PS4) – Obsah článku

 1. Kingdoms of Amalur – Starý příběh v novém hávu
 2. Soubojový systém stále drží krok
 3. Vytvořte si svého hrdinu od píky zas a znovu
 4. Krása království Amalur hvězd se (ne)dotýká
 5. Stojí za to znovu navštívit Kingdoms of Amalur?
 6. Recenze Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning PC

Kingdoms of Amalur – Starý příběh v novém hávu

Remasterované verze klasických titulů si s sebou nesou několik zásadních úskalí. Jedno z nich je určitě to, jak daleko mohou tvůrci ve své modernizaci zajít, aby se nevytratila hratelnost a podstata původního titulu. Za zvážení ale také stojí, jestli má starší hra vůbec co nabídnout současné generaci hráčů, nebo se jedná o titul určený především pamětníkům a fanouškům originální verze. Jak tedy z porovnání se současnými představiteli žánru akčních RPG vychází Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning, jehož vylepšenou verzi si vzali na starost vývojáři z Kaiko Games? To se dozvíte v následujících odstavcích, ale začneme pěkně popořadě – totiž příběhem.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Release Trailer

Kingdoms of Amalur se vrací a má šanci o svých kvalitách přesvědčit nové hráče.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning začíná poněkud netradičně na hromadě mrtvol, na které ještě před pár vteřinami leželo vaše pomalu chladnoucí tělo a přemýšlelo o kariéře v chladírenském průmyslu. Za jakých okolností jste vstali z mrtvých, je nejprve záhadou, velmi brzy ale zjistíte, že jste první osobou, kterou se podařilo přivést zpět k životu pomocí zařízení zvaného „Studna duší” (Well of the Souls).

Díky tomuto procesu se z vás stal takzvaný „fateless one“, tedy bytost bez předem stanoveného osudu. Poměrně náhlým sledem událostí se dostanete z podivné budovy pryč a otevře se před vámi rozlehlá země Faelands, tedy jedno z několika království Amaluru. A jak už to tak bývá, jeho osud bude plně ve vašich rukou, jelikož pod krásnou krajinou to poměrně silně vře.

Příběh Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning je správně výpravný, tak jak se na RPG sluší a patří, hlavní dějová linie je ale poměrně nevýrazná, a i díky velkému množství vedlejších questů je docela jednoduché ztratit přehled o tom, co se vlastně děje. Zdejší svět, jenž vzešel ze spojení talentů spisovatele R. A. Salvatora, komiksového kreslíře a stvořitele Spawna Todda McFarlanea a hlavního designéra Elder Scrolls IV: Oblivion Kena Rolstona, je přitom velmi zajímavý, zejména díky mnoha zde žijícím rasám a jejich vzájemným vztahům a časté nevraživosti.

Takže ano, příběh by si zasloužil o trochu chytlavější dějovou linii, pořád se ale jedná o solidní standard v rámci fantasy žánru. Na druhou stranu – množství questů je opravdu vysoké a není problém ve hře strávit i 100 hodin, natož když remasterovaná verze obsahuje i veškerá DLC a další, zbrusu nové, dorazí příští rok. Po několika hodinách strávených ve hře ovšem pochopíte, že hlavní hvězdou Kingdoms of Amalur je především piplání vlastního charakteru a souboje.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: kouzla Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: kobold Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: quest
Hlavní příběhová linii je poněkud nevýrazná a postupem času pomalu ustupuje do pozadí, hlavně díky skvělým soubojům.

Soubojový systém stále drží krok

Kingdoms of Amalur vás na začátku samozřejmě nechá vytvořit si svého vlastního hrdinu, vyberete si rasu, vizáž a několik vlastností do vínku a už můžete jít zachraňovat království. Musím říci, že jsem se trochu obával, jak bude soubojový systém po tolika letech od vydání původní hry vypadat, ale po několika hodinách ve hře musím říci, že je stále tak parádní, jak si ho pamatuji.

Souboje v KoA jsou velmi svižné. Primárně jsou založené na útočných kombech, správném načasování úskoků či blokování úderů a velké míře volnosti v používání různých typů zbraní a magie. Zbraní je přitom vskutku velké množství, ať už je jedná o rychlé dýky, meče, obouruční meče, kladiva, čakramy, magické hole nebo luky, podstatné je to, že v jejich kombinaci vás nikdo neomezuje. Chcete po světě pobíhat s obřím kladivem v rukou a jen tak pro radost po nepřátelích střílet firebally z magické hole? Klidně. Nebo snad chcete útočit rychle a smrtelně pomocí otrávených dýk? Stačí investovat do správných skillů a voilá! Zkrátka, bojujte jak a s čím chcete, možností tu máte dost.

Kromě vcelku očekávaného zdraví a staminy v Kingdoms of Amalur najdete i třetí hodnotu zvanou Fate (Osud), kterou si pozvolna nabíjíte úspěšnými útoky a v případě jejího úplného naplnění se vám zpřístupní takzvaný „reckoning mód”, tedy režim zvýšeného poškození, kdy celá obrazovka zfialoví, okolní svět se zpomalí a vy tak můžete rozsévat strach a zkázu v nepřátelských řadách ještě efektivněji. A pokud nějakého protivníka v tomto režimu zabijete, můžete ještě využít efektního zakončovacího úderu, který je sice čistě quicktimového charakteru, zuřivým mačkáním akčního tlačítka během animace si ovšem lze vykoledovat až 100 % zkušeností navíc, což je výhodné obzvláště při soubojích s bossy.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning Boss Fight PS4 | Alza Magazin (Gameplay)

Takzvaný Reckoning mód je užitečný zejména při soubojích s bossy, kdy vám může klidně zachránit i kůži.

Akční pasáže jsou stále zábavné a těch 8 let od vydání původní verze hry se na nich nijak nepodepsalo, naopak možná podtrhlo jejich kvalitu a nadčasovost. Jen je škoda, že se soubojový systém tvůrci při tvorbě remasteru ještě nepokusili nějak vyšperkovat. Třeba systém zamykání cílů, na které útočíte (viz třeba Dark Souls), by vzhledem k soubojům silně zaměřeným na úskoky do této hry padnul jako ulitý, jelikož během potyček kvůli kameře mnohdy nemáte úplný přehled, kolik nepřátel kolem vás je a na koho vlastně útočíte. Zde tedy vidím promarněnou příležitost ke zlepšení, nicméně chápu, že se nejedná o remake, nýbrž o remaster a tvůrci zřejmě nechtěli do principů hry nijak výrazněji zasahovat. 

Vytvořte si svého hrdinu od píky zas a znovu

Kromě zbraní a magie ale Kingdoms of Amalur hráči nabízí značnou svobodu i co se budování vlastního charakteru týče. Své atributy zvyšujete nejen nošením stále lepší výbavy, což se samozřejmě projevuje i vizuálně a každý nový kousek brnění je hned vidět, ale s každým novým získaným levelem můžete investovat do mnoha skillů (přesvědčování, páčení zámků, plížení, alchymie a mnoho dalších), nebo je rozdělovat do tří dovednostních stromů (Might, Finesse, Sorcery), čímž si zpřístupníte ještě spoustu dalších aktivních a pasivních vlastností.

Když k tomu všemu ještě připočtěte karty osudu (Destinies) umožňující ještě větší prohloubení specializace, craftování vlastní výbavy a lektvarů, pak vám vyjde opravdu propracovaný systém tvorby postavy, který navíc můžete téměř kdykoli od základů překopat. K tomuto účelu v Kingdoms of Amalur slouží takzvaní Fateweaveři (vykladači osudu), u nichž lze za drobnou útratu zresetovat celý svůj dosavadní progress a všechny bodíky přerozdělit podle aktuálního herního stylu. Skvělé!

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: destinies Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: skilly Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: dovednosti
Karty osudu, skilly a schopnosti… Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning hráčům nabízí spoustu způsobů, jak upravit svou postavu.

Krása království Amalur hvězd se (ne)dotýká

Jednou z největších změn remasterované verze Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning je samozřejmě vizuální stránka hry. Hra vypadá dobře, může za to ale především její podařená stylizace, díky které má stále nepopiratelné charisma a kouzlo. Textury, rozlišení a světelné efekty jsou kvalitnější, objektivně vzato se ale grafická stránka se současnou videoherní produkcí samozřejmě nemůže rovnat a trochu to vyvolává dojem, že studio Kaiko Games udělalo jen naprosté minimum, aby splnili náležitosti remasteru.

Svět Kingdoms of Amalur je krásně barevný, rozmanitý a rozlehlý, je ale stále poněkud prázdný a působí neživým dojmem, stejně jako v původní verzi. Trávy, liány, rostliny – vše vypadá prakticky identicky, jen je to trochu ostřejší. A navzdory tomu, že hra nyní přišla na aktuální generaci konzolí a PC, je váš zážitek často přerušován zbytečnými a nepříjemně dlouhými loadingy.

Když chcete například pomocí fast travel cestovat k obchodníkovi a prodat/nakoupit výbavu, musíte nejprve letět do města (loading), pak vejít do krámu (loading), nakoupit si, a jelikož nelze rychle cestovat z vnitřků budov, musíte se vrátit do města (loading) a odcestovat zpět tam, odkud jste vyrazili (loading). Což je v dnešní době naprosto absurdní.

Když už jsme u technických nedodělků, trochu nešťastné je také to, že na konzolích stejným tlačítkem sbíráte věci, začínáte konverzace a rovněž běháte, takže pokud absolvujete quest s nějakým NPC (což se kupodivu děje poměrně často) a chcete se rozběhnout, buďte připraveni, že nejdřív začnete nechtěný rozhovor a po jeho ukončení budete muset kousek poodstoupit, a až pak se budete moci v klidu rozběhnout. Relativní drobnost, která ale časem začne být skutečně otravná.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: Pteryx Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: Monolit Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; gameplay: Ruins
Kingdoms of Amalur může děkovat své povedené stylizaci, jinak by i po remasteru působil značně zastaralým dojmem.

Objektivně vzato nelze říci, že by lidé z Kaiko Games remaster Kingdoms of Amalur odflákli, to určitě ne. Že by se ale přetrhli a vylepšili každý detail, který mohli, to také není tak úplně pravda. Z technického pohledu se tedy jedná o solidní předělávku starší hry, která ale vlastní iniciativou nijak nesrší. 

Stojí za to znovu navštívit Kingdoms of Amalur?

Návrat Kingdoms of Amalur se podle mého názoru podařil, z větší části je ale pozitivní dojem způsobený především velmi povedenou hratelností, benevolentní tvorbou vlastního charakteru a soubojovým systémem, který bez větších problémů drží krok i se současnými tituly žánru akčních RPG. Největšími problémy hry tak zůstává poněkud nevýrazný příběh, dlouhá nahrávání a občas nepřehledná kamera v akčních soubojích. Jádro hry je ovšem natolik solidní, že i přes veškeré výhrady se Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning nebojím doporučit ani v roce 2020.

V ohledu remasteru se ale autoři ze studia Kaiko Games drželi relativně při zemi a změnili opravdu jen to, co bylo nezbytně nutné. Jsem ale rád, že se tato značka znovu probudila k životu – pokud totiž Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning napodruhé uspěje, šance na druhý, tentokrát již skutečně moderní díl se razantně zvyšují, což by ještě před dvěma lety bylo něco naprosto nereálného. A já si myslím, že tato (budoucí, snad) série si pokračování zaslouží.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning od studia Kaiko Games vyšla 8. září 2020 pro PC, PS4 a Xbox One.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl vydavatel hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 70 % Alza Magazín
Verdikt:

Akční RPG Kingdoms of Amalur se po osmi letech od původního vydání vrací v remasterované podobě a může tak nové generaci hráčů předvést své kvality. Vylepšená verze hry obsahuje všechna dosavadní DLC a oplývá předělanou grafickou stránkou, hratelnost se ale žádných výrazných změn nedočkala. Naštěstí to příliš nevadí a hra má stále co nabídnout, zejména díky výbornému soubojovému systému. Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning vyšlo 8. září 2020 pro PC, PS4 a Xbox One.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning; recenze

Klady

 • Skvělý soubojový systém
 • Tvorba vlastního charakteru se spoustou možností
 • Stále podařený vizuální styl
 • Obsahuje všechna DLC

Zápory

 • Remaster příliš zásadních změn nepřinesl
 • Dlouhé nahrávání
 • Kamera v akčních soubojích
 • Nevýrazný příběh
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Jmenuji se Štěpán Lenk a videohry jsou součástí mého života takřka od nepaměti. Myslel jsem, že z toho časem vyrostu a tuto zábavu nahradí jiné, dospělejší aktivity, ale zatím se tak naštěstí nestalo. Mým milovaným žánrem jsou RPG a upřednostňuji hratelnost před grafickým zpracováním.

HW nároky pro Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i5-2390T 2.7GHz / AMD FX-4130 Intel Core i7-880 Quad 3.06GHz / AMD FX-8120
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 370 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB / Radeon RX 560 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 40 GB

• Zdroj: game-debate.com (15. 9. 2020)

S jakým herním PC na Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: akční Populární RPG je zpět a ve skvělé formě díky strhujícímu grafickému zpracování a vylepšené hratelnosti.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX875
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Collectors Edition - PS4 - Hra na konzoli
-14%
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Collectors Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: akční Populární RPG je zpět a ve skvělé formě díky strhujícímu grafickému zpracování a vylepšené hratelnosti.

-14% 2 799,-
2 419,- bez DPH 1 999,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít dnes od 9:00
Objednací kód: MSX875ce
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Collectors Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold Populární RPG je zpět a ve skvělé formě díky strhujícímu grafickému zpracování a vylepšené hratelnosti.

2 799,- bez DPH 2 313,-
Koupit
Skladem 4 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO770ce
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold Populární RPG je zpět a ve skvělé formě díky strhujícímu grafickému zpracování a vylepšené hratelnosti.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem 2 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO770
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning
Hra na PC - krabicová verze, žánr: akční Populární RPG je zpět a ve skvělé formě díky strhujícímu grafickému zpracování a vylepšené hratelnosti.

849,- s kódem 1020ONADNES15
999,- bez DPH 826,-
Koupit
Slevový kód
Pro uplatnění slevy zadejte kód v košíku
Podrobnosti
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: WG1267
Kingdoms of Amalur: Reckoning (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční a RPG

276,- bez DPH 228,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002862
Dark Souls III - PS4 - Hra na konzoli
-33%
Dark Souls III - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, klíč pro PS Store, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus

679,- s kódem 1020ONADNES15
799,- bez DPH 660,-
Koupit
Slevový kód
Pro uplatnění slevy zadejte kód v košíku
Podrobnosti
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX197
Dark Souls III: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

689,- bez DPH 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1042
Dark Souls Remastered (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003071
Dark Souls Remastered - Xbox One - Hra na konzoli
-40%
Dark Souls Remastered - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, ve které budete objevovat pokřivený starodávný svět Lordranu. Kritiky výborně oceňované akční RPG série tak, jako ještě nikdy předtím. Nechte se pohltit bohatým světem Dark Souls díky dynamickému 4K rozlišení. Utvářejte si postupně svou postavu, objevujte děsivé lokace a shromažďujte a osvojte si rozsáhlou kolekci zbraní, vybavení a magických kouzel a vytvořte si tak skutečně jedinečný herní styl.

-40% 999,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO447
Dark Souls Remastered - PS4 - Hra na konzoli
-30%
Dark Souls Remastered - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, ve které budete objevovat pokřivený starodávný svět Lordranu. Kritiky výborně oceňované akční RPG série tak, jako ještě nikdy předtím. Nechte se pohltit bohatým světem Dark Souls díky dynamickému 4K rozlišení. Utvářejte si postupně svou postavu, objevujte děsivé lokace a shromažďujte a osvojte si rozsáhlou kolekci zbraní, vybavení a magických kouzel a vytvořte si tak skutečně jedinečný herní styl.

-30% 999,-
699,- bez DPH 578,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX466
Dark Souls III: The Ringed City - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

389,- bez DPH 321,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0666
DARK SOULS III: The Ringed City (PC) PL DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

369,- bez DPH 305,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001758
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi