Pokemon Snap - Hidden empty L Returnal - Hidden empty P

Maid of Sker (RECENZE) – Tajemný hotel otevírá své brány

Zobrazit katalog

• Autor: Alexandra Vaníková

V oblasti survival hororu není Wales Interactive nováčkem. Anglické studio do vod žánru vstoupilo v roce 2017, kdy představilo titul Don‘t Knock Twice. Ten byl kompatibilní s brýlemi pro virtuální realitu a v roli matky se v něm hráč pokoušel o záchranu dcery. V Maid of Sker, nejnovějším výtvoru Wales Interactive, se ocitneme v kůži mladého muže vydávajícího se do hotelu Sker, který ovládly temné síly a uvěznily jeho přítelkyni. To, zda se mu ji podaří vytrhnout ze spárů vraždícího kultu, se v naší recenzi nedozvíte, pokud ale chcete vědět, zda nás hra zaujala a stojí také za váš čas, čtěte dál.

Maid of Sker; screenshot: postava

Alza Magazín

Maid of Sker (hra)

Survival horor Maid of Sker vyvíjí a vydává studio Wales Interactive. Hra vychází 28. července 2020 na PC, PS4Xbox One a v říjnu také na Switch bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

Maid of Sker (RECENZE PS4 Pro) – Obsah článku

 1. Příběh lásky, rodiny a touhy po moci
 2. Zvuk je váš (ne)přítel
 3. Váš mozek i nervy budou při hraní Maid of Sker pracovat
 4. Zvuková stránka Maid of Sker by si ještě trochu péče zasloužila
 5. Maid of Sker by pár úprav pomohlo, řadí se ale k povedeným titulům
 6. Recenze Maid of Sker: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Maid of Sker PS4 Pro

Příběh lásky, rodiny a touhy po moci

Hra nás zavede do Anglie na konci 19. století. Jako hlavní hrdina Thomas se vydáváte do hotelu Sker, který má již nejlepší časy za sebou a ovládly ho temné síly. Jeho kroky však do hotelu nevedou jen tak náhodou. Přiměl ho k tomu dopis od slečny v nesnázích a zároveň Thomasovy přítelkyně Elisabeth (inspirací pro hru se stala legenda o dívce jménem Elisabeth, kterou její otec věznil v pokoji a následně v něm i zemřela). Ta vás ve svém psaní prosí o pomoc a zároveň varuje před jejím tatíčkem, který se ve společnosti vlastního služebnictva pod nadvládou neznámých sil a jako člen kultu „Tichých“ bloumá chodbami hotelu a hledá svou další oběť.

Maid of Sker; gameplay: hotel Maid of Sker; gameplay: matka a dcera Maid of Sker; gameplay: fonograf
Hotel Sker ovládají temné síly probuzené rodinným tajemstvím.

Vy tedy jako milující přítel sednete na první vlak a vydáváte za záchranou vaší milé. Už při prvním pohledu na útroby chátrající budovy vám bude jasné, že zde není něco v pořádku. To vám tvůrci dávají neustále najevo vrzající podlahou potřísněnou krví či blikajícími světly. Přestože podobné klišé už fanoušky hororových titulů nijak nepřekvapí, musím říci, že ve spojení s prostředím záhadami opleteného hotelu fungují slušně a pomáhají budovat tu správně strašidelnou atmosféru, byť své mouchy mají (viz dále). Prozkoumávání bohem zapomenutého místa jsem navíc postupně získávala představu o tom, co stálo na počátku zkázy rodiny jeho majitele a příběh určitě nedělá hře ostudu. 

Zvuk je váš (ne)přítel

Tvůrci se po stránce boje s posedlými obyvateli hotelu rozhodli vsadit na bezmocnost hráče, což mně osobně vyhovuje. Vědomí, že se s nepřítelem nemůžete utkat tváří v tvář a jedinou cestou na to, jak si zachránit kůži, je útěk nebo tiché plížení, totiž umocňuje napjatou atmosféru, a i když mi do ruky nebyla dána žádná zbraň v pravém slova smyslu, vůbec mi to nevadilo.

Maid of Sker; gameplay: cartridge na zařízení Maid of Sker; gameplay: cartridge Maid of Sker; gameplay: quite one
Zvukové zařízení vám dokáže poskytnout nějaký ten čas na útěk, na jeho fungování však potřebujete speciální cartridge. Při jejich nedostatku vám nezbývá, než v blízkosti nepřítele zadržet dech a proplížit se kolem.

Vůči monstrům v hotelu však nebudete tak úplně bezmocní. V boji s nimi vám totiž výrazně pomůže malé zařízení – zvukový modulátor. Ten dokáže nepřítele alespoň na nějaký čas omráčit a poskytnout vám čas na útěk. Co se mi na této netradiční zbrani líbí, je fakt, že na její použití potřebujete tzv. „Fuses“, tedy pojistky či cartridge, kterých je jako šafránu. Musela jsem tak přemýšlet nad vhodným použitím modulátoru, respektive zapínat ho ve vhodném čase a tvůrcům tak putuje palec nahoru za zajímavý „soubojový“ systém.

Maid of Sker – Hotel Sker exploration | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

V úzkých chodbách je vyhýbání se nepřátelům náročnější a někdy je tak třeba zvolit alternativní, častokrát delší cestu.

Líbí se mi také mechanika zadržování dechu, kterou jsem využívala ve většině případů, protože zvukový modulátor jsem si šetřila na těžší časy. Díky rukám přitlačeným na nose a ústech se sníží hluk, který vaše postava vydává, a je tu tak nižší pravděpodobnost, že vás nepřátelé zasypou údery do různých částí těla, když se ocitnete v jejich blízkosti. Mnohdy jsem navíc narazila i na mráčky prachu či jedovaté látky a hlavně v úzkých uličkách jsem si tak nádech a zadržení dechu musela pořádně naplánovat, což hratelnost příjemně ozvláštnilo.

V Maid of Sker potkáte i low-budget Tyranta

Co se týče negativ, při hraní na normální obtížnosti nepřátelé nepředstavují takové nebezpečí, jaké jsem čekala, a v jejich blízkosti jsem se mohla v pohodě pohybovat bez povšimnutí. Pokud tedy patříte k ostříleným hráčům hororů, doporučuji vám nastavit si rovnou nejvyšší obtížnost. Nepřátelé navíc nepatří k těm nejstrašidelnější – kvůli svým specifickým kuklám připomínají spíše zvláštní druh mániček či strašáky, a když dojde na boj, zmůžou se pouze na pár úderů pěstí, kterým bez větších obtíží utečete.

Maid of Sker; gameplay: hrob Maid of Sker; gameplay: mapa
Kult Tichých rozdráždí jakýkoliv zvuk, na odlákání jeho členů můžete použít například zvonky.

Je zde také snaha o odlišení druhů nepřátel a jejich variabilitu. Zatímco na začátku hry vám bude život komplikovat pouze posedlé služebnictvo, na vyšších patrech hotelu se setkáte s členem kultu Tichých, kterému jsem dala pracovní název „cvalík“ - ten je navzdory svým oblejší tvarům rychlejší, má vytříbenější sluch a je zde vyšší pravděpodobnost, že na vás zaútočí, i když se v jeho blízkosti budete urputně snažit nedýchat. 

Nakonec je tu postava, která kloboučkem, mohutnou stavbou těla a dunícími kroky nápadně připomíná Tyranta z Resident Evil 2. V jeho případě vám stealth nepomůže a jste odkázáni pouze na útěk. Rozlišení nepřátel není vůbec špatné, každý z nich navíc vyžaduje trochu jiný přístup, mrzelo mě však, že s těmi zajímavějšími jsem měla tu čest až ke konci příběhu, což vzhledem k délce hry znamená, že si jich příliš neužijete.

Váš mozek i nervy budou při hraní Maid of Sker pracovat

Za velké plus považuji různé puzzle, které potrápí vaši šedou kůru mozkovou. Nepatří k těm nejnáročnějším, ale věřte mi, že hledání a řešení hádanek či puzzle s plouživci za zády dá pořádně zabrat. Ve hře nechybí inventář se sbírkou nalezených dokumentů, které vám pomohou s objasňováním příběhu, či předmětů. Určitě by však nebylo na škodu, kdyby inventář umožňoval věci kombinovat – nepovažuji to však za velké negativum a jde spíše o individuální preferenci.

Maid of Sker – The Gardens | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Při přezkoumávání okolí jsem si vždy vydýchla při pohledu na zelené dveře, ty jsou znakem místnosti s fonografem (další očividná inspirace hrou Resident Evil 2, kterých je v Maid of Sker požehnaně), kde si postup lze uložit. Nahrávka v něm vám navíc obvykle poodhalí příběh.

Líbí se mi, že do hry byl zakomponován určitý backtracking, což znamená, že se do některých částí hotelu hráč vrátí. Měla jsem tak možnost ho dostatečně prozkoumat a zkusit najít všechny hrající panenky, které zde figurují jako sběratelské předměty. Maid of Sker tak nabízí i určitý potenciál pro znovuhratelnost.

Zvuková stránka Maid of Sker by si ještě trochu péče zasloužila

Jak jste si již mohli všimnout, vizuální stránka Maid of Sker nedosahuje kvality tříáčkových titulů, což je patrné zejména na pohybu postav. Útroby hotelu Sker jsou však přesto zpracovány detailně a spolu se soundtrackem v čele s velšskou písní „Calon Lân“ skvěle dotvářejí celkovou atmosféru. Vylepšení by si ale kromě animace charakterů zasloužily některé zvukové efekty. Ty jsou totiž pro hru, ve které hráč bojuje proti na zvuk citlivým nepřátelům, klíčové.

Maid of Sker; gameplay: válec Maid of Sker; gameplay: dokument Maid of Sker; gameplay: hádanka
Hledání zvukových válečků nebude v Maid of Sker vaší jedinou úlohou.

Kroky oznamující příchod mého soka byly někdy nadměrně hlučné, případně se jejich hlasitost pohybovala na stejné úrovni bez ohledu na to, zda se postava pohybovala za dveřmi pokoje, daleko ode mne nebo mi dýchala na krk. Za mírné negativum považuji také nadměrné použití zvukových efektů v určitých pasážích hry. Výsledkem toho totiž bylo, že jsem se v Maid of Sker stále méně bála a neustálé vrzání dřeva nebo dusot nohou se pomalu stávaly spíše otravnými nuancemi než nástroji hororové atmosféry. Ta navíc připomínala spíše mysteriózní thriller než survival horor (až na pár jump scarů).

Maid of Sker by pár úprav pomohlo, řadí se ale k povedeným titulům

Maid of Sker i přesto, že bych ho osobně asi nezařadila do žánru survival hororu, má hráčům co nabídnout. Řešení puzzle s členy kultu Tichých za zády dostává jiný a hlavně napínavější nádech, titul od Wales Interactive také pracuje se zajímavými mechanikami zadržování dechu (přiznám se, že párkrát jsem ho v rámci ponoření do hry zadržela také) a používání zvukového modulátoru. Užila jsem si též hledání a spojování střípků osobitého příběhu, který našel inspiraci ve velšském folklóru, a prozkoumávání hotelu, jenž dýchal atmosférou 19. století.

Tvůrci ale mohli více pozornosti věnovat grafickému zpracování animací, zvukovým efektům a občas raději využít kouzla ticha namísto neustále znějících kroků a konstantního vrzání. Při tvorbě nepřátel, ze kterých vám (pokud netrpíte panickým strachem ze strašáků) vlasy šedivět nebudou, mohli vývojáři sáhnout po děsivějších variantách. Koneckonců, ke kultu Tichých patří i bolestivý rituál a jím znetvoření členové by působili mnohem hrůzostrašněji. I přes tyto nedostatky však Maid of Sker za příjemnou cenovku necelých 30 eur nabízí několik hodin strašidelné zábavy a doporučit ji mohu jak nováčkům v žánru, tak i fanouškům temných titulů, kteří však budou muset sáhnout po vyšší obtížnosti.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Maid of Sker: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 69 % Alza Magazín
Verdikt:

Maid of Sker vás dokáže udržet v napětí, nabídnout slušnou atmosféru a také potrápit váš mozek. Pokud však hledáte titul, při kterém vám budou stát vlasy hrůzou, budete se muset poohlédnout někde jinde.

Maid of Sker; recenze

Klady

 • Atmosféra a zpracování hotelu 19. století
 • Používání zvukového modulátoru, zadržování dechu
 • Povedené puzzle a hádanky
 • Osobitý příběh
 • Soundtrack inspirovaný velšským folklórem

Zápory

 • Nepřátelé jsou skutečnou výzvou až na nejvyšší obtížnosti
 • Zajímavějším nepřátelům se tváří v tvář postavíte až na konci hry
 • Zvukové efekty by zasloužily ještě poladit
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pro Maid of Sker PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7, 8.1, 10 (64-bit vyžadováno) Windows 10 64-bit
Procesor Intel® Core™ i5-4460 / AMD FX™-6300 Intel i5-10500 / AMD Ryzen 5 2600
Grafická karta NVIDIA® GeForce® GTX 760 / AMD Radeon™ R7 260x 2GB VRAM NVIDIA® GeForce® GTX 970 / AMD Radeon™ R9 290
DirectX Verze 11 Verze 11
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 15 GB volného místa 15 GB volného místa

• Zdroj: store.steampowered.com (28. 7. 2020)

S jakým herním PC na Maid of Sker?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zajímat
Resident Evil 6 HD - PS4 - Hra na konzoli
-6%
Resident Evil 6 HD - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a hororová, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus

-6% 499,-
469,- bez DPH 388,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: MSX276
Resident Evil 4 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a hororová - ultimátní verze jedné z nejšpičkovějších akčních her moderní doby

469,- bez DPH 388,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: MSX340
Resident Evil 3 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a hororová, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Ve hře Resident Evil 3 prchá členka útvaru S.T.A.R.S. a jedna z nejvíce ikonických hrdinů série Jill Valentine z města, které je nemilosrdně pohlcováno nemrtvými a jinými děsivými monstry. Resident Evil 3 s sebou přináší také nový asymetrický online multiplayer mód 4vs1 Resident Evil Resistance.

799,- bez DPH 660,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Anděl
Objednací kód: MSX741
Resident Evil 3 - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a hororová

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005050
Who Must Die (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, žánr: simulátor a hororová

154,- bez DPH 127,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003927
Hush Hush - Unlimited Survival Horror (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, žánr: hororová

39,- bez DPH 32,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003918
Barrow Hill: The Dark Path (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, žánr: adventura a hororová

399,- bez DPH 330,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003942
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi