Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně, Liberci, Příbrami a Frýdku-Místku. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze
pro výdej objednávek.

Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich 346 AlzaBoxů.

Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

vega vega

Microsoft nechce stavět žádné next-gen bariéry, Xbox Game Pass Ultimate a xCloud se v září spojí (NOVINKA)

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Microsoft pokračuje ve své strategii zaměřené ani ne tak na prodej hardwaru, jako spíše na služby a tvorbu vlastního ekosystému, kam kromě konzolí Xbox patří také PC, „půjčovna“ her Xbox Game Pass a streamovací platforma xCloud. Právě spojení posledních dvou služeb potvrdil Phil Spencer ve svém vzkazu hráčům, v němž vysvětluje, co od Microsoftu mohou čekat v rámci nové konzolové generace. Pojďme se podívat, co si pro nás gigant z Redmondu chystá.

Xbox; screenshot: Game Pass + xCloud
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Obsah článku:

 1. Strategie Microsoftu pro novou generaci konzolí
 2. Bezbariérový svět Xboxu
 3. Půjčovna Xbox Game Pass a streamovací služba xCloud se od září spojí
 4. Game Pass Ultimate jako brána do herního světa Microsoftu
 5. Od fyzických produktů ke službám
 6. Více uvidíme 23. července na Xbox Games Showcase

Strategie Microsoftu pro novou generaci konzolí

Zatímco PlayStation pokračuje v zajetém systému konzolových generací, na jejímž konci je hlavním úkolem výrobce nalákat hráče na koupi nového stroje, Microsoft se od této strategie odvrací. Díky svému širokému poli působnosti se jako řada dalších herních gigantů začíná více zaměřovat na služby, obsah a tvorbu vlastního ekosystému. Tento přístup začal být evidentní po oznámení, že Xbox Series X nebude mít minimálně první dva roky žádné exkluzivity. Microsoft chce totiž profilovat Xbox jako kontinuální platformu více se podobající například PC nebo mobilním telefonům. Dnes je běžné, že mobilní výrobci každý rok vydají novou vlajkovou loď, ale majitele dříve vydaných zařízení z ekosystému nijak nevylučují.

Microsoft jde ale podstatně dál. Je mu totiž jedno, jestli budete hrát na PC, starším Xboxu One, popřípadě si hned po vydání koupíte Series X, zda využijete streamovací platformy xCloud nebo půjčovny Game Pass. Právě skrze xCloud Microsoft šikovně rozšiřuje své pole působnosti i na mobilní telefony, tablety nebo málo výkonná PC. Cílem je vytvořit ekosystém služeb, v rámci něhož si (jakoukoli formou) zaplatíme za obsah vyrobený nebo distribuovaný Microsoftem.

Bezbariérový svět Xboxu

Podle článku Phila Spencera, vedoucího Xbox divize, je nyní navíc patrné, že se Microsoft snaží o ztržení všech potenciálních bariér, jež by mohly hráče odradit od začlenění se do herního „prostředí“ Microsoftu. Můžete si koupit Xbox Series X, nebo ponechat Xbox One, preferovat PC coby hlavní platformu, anebo se přeorientovat na streamování her. Nic z toho by nemělo být pro hráče problém. Zde jsou hlavní body Spencerova „manifestu“:

 • Nikdo vám nebude nutit novou generaci konzolí. Každý majitel Xboxu si v příštích letech zahraje všechny Xbox exkluzivity, ať už vlastní Xbox One nebo Xbox Series X.
 • Nové hry budou od prvního dne v knihovně Xbox Game Pass. Všechny hry od Xbox Game Studios budou v den vydání dostupné ve službě Xbox Game Pass. Sami se tak rozhodnete, jestli si hru koupíte, nebo půjčíte v rámci Game Passu.
 • Díky zpětné kompatibilitě nebude žádná hra zapomenuta. Na Xboxu Series X budou od prvního dne hratelné hry ze všech čtyř generací Xboxu. Microsoft se přitom snaží, aby všechny hry z Xboxu One (kromě těch vyžadující Kinect) byly spustitelné na Series X už v den vydání nové konzole.
 • Příslušenství z Xboxu One bude fungovat také na Series X. 
 • Xbox hry si koupíte pouze jednou. Díky technologii Smart Delivery si nebudete muset kupovat hru znovu v případě, že z Xboxu One přecházíte na Series X (nebo opačně). Vždy budete hrát tu nejlepší možnou verzi. Vedle Smart Delivery pro konzole Xbox také stále funguje program Xbox Play Anywhere, podporované digitální verze her tak spustíte na konzolích Xbox i PC.

Půjčovna Xbox Game Pass a streamovací služba xCloud se od září spojí

Posledním bodem pak je již dříve avizované spojení velmi oblíbené virtuální půjčovny her Xbox Game Pass a streamovací služby xCloud. Týká se to však pouze verze Xbox Game Pass Ultimate, která obsahuje členství Xbox Game Pass, Xbox Game Pass pro PC a také předplatné Xbox Live Gold. K této trojici, jež bude i nadále stát velmi sympatických 15 dolarů měsíčně (u nás 339 Kč), tak přibude předplatné streamovací služby xCloud.

Dojde tak k žádoucí synergii, kdy dostaneme knihovnu Game Passu (nepravidelně se obměňující seznam více než sta her) a možnost hrát je nejen na PC nebo Xboxu, ale také kdekoli, kde je dostatečně rychlé připojení a máte po ruce tablet, mobilní telefon či jiné podporované zobrazovací zařízení (jejich seznam zatím není kompletní, xCloud je stále ve fázi otevřené bety). A to vše samozřejmě s tím, že postup hrou bude synchronizovaný, mělo by tedy být jedno, jestli hru streamujete nebo ji pohání třeba váš Xbox. K propojení má dojít v září, jedinou limitací tak bude zatím chybějící podpora xCloudu ve všech zemích světa (bohužel včetně České republiky). Je však možné, že se spuštěním v září se seznam podporovaných zemí rozšíří.

xCloud; screenshot: nabídka her
Microsoft xCloud je možné aktuálně vyzkoušet v USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii a 11 zemích západní Evropy. Česká republika a Slovensko bohužel chybí.

Game Pass Ultimate jako brána do herního světa Microsoftu

Pro magazín The Verge pak Phil Spencer ještě více přiblížil, jak velké ambice s xCloudem společnost má. „Jednou chceme dostat xCloud na každou obrazovku. Zatím se ale bavíme hlavně o mobilech.“ Která mobilní zařízení to však jsou, zatím nevíme. V nedávné době měl například xCloud problém s App Storem na iOS, kde xCloud nemohl nabídnout všechny funkce (hrát šlo navíc pouze jedinou hru). Více se podle Spencera na toto konto dozvíme v srpnu a právě v září, kdy ke spojení obou služeb dojde a xCloud se tak nejspíše dočká oficiálního spuštění. Hlavní muž Xboxu navíc prozradil, že xCloud není finální jméno, přičemž jaký název služba ponese, zatím neví ani v Microsoftu. Máme ale prý pomýšlet na něco ve stylu Game Pass streaming nebo Xbox streaming.

Sloučení obou služeb dává Microsoftu skvělou šanci „polapit“ nové zákazníky. Ti, kteří si například nechtějí kupovat herní konzoli nebo zatím nemají dostatečně výkonné PC, mohou za malý měsíční poplatek téměř okamžitě vyzkoušet ty největší Microsoft exkluzivity a řadu dalších kvalitních her. Zatímco limity dosahu konzolí jsou zřejmé (Xbox One prodal celosvětově zhruba jen 50 milionů konzolí), rozšíření Game Passu například na PC náhle otevřelo Microsoftu cestu k dalším milionům hráčů a v momentě, kdy xCloud začne od září fungovat jako pevná součást celého ekosystému, bude podporovat i mobilní telefony, potenciální trh se pro Microsoft náhle rozšíří o další 3,5 miliardy lidí.

Něčemu takovému Sony nemůže konkurovat, nicméně podobné možnosti si jistě uvědomuje, jinak by streamovací služba PlayStation Now neumožňovala zahrát si na PC mnoho PlayStation exkluzivit. Oproti strategii Microsoftu se však jedná téměř o žabomyší válku. Vzhledem k tomu, že Microsoftu nebude vůbec záležet na tom, kolik prodá nových Xboxů, PlayStation 5 se pravděpodobně stane brzy nejprodávanější next-gen konzolí, avšak z pohledu penetrace trhu a nových zákazníků může Microsoft svou konkurenci drtivě deklasovat. Nyní konečně začíná dávat smysl Spencerovo prohlášení o tom, že konkurencí Microsoftu není Sony, ale Google a Amazon.

Xbox Live; screenshot: logo
Protože xCloud stejně jako Game Pass využívá sítě Xbox Live, i při streamování hry budete moci hrát online se svými přáteli.

Od fyzických produktů ke službám

V případě Microsoftu je vidět, že podobně jako další velké firmy přechází od prodeje fyzických produktů k nabízení služeb. I kupříkladu společnost Apple již přiznala, že svůj potenciální trh mobilních telefonů téměř zaplnila a nyní chce majitele svých zařízení pevně ukotvit ve svém ekosystému pomocí služeb (nejlépe ve formě malého, ale pravidelného předplatného). Přesun ke službám jde vidět i v dalších odvětvích, na vzestupu není prodej fyzických nosičů (filmy na Blu-ray či DVD apod.), nýbrž streamovací služby jako Netflix či Apple TV+.

Synergie uvnitř herního prostředí Microsoftu ale může být ještě vyšší, než se může zdát. Game Pass spojený s xCloudem by totiž nemusel vysávat zisky například z klasického prodeje her. Protože tyto služby nabídnou jen hrstku titulů, běžným scénářem může být například vyzkoušení hry na Game Passu a následná koupě fyzické či digitální verze. Popřípadě hru v rámci Game Passu i dohrajete, ale DLC, jež v této službě nejsou, si již pořídíte... stejně lze nahlížet i na další díly populárních herních sérií (v Game Passu se objeví první díl, udělá herní značce reklamu, druhý díl si již lidé spíše koupí). Microsoftu je zkrátka jedno, na jaké platformě budeme jejich hry hrát, Game Pass je však ideální vstupní branou, jak se do tohoto světa dostat.

Více uvidíme 23. července na Xbox Games Showcase

Spencer samozřejmě závěrem svého článku připomněl, že i přesto všechno bude Xbox Series X nejvýkonnější konzolí na trhu, takže pokud budeme chtít ten nejlepší možný zážitek, dostaneme ho právě na této konzoli. Takto si tedy představuje Microsoft budoucnost her v rámci svých zařízení a služeb, co ale věští budoucnost pro samotné hry? Co se týče těch od Microsoftu, více se máme dozvědět 23. července, kdy proběhne Xbox Games Showcase, kde uvidíme hry od Xbox Game Studios v čele s Halo Infinite, jež na akci předvede svou příběhovou kampaň. Téměř určitě se také dozvíme nové informace o spojení Game Passu a xCloudu.

• Zdroje: news.xbox.com, The Verge

i Mohlo by vás zajímat
Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce

od 599,- bez DPH 495,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 1 měsíc

339,- bez DPH 280,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce

749,- bez DPH 619,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
Xbox Live Gold - 12 měsíční členství
Dobíjecí karta - na Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 12 měsíců

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029el8
Xbox Live Gold - 6 měsíční členství
Dobíjecí karta - na Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců

749,- bez DPH 619,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029el80
Xbox Live Dárková karta v hodnotě 300Kč
Dobíjecí karta - hodnota kupónu 300 Kč

300,- bez DPH 300,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gy2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB3
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi