Během svátku 8.5. mají všechny naše pobočky otevřeno, mimo P7 - Holešovic, P4 - Hájí, P9 - Počernic (pouze AlzaDrive otevřen), Brna - Střed, Brna - Lískovce, Děčína, Frýdku-Místku, Kladna, Ostravy a Plzně.

Mass Effect - Hidden empty L vega

Minecraft Dungeons (RECENZE) – Jednoduchá diablovka pro děti

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Legendární Minecraft, který jedni vyzdvihují do nebes jako jeden z nejkreativnějších herních počinů a druzí mu nemohou přijít na jméno, oslavil 17. května jedenácté narozeniny. Do dnešní chvíle se prodalo více než 200 milionů kopií této hry, což je naprosto šílené číslo, vezmete-li v potaz, že jde o titul s naprosto jednoduchým konceptem a triviální grafikou. Ale v oné jednoduchosti tkví neskutečná genialita. Může se jí však pochlubit i Minecraft Dungeons, dnes recenzovaný spin-off připomínající kostičkové Diablo?

Alza Magazín

Minecraft Dungeons (hra) | Minecraft (IP)

Minecraft Dungeons je akční RPG a spin-off herního fenoménu Minecraft. Titul vyvíjí Mojang StudiosDouble Eleven a vydává společnost Xbox Game Studios. Titul vychází 26. 5. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Switch bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Minecraft Dungeons (RECENZE Xbox One X) – Obsah článku

 1. Procedurálně generované grindování
 2. Minecraft Dungeons je diablovka pro nejmenší
 3. Obsahu málo, zábavy ještě míň
 4. Nevyužitý potenciál
 5. Jádrem Minecraft Dungeons je kooperace až pro 4 hráče
 6. Minecraft Dungeons není hra pro každého
 7. Recenze Minecraft Dungeons: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Minecraft Dungeons PC

Procedurálně generované grindování

Akční RPG Minecraft Dungeons slibuje zábavu pro fanoušky dungeon crawler žánru, jehož hlavním představitelem je série Diablo, a samozřejmě pro hráče kostičkového Minecraftu, ze kterého si hra bere zejména vizuální styl. Zní to jako spojení hodně neobvyklé, byť nutno dodat, že minimálně pro mě vcelku lákavé. I když jsem si původní Minecraft nikdy příliš neoblíbil, oslovily mě (v mnoha ohledech dokonce propracovanější) klony jako Portal Knights nebo Dragon Quest Builders. Mojang Studios (původně jen Mojang), jak se autoři k příležitosti 11. narozenin Minecraftu přejmenovali, však ve své nové hře použili jednu ze svých hlavních zbraní.

Minecraft Dungeons; screenshot: keyart
Minecraft Dungeons je spin-off, který si z původního Minecraftu bere inspiraci zejména ve vizuálním zpracování.

Tou je procedurálně generovaný svět, který je jednou z podstat původního Minecraftu a také mnoha akčních RPG her, jež jsou založené na grindu, tedy opakovaném procházení již navštívených úrovní s vyšší obtížností či dalšími modifikacemi. V Minecraft Dungeons se tak se svou po všech směrech hranatou postavou vydáváte do ještě hranatějšího světa, který je při každé návštěvě jinak poskládaný. Do jisté míry ale nejde o přednost, nýbrž spíše o záchrannou brzdu Minecraft Dungeons – kampaň složenou z pouhých 10 misí totiž absolvujete při vcelku pečlivém průzkumu za zhruba 6 hodin, což opravdu není moc. Další hraní se už ponese pouze ve jménu dodatečného navyšování obtížnosti a opakovaného hraní.

Minecraft Dungeons je diablovka pro nejmenší

Minecraft Dungeons staví na fundamentech dungeon crawler žánru a maximálně je zjednodušuje. Jestli je to výtka nebo naopak plus, to už záleží na vás. Pokud jste alespoň lehce zkušeným hráčem RPG her, Minecraft Dungeons vás s největší pravděpodobností nedokáže dostatečně uspokojit a bude působit spíše jako mobilní minihra. Naopak pokud Minecraft Dungeons plánujete pořídit svému dítěti či dokonce hrát společně s ním a představit mu základy žánru, aktuálně na trhu asi nenajdete vhodnější volbu, ale k tomu se dostaneme později.

Minecraft Dungeons; gameplay: inventář Minecraft Dungeons; gameplay: upgrade vybavení
Stejně jako inventář je i vylepšování postavy zjednodušeno na maximum.

Nevolíte si žádné povolání, není zde strom dovedností ani třeba míchání lektvarů. Vaše postava může mít u sebe jednu zbraň na blízko a jednu na dálku, přičemž každá má vždy jen jeden útok. Posledním dílkem skládačky je pak jeden jediný kus brnění. Vše výše zmíněné se pak vyskytuje v několika úrovních vzácnosti a má náhodně generované perky, jež lze mírně vylepšovat. RPG systém je zde opravdu osekaný na naprosté minimum, hratelnost však příjemně zpestřuje nečekaně velká nabídka zbraní od kladiv, sekyr či šavlí až po pravý minecrafťácký krumpáč a také velké množství artefaktů, jež do značné míry zastupují klasické aktivní či pasivní schopnosti.

Obsahu málo, zábavy ještě míň

Naprostá jednoduchost je klíčovým faktorem, na němž bude záležet, jak vás hraní Minecraft Dungeons bude bavit. Po chvíli totiž hra sklouzne do opakovaného mačkání stále stejného tlačítka pro útok a z letargie vás nevyvedou ani zástupy opakujících se nepřátel. Motivace k dohrání kampaně a jejímu případnému opakování na vyšší obtížnosti je samozřejmě dána touhou získat co nejlepší vybavení, ale zde jako by autoři v rámci příprav na tvorbu Minecraft Dungeons zapomněli zahrát si klasiky zrádných vod, do kterých chtějí poprvé vstoupit.

Rychle se totiž stanete otroky systému, kdy vám spadne nová a lepší zbraň, ale její styl či dokonce perky se absolutně nehodí do vašeho pečlivě vybudovaného herního systému. Jenže pokud se chcete pustit do další mise, musíte si vybavení s vyšší úrovní zkrátka vzít, takže se zacyklíte v nuceném měnění herního stylu, kdy se z tanka nebo klasického damage dealera stanete ninjou útočícím ze zálohy či odborníkem na střílení z kuše. Přitom by stačil jednoduchý systém, který by například zničením či absorbováním předmětu s lepší statistikou přenesl kupříkladu úroveň poškození na jiný předmět. Tohle třeba v Destiny vyřešili již před lety.

Minecraft Dungeons; gameplay: poušť Minecraft Dungeons; gameplay: bažina Minecraft Dungeons; gameplay: hory
Každá z deseti misí nabízí vizuálně odlišené prostředí.

Autoři šli však, opět nejspíše ve jménu zjednodušování, ještě dál. Při získávání nových předmětů jste totiž zcela závislí na náhodě. Nejde o loot padající z beden v rámci misí, to je standardní věc, ale o bedničky, jež dostanete na konci výpravy a které lze koupit u obchodníků. Po každém úspěšném dokončení mise dostanete bednu s novým vybavením, jež vám náhodně vygeneruje odměnu, ale vězte, že jen málokdy dostanete skutečně lepší předmět, než máte v inventáři.

Podobné to je u obchodníků ve vaší základně. Také zde totiž kupujete jen jakési mystery boxy, u nichž nikdy nevíte, jestli dostanete meč, luk nebo nové brnění a jež vám dají jen málokdy něco skutečně lepšího, než aktuálně máte. Nejhorší na celém systému je, že bedničky fungují jako klasické loot boxy, jen s tím rozdílem, že je lze kupovat pouze za herní měnu. Je zarážející, že jednak nemáte možnost klasicky nakupovat (nebo i prodávat) vybavení u obchodníků jako v jiných RPG hrách a zároveň se nemůžu zbavit obavy, zda vývojáři neplánují jít ještě dál: stačí jen malý update, integrace nákupu za skutečné peníze a klasické loot boxy jsou na světě.

Minecraft Dungeons; gameplay: základna Minecraft Dungeons; gameplay: loot box
Bedničky náhodně generující novou výbavu dostáváte za dokončení mise a jsou také tím jediným, co si od obchodníků ve své základně můžete koupit.

Nevyužitý potenciál

Takže co nás má motivovat k dalšímu hraní? Ona mizivá a nespravedlivá šance na nové vybavení, kterou absolutně nemáte ve svých rukou? Nebo snad procedurálně generované úrovně, jejichž vedlejším efektem je například to, že se několik minut probíjíte dlouhou chodbou vedoucí na opačnou stranu od hlavního úkolu, ale na jejím konci není jediná odměna? Ani slibované zaměření na příběh vás nepotěší, vyprávění se totiž smrsklo na prachobyčejnou ingame animaci na začátku mise, kde vám tajemný hlas řekne, že musíte zachránit vesničany a na konci vám pogratuluje k jejich záchraně.

Minecraft Dungeons v jistém ohledu dokonce selhává i ve využití své předlohy. Na první pohled autoři ždímají z Minecraftu první poslední, ale není tomu tak. Nepřátelé jsou sice staří známí z původní hry, takže fandové budou, minimálně z počátku, vrnět blahem. Ale není Minecraft o tom, že vezmete krumpáč a rozmlátíte okolní svět, na jehož troskách postavíte něco úplně nového?

Minecraft Dungeons; gameplay: grafika Minecraft Dungeons; gameplay: hradby Minecraft Dungeons; gameplay: noc
Vizuálně Minecraft Dungeons nijak nepřekvapí, v rámci své předlohy ale není grafice příliš co vytknout.

Samozřejmě nechci po Minecraft Dungeons možnost ničit jednotlivé kostičky, z nichž je svět vytvořený, či snad dokonce něco stavět, ale opravdu nešlo u hry, která z Minecraftu vychází, zakomponovat tak základní prvky, jako je možnost zničit dřevěné bedny, stoly v dungeonech nebo sudy válející se všude kolem? Vždyť to je, jak jsem se při hraní s přáteli přesvědčil, ta naprosto první věc, kterou při hraní chcete udělat. Okolní svět ale na vaše počínání nijak nereaguje. Je přinejmenším zarážející, že autoři nedokázali, alespoň nějakou hloupou minihrou nebo easter eggem, vzpomenout naprosto základní funkci Minecraftu.

Jádrem Minecraft Dungeons je kooperace až pro 4 hráče

Dle očekávání je to samozřejmě něco, co celkové hodnocení Minecraft Dungeons značně vylepšuje. Můžeme však polemizovat nad tím, jak moc za nakonec vcelku zábavnou kooperací stojí um vývojářů, či prostá skutečnost, že hraní s kamarády, či jen ve více lidech, je vždy záživnější a i z relativně špatné hry dokáže udělat něco zábavného (ideálním příkladem budiž Predator: Hunting Grounds). Pravda bude nejspíše někde uprostřed. Kooperace až pro 4 hráče je zkrátka tím nejlepším, co Minecraft Dungeons nabízí, a koneckonců právě pro společnou hru více hráčů je tento titul primárně určen. To neznamená, že by se nedalo hrát solo, ale je to podstatně méně zábavná a také těžší varianta. Výrazně!

Minecraft Dungeons; gameplay: kooperace Minecraft Dungeons; gameplay: kooperace
Společné hraní je nejenom zábavnější, ale také jednodušší. Nepřátel je sice více, ale nejste jediným terčem.

Kooperace podporuje online i offline režim, přičemž při online hraní se můžete pohybovat po mapě zcela svobodně a naopak při gaučovém hraní vás omezují jen hranice obrazovky, což je rozhodně dobré řešení. I zde se však chyby najdou. Loot je sice rozdělován rovnoměrně mezi všechny hráče, ale pokud se některý z vašich kamarádů pustí do hraní později a má nižší úroveň, budete kvůli němu muset snížit obtížnost, díky čemuž naprosto vše, co dostanete, budou bezcenné kusy vybavení. Z nepřátel pak vypadávají také šípy, doplnění života a krátkodobé boosty, které však může ukořistit pouze jeden z vás, takže si je většinou budete navzájem krást a předhánět se, co kdo vezme jako první, přičemž necháte v záchvatu maniakální chamtivosti svého spoluhráče klidně zemřít. Kompletně také chybí možnost darovat cokoli z inventáře dalším hráčům.

Snad největším škraloupem hry však je chybějící podpora cross-platform multiplayeru, tedy možnosti hrát spolu napříč všemi platformami. Tuto funkci autoři slibovali již dlouho dopředu, a přestože byla hra začátkem dubna odložena, ani teď tato funkce není dostupná a není jisté, kdy se jí dočkáme. Aktuálně také není možný cross-save, nelze tedy hrát za stejnou postavu třeba na PC a Xboxu One, přestože je hra součástí programu Play Anywhere a koupí PC verze dostanete přístup i k té konzolové a naopak.

Minecraft Dungeons; gameplay: střelba Minecraft Dungeons; gameplay: vyhodnocení
Možnosti taktizování jsou sice omezené, ale vždy je možné třeba preferovat boj na blízko, zatímco spoluhráč ostřeluje z kuše cíle, na které váš meč nedosáhne.

Minecraft Dungeons není hra pro každého

Hodnocení Minecraft Dungeons je ideálním příkladem rčení o holi a bití psa. Zcela určitě hru nedoporučuji ostříleným hráčům Diabla, leda že by chtěli svým potomkům vysvětlit základní principy dugneon crawler (a také ARPG) žánru. I když chcete svému dítěti ukazovat hru, která je prošpikována mechanikou jasně připomínající loot boxy, byť je lze kupovat jen za herní měnu? Minecraft Dungeons očividně cílí na mladší hráče, ale v mnoha chvílích jsem měl pocit, že ne úplně povedeně. Zatímco první tři čtvrtiny hry jsou dokonce i v jednom hráči na doporučenou obtížnost dost jednoduché, poslední mise mohou nepříjemně zaskočit, přičemž závěrečný boss je neskutečnou výzvou i pro hráče série Dark Souls. Pokud tedy koupíte Minecraft Dungeons svému dítěti a po počátečním nadšení vám prohodí ovladač oknem, nemůžete říct, že jste nebyli varování.

Minecraft Dungeons; screenshot: mapa
Fanoušky Minecraftu potěší rozdělení herní mapy podle biomů známých z původní hry.

Nechci být ale vyloženě zlý. Strefovat se do slabých míst Minecraft Dungeons je totiž hodně jednoduché. Hra konec konců stojí ve své digitální verzi jen 549 Kč (i když za krabicovku už dáte trochu nepochopitelně hodně – přes 1000 Kč), takže ji onu jednoduchost a krátkou herní dobu nemohu vyčítat tolik jako jiným „velkým“ hrám. Rozhodně je však třeba před koupí zvážit, co od Minecraft Dungeons očekáváte.

Tato recenze byla napsaná pro Xbox One X verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla česká pobočka společnosti Microsoft/Xbox.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Minecraft Dungeons: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 65 % Alza Magazín
Verdikt:

Minecraft Dungeons cílí zejména na mladší publikum, které neočekává nic komplexního. Protřelí hráči Diabla a jemu podobných her budou výraznou jednoduchostí zklamáni, přesto kooperace až pro 4 hráče dokáže svou nenáročnou zábavou alespoň krátce zaujmout i širší publikum.

Minecraft Dungeons; recenze

Klady

 • Kooperace až pro 4 hráče
 • Zjednodušení principů pomůže méně zkušeným hráčům
 • Fanoušky Minecraftu potěší vizuální zpracování
 • Sympatická cenovka

Zápory

 • Pro někoho až příliš jednoduchá a opakující se hratelnost
 • Krátká herní doba
 • Nakupování nové výbavy skrze bedničky připomínající loot boxy
 • Zcela špatné uchopení příběhu
 • Nutnost neustále měnit typ výbavy
 • Chybějící podpora slibovaného cross-platform multiplayeru
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

HW nároky pro Minecraft Dungeons PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 Windows 10
Procesor Intel Core i3-3210 3.2 GHz / AMD A8-7600 APU 3.1 GHz Intel Core i5-4690 3.5GHz / AMD A10-7800 APU 3.5 GHz
Grafická karta Nvidia GeForce 400 Series / AMD Radeon HD 7000 series GeForce 700 Series / AMD Radeon Rx 200 Series
DirectX
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 1 GB 4 GB

• Zdroj: minecraftdungeonsmod.com (25. 5. 2020)

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Minecraft Dungeons: Hero Edition - Windows 10 Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: akční - Zkoumejte úrovně plné akce, pokladů a divokých momentů. Vydejte se na hrdinskou výpravu za záchranou vesničanů a za zničením zlého Arch-Illagera!

719,- bez DPH 594,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1451
Minecraft Dungeons - Windows 10 Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: akční - Zkoumejte úrovně plné akce, pokladů a divokých momentů. Vydejte se na hrdinskou výpravu za záchranou vesničanů a za zničením zlého Arch-Illagera!

479,- bez DPH 396,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1450
Minecraft Dungeons: Hero Edition Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční - Zkoumejte úrovně plné akce, pokladů a divokých momentů. Vydejte se na hrdinskou výpravu za záchranou vesničanů a za zničením zlého Arch-Illagera!

719,- bez DPH 594,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1444
Minecraft Dungeons - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční - Zkoumejte úrovně plné akce, pokladů a divokých momentů. Vydejte se na hrdinskou výpravu za záchranou vesničanů a za zničením zlého Arch-Illagera!

479,- bez DPH 396,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1443
Minecraft Dungeons: Hero Edition - Nintendo Switch - Hra na konzoli
Minecraft Dungeons: Hero Edition - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: adventura a dobrodružná - Zkoumejte úrovně plné akce, pokladů a divokých momentů. Vydejte se na hrdinskou výpravu za záchranou vesničanů a za zničením zlého Arch-Illagera!

849,- bez DPH 702,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 31 prodejnách
Objednací kód: NSW527
Minecraft Windows 10 Starter Collection - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: simulátor a dobrodružná - Putujte náhodně generovanými světy ve hře Minecraft a budujte úchvatné stavby od nejjednodušších domků až po ty nejvelkolepější hrady. Hrajte v kreativním módu (Creative Mode), nebo se prokopejte do hlubin země v módu přežití (Survival Mode), kde si budete muset vyrobit vlastní zbraně a brnění, abyste se ubránili nebezpečným mobům.

779,- bez DPH 644,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0878
Minecraft: Bedrock Edition - PS4 - Hra na konzoli
-6%
Minecraft: Bedrock Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, adventura a dětská, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Bedrock edice umožňuje nově Cross-platform hraní, takže nyní ti už nic nebrání v hraní s kamarádem mimo PS systém.

-6% 799,-
749,- bez DPH 619,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Objednací kód: MSX737
Minecraft - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: dětská Putujte náhodně generovanými světy ve hře Minecraft a budujte úchvatné stavby od nejjednodušších domků až po ty nejvelkolepější hrady. Hrajte v kreativním módu (Creative Mode), nebo se prokopejte do hlubin země v módu přežití (Survival Mode), kde si budete muset vyrobit vlastní zbraně a brnění, abyste se ubránili nebezpečným mobům.

799,- bez DPH 660,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Objednací kód: NSW060
Minecraft Starter Collection - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a adventura, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold V této kolekci najdete základní hru Minecraft, 750 mincí, sadu obsahu ke stažení pro začátečníky.

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: MXO437b
Minecraft (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Minecraft,net, české titulky, žánr: adventura

776,- bez DPH 641,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002981
Minecraft - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

479,- bez DPH 396,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0112
Minecraft - Xbox 360 DIGITAL
Hra na konzoli - Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0005
Minecraft: První kniha příběhů - Kniha
-10%
Minecraft: První kniha příběhů
Kniha - Tyler a kamarádi hledají nové výzvy prostřednictvím Minecraftu. - Autor Sarah Graleyová, 88 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá

-10% 184,-
166,- bez DPH 151,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Objednací kód: FKP0302212
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi